P5 1834. Zondag 9 April 1905, 18de Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Oil blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Paritstraat Bübg op Texel. IN RICIITINGEi\, welke Gevaar, Schade of Iliuder kunnen veroorzaken. Gedeponeerd ten Raadhuize1 kuifkam, gevonden in de Molenstraat. TEXEL, 8 April 1905. Wij wachten maar steeds, 't Was op den 3en Januari j.l. dat hier de tijding kwam, dat onze burgemeester de EdelAchtbare heel de Joncheere, in gelijke betrekking was be noemd te Hoorn, met ingaug van 1 Februari. Sinds dien zijn drie maanden voorbij gegaan en nog steeds laat de benoeming van een burgemeester op zich wachten, wel worden namen genoemd van personen welke de eer van een benoeming kan te beurt vallen (boe komt men aan die wetenschap doch eeue benoeming is blijkbaar nog niet geschiedt 't Pleit voor de goede gang van zaken bier, dat de Hooge Regeering daarmede niet zoo'n baast maakt, en t mag zeker gezegd worden dat de zaakjes naar eisch worden gaande geboulen, maar toch in overweging nemende de omstandigheid dat tijdens de vacature één der Wethouders is overleden, waarin door de benoeming van een tijdelijk Wethouder is voorzien, en in het gezin van den anderen Wethouder ziekte toestanden bet dien beer wel eens moeielijk zullen maken bet burgemeestersambt waar te nemen, wordt eene spoedige benoeming zeker verlangend tegemoet gezien. Bovenstaand bericht was geschreven en stond alreeds gezet, toen de telegraaf ons gisteren avond nog de tijding bracht dat tot burgemeester van Texel was benoemd de heer Mr. W. F. Hiddingh. Van dat teiegi am gaven wij onmiddelijk per extra blaadje kennis aan onze abonné's op Texel. De onzekerheid is thans opgeheven; om trent den nieuw benoemde is ons overigens niets bekend; zouden wij daaromtrent nog iets vernemen, dan zal men zulks kunnen vinden aan de binnenzijde van dit blad. Voorjaarsweder. De kalender vertelt het ons dat we reeds April schrijven, het voort durend lengen der dagen zegt ons dat wij klimmend zijn, docb de natuur der laatste dagen zou ons anders doen gelooven dat wij eer het najaar dan het voorjaar doorleven. Dinsdagnacht b. v. heeft het gedacht ge vroren, Woensdag en Donderdag flinke hagel buien en Vrijdag sneeuw heeft het niet den schijn of we naar den winter gaan Voor het jonge wolvee, voor de tuinbouw en voor •de bloem bollenvelden is zulk weder zeker niet zoo bijzonder gewenscht. En voor de schoonmaak? Naar aan de „Tel." wordt gemeld, heeft de liberale kiesvereeniging „Heider", voor- loopig candidaat gesteld voor de Tweede Kamer, den heor S. C. Jaring, lid van de Prov. Staten en van den Gemeenteraad te Helder. Naar wij reeds vroeger hebben gemeld stelde de liberale kiesvereeniging te Zuid- Zijpe den heer De Joncheere, onze oud bur gemeester tot candidaat. Dat zijn er alzoo reeds twee, wie zal nu volgen Op verzoek maken wij er op attent dat te Oudeschild de godsdienstoefeningen bij de Herv. Gem in plaats van des avonds te 7 uur, voortaan des namiddags te 3 uur zullen plaats hebben, (zie lijst van Predik beurten.) Oudeschild, 8 April De bergers van hier; thans werkzaam nabij Zandvoort op 't ge strande Engelsche stoomschip „Alba," melden dat de boot door de jongste stormen veel heeft geleden. De scheur in de midscheeps is heel wat wijder geworden, zoodat de kans op afbrengen der boot veel ongunstiger is geworden. Er zit echter nog veel lading in de boot, zoodat bij goed weer nog veel is te bergen. De werkzaamheden bij het Horntje, tot bescherming van den Zeedijk, kunnen nu krachtig worden ter hand genomen. Eenige ladingen met materieel zijn in aantocht, zoo dat met het maken der zinkstukken weldra een begin kan worden gemaakt. De Cocksdorp, 7 April. Het voor zijn ankers weggeslagen_en bij Makkum gestrande tjalkschip „Adriana"'van schipper J. P DrosPz. is te Makkum binnengebracht. Het roer, de boot, de boomen en haken zijn weggeslagen. De twee opvarende hebben in de nacht der stranding benauwde uren doorgebracht. Daar het scbip zonk moesten zij hun toe vlucht iu den mast zoeken. Ruim 7 uren hebben ze daarin doorgebracht, waarna ze door Makkumers werden gered. De lading, grootendeels uit metselsteenen bestaande, is geborgen. Vlieland, 5 April. De sleepboot Triton is naar de strandingplaats vertrokken om ankers in zee te brengen voor het afbrengen van de stoomboot Ruhrort. Wegens lagen waterstand is de Henning nog niet verder afgebracht, slechts een weinig van richting veranderd sedert Maandag. Men hoopt hedenavond er in te slagen het schip vlot te krijgen. Aangespoeld zijn 25 ledige ijzeren petro leumvaten, met verschillende nummers ge merkt, ze hadden blijkbaar nog niet lang gedreven. Aan de Ct." ontleenen wij het volgende Door de centrale anti-revolutionnaire kies vereeniging in het district Helder (voorzitter de heer Staalman,) zoowel als door de plaat