Buitenland. We hebben indertijd namens de Ver- eeniging tot hulp aan lupuslijders in ons land reeds een en ander hieromtrent medegedeeld. Thans werd ons opnieuw een boekje van genoemde vereeniging toegezonden, nl. een brochure van de hand van dr. C. W. Bollaan, lid van het hoofdbestuur, getiteld „De strijd tegen den Lupus", waarin wordt aangetoond welke prachtige resultaten de toepassing van de Finsen-stralen oplevert. Bijgevoegd zijn enkele |photografische opnamen van lupus lijders, vóór de behandeling en eenige maanden daarna, waarop duidelijk het groote verschil te zien is. Nogmaals dringt het bestuur der vereeniging aan op hulp en steun, welke men in de eerste plaats kan bewijzen door zich als lid op te geven tegen een minimum betaling van fl 's jaars bij den heer Th. J van Haren Noman, Amsterdam, Keizersgracht no. 313. Gevaarlijke grappen. Een „grap." Woensdag, zoo meldt d9 „Tijd", had te Haarlem, bij de firma Emrik èn Binger, steendrukkerij en graveerinrichting, de 21-jarige graveur Swaal „voor de aardig heid" in de koffiekruik van den graveur Draaysma een kleine hoeveelheid zout ge worpen. Na schafttijd 's morgens, te 9 uur, voelde D. zich zeer onpasselijk. S. maakte zich hierover ongerust en na gedaan onder zoek bleek het gewaande zout niets minder te zijn dan zwaar vergif, dat door de graveurs veel wordt gbruikt. De ongelukkige werd dadelijk naar het gasthuis gebracht en moest een pijnlijke behandeling ondergaan. Woensdagavond was de toestand nogal bevredigend, hoewel D. nog hevige smarten moest doorstaan. Tegen den dader, die een verschrikkelijken dag doorbracht, is proces-verbaal opgemaakt. Bloedvergiftiging. Hoe gevaarlijk het is aan bekomen wonden de noodige zorg niet te besteden, bleek weer voor den zooveelsten keer te Schijndel. Een voorbeeldig huisvader kapte zich in een der vingers en legde zelf het verband zonder er verder naar om te zien. Na eenige dagen werd hij ernstig ongesteld en bloedvergifti ging was de oorzaak van zijn on verwachten, spoedigen dood. Een rechtzaak tengevolge van een oude hoed. Een jongen, die 's middag uit school kwam, vond op straat een ouden hoed liggen. Hij schopte den hoed voort, natuurlijk deed hij dat, daar was hij een jongen voor, die juist een daar uren op de schoolbanken gezeten had. Maar hij schopte wat al te wild en te woest, en de oude, vodderige hoed vloog door de open deur van een bierhuis. Dat trof nu al heel ongelukkig, te ongeluk kiger, omdat er 's morgens in datzelfde bier huis een steen was binnengegooid en de bier huishoudster, door dat geval reeds geprikkeld, misschien boozer werd over dien voortge- schopten hoed, dan ze anders geweest zou zijn. Ze vloog nu naar buiten, greep den jongen beet, en wierp hem op den grond, zóó hard, dat de knaap zijn neus bezeerde. Er werd een politiezaakje van gemaakt, en Zaterdag stond de bierhuishoudster wegens mishandeling terecht te Amsterdam. 't Bleek, dat de jongen na de mishandeling verbonden was in het Gasthuis en dat hij vrij spoedig genezen was, maar blijkens de verklaring van zijn verontwaardigde moeder waren de gevolgen toch nog al erg geweest, want volgens haar zeggen had de jongen zijn eigen neus niet meer. Het Op. Min. vorderde tegen de bierhuis juffrouw 14 dagen gevangenisstraf wegens mishandeling. Zorg voor gevangenen. Hoever de zorg van den Oostenrijkscben Minister van Justitie voor de gevangenisbe volking gaat, toont zijn besluit, dat voortaan aan alle gevangenen tandborstels en tandwater moeten worden verstrekt. Een verklikker beloond. Uit een der Regeeringsbureaux verhaalt men volgens de „H, Ct:" het volgende. In de bureaux van een tak van dienst, aan 't hoofd waarvan iemand is gekomeD, wiens maatregelen door de mannen van het vak verre van algemeen gunstig worden beoordeeld, werd uitteraard onderling met zekere vrijmoe digheid over dien chef en zijne besluiten gesproken Op zekeren dag kwam een ondergeschikte ambtenaar bij den chef en zeide ongeveer „Meneerer wordt in de bureaux scherp op u afgegeven. Ik kan dat niet langer onder mij houden. Hier hebt u en hij reikte een papier over een relaas van wat er in de afgeloopen drie maanden door over u gezegd is." De chef wierp den aanbrenger niet de deur uit. De bureauchef van den verklikker werd met verplaatsing gestraft en de aanbrenger kreeg een paar honderd gulden promotie. Het postwetje. - Gelijk te verwachten was na de vrij algemeene afkeuring welke het ontwerp der regeering in den lande