N°. 1829. m Donderdag 23 Maart 1905. 18de Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag; der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Buna op Texel. BEKENDMAKING. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders der gemeente TEXEL brengen ter openbare kennis, dat op 20 Maart 1905, bij hen is ingekomen een verzoek schrift van PIETER HUISMAN van beroep werkman, wonende te Burger Nieuwland, om verlof' voor den verkoop van alcoholhoudende drank, anderen dan sterken drank in een kamer van het perceel, kadastraal bekend Gemeente Texel, Sectie H, No. 1412, plaatselijk gemerkt Wijk K 1, en gelegen aan den Burgernieuw- landerdijk aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verlee- nen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Texel, den 21 Maart 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, RÜIBING. P. KEIJSER L. B. RAADSVERGADERING. De Burgemeester der Gemeente Texel; Gelet op art. 41 der Gemeentewet BreDgt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene vergadering van den Gemeenteraad is belegd op Zaterdag den 25 Maart 1905, des vóórmiddags te 10V* uren in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Gemeente. Texel, den 21 Maart 1905. De Burgemeester van Texel, F. KEIJSER L.-B. Te behandelen onderwerpen TEXEL, 22 Maart 1905. De Zaterdag gehouden aanbesteding van eene gedeeltelijke verbouw van het Weeshuis alhier, (het maken van eene verdieping op I het midden van het gebouw, ongeveer op een derde gedeelte), met bijkomende werken, had den volgenden uitslag P. Zoetelief J. J. van Wessem C. Huisman Pz. A. Kooiman R. Daalder N. Lap De begrooting van dit plan van den heer Te Nuijl, bouwkundige alhier, was f 1285. Het werk is den laagsten inschrijver gegund. Het eerste kievits ei gevonden. Na het onweder van Woensdag in de vo rige week is het ruwe en onaangename weder tot bedaren gekomen en opgevolgd door een paar echte voorjaarsdagen, waarvan ieder genoot, die daarvoor maar gelegenheid kon vinden. Dat heerlijke weder lokte uit tot vele voor spellingen omtrent de komst van eerstelingen, en ziedaar, nauwelijks was het mooie weer aangevangen, of het bericht werd gehoord: het eerste kievits-ei is gevonden. Inderdaad is zulks waarheid, het werd gevonden door Gebr. Wetsteen in Eierland, opgekocht dooi den poelier Duinker alhier en door dezen ge zonden aan Jhr. Boreel van Hoogelanden, burgemeester van Haarlem. Er zullen nu wel meerdere volgen. f 1200.- 1283.50 1898.- 1497.- 1585.- 1680.- werk, volgens het De ambtenaar bij de dir. belastingen alhier, de heer L Rekkers, die onlangs Texel tijdelijk verliet om werkzaam te zijn bjj de suikerfabrieken, zal thans voor goed van hier vertrekken tengevolge overplaatsing in zijne betrekking, naar Muiden; ter zijner vervan ging komt hier de heer G. Doeksen, thans te Oud-Vroenshoven (L.) In de vergadering van de afd. Den Burg van „Texels Belang," Maandag alhier gehou den, werd een ontwerp-reglement voor die afdeeling ter tafel gebracht en na eene kleine wijziging goedgekeurd. Daarna werd het be stuur aangevuld met 3 leden, nl. de heeren IJ. Brouwer, M Dalmeijer en F. Kalis, welke met de vroeger gekozen 2 commissarissen het bestuur der afdeeling vormen. Tot com missaris voor het hoofdbestuur in plaats van den heer R. Visser, die moest aftreden wegens zijn benoeming tot lid van het dagelijksch bestuur, werd gekozen de heer IJ. Brouwer. Na afloop der vergadering werden door het bestuur de tunctiën onderling verdeeld, n.l. als volgtW. J. Langeveld, Voorz.; IJ. Brouwer Secr.; M Dalmeijer, Penningm.; W. MetsCz. en F. Kalis, leden. Het verzoek, gericht tot de vrouwen en meisjes van Texel, door het bestuur van „Texels Belang" is, naar wij vernemen, over 't geheel in goede aarde gevallen. Van ver schillende kanten mo6t reeds medewerking zijn toegezegd. Trouwens, wie zou ook niet gaarne een handje willen helpen ter bereiking van zulk een doel? Moge 'tvoorbeeld van haar, die reeds zijn voorgegaan, allen aan sporen tot volgen, die maar in staat zijn iets moois of nuttigs te vervaardigen. De tentoon stelling van dat alles, belooft op zich zelf reeds zeer belangwekkend te zullen zijn. In het orgaan van de Vereeniging tot bevordering der Pluimveehouderij wordt in het jaarverslag der afdeeling Noord-Holland o. m. het volgende gezegd „En hierbij gedenken we vooral den arbeid van het thans reeds ontslapen lid, den heer J. Leien, die zich in boogen mate geinterres- seerd heeft voor onze Vereeniging op Texel. Als geen onzer heeft hij voor de V. P. N. gewerkt. Voor verbetering van den hoenderstapel werd besloten tot de oprichting van een fok- station op Texel. Dit plan ondervindt thans eenige vertraging, door het reeds genoemde overlijden van het lid, den Heer J. Leiën, die daarin de leidende persoonlijkheid was op Texel." De afdeeling heeft besloten om de nog onbezette bestuursplaats aan te wijzen voor een der talrijke leden van het eiland Texel. Oosteeend, 20 Maart. J. 1. Zaterdag hield de vereeniging „Begrafenisfonds P. J. Bouma" hare gewone jaarvergadering. De Directeur, de heer W. Bakker Kz heette de 40 