selijke anti-revolutionnaire kiesvereenigingen te Helder en te Texel, is met alg. st. besloteD, aan de anti-rev. deputateuvergadering voor te stellen het program van urgentie aan te vullen met het volgende punt „Grondswetswijziging om te kunnen komen tot invoering van kiesrecht voor gezinshoofden en daarmee gelijkgestelden (huismanskies recht.") Bedoeling is, dat deze grondwetswijziging zoo tijdig zal worden ingediend, dat zij vóór het eindigen van de volgende 4jarige wetge vende periode in het Staatsblad zal verschijnen. De kiesvereeniging voegde aan dit voorstel een betuiging toe van haar ernstig leedwezen, dat, na een bemoeiing van 4 jaren, van de daarvoor benoemde commissie (bestaande uit de heeren Talma, Fabius en Heemskerk,) het Centraal-comité nog niet was gekomen met eenig voorstel, rakende de kiesrechtkwestie. Waar men al geen geld bewaart. De wed. v. d H. te Heusden, die in armoe dige omstandigheden leefde en elke week bij de ingezetenen om een cent ging vragen werd dezer dagen ziek en moest ter verple ging worden opgenomen in het R.-R. zieken huis. Daar aangekomen weigerde zij zich van al haar rokken te ontdoen. Eindelijk werd ontdekt, dat zij in een harer rokken een aantal bankbiljetten had vastgenaaid. Twee kinderen verbrand! Door een onbekende oorzaak is de woning, van W. Beekelaar, arbeider te Beilen, tot den grond toe afgebrand. Twee kinderen (een meisje van 2 jaar en een jongen van ruim 3 weken) zijn in de vlammen omgekomen, terwijl de vrouw ernstige brandwonden heeft bekomen, zoodat men ook met haar het ernstige vreest. Gevaarlijke lectuur? De „Asser. Ct." schrijft Scherper critiek dan het „Handelsblad" onwillekeurig geeft over het verbieden der Handelingen der Staten-Generaal in de onder- olflcierscantines van het garnizoen te Assen is moeilijk denkbaar. De redactie van dat blad plaatst boven ons bericht de woorden „Een Aprilgrap", zóó onwaarschijnlijk acht zij blijkbaar het feit. Maar ofschoon het bericht op 1 April werd geplaatst, houden wij de waarheid er van vol. Dat nu in de plaats der Handelingen „De Standaard" zal komen is misschien niet geheel juist, maar een feit is, dat de Handelingen zijn verdwenen. Om aan den kost te komen. Iemand te Valtbermond heeft, om gemakke lijk door den winter te komen, zich voor een ander uitgegeven en zoo 3 maanden gevan genisstraf uitgezeten, die deze nog te goed had. Toen de drie maanden om waren, kwam het bedrog uit, en nu moet worden uitgemaakt hoeveel kostgeld hij aan het rijk heeft te betalen. Daar de man echter geheel onbe middeld is, zal er niet anders op zitten dan hem maar weer in de gevangenis te zetten. Dat beteekent. In deze week deed een gelukkige vader te Beek bij Nijmegen de aangifte van de ge boorte van het 27e kind. Moeder en kind zijn welvarend. Stevige kost. Aan het „Hbld." wordt medegedeeld, dat de vertegenwoordiger van een Duitsche leesten- fabriek onlangs t9 Utrecht afzet zocht voor het zaagsel-product van zijn firma, dat, naar hij mededeelde, in Duitschland en ook in ods land wordt gebruikt tot vermenging met meel en in broodfabrieken als zoodanig wordt ver werktHet zaagsel is uiterst-fijn en op 't gezicht van meel niet te onderscheiden. Verzekerd werd dat de bedoelde fabriek in Duitschland grooten afzet heeft en ook in ods land reeds koopers gevonden heeft. Dat is wel iets om onderzocht te worden door de inspectie der volksgezondheid. Een locomotief er van door De stoomtram Haarlem —Leiden overkwam Dinsdagmorgen een zonderling avontuur. Van de tram nl., die om halfnegen in Haarlem aankomt, brak ter hoogte van het Blauwbruggetje de koppeling, waardoor de tramwagens achterbleven en de locomotief heelemaal alleen naar Haarlem stoomde, waai de verbaasde machinist bemerkte, dat hij onderweg wagens en reizigers had verloren. In den aardappelhandel is het tegen woordig juist de omgekeerde van 't vorige jaar. Toen kwamen treinladingen aardappelen uit Duitschland het tekort aanvullen, dat er "bij ons was en de Duitsche witte en roode gingen gretig van de hand, omdat zij, al waren zij wat los, veel minder in prijs waren dan de witte Zeeuwen en Geldersche blauwen. Thans worden aan verschillende stations langs de spoorweg Dordrecht Eist tal van waggons geladen met witte en blauwe aardappelen, die hun weg vinden naar Duitsch land. Er is een levendige handel maar de prijzen gaan niet veel omhoog. RAN1 Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met rerhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van JOHANNES GEKARDUS MOOJEN Wz., te den Burg aldaar om in het perceel, kadastraal bekend in Sectie K, No. 1458 een smederij te mogen oprichten doör hen is ingewilligd. Texel, den 5 April 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. KEIJSER, Loc.-Burgm. RUIBING, Secretaris. GEVONDEN VOORWERPEN.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1