N*. 1836. Zondag 16 April 1905. 18de Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Paritstraat Buna op Texbl. VERBETERING K I E Z E R S L IJ S T. Burgemeester en "Wethouders der Gemeente Texel brengen hiermede ter openbare kennis dat van heden af tot en met den 21 sten April a, s., voor een ieder op de Secretarie der Ge- meento ter inzage nedergelegd en in afschrift, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar ziju gesteld de verzoeken om verbetering van de vastgestelde kiezerslijst, ingediend door Willem BOON Jbz, voor zichzelf en door A. Schoneveld, ten behoeve van Jabob DROS en Jan TRAP Jr. Een ieder is tot tegenspraak van do verzoeken bevoegd. De tegenspraak moet schriftelijk (op onge zegeld papier) en uiterlijk den 23sten April a.s. aan het Gemeentebestuur worden ingediend. Texel, den 13 April 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. KEIJ8ER Loc.-Burgm. RUIBING, Secretaris. Invorderbaarverklaring van Kohieren. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur der Gemeente Texel brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen, dat het kohier No. 4 der Bedrijfsbelasting, dienst 1904/1905, op den 11 April 1905, door den Heer Directeur der directe belastingen te Amsterdam is in vorderbaar verklaard en op lieden aan den Heer Ontvanger van 's Rijks belastingen voor deze Gemeente ter invordering is overge maakt. Ieder ingezetene, die daarbij belang heeft, wordt alzoo vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle gerechtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zouden voortvloeiende ontgaan. Texel, den 13 April 1905. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, F. KEIJSER Lo. B. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 broche, gevonden op den Westerweg; 1 Schilderweg; 1 sponsdoos, in de Hoogerstraat; 1 wantje, Gravenstraat; 1 ceintuur, Weverstraat; 1 overschoen, op den Waalderweg; 1 mand met diverse inhoud, gemerkt „Van Zonnemaire, J. Evertse, naar Texel, No. 11" gevonden op den Waal-en-Burgerdijk, nabij de Driesprong. TEXEL, 15 April 1905. Een groote stap terug. Een voorstel van ingrijpenden aard. Wij meenen de aandacht van onze lezers en niet het minst van hen die zaken doen, te moeten vestigen op de in dit nummer voorkomende advertentie, met het opschrift „Posterijen," waarin aan het publiek mede- deeling wordt gedaan van het voornemen, hoe, b ij w ij z e van proef, de stoomboot- dienst tusschen Texel en Nieuwediep, vanaf den lsten Mei zal worden uitgevoerd: De eerste boot4,15 van Texel, vervaltde tweede dienst wordt 45 min. vervroegd, wat zoo ongeveer voor niemand van belang is, omdat de dienst 6,45 van Texel in den regel wel de gelegenheid biedt de sneltrein te halen, (driekwart uur doelloos aan den Helder ver toeven, dus 'teenige voordeel); er zal een nieuwe dienst worden ingelegd te 8 uur, een vrij wel overdadige weelde, voor het post verkeer onnoodig, voor het personenvervoer hoogstens dienstig voor hen die te laat zijn opgestaan om de boot van 6 uur te halen of wier reis zich in hoofdzaak tot den Helder bepaald; de boot 11,15 zal varen te 11 uur, ook al eene onnoodige vervroeging, omdat de trein 12,16 gemakkelijk is te bekomen. Overigens is de dienst van hier als in den vorigen zomer. Waaraan wij dit curieuse voorstel hebben te danken 't behoort wellicht tot de raadselachtige dingen op dit wereldrond! Alle verandering is daarom nog geen ver betering en deze verandering in geenen deele we zullen er vooral in zeer ongunstige con ditie door geraken in zake liet postverkeer. Men oordeele: De postverzending met de eerste boot komt dan te Nieuwediep aan te 6,45, wanneer de eerste trein van daar reeds zal vertrokken zijn. De verdere verzending zal dus moeten wach ten, om met de trein te ongeveer half tien verder te gaan Zulks beteekent dat in plaats van te ruim 8 uur, de postverzending van hier dan te Amsterdam zal aankomen te 12 uren, gevol- gelijk latere verzending naar andere plaatsen, latere bestelling, Zondags in 't geheel niet. Wij komen dan zoo ongeveer in dezelfde conditie als waarin wij des winters verkeeren wat betreft de eerste postverzending. Alzoo voortdurend winterdienst Voor het personenvervoer zal de opheffing der dienst 4,15 's morgens niet van zoo groote beteekenis zijn, doch voor een goed postver keer is dezelve vrij wel onmisbaar. In den yorigen zomer was de dienst zoo tot veler genoegen en was de correspondentie op de treinen, voor post- en personenvervoer zoo gewenscht mogelijk. Wat ter wereld kan dan nu de in deze zeggiDg hebbenden bewogen hebben om de dienst niet als toen interichten Ook de zooveel latere aankomst der eerste post (in de adv. wordt gezegd 2 uur), zal door velen niet worden toegejuicht. Vreemd! waar overal elders het postverkeer wordt verbeterd, zal men voor Texel dat verkeer ongunstiger doen worden Bij deze toelichting zullen wij het laten, wij verwijzen alleen nog naar het onder schrift der advertentie dat zij die bezwaren tegen de voorgenomen wijziging mochten hebben, verzocht worden daarvan vóór dm 20sten dezer te doen blijken. In de vergadering der Vrijzinnige kies- vereeