N°. 1835. Donderdag 13 April 1905. 1 Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met Terhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 unr op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Bübg op Texïl- ter VERZOEKSCHRIFTEN bckoming van Jacht- en Vischakten. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel maken bekend, dat ter Gemeentesecretarie kosteloos verkrijgbaar zijn blanco verzoekschriften ter bekoming van jacht- en vischakten en van kostelooze vergunningen tot uitoefening der visscherij met één vischtuig, voor het nieuwe seizoen, aanvangende 1 Juli aanstaande en ein digende 30 Juni van het volgende jaar, en noodigen belanghebbenden uit hunne aanvragen ter bekoming dier akten en vergunningen, zoo veel mogelijk, vóór den 1 Juni e.k. ter Secretarie in te dienen. De bepaling, dat hij, die de visscherij met meer dan één vischtuig wil uitoefenen van eene groote vischakte moet zijn voorzien,is ingetrokken, zoodat voortaan aan een en denzelfden persoon meerdere kleine vischakten kunnen worden ver strekt. Texel, den 3 April 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. KEIJSER Loc.-Burgm. RUIBING, Secretaris. SCHIETOEFENINGEN. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de schiet oefeningen bij Neeltjes Nol dit jaar zullen, plaats hebben vanaf 10 April tot ultimo September. Texel, den 28 Maart 1905. De Burgemeester voornoemd, F. KEIJSER, Lo.-B. TEXEL, 12 April 1905. Bij Kon. besluit is benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Go rinchem (buitengemeenten) de heerP. J.F.L. Baumann, ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Texel. In de plaats van wijlen den heer C. Keijser Pz is tijdelijk tot Voorzitter van het Burg. Armbestuur aangewezen de heer D. P. Bakker, lid van het bestuur. Onze gemeente werd^ Dinsdag vereerd met een bezoek van Mr.'W. F. Hiddingh, den voor Texel benoemden burgemeester. On derricht van Z. Ed 's komst, hadden de beide Wethouders met den Gemeente Secretaris zich des namiddags naar de haven begeven om ZEd. bij aankomst van de boot te halfvijf op te wachten. Niet officieel als de nieuwe Burgemeester kwam Mr. Hiddingh naar hier, doch als par ticulier, ten einde eenigszins kennis met zijne a. s. gemeente te maken enz. Zij, die het voorrecht hadden met Mr. Hiddingh in aanraking te komen, noemen hem een aangenaam mensch. Omtrent Z.Ed. politieke richting meenen wij deze rectificatie te moeten doen op ons vorig bericht, dat deze zou zijn Chr. Hlst.; leeftijd ongeveer 40 jaar. Zaterdagavond had alhier met het oog op de aanstaande verkiezingen eene vergade ring plaats van liberale kiezers. Het resul taat dier vergadering was, dat eene vrijzin nige kiesvereeniging werd opgericht, welke zich ter wille vau de eenheid zal aansluiten bij de „Centrale Liberale." Tot bestuursleden werden gekozen de heeren Van 'ttlof, deJongli, J. S. Dijt, D. P. Bakker en J. C. Visser. Volgens achterstaande annonce zal morgen eene vergadering van die vereeniging plaats hebben, waartoe zoowel leden als zij die alsnog lid wenschen te worden toegang hebben en waarin de zaken verder zullen worden geregeld. Zaterdag j.l. vergaderde de afd. „Texel" van het N. O. G. in het hotel „de Lindeboom". Bij de opening wees de Voorzitter de Heer C. A. De Braai, op de verschillende veran deringen, die sedert de vorige vergadering hebben plaats gegrepen, vooral in het Bestuur der Gemeente, en heette de 18 aanwezigen, waaronder twee gasten, welkom. Eenige ingekomen stukken werden behan deld en voor kennisgeving aangenomen. Voor een te houden vergadering te 's Gra- venhage werden als afgevaardigden benoemd de. Heeren F. Heeroma en C. Schaap en Mej. G. Kopper. De rekening over het verloopen boekjaar werd, na onderzoek goedgekeurd. De Heer W. Heeroma uit Midden-Eierland leidde daarna in het onderwerp „Teekenen in verband met 't natuurkunde-onderwijs." Nadat de inleider gesproken had over de hooge waarde, die men moet toekennen in verband met genoemd onderwijs, werden keurige teekeningen vertoond van 20 voor werpen n. 1.dommekracht, takel, schroef pers, slinger, veerbalans, smidsblaasbalg, brandspuit, zuigpomp, kwikbarometers, me taalbarometers, kachel, veiligheidslamp, dis- tilleertoestel, stoomcilinder, veiligheidsklep, galvanische elementen, telegraaf, electrische schel, electrisch licht en telefoon, zijnde 4 groepen van 5 platen voor de leer van het hellend vlak, de drukking, de warmte en de electriciteit. Vooral de bijteekeningen, die aangaven op wat wijze de verschillende teekeningen gemaakt moeten worden, waren zeer practiscb gevonden. Verscheidene tee keningen van leerlingen van den inleider bewezen, welke keurige resultaten aldus verkregen kunnen worden. De heer Heeroma had veel succes met deze inleiding. Verschillende personen gaven hem den raad, zijne teekeningen te laten bewerken voor algemeen gebruik. Ook