N°. 1831. Donderdag 30 Maart 1905. 18de Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Bubö op Texxl Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de schiet oefeningen bij Neeltjes Nol dit jaar zullen plaats hebben vanaf 10 April tot ultimo September. Texel, den 28 Maart 1905. De Burgemeester voornoemd, P. KEIJSER, Lo.-B. TEXEL, 29 Maart 1905. In diepen rouw. Twee Broeders. Onze gemeente, en niet het minst een der meest oude Texelsche familiën, de familie Keijser, heeft in het begin dezer week een treffend verlies geleden door het kort na elkander overlijden van twee broeders, wijlen de heeren C. Keijser Pz en S. Keijser Pz. Zij waren mede de oudsten der oude familie stam, en hun heengaan, betrekkelijk onver wacht en zoo spoedig na elkander trof zeker gevoelig de verwanten, 't trof niet minder ieder die zulks vernam. 'tls nog maar korten tijd geleden dat wij /melding mochten maken van het 25-jarig jubileum van den heer C. Keijser Pzals pres. van het Burg. Armbestuur, aan welke avermelding wij evenwel moesten toevoegen dat ongesteldheid den jubilaris noodzaakte dien dag het bed te houden. Na dien verergerde de toestand, scheen later iets gunstiger, doch heeft slottens eenen ODgunstigen afloop gehadZondagavond toch overleed de heer Keijser, op den leeftijd van bijna 67 jaren. Reeds geruimen tijd was de gezondheids toestand van den heer Keijser niet zoo bij zonder gunstig; meermalen door hevige pijnen getroffen, waarvan geen verzachting of verbetering mogelijk scheen, bleef hij even wel niettegenstaande dat, zich aan zijne veel vuldige zaken wijden met die ernst en toe wijding, welke men van hem gewoon was. En die zaken waren niet weinigen, want behalve die, welke zijne particuliere waren, had het vertrouwen zijner medeburgers hem tot verschillende ambten en betrekkingen geroepen, welke hem voortdurend in beslag namen. Wij behoeven ze zeker niet allen op te noemen; ieder weet welke betrekkingen de heer Keijser, behalve het ambt van Wethou der, nog meer bekleedde, en ook dat zoowel in gemeente- en polderzaken, alsook op land bouwgebied, voornamelijk veeteelt, hij steeds er op uit was om naar het betere te streven. Botrekkeiijk nog niet oud en met lust bezield voor 't geen hij zich tot zijnen taak rekende, werd zijn werkzaam loven plotseling gestaakt door den onverbiddeiijken dood, die niets en niemand ontziet. Hij ruste van zijnen arbeid! En ternauwernood 24 uren na het ver scheiden van den heer C. Keijser Pz., word van diens broeder, den heer S. Keijser Pz., mede den levensdraad afgesneden. Gedurende de ernstige ongesteldheid van zijnen broeder en schijnbaar gezond, vertoefde hij nog aan diens ziekbed, zeker niet ver wachtende dat ook voor hem spoedig de ure zou slaan; toch zou dit zoo zijnmede op het ziekbed neergeworpen, eischto de dood ook dit offer en overleed de lieer S Keijser Pz. Maandagavond op den leeftijd van nagenoeg 75 jaren. Ook de heer S. Keijser Pz. had een werk zaam leven achter zich: benevens zijne particuliere zaken was hij Secretaris van de 30 gemeensch. polders, in welke betrekking hij binnen korten tijd zijn 50-jarig jubileum hoopte te herdenken; hij was Secr.-PenniDgm. van den polder Waal en Burg en van het Burger Nieuwland. Zijne veelvuldige werk zaamheid in die betrekkingen, waarvoor hem door de Hooge Regeering de Orde van Oranje Nassau was vereerd, vervulde hij met groote nauwgezetheid, en zeker tot genoegen van hen die hem in deze mochten leeren kennen. Niet slechts in het ambtelijk, doch ook in het particuliere leven, was de heer Keijser in velerlei betrekkingen nuttig werkzaam. Ook hij ruste van zijnen arbeid De beide broeders, werkzaam zoo lang zij konden, en wier omgang met elkander, door gelijke iotsbedeeling in het familieleven, voor beiden eene groote behoefte was, innig en hartelijk, overleefden elkander slechts korten tijd en .hadden geen vermoeden van elkanders zorgwekkenden toestand. Voor geen hunner dus gemis door het ver scheiden van den ander, doch des te meer zeker voor hunne dierbaren, die door dezen dubbelen slag werden getroffen. Zal de belangstelling van yrienden, ver wanten en medeburgers zeker getuigen van deelneming in dit zwaar verlies, voor de naastbestaanden biijve deze troost: dat zij mogen spreken van een welbesteed leven hunner geliefde dooden, ook voor het nage slacht. De dichter zegt: Geen geslacht is zonder doel hier, Schoon dan allen gaan naar 'tgraf: Elk geslacht werpt, bij zijn heengaan Voor een volgend vruchten af. Zaterdag gaf de Gymnastiekvereniging „Sparta" alhier haar 2e uitvoering in dit seizoen. Ook thans ontbrak het de jeugdige Vereeniging geenszins aan belangstellende toeschouwers. De zaai in hotel Texel mocht goed bezet genoemd worden. Nadat door den heer deJongh namens het hoofdbestuur der vereeniging aan allen het welkom was toegeroepen en tevens leedwezen was betuigd dat van de zusterverenigingen te Helder, wier bestuur was uitgenoodigd, niemand was verschenen, werd achtervolgens het vrij uitgebreid programma voor dien avond afgewerkt. De werkzaamheden getuigden alle van flinke studie en niet te vergeten van de uitstekende leidiDg en ijver van den Directeur, den heer Schaap. Een recht aangename afwisseling gaf zeker de opvoering der pantomime „Sparta in de wieg." Kon het zijn, dat nog eenige meerdere afwisseling in de uitvoeringen werd gebracht, door er b. v. een paar comische voordrachten of anderszins tusschen te voegen en enkele andere nummers weg te laten of te verkorten, zeker zou zulks de uitvoeringen van „Sparta" nog grooter aantrekkelijkheid verschaffen. De liberale kiesvereeniging te ZuidZijpe, zoo meldt de Zijper Courant, heeft in een Vrijdag gehouden vergadering met bijna al- gemeene stemmen tot candidaat voor de a.s. verkiezing der Staten-Generaal gekozen de heer H. W. de Joncheere, oud-burgemeester van Texel. Oosterend, 28 Maart. De Rijksverzekerings bank heeft aan Zuiderzee - visschers doen weten, dat ze volgens Kon. Besluit in eene lagere gevaarkiasse zijn aangeslagen. Moest eertijds voldaan worden ongeveer f 3,50 per f 100 loon, thans is dit bepaald op f 1,781. In verband met dit nader toegekende percentage zal op grond van de terugwer kende kracht teruggave van te veel betaalde premie plaats vinden. Ook de visschersvereenigingen op Texel hebben in het vorig jaar pogingen gedaan tot het verkrijgen eener lagere klasse voor de Zuiderzee-visschers. De Cocksdoep, 27 Maart. Zaterdag 1.1. hield de afdeeling „Eierland en De Cocksdorp" van den Bond voor Staatspensioneering eene vergadering in het logement van den heer Zoetelief. Nadat een art in het reglement, volgens hetwelk aftredende bestuursleden niet her kiesbaar zijn, was gewijzigd, werden de aftredende bestuursleden D. Buijs en J. Kalis herkozen. Besloten werd, dat de leden, die berichten in nieuwsbladen lezen, welke de strekking hebben den Bond te bestrijden, die couranten aan het bestuur zullen opzenden. De penningmeester deed rekening en ver antwoording. Eene commissie bestaande uit de heeren M. de Graaf en J. M. Witte, bevond de rekening in orde, waarna door den voorzitter dank werd gebracht aan de commis sie en den penningmeester. Daarna hield de heer D. C. Dros eene lezing over Staatspensioneering en de heer W. Heeroma las: „Het Diakenhuismannetje van N. Beets. Beide sprekers werden met aan dacht gevolgd. De vergadering die slechts matig bezocht was, werd daarna gesloten. Een gevaarlijke gewoonte had dezer dagen in Zuid-Eierland noodlottige gevolgen kunnen hebben. Een jongentje mocht n.l. van een voerman op den boom van een driewiel meerijden. Het kind viel er echter af, zoodat een wiel der kar rakelings langs zijn hoofd ging. Tot overmaat van ramp kreeg het van een paard, dat aan een touw achter de kar liep, een schop, die gevoelig aankwam Het ongeluk liep dus nog betrekkelijk goed af. Dat men voortaan voorzichtiger zij Den Ho oen. Een ongeval, dat gelukkig goed is afgeloopen, had hier Maandagmiddag plaats. De voerman C. S. zou met een boerenwagen, waarvoor een jong paard was gespannen, naar Den Burg. Aan 't eind van 't dorp schrikte het paard en sloeg op hol. De voer man viel van den wagen, terwijl paard en wagen doorholden. Eerst bij „Amalia" in den Prins Hendrikpolder werd het dier tot staan gebracht. De voerman had geen letsel be komen; van den wagen was een stuk van den disselboom afgebroken. Vlieland. Door den üostelijken wind der laatste dagen blijft de geul om de „Henning" diep, het schip helt sterk naar bakboord over. Aan de stoomboot Ruhrort wordt nu gewerkt met waterdrukmachines, de boot is eenigzins uit zand gelicht. Kinderwetten De Minister van Justitie deelt mede, dat hij hoopt op 1 Sept. a.s. de „Kinderwetten" in werking te doen treden. Ongeveer f 5000 is ontvangen voor de noodlijdenden door den brand op Marken. Er kan nu zeer voldoende geholpen worden. Van de krulstaarten. In lang is er hier en in den naasten omtrek schrijft men uit Exloo aan ie "Ass. Ct." niet zooveel „verslag" geweest in de varkenswe reld, als dit voorjaar. Van tal van toornen jonge biggen komt zoo goed als niets terecht. Onder de eigenlijke loopvarkens zijn er vele, die kreupel worden, terwijl er onder de zwaardere soorten verscheidene, na een of twee dagen ziek geweest te zijn, sterven. Onderzoek in dezen heeft aan het licht gebracht, dat bij enkele de blaas in geheel abnormalen toestand verkeert, terwiji bij andere de longen zijn aangedaan. Wel jam mer voor vele landbouwers, nu er juist nog al flinke prijzen worden besteed. COURANT. Abonnementsprijs per S maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nedeeland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met terhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. SCHIETOEFENINGEN.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1