heeft ondervonden, luidt het verslag der Tweede Kamer zeer ongunstig over het voorstel van wet dat aan de postambtenaren de bevoegd heid van censuur toe wil kennen over post stukken, waarbij sprake kan zijn van strijd met de goede zeden. „Een groot aantal leden" kan zich met de wijze waarop de regeering dit onderwerp wil regelen, niet vereenigen. En de „verschillende leden," die in beginsel niet tegen het ontwerp zijn, blijken tevens „vrij algemeenvan oor deel „dat het personeel der posterijen, aan welke eischen het ook overigens moge voldoen, niet de noodige waarboi gen aanbiedt voor een juiste en billijke toepassing van de voorgestelde censuur. Zulk een beoordeeling staat gelijk met een veroordeeling De minister van waterstaat, handel en nijverheid zal dan ook wel be grijpen waar een behandeling van het ontwerp in openbare vergadering op zou uitloopen. In ons land bedraagt de oppervlakte vischwater niet minder dan 115.030 H.A. dat is ongeveer l'/s van de in cultuur zijnde opper vlakte grond van Nederland Dat in die groote hoeveelheid millioenen visschen leven, laat zich denken. Inderdaad is de zoetwater- visscherij dan ook een tak van bedrijf, die zeer veel beteekent, al moet er een verwaar- loozing in de laatste jaren worden geconsta teerd doch de belangstelling is weer rijzonde. Eigenaardig dat onze meeste zoetwatervisch naar het buitenland gaatin ons land wordt weinig verbruikt. ODze smaak schijnt in dit opzicht nu eenmaal met dien van alle ons omringende volken te verschillen. Misschien hebben de groote hoeveelheden zeevisch, die hier ter markt komen, daarop ook wel invloed. Duitschland alleen betrok in 1904 van ons 1 269.900 K.G. zoetwater visch. Tappen op Zondag Door den gemeenteraad van Pernis is be paald, dat de herbergen op Zondag gesloten moeten zijn 9 12 uur voorm. 2-4 namid dag en 's avonds na 9 uur en wel in verband met een ingediend adres van den kerkeraad, verzoekende geheele sluiting op Zondag. De verkiezingstrijd in dichtmaat. „Het Volk" bevat het volgende leuke versje, met het oog op de vele richtingen in de zoogenaamd vrijzinnige partij: Wien moet ik volgen, Treub, Borgesius of Tydeman, Ik weet het niet 'k Begrijp er niets meer van 1 D' een trekt me aan mijn jas, De ander aan mijn broek, Nu duwt men mij naar deez, Dan weer naar gindschen hoek Dat hen de duivel haal Met dat geliberaal 1 Thyphus en melk 1 In de buurtschap Vogelenzang (gemeente Bloemendaal) komen aan de Leidschevaart sedert acht jaar onophoudelijk gevallen van typhus voor, welke men zoowel aan het water als aan de waar van een daarwonenden melkslijter toeschrijft, die tevens de faecaliën uit de woningen ophaalt en ze met zijne knecht over het land verspreidt. Uit een onderzoek door de gezondheids commissie en den inspecteur van het Genees kundig Staatstoezicht is nu gebleken, dat bijna alle klanten van dezen melkslijter in de laatste jaren thyphus hebben gehad, zoodat men tot de slotsom kwam, dat de faecaliën uit de besmette woningen onschadelijk ge maakt moeten worden. De klanten weigeren echter hardnekkig de melk te koken, en daar de typhusgevallen niet ophouden, denkt men er over bij den melkboer een strenge afscheiding voor te schrijven tusschen zijn verschillende bedrijven melkhandel, mestyervoer en rijtuighouden. Hoe gevaarlijk het is iemand, aan zenuw toevallen lijdende, zonder toezicht te laten, is wederom te Amsterdam gebleken. In een gang, uitkomende op de Wester straat, perceel 142, woont de familie Jansen en de 24-jarige vrouw was met haar kindje (zjj was twaalf dagen geleden pas bevallen) alleen thuis, toen zij, bij het petroleumtoestel staande, een toeval kreeg, waardoor zij het toestel omverwierp en de vlam zich aan haar kleederen meedeelde. Op het hulpgeschrei van de ongelukkige vrouw schoten de buren toe, die de vlammen doofden en de brandweer waarschuwden. De vrouw had ernstige brandwonden beko men over het geheele lichaam. Door de brandweer werd een voorloopig verband aan gelegd en deze liet daarna de vrouw per brancard naar het Binnengasthuis overbren gen. Haar toestand is zorgelijk. „(Tel.)" Ook naar de „blommen" Vrijdagochtend om 10 uur kwamen in een hevigen sneeuwstorm te Haarlem een 400-tal verpleegden uit een der Godshuizen te Amster dam om de blommen te zien en door den modder, die de wegen schier onbegaanbaar maakt, gingen de grootsten de stad door naar buiten. De allerkleinsten werden per tram naai den Hout gebracht. Ieder had medelijden met