Marktberichten. Oneenigheid in de partij. Men schrijft aan de „Telegraaf" Naar een "bericht, dat ons uit geloofwaardige bron bereikt heeft, zou er oneeDigheid heer- schen in de S. D. A. P. De heer P. L. Tak zou spoedig als hoofdredacteur van „Het Volk, aftreden, en zou dit nu reeds gedaan hebben, wegens een kwestie met het paitijbestuui, indien dit niet een zijner eischen had inge trokken. Do heer Schapers zou op 'n onlangs gehouden geheime vergadering gezegd hebben, dat hij geen „linksche" propagandisten in „zijn dis trict" wilde hebben, waarop zijn partijgenoot A. S. de Levita hem zou toegevoegd hebben, dat een district er niet een was van personen, maar van de partij. De heer Schaper zou hierop weer gezegd hebben, dat hij, wanneer men het hem te lastig maakte, uit de partij zou gaan en een zelistandige candidatuur aanvaarden. Te Utrecht, waar Oudegeest door eene vergadering candidaat is gesteld, zouden de besluiten dier vergadeiing door een volgende nietig zijn verklaard, en werd een motie inge diend, waarbij de candidatuur-Oudegeest werd verworpen. Ook vernemen wij, dat mevrouw Roland Holst en llenri Polak ontslag zouden nemen als leden van het partijbestuur. Een zaak van beteekenis. De bankiersfirma Oppenheim en van Till te 's Gravenhage heeft f 600,000 geboden voor het 2653 vierk. M. groote terrein der oude Beurs te Amsterdam, om daarop een groot hotel te bouwen. Naar het „Hbld." verneemt, werden de plannen voor dit gebouw ontworpen door den heer George de Feure, een Hollandsche archi tect, die reeds jaren te Parijs werkzaam is. Het te bouwen hotel is op grootsche schaal ontworpen. Het zal aan de Damrak-zijde krijgen een lengte van 109 M., aan de Damzijde eene van 30 M. Het hotel, dat men zou willen optrekken in z.g. Franschen grés-steen en platte Fran- sche geglansde witte steonen, moet ingericht worden voor 160 logeerkamers met 200 bedden. Emigratie naar Amerika. In geen jaren was de trek naar Amerika zoo groot als dit jaar het geval zal zijn een zeer groot aantal reizigers, allen uit het Noorden der provincie Groningen afkomstig, zullen de volgende maand vertrekken. De vorige week vertrokken ook alreeds een groot getal landverhuizers. De berichten welke van daar ontvangen worden, moeten zeer gunstig zijn. („P.G. Ct.") Yan gebrek gestorven In een slopje te Breda woonde de pakjes drager G. Antonissen, die sinds Zondag van de vorige week niet door de buren gezien was. Toen Vrijdag iemand door het ruitje naar binnen keek, zag hij twee beenen uit de bedstede hangen. De politie werd gewaar schuwd, de deur opengebroken en toen vond men Antonissen dood, vermoedelijk omgeko men door gebrek. De bestrijders van de kermis to Wijk bij Duurstede krijgen nu medewerking van een zijde, vanwaar zij die zeker allerminst ooit verwacht zullen hebben. Er circuleert n.l. in die gemeente een adres aan den Raad tót afschaffing van de kermis en die beweging daarvan gaat uit van ...twee herbergiers. Zij zijn vooral gericht tegen de stoomcaroussels en dergelijke van elders, die met het kermis geld gaan strijken, terwijl de neringdoenden in de gemeente kunnen toekijken. Ter vervanging van de kermis stellen adressanten voor het houden van een een jaarlijkschen feestdag, b. v. op den verjaardag van H.M. de Koningin. Uit pure voorzichtigheid. Dezer dagen kwam aan het postkantoor te Assen een dienstmeisje