N°. 1830, Zondag 26 Maart 1905, 18ae Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. ABONNEMENTEN en ADVERTENTLËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Burg op Texel. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met rerhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der nitgave Prijs der Advertentién Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 CtB. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nnmrner. GEVONDEN VOORWERPEN: Gedeponeerd ten Raadhuize 1 portemonnaie, inhoudende eenig geld, gevonden op het voetpad naar de Waal 1 sleutel, gevonden op den Waalderweg en gedeponeerd bij den gem. veldwachter te Oudeschild twee planken, gevonden bij de haven. K I E Z E R S LIJ S T. Burgemeester en Wethouders van Texel; Gelet op art. 28 der Kieswet, Maken bekend, dat de door hen vastgestelde kiezerslijst en afzonderlijke lijsten van hen, die met betrekking tot eene of meer der verkiezin gen van de kiezerslijst afgevoerd of daarop ge bracht zijn, van 23 Maart tot en met 21 April e. k. ter secretarie dezer gemeente ter inzage liggen en tegen betaling der kosten in afdruk verkrijgbaar zijn. Texel, 23 Maart 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. KEIJSER Lo. Burgemeester. RUIBING, Secretaris. Herhalingsoefeningen in 1905. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis ran belanghebbenden, dat bij aanplakking is be rend gemaakt de staat vermeldende de lichtingen m korpsen, welke krachtens art. 111 der tfilitiewet 1901, in 1905 voor Herhalingsoefenin gen in werkelijken dienst worden opgeroepen. Texel, den 24 Maart 1905. 1 De Burgemeester voornoemd, e F. KEIJSER, Lo.-B. TEXEL, 25 Maart 1905. >lf Aan den Heer Jansen van Gelder, (voorzitter .er Dameszangvereeniging „Aurora") die ae erstdaags naar Medemblik vertrekt, werd el )onderdag avond door de Dames-Leden een lijvend aandenken geschonken, als blijk van !e" raardeering en erkentelijkheid, voor wat hij oor de vereeniging is geweest. en Sliet geschenk bestaat uit een zilveren ïktstel met inscriptie. Door de secretaresse of [ej G. Kopper, werden eenige hartelijke ijm rooiden gesproken bij het overhandigen, de [eer Jansen dankte voor dit keurig geschenk ver a voor de aangename uren, in de vereeniging ian- oorgebracht. mar ^eer ®00n en Echtgenoote alhier, jgcl0 jn benoemd tot Vader en Moeder in het laan iaconie Wees- en Armenhuis der Herv. zat, emeente te Amstelveen, gem Nieuwer- naar mstel. ndor Wij willen er bij deze aan herinneren zijn it heden (Zaterdagvond) eene uitvoering iets °rdt gegeven door de Gymnastiek-vereeni- dien ng „Sparta." d als ^aar ons" werd geïnformeerd zal het van iger des Heils in de komende week wederom jp en ne collecte houden. De opbrengst van deze mijn llecte zal besteed worden voor het onder- ud en de uitbreiding van het werk in aarop iderland en voor den zendingsarbeid daar- Doiten. ongen Meermalen maakten wij melding van het >ra.r>-k door het „Leger" verricht, zoodat velen m ar van niet onkundig zijn. ig lmd^Ü schromen dan ook niet bij vernieuwing ■k 7ijnae aanbeveling te doen, voor eene gulle r „i'ctsdrage, wanneer men zich daarvoor deze slevenör weder aan de woningen vervoegt. Oosterend, 24 Maart. Bedankt voor het 008 :oep bij de Ned. Herv. Gem. alhier door i Heer W. A. Wasch, candidaat te Vlis- gen. Toxol. De garnalenvangst is in deze week aanmerkelijk beter, dan in de voorgaande weken. Daar ook elders veel voorraad gevangen werd, zijn de prijzen sterk gedaald. Vlieland. De werkzaamheden bij de ge strande schepen worden voortgezet, men ondervindt bij het afbrengen echter groote moeielijkheden. Rondom de „Henning" in een geul gegraven en deze werd met zakken zand opgezet, met harden wind is deze geul echter al eenige malen weer dichtgestoven. Werkt het mooie weer dezer week mee en houden we dit - misschien wordt dan de illusie waarheid en de Henning binnen eenige weken vlot maar anders De „Ruhrort zakte dieper in het zand, ook daaronder vond men tegenspoed door het breken van werktuigen. In het district Helder zegt het „N. v. d. Dag, wordt door een aantal liberalen ernstig gedacht om op de groslijst der candidatente plaatsen den Heer H. W. de Joncheere, thans burgemeester van Hoorn en voor dien tijd burgemeester van Texel. Genoemde heer, van gematigd liberale richting, was voorheen zeeofficier en is derhalve op de hoogte van marine-aangelegenheden. Ruim zes jaren is de heer De Joncheere burgemeester van het eiland geweest en in dien tijd zeer vertrouwd geworden met land bouw, veeteelt en visscherij. De kiezerslijst. Wellicht kan het goed zijn nog even de volgende bepalingen der kieswet in herinnering te brengen. De vastgestelde nieuwe kiezeriijst wordt van 23 Maart af tot en met Vrijdag 21 April op de secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage nedergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift of afdruk verkrijgbaar gesteld. Tot en met Zaterdag 15 April is een ieder bevoegd, bij het gemeentebestuur verbetering van de vastgestelde kiezerslijst te vragen, op grond, dat hij zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt, of