de stumperds, die echler zelf erg veel pret in hun toestand schenen te hebben. De vraag rijst echterkon dit uitstapje geen dag worden uitgesteld Varkensziekte. Men schrijft uit Drente aan het „N v. d. D." In den laatsten tijd zijn hier to lande waar nemingen gedaan omtrent een tot dusver onbe kende ziekte, welke onder de varkens heerscht. In bijna alle deelen des lands worden zeer vele varkens plotseling ziek, verliezea den eetlust, weigeren voedsel en worden stijf, zoodat zij bijna niet meer kunnen staan, En wanneer zij dan niet terstond worden geslacht, sterven zij. Deze ziekte wordt niet alleen aangetroffen onder jonge, maar ook onder oude varkeus;ja, zelfs is het soms noodig drachtige varkens om die reden te slachten, zoodat de varkensfokkerij en mesterij daardoor een ernstige knak wordt toegebracht. Eigenaardig is het, dat deze zelfde ziekte ook in Denemarken heerscht. Volgens autoriteiten, daar te lande heeft zij twee oorzaken. De eerste oorzaak moet gelegen zijn in den drogen zomer van het vorige jaar, waardoor het koren niet al die stoffen in voldoende mate heeft opgenomen, welke zoo noodzakelijk zijn voor het mesten van de varkens, namelijk phos- phorzure bestanddeelen. Het beste geneesmid del tegen de ziekte bestaat volgens die autoriteiten in een mengsel van vier tentigram phosphorus op één liter levertraan, waarvan aan de oude varkens dagelijks twee drie eet lepels en aan de jonge varkens de helft dezer hoeveelheid door het voedsel moet gegeven worden. Ook als voorbehoedmiddel tegen deze ziekte, zoogenaamde stijfheidsziekte", wordt het ten zeerste aanbevolen, waartoe dan '/i tot 1 eet lepel dagelijks voldoende is, naarmate van den ouderdom der varkens. De tweede oorzaak dezer ziekte wordt toege schreven aan het fokken in bloedverwantschap, het allergrootste kwaad dat bestaat, en waar door, indien daartegen geen maatregelen worden genomen, onze geheele varkensfokkerij en mesterij ten gronde zou gaan. Er wordt in Nederland van Regeeringswege weinig of niets gedaan ter verbetering en veredeling van het varkensras, en ook zijn hier geen vereenigingen, die op dit gebied iets van beteekenis doen. Er dient een groote beweging op touw gezet te worden om te bewerken dat er nieuw, versch bloed in ons land wordt ingevoerd, tot bloei van de varkensmesterij en fokkerij, welke voor zoovelen het voornaamste middel van bestaan is. Daartoe zal noodig zijn het oprichten van fok- en dekstations in elke provincie, waar gere geld moet gezorgd worden voor toevoer van versch bloed van de beste Engelscbe fokstations van Yorkshire-varkens. Dit bloed, gebracht in ons varkensras, zal alleen het kwaad kunnen keeron en genezen. Zoolang dit niet ter hand genomen wordt en met volharding doorgezet in elke provincie, zoolang zal de heerschende ziekte niet alleen blijven bestaan, maar verergeren en onze varkensmesterij ten gronde richten. Reeds nu is er schade genoeg geleden, en daarom behoort propaganda gemaakt te worden en moet men zich tot de Regeering wenden, om haar te overtuigen wat ook in dezen het algemeen belang van haar mag verwachten. Een naderende zeeslag. Er was in de laatste dagen maar weinig nieuws over den oorlog mede te deelen. De Russische vloot, zoo wordt uit Batavia gemeld is te Mutok gesignaleerd en het Nederlandsche eskader verliet met geheime orders Priok, stoomende naar het noorden. De plaats waar vermoedelijk het treffen tusschen de Russische en Japansche vloten zal plaats hebben zal in den omtrek zijn der Visscherseilanden, omdat aldaar de Japanners hunne basis hebben voor versterkingen en reparaties. De taktiek van den Japanschen admiraal schijnt hierin te bestaan dat hij de Russen lokt in de voor hem meest geschikte wateren, terwijl Rodjest- wensky verplicht is, of hij wil of niet, hem te vo'gen. Een ander voordeel der Japanners is, dat hun alles wat de Russische vloot be treft volkomen bekend is, terwijl de Russen van de bewegingen der Japanners zoo goed als niets weten. Deze laatsten hebben voort durend het contact met de Russische vloot onderhouden en thans varen nog hunne ver kenningsvaartuigen aan de vijandelijke vloot vooruit. In Engeland is men tamelijk pessimistisch omtrent het lot van Rodjestwensky gestemd, Men bewondert wel de wijze waarop hij onder zeer moeielijke omstandigheden zijn zeemacht tot in de Chineesche wateren heeft gebracht, maar men gelooft tevens dat hjj ook spoedig

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 2