en zeide tegen den voor het loket aanwezigen ambtenaar „Meneer, ik heb een briefkaart in de bus gedaan voor (ze noemt den naam van den geadresseerde.) De ambtenaar: „Nu... en wat zou dat? Moet je de kaart terughebben of is er iets anders mee?" „Nee, meneer," zeide het meisje, „maar ik meende, dat ik het bier moest |komen zeggen." Nog al meer geld gevonden. Men is nog altijd niet gereed met hot ordenen van den boedel in het huis van den vermoorde weduwe Cerlijn te Amsterdam. Toen Donderdagavond de justitie wederom een onderzoek instelde in de woning in de Driekoningenstraat, vond zij in een koffer, welke onder andere meubelen verborgen stond, nog een bedrag van ongeveer t 20,000, voor een groot gedeelte bestaande uit gouden tientjes en nieuwe rijksdaalders en guldens. (N. v. d. D.) Een kwade dag. 21 Maart. Volgens de theorie van Falb, zou 21 Maart een allerkritiekste dag zijn, men leze „Wat er dien ongelukkigen 21 Maart alles tegelijk voorvalt, is inderdaad buitengewoon. Om 6 uur 's morgens is het volle maan, om 8 uur treedt de lente in, om halt 3 komt de maan over den evenaar naar omlaag, terwijl de zon dien dag over den evenaar omhoog gaat. Zulk een- samenvallen van kritieke omstan digheden valt niet dikwijls voor en volgens Falb's theorie moet deze 21 Maart springvloed, stormen en aardbevingen of vulkaanuitbar stingen meebrengen. Maar waarschijniijk gaat de dag wel voorbij, zonder dat de wereld in duigen valt." In hoever die voorspellingen bewaarheid zijn, kan men zich nu eens gemakkelijk herinneren. Besmettelijke ziekte In navolging Yan de twee knapen uit Watergraafsmeer (die echter weer terugzijn) zijn te Brede drie zestienjarige jongens van verschillende ouders de wereld ingegaan, zonder dat de betrokken familiën weten waarhoen zij getrokken zijn. (B. C.) Aardig van zoo'n beest. Dat een hond of kat, die van eigenaar verwisselt, spoedig tot zijn eersten baas terugkeert, is een gewoon verschijnsel. Maar wanneer een hond na een afwezigheid van drie jaren terugkomt, mag dit zeker een bijzonderheid genoemd worden. Gisteren lag bij een ingezetene te Wassenaar weer voor de deur de hond, die drie jaren geleden weg geschonken was aan een bewoner van een ander dorp. Het dier was blijkbaar verheugd toen het binnengelaten werd en uitgelaten was het, toen de baas des avonds weer tehuis kwam. Iemand uit een grensdorp in Drenthe had nog iets te vereffenen met de Pruisische politie. Toen hij dezer dagen over de grens kwam, werd hij ingerekend. Hij kreeg de boeien aan en werd naar de strafgevangenis gebracht. Onderweg wist hij het met de boeien en al op een loopen te zetten. En of de politiebeambte al riep, dat hem althans de boeien zouden worden terruggegeven, het hielp niets. De man vond over de grens weer zijne vrijheid. De boeien zijn door bemiddeling der Neder- landsche politie terug ontvangen. Zou de man nu ook vervolgd worden wegens diefstal van boeien? Te Zutphen zijn valsche bankbiljetten uitgegeven. De „Zutph. Ct." deelt daaromtrent mede De valsche bankbiljetten zijn zeer nauw keurig nagemaakt. Zij zijn niet photographisch maar door nateekenen op steen gekopieerd, en vervolgens door steendruk vermenigvuldigd. In de orna mentomlijsting komen kleine afwijkingen voor maar deze loopen niet in het oog dan bij zeer nauwkeurige vergelijking met een echt biljet. Het best blijkt de valschheid