aanwezigen welkom en noemde het jaar 1904 gelukkig en ongelukkig voor het fonds. Gelukkig, omdat op de rekening slechts uitkeering vóór één lid en voor één kind voorgekomen zou zijn, zoo niet een zeeramp had plaats gehad ongelukkig, omdat die ramp een drietal leden heeft weggenomen. Hierna werd verslag gedaan. liet aantal leden bedroeg op 1 Januarij.l. 347, benevens 150 contributie.betalenden tus- schen 4 en 18 jaar. De ontvangsten hebben bedragen f264,30 de uitgaven f 235, zoodat op de gewone rekening eene wiDSt gemaakt is van f29,30' Op 1 Jan. 1904 bedroegen de bezittingen f 8163,02' waarvan f 998,85 onder de leden werd verdeeld. Aan rente werd bijgeschreven f 97,29, zoodat op 1 Jan. 1905 het fonds rijk was f 2260,76'- Op voorstel van het Bestuur werd besloten om voor personen, die tusschen 12 en 18- jarigen leeftijd overlijden, volle uitkeering te geven en de contributie op de helft te laten. In 1905 zal ook slechts gedurende 13 weken contributie betaald worden, evenals zulks in het vorig jaar gebeurde. De Directeur waar schuwt den leden vooral Diet te verzuimen, aangifte te doen, wanneer hunne kinderen 4 of 18 jaar worden. Bij acclamatie werden tot Commissaris herkozen de Heer J. P. Koorn en tot Directeur de Heer W. Bakker Kz., die beiden het hernieuwd mandaat aanvaardden. Nadat nog een paar vragen beantwoord waren, werd de vergadering gesloten met dank aan de aanwezigen voor de opkomst en met de beste wenschen voor de vereeniging, waaruit niet gehoord mocht worden de wensch, dat geene sterfgevallen zouden plaats hebben, als zijnde in strijd met de eeuwige natuur wetten. 21 Maart. Wie thans een kijkje neemt op den dijk bij het Noorden, zou bijna denken, dat daar een sterkte gesticht moet worden, zooveel bouwmateriaal als er aangevoerd is. Het moet dienen tot het opbouwen van drie boerderijen in genoemden polder. Oudeschild, 20 Maart. De sleepboot Jockey en de gewone baggermolen van den aannemer Bos zijn hier aangekomen, met het doel om de haven opnieuw uit te baggeren. Indien het weer eenigszins gunstig blijft, kan dit werk spoedig worden uitgevoerd. De Cocksdorp, 20 Maart. Zaterdag 18 Maart werd eene vergadering gehouden van de afd. De Cocksdorp van Texels Belang in het lokaal van den heer J. Buijs. De voorzitter heette de aanwezigen welkom en deed verslag van de vergaderingen te Den Burg gehouden. De secretaris behan delde daarna het ontwerp-reglement, hetwelk met eene kleine wijziging werd goedgekeurd. Verder werd mededeeling gedaan van het geen het bestuur in 't belang der vereeniging heeft verricht, o. a. dat een adres is verzonden aan de visschers te De Cocksdorp om het fonds met eene gave in eens te verblijden, waaraan de vergadering hare goedkeuring hechtte. De penningmeester gaf vervolgens eenige inlichtingen omtrent de betaling der contri butie, waaruit bleek, dat de meeste leden hunne contributie vooruit betalen, enkele een geheel jaar. Ten slotte traden nog eenige personen tot de afdeeling toe, zoodat het aantal leden 23, en het aantal donateurs 18 bedraagt. De Voorzitter sloot daarna de vrij goed bezochte vergadering. De afgebrachte baggermachine is Vrijdag j.l. door de sleepboot „Wodan" buiten het Eierlandsche gat gebracht en daar overge nomen door de sleepboot „Gerrit", die haar naar Wilhelmshaven moest brengen. Over het bergloon is men het nog niet eens kunnen worden. Den Hoorn. De bewoners van 't Horntje hebben hunne woningen weder betrokken. Maandag is de directiekeet gearriveerd. Deze week zal zij nog opgebouwd worden en daarna zal wel spoedig een begin gemaakt worden met het herstellen der zeewering. Vlieland. Donderdag 16 Maart had in het logement van den heer Cupido de laatste bijeenkomst in dezen winter plaats van „Nut en Genoegen." De heer Schaafsma had als spreker een zeer aandachtig gehoor bij het talrijk publiek voorgedragen werd „Het Kerkportaal" van Jan van Beers en „Twee Jantjes" van Justus van Maurik. Zoowel de ernst van het ge dicht van van Beers als de scherts van v. Maurik hadden groot succes. Na de pauze werd de avond aangevuld door bijdragen van de heeren Klippus, Smit en Dekker, ook zij verschaften de aanwezigen veel genoegen. De heer D. Visser, vice-presi dent, sloot met eenige woorden van dank aan alle sprekers de vergadering. I'EXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cta. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto'». Prijs der Adverteniièn Van 1 tot 5 regel» 30 Cts. Iedere regel meer 8 Ct». Groote letter» en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummer» 2 Ct». per nummer. I. Mededeelingen Ingekomen stukken. II. Nota onderhoudskosten Waalderweg 1904. III. Wijziging verordening heffing vergunningsrecht. 4IV. Begrooting 1905 en Rekening 1904 Algemeen Weeshuis. 9 V. Verzoek B. v. Zweden te Oosterend om gebruik schoollokaal te Oost buiten de schooluren. VI. Verzoek schietvereeniging //Texel/' om subsidie uit de gemeentekas, j VII. Benoeming onderwijzeres nuttige handwerken aan de O.L. School te Oudeschild. g VIII. Idem onderwijzeres O.L. School te de Waal.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1