niet behoorlijk voorkomt. De verzoeken om verbetering van de kiezerslijst worden, met de bijgevoegde bewijs stukken, dadelijk tot en met Vrijdag 21 April voor een ieder op de secretarie der gemeente ter inzage nedergelegd en in afschrift, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar gesteld. Een ieder is tot tegenspraak van het verzoek bevoegd. De tegenspraak moet schriftelijk en uiterlijk Maandag 24 April aan het gemeente bestuur ingediend worden. Men schrijft aan „Het Volk" Te Wildervank ligt een vroom calvinis tische schipper, de Groot geheeten. Deze zegt de goddelijke boodschap te hebben ont: vangen, dat hij niet voor de maand Mei weer mag varen, en hoewel de man geen geld bezit, heeft hij, getrouw aan die boodschap, z'n schip in de wijk gebracht, waar het stil ligt, zoodat de man tot Mei goen cent meer verdient. Neemt men in aanmerking dat het geen luie kerel is, dan zal men peilen, hoe vast de man gelooven moet in zijn droom gezicht. Een vondeling. Zaterdagmorgen passeerde op den straat weg tusschen Amersfoort en Zeist een auto mobiel, die nabij de piramide te Austerlitz stil hield. De straatwegwerkers, op eenigen afstand bezig zijnde, bemerkten dat er een heer uitging, die naast den weg iets neerlei en er toen door werd gereden. Nieuwsgierig wat dit mocht zijn, gingen zij derwaarts, en zagen toen een pasgeboren zuigeling liggen. Aan elk der handjes was een bankbiljet van duizend gulden gevestigd. Het wicht is bij een wegwerker opgenomen. Een molenaar van den polder Geestmer- Ambacht, te Sint-Pancras, wilde dezer dagen de zeilen van den molen afhalen, terwijl deze op het zuiden stond. Drie kinderen één van hemzelf en 2 andere, oud 10, 11 en 12 jaar waren op het erf aldaar aan het spelen. De molenaar waarschuwde hen niet op de roede te gaan, omdat nog drie zeilen moesten afgehaald worden. Terwijl hij zich achter den molen begaf, ging echter het meisje K. zich toch op de roede wagen en klom op het midden van de hekken, alwaar zij zich nederzette. Even daarna werden de roeden in beweging gebracht; de andere meisjes begonnen terstond te roepen, dat de molenaar zou ophouden, maar vóórdat dit kon gebeuren, stond de molen reeds iets door het kruis, ongeveer tien meter hoog. Gelukkig behield de molenaar zijne tegen woordigheid van geest. Hii begaf zich door het windluik op de roede en had de voldoe ning het meisje te redden, door haar met een touw naar beneden te laten zakken. Op de secretarie eener Geldersche gemeente, werden door twee vrouwen, die de aan haar verstrekte onderstand niet vol doende vonden, 4 kinderen van 2 jaar tot 7 weken, in den gang van het gebouw achtergelaten, waarna zij zich vlug verwij derden. Zij werden echter spoedig achter haald, keerden met de ledige kinderwagens terug en werden bewogen het schreeuwend viertal weer mee huiswaarts te nemen. De Italiaansche bariton zager, de heer Bellagamba, eerst sedert eenige dagen in den Haag aangekomen in verband met zijn engagement bij de Italiaansche opera, werd op zijn kamer in een klein hotel aan het Spui aldaar, dood op zijn bed gevonden, ten gevolge van inademing van gas. Hij woonde daar met eenige andere artis- ten der opera, en een hunner, de tenor Isalberte, vond gisterochtend omstreeks 10 uur, toen hij Bellegamba wilde wekken, dezen zonder eenig teeken van leven liggen, ter wijl het kleine vertrekje met gas gevuld was Het bleek dan ook dat het kraantje van de gaslamp openstond. De zanger heeft bij het teruste gaan het gaslicht laten branden. In het nachtelijk uur is in het hotel de hoofdkraan gesloten en 's morgens vroeg, lang voor de heer Bellagamba ontwaakt was, weder geopend. In allerijl ontboden geneesheeren konden slechts den dood constateeren. Van Scheveningen wordt gemeld: Wanneer men thans tegen het vallen van den avond eene wandeling maakt in de Oost duinen in de richting van Wassenaar, dan ontmoet men in het laage sparrehout langs de zeeduinen een onnoemelijk aantal trek- spreeuwen, bij duizenden gelijk, die er neerge streken in het lage hout, den nacht door brengen. Het is daar, dat sommige lieden bij nacht hun slag slaan en de vogels bij tientallen in hun slaap overvallen en vangen en in een zak stoppen, om ze bij poeliers te gelde te maken voor de lekkerbekken. De pest in Indië. Aan de „Standaard" wordt uit Bombay gemeld, dat ophetoogen- blik in Indië de pest met onvergelijkelijke woede heerscht. Er sterven wekelijks 35,000 personen en alle middelen, ter voorkoming van de ziekte aangewend, blijven zonder resultaat. Reeds zijn de gevolgen van de epidemie te bespeuren op de arbeidsmarkt bij de recruteering voor het leger. In de vereenigde provinciën, en Poendjab heerscht de ziekte het hevigst. De inlanders weigeren zich te laten inentendezen afkeer wordt o, m. veroorzaakt, doordat een tijd geleden een bezending entstof bedorven bleek te zijn en een aantal sterfgevallen teweegbracht. Liever zien de Indieërs met Oostersche gelatenheid hunne vrienden en verwanten om zich heen sterven en sterven zij zelf. COURMT. 18

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1