de Voorzitter dankte den inleider voor wat hij ten beste heeft gegeven en zeide, dat bijna nimmer op de vergadering zoo'n schoone en doeltreffende lezing is gehouden. De bijdrage van den Heer J. de Jongh bleef in portefeuille. Nadat nog was besloten, dat de volgende vergadering zal gehouden worden op 3 Juni a. s. in „De vergulde Kikkert", wanneer, volgens de lijst, de Heer A. C. Toet eene inleiding zal hebben te geven, werd de bijeenkomst die zoo goed geslaagd is, ge sloten. Oudeschild, 10 April. Gisteren had eene vergadering plaats in de „Zeven Provinciën," van den Schippers- en Visschersbond, waarbij ook het bestuur der Visscherijvereeniging „Betracht het Goede" te Oosterend was uit- genoodigd. Na verschillende besprekingen werd besloten aan den Minister te vragen de wrakken nabij Callantsoog geheel te willen doen opruimen. Voorts werd mededeeling gedaan in zake het bekomen antwoord, op het verzoek tot opruiming van het schietvlot op Texelstroom. Besloten werd nogmaals aan te dringen om 't gevaar, door dat voorwerp opgeleverd, tot een minimum terug te brengen. Vervol gens werd mededeeling gedaan over het plaatsen van eenige schuurpalen aan het eind van den havenmond. In zake de oesterzaak en 't verbieden van 't mosselkorren in de zomermaanden, zou men andermaal een request ontwerpen. Daar klachten waren ingekomen over in zee staande fuikenpalen, die gevaar voor de schipperij opleverden, werd besloten spoedige opruiming te vragen. Te ongeveer half tien werd de bijeenkomst met dankzegging gesloten. Oosterend, 11 April. Bij de Ned. Herv. Gem. alhier is beroepen de Heer J. G. Steen beek, candidaat te Weesp. De Cocksdobp, 11 April. Den boerenar beider H. Knol, die op het bouwland, behoo- rende bij de boerenhofstede „Buitenzorg" werkzaam was, viel een aardig buitenkansje ten deel. Hij vond n. 1. een gouden tientje hetwelk daar vermoedelijk met meststoffen in den grond was geraakt. Vlieland, 10 April. Door den hevigen storm die Woesdag 1.1. uit het Noordwesten woedde, is de „Henning" weer hooger op het straod geslagen. Men was er dien avond bijna in geslaagd het schip vlot te krijgen, doch door de sterke branding braken de kettingen en staaltrossen. Nu zijn de ankers en kettingen weer in zee gebracht en zal er een nieuwe geul worden gegraven. Het schip is door den storm niet beschadigd. Werd onlangs melding gemaakt van den aankoop van paarden in Friesland voor Duitsche rekening tegen prijzen van f 300 tot f 400, uit Zeeland meldt men ons, dat daar wekelijks reeds sedert maanden tal van paarden door Duitsche en Zwitsersche koop lieden worden opgekocht tegen prijzen van f400 tot f650. Teekenend is, dat zelfs „ruinen", dus geen kweekpaarden tegen zulke hooge waarden worden aangekocht. Tal van Zeeuwsche paarden gaan ook als veulens naar België of als ze één twee jaren oud zijn, en vele dezer keerden, zoo werd reeds herhaaldelijk verzekerd, als Bel gische paarden naar ons land terug of gaan naar een der andere rijken. De verplichte hengstenkeuringen en het uitloven van een zeer groote premie voor ingevoerde dekhengsten is oorzaak geworden, dat het Zeeuwsch-Belgische ras zeer in waarde is toegenomen en dat België gaarne het Zeeuwsche paard heeft. („N.R. Ct.") Bij een kort doch hevig onweer is Woensdagavond de bliksem ingeslagen in den toren te Lienden (bij Tiel). Dichtbij de spits werden de leien en het lood losgeslagen en verscheidene stukken steen kwamen door de ruiten van een daarnaast staand huis. In den toren werden op een zolder eenige planken vernield. De bliksemstraal sloeg op het schoolplein in den grond, op kleinen af stand van een groepje menschen. Gelukkig werd niemand getroffen en bleef de toren voor brand bewaard. Een éénig geval. De heer P. v. d. Eyk, te Benthuizen, heeft een hond, die moeder is geworden. De kleintjes zijn echter alle verdronken en nu heeft de zoo wreedaardig kinderloos geworden moeder haar zorgen tot een ander kind uitgestrekt: een lam, dat door haar gezoogd wordt. Eigenaardige verdeeling. Uit Yolendam wordt gemeld Wanneer 2 botters van hier in span visschen, is het gewoonte, dat al het geld, op de vaartuigen verdiend voor gezamelijke rekening is. Zulk een span vormden voor enkele dagen de visschers Tuijp en Keijzer alhier, toen de vader van Keijzer, die thans als knecht bij zijn zoon voer, oyer boord sloeg in de Zuiderzee. Tuijp redde hem met veel moeite, en kreeg een som gelds van de maatschappij tot red ding van drenkelingen, als belooning voor zijn moedig pogen. Keijzer zou nu (volgens Volendammer gewoonte) aanspraak kunnen maken op de helft. Maar aan zijn vader (de geredde,) die - zooals gezegd is knecht is bij zijn zoon, en bij hem „op portie" vaart, zou weer een gedeelte van die halve som toekomen. De geredde krijgt dan geld voor zijn eigen redding COURANT,

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1