uit den kop van den leeuw rechts bovenaan, en uit de vruchten links. Over het algemeen is de teekening minder vlot geteekend, meer met kleine korreltjes en stippen, die aanduiden dat de vervaardiger wel een zeer handig kopiist, maar als zelfstandig teekenaar niet zeer bekwaam is. Een bepaalde afwijking is, dat sommige letters van de strafbepaling door willekeurige streepjes en trekjes vervangen zijn, hetgeen echter weinig in het oog loopt, daar die lettertjes, zoo men weet, zeer klein zijn. Het woord „zeven" in de strafbepaling schijnt met een s begonnen te z\jn, hetgeen op een Duitsche hand wijst. Dit alles doet vermoeden dat er nog andere biljetten van dit soort in omloop zijn gebracht. In het tijdschrift „Studies in Volks kracht" komt een artikel voor over de huwe lijkskansen der vrouwen in Nederland. De schrijver, de heer mr. F. Falkenburg komt tot een zevental conclusies, aan het slot waarvan hij het volgende zegt De bewering van de vermindering van de huwelijkskansen der vrouw in Nederland vindt geen bevestiging in de feiten en mag daarom naar het rijk der legenden worden verwezen. Het huwelijk wortelt integendeel sterker dan voorheen in de neigingen der natie en de verhoogde materieele welvaart biedt de gelegenheid aan die neiging gehoor te geven. Is daarmee gezegd, dat de vrouw nu ook hare inspanning kan en mag verminderen om zich ongehuwd een zelfstandig bestaan te veroveren Zeer zeker niet. Twee derden van het aantal twintig- tot vijftigjarige vrou wen van Nederland zijn gehuwd; daarnaast staat het ééne derde, dat hetzij nog tot het huweljjk bestemd is, hetzij haar verdere leven ongehuwd zal blijven. Het allergrootste deel dezer laatste vrouwen is door de omstandig heden gedwongen haar levensonderhoud te verdienen, hetzij tijdelijk, hetzij gedurende haar gansche leven, zoolang haar de arbeid vergund is. Het is de plicht der mannen haar in het vervullen van die taak niet te belemmeren. Deze mannen behooren indach tig te zijn, dat de maatschappij niet voor hen is geschapen, maar voor de gansche menschheid. Om dieven te snappen. Men meldt uit Hoek van Holland Reeds meermalen werden hier 's nachts uit het kippenhok van een der burgers eieren weggenomen. Om den dief of de dieven ie verschalken werd van het hok af tot in de woonkamer een ondeigrondsche, dus electri- sche geleiding met wekker aangelegd, zooda nig, dat bij het openen van het kippenhok de wekker begon te bellen. Gerequieerd was de politie, die onder het genot van een potje bier, een sigaartje en dominospel op haar gemak in een aangrenzend vertrek wachtte tot de dief meldde, dat hij zijn slag ging slaan en het dus tijd werd hem in te rekenen. 's Nachts om half één ging de bel over. De dief meldt zich aan, politie er op uit, dief gesnapt en gefouilleerd en in het bezit gevonden van te voren door den eigenaar gemerkte eieren, welke door dezen werden herkend In de „Prov. Noordbr. en 's Hertogenb. Courant" van 15 Maart komt de volgende advertentie voor Wordt terstond gevraagd een flinke DIENSTBODE, die goed kan werken. Wasch buitenhuis. Loon f 90 en een Spekslagersknecht. Adres, enz. Amsterdam, 20 Maart. Aangevoerd 412 Run- e ren, le kwal. 68 A 71 ct., 2de kwal. 10.63 0.67, 3de kwal. 58 a c. por K. G. 104 Melk- n Kalfkoeien f 125 ft f 280, 1 Graskalvoren d af 3 Schapen 1 èl-, 194 Nuchtere Kalveren f 6,k 19, 0 Lammeren f' a 517 vette Yarkons 48 a 49 ct. per K. G. Purmerend, 21 Maart Aangevoerd 463 Run doren en 12 Stieren. 105 vette Kalveren 75 A 95 ct. per KG., 847 nucht. Kalveren 1 8 k f 23 p. stuk, 227 vette Varkens 46 k 50 ct. per KG. 75 magere Var kens f 12 A 32, p. st.; 221 Biggen 19 A f 13 p. st.; Schapen f ft f Kip-Eieren f 3,00 1 3,50 per 100. st. Vette Kooien, 115, prijsh. h. matig. Gelde Koeien, prijsh. handel matig. Melkkoeien, prijsh. handel stug. Vette Kalveren, prijsh. h. stug. Vette Sohapen p h. prijs h. stug. Vette Varkens, h. in prijs h- stug. Magere Varkens, prijsh., h. stug. Dc «N. Financier en Kapitalist" (red. S. F. van Oss) bevat een hoofdartikel, waarin het de volgende voorstellen onder dc aandacht brengt van den Minister van Finaneiën met het doel om de Staatskas te stijven 1. Vermeerdering der Staatsinkomsten zonder bclas- tingverhooging. 2 Vergemakkelijking van het plaatsen van leeningen door kleine gemeenten. 3. Afschaffing der Staatsloterij zonder bevordering van ander gedobbel. i. Afschaffing van kleine coupures voor kleine be ers. et blad zegt verder: «Velen achten afschaffing der Staatsloterij wenschelijk; nog meer lieden zouden voor haar afschaffing zijn, indien zij er slechts van verzekerd waren, dat het vrij onschuldige i/briefjesspclen" niet zal worden vervangen door enstiger gedobbel; en vermoedelijk zou ieder recht geaard burger baar absolute afschaffing geheel steunen, indien de loterij zou kunnen worden vervangen door iets, dat, terwijl het een achterdeurtje voor Fortuna openlaat, tot sparen aanmoedigt, en in plaats het geld voor het «briefje" verloren te doen zijn, het bespaart ten bate der spelers. De redactie van het blad zon gaarne zien, dat alle kleine gemeenten, die geld noodig hebben, zich tot den Staat moesten wenden. De Staat neme haar leeningen, hetzij tegen een varicerenden rentevoet, doch niet minder dan 31/, pCt. En hij geve daarentegen, d. w. z. op onderpand der gcmeentelccningcn, premie- loten uit. Het blad zegt ten slotte «Dc Staat zou zeker soortgelijke loten op een 2 pCts. basis op of boven pari kunnon plaatsen, want de 2'/,-pCts. loten van Brussel en Antwerpen notceren boven pari, en dat zijn slechts stadsleeningen. Hij zou bij elke verdere uitgifte zeker concurrecrcnde bankiers- groepen vinden, en in den regel vermoedelijk een aardig agio kunnen bedingen. Dit agio zou voor den Staat zuivere winst zijn, en als revenu kunnen worden beschouwd, of voor reserve of extrapremien worden gebruikt. Nemen wij aan, dat de Staat na verloop van ecDigen tijd f 200,000,000 gemeente-leeningen opneemt, waarop hij gemiddeld 33/, pCt. ontvangt, dan zou hij aan rente van de gemeenten 7millioen per jaar ontvangen. Veronderstellen wij verder, dat de loten 2'/» pCt. 's jaars vaste rente dragen, dan zouden voor het Kijk 2millioen per jaar resteerenen indien de Staat f 1.000.000 netto wil «verdienen«, dan zou nog steeds l1/, millioen voor premien resteeren. De Staat zou ook zijn hypothetisch millioen kunnen renonceercn en de prijzen grootcr maken, daarentegen echter 20 of 25 pCt. belasting van dc hooge prijzen kunnen heffen. Dc prcmielotcn zouden kunnen worden uitgegeven in seriën van tien loten d f 100, en elk lot zoude des noods nog splitsbaar kunnen zijn in ondordeelcn, alle natunrlijk voorzien van coupons.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 2