N°. 1833. Donderdag 6 April 1905, 18de Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burs 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave Prijs der Adverteniièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Bubg op Texel. ter VERZOEKSCHRIFTEN bekoming van Jacht- en Vischakten. Burgemeester en Wethouders brengen ter openbare kennis, dat de passage op Vrijdag, deu 7 April a. s. over den Hoofdleeg in den polder het Noorden bij het Molenblok en op Zaterdag den 8 April a. s., over den Vianerweg bij don Hoofdweg in „het Noorden voor rij- en voertuigen zal zijn gestremd. Texel, 4 April 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. KEIJSER, Loe.-Burgm. RUIBING, Secretaris. TEXEL, 5 April 1905. De afdeeling „Texel" v/h Ned. Onderw. Genootschap zal op Zaterdag 8 April eene vergadering houden in het hotel „De Linde boom." Behalve eenige huishoudelijke zaken, zal de heer W. Heeroma inleiden „Het teekenen, in verband met het natuurkunde onderwijs". De letterkundige bijdrage zal gegeven worden door den heer J. de Jongh. Van 1 tot en met 4 April zijn van hier verzonden28 koeien, 33 kalveren, 2 schapen, 5 paarden en 6 varkens. Waal, 1 April. De mouw-benoemde onderwijzeres Mej. A. D. Verweel van Koog a. d. Zaan, aanvaardde heden hare betrekking. Sedert 15 Aug. 1894, toen Mej. A.Rabnaar Oud-karspel vertrok, stond het Hoofd der School alleen voor 6 klassen thans is daarin verbetering gebracht. Het aantal kinderen bedraagt thans 39. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel maken bekend, dat ter Gemeentesecretarie kosteloos verkrijgbaar zijn blanco verzoekschriften ter bekoming van jacht en vischakten en van kosteloozo vergunningen tot uitoefening der visscherij met één vischtuig, voor het nieuwe seizoen, aanvangende 1 Juli aanstaande en ein digende 30 Juni van het volgende jaar, en noodigen belanghebbenden uit hunne aanvragen ter bekoming dier akten en vergunningen, zoo veel mogelijk, vóór den 1 Juni e. k. tor Secretarie in te dienen. De bepaling, dat hij, die de visscherij met meer dan één vischtuig wil uitoefenen van eene groote vischakte moet zijn voorzien, is ingetrokken, zoodat voortaan aan een en denzelfden persoon meerdere kleine vischakten kunnen worden ver strekt. Texel, den 3 April 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. KEIJSER Loc.-Burgm. RUIBING, Secretaris. Invordcrbanrverklaring; van Kohieren. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur dei- Gemeente Texel brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen, dat het kohier No. 2 der Personeele Belasting, dienst 1905, op den 1 April 1905, door den Heer Directeur der directe belastingen te Amsterdam is in vorderbaar verklaard en op heden aan den Heer Ontvanger van 's Rijks belastingen voor deze Gemeente ter invordering is overge maakt. Ieder ingezetene, die daarbij belang heeft, wordt alzoo vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle gerechtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zouden voortvloeien, te ontgaan. Texel, den 4 April 1905. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, F. KEIJSER Lo. B. STREMMING PASSAGE. Den Hooen. De vrouw van J. H. geraakte bijna 4 jaar geleden twee gouden ringen kwijt. Toen ter tijd deed men alle moeite ze terug te vinden, doch tevergeefs. Men dacht niet anders, of ze waren ontvreemd. Toen nu een paar dagen geleden de vader der vrouw aan het spitten was op het bouw land, werd één der ringen in de aarde gevon den. Vermoedelijk zijn de ringen in der tijd opgeveegd en met het vuilnis op den mest hoop geworpen. 3 April. De bewoners van ons dorp werden hedenmiddag opgeschrikt door een rijtuig met twee paarden bespannen, die door de dorpstraat holden. De koetsier had de dieren eenigen tijd onbeheerd laten staan en zoo waren ze door een of andere oorzaak op hol geslagen. Op dijk viel een der paar den, zoodat ze beide gegrepen konden worden. Zonder noemenswaardige schade liep dit ongeval af. De Cocksdobp, 4 April. In den storm van Zondag op Maandag strandde bij Makkum het ijzeren tjalkschip van schipper J. P. Dros Pz. van hier. De schipper en zijn knecht werden gered. Het schip, dat van Kampen kwam en waarmede de schipper zijne eerste reis deed, kan zeer waarschijnlijk afgebracht worden. Terwijl gisteren een aantal kinderen op den dorpsweg alhier aan het spelen was, geraakten twee voor een leêgen boerenwagen gespannen paarden van den landbouwer Timmermans op hol In ijzingwekkende vaart ging het over den weg. Gelukkig kon een toeschouwer de spelende kinderen bijtijds waarschuwen. De voerman deed alle moeite de paarden in bedwang te houden, doch dit mocht hem niet gelukken. Dicht bij den dijk gekomen wist hij met goed gevolg van den wagen te komen en nu ging het verder hollende langs den djk in de richting van den vuurtoren. De dieren sprongen over de beide aan den dijk staande hekken heen, die door den wagen wer den stuk gereden. In het poldertje „De Volhar ding" werden ze door eenige werklieden tot staan gebracht. Alleen de wagen was wat beschadigd. Oudeschild, 5 April Gisteren was ter reede een visscher met het net in aanraking ge komen met een of ander voorwerp op den zeebodem. Men meende nu eindelijk de ver miste stoombarkas te hebben gevonden, door een der oorlogschepen in den jongsten herfst verloren. Jammer genoeg bleek het vermoeden niet bewaarheid te worden, anders had de visscher een rijke dag gehad, daar een hooge belooning voor 't terugbrengen der barkas is uitgeloofd. Met de garnalenvisscherij heeft men in dezen winter niets dan tegenspoed. Als er wat vangst is heeft 't artikel in het buitenland geen waarde en nu do prijs weer iets steeg, valt er nagenoeg niets te vangen. De tijd schiet intusschen hard op; want gewoonlijk wordt de garnalenvisscherij slechts tot het einde van Mei uitgeoefend. Vlieland. Met het afbrengen van de stoomboot Ruhrort is men zoover gevorderd dat het schip thans op eene helling is ge plaatst. De Henning is 30 Meter vooruit gekomen en zit nu met den kop naar het Noordwesten. Toch nog duur genoeg. De ongevallenverzekering in ons land heeft in 1903 gekost 1V» millioen. „Daarvan is slecht f 630,000 gekomen aan de verzekerden. De rest is aan administratie weggegaan." Aldus „Het Volk." Men zou tot de conclusie komen, dat aan administratiekosten in 1903 dus is betaald 870,000 gulden. Als de volksvoorlichter, die dit schreef, de moeite had genomen het verslag der Rijksverzekeringsbank even na te slaan, zou hij gezien hebben, dat ze bedragen f 427,803,99 of nog niet de helft van wat hij opgeeft. De vergissing schuilt waarschijnlijk hierin de uitkeeringen, renten en begrafeniskosten bedroegen samen f 633,298,617,. Dat is het bedrag, dat aan de verzekerden aan geld is uitbetaald, en dat hij waarschijnlijk op het oog had. Maar voor genees- en heelkundige behandeling is nog bovendien betaald een som van f 277,395,61. Die zijn dus ook den ver zekerden geheel ten goede gekomen, maar worden hier eenvoudig over het hoofd gezien. Dat schrijft maar(Soc. Wkbld.) Vanwege de Vereeniging tot ontwikke ling van den Landbouw in Hollands Noorder kwartier" zal in de maanden Mei of Juni voor melkers of melksters wederom de ge legenheid bestaan proeven van bekwaamheid af te leggen en een diploma te verwerven als bekwaam melker of melkster. Aangifte moet geschieden vóór 15 April, bij den heer W. Teengs, te Alkmaar, secre taris der vereeniging. Het onderzoek zal plaats hehben op de proefzuivel-boerderij te Hoorn. Desverlangd wordt eenige vergoeding gegeven voor reis kosten en tijdverlies. 't Zal zoo'n vaart niet loopen. Als curiosum deelt de „Tel,,, een telegram uit 's Gravenhage aan de „Echo de Paris" mede, waarin gemeld wordt, dat Nederland de invrijheidsstelling geëischt heeft van de door de Venezolaansche regeering gevangen genomen matrozen. Mocht hieraan geen gevolg worden gegeven, dan zou Nederland een vlootdemonstratie houden, hetzij afzon derlijk of in vereeniging met andere mo gendheden, die in conflict zijn met de regeering van president Castro. Tegen misbruik van sterken drank. Door de directie der Staatsspoorwegen is aan het geheele personeel een aanschrijving in herinnering gebracht, waarbij hun met nadruk wordt gewezen op het misbruik van sterken drank. Met oneervol ontslag uit den dienst der maatschappij zullen gestraft worden, zij, die zich in dienst zelfs voor den eersten keer hieraan zullen hebben schuldig gemaakt. Eveneens zal ontslag worden toegepast tegenover hen, die zich buiten dienst voor den tweeden keer aan dronkenschap schuldig maken, terwijl zij, die een betrekking be- kleeden waaraan bezigheden voor het veilig verkeer verbonden zijn, wisselwachters, sein huiswachters, locomotief- en treinpersoneel enzvoor een zekeren tijd van hun betrek king worden ontheveD, wanneer zij zich zelfs buiten dienst voor den eersten keer aan het misbruik van sterken drank schuldig maken. Dronkenschap zelfs in den lichtsten graad zal onverbiddelijk worden gestraft. De krijgsraad te Haarlem deed Vrijdag uitspraak in de zaak van den dienstweigeraar G. T. J. Rooseboom, milicien in garnizoen te Hoorn, die, op grond dat hij is christen-anar chist, weigert zich aan de bevelen van zijn meerderen te onderwerpen. De beklaagde werd veroordeeld tot een militaire gevangenis straf van 5 maanden, met ingang van 14 Maart jl. Flink. De „N. Gron Ct." meldt Toont-je-solidair is niet doodDit kan voorzeker gezegd worden van het personeel op een werkplaats hier ter stede (te Gronin gen.) Zaterdagmiddag in de voorlaatste week, verloor een der gezellen bij het naar huis gaan des middags zijn pas ontvangen weekloon, en zijn pogingen om het terug te vinden waren vruchteloos. Zijn collega's met het lot hem en zijn gezin overkomen, bewo gen, maakten terstond een lijst en het duurde niet lang of de man was weder in het bezit van het verloren bedrag, ongeveer f 10.50, door de vrijwillige bij ragen van de met hem werkende gezellen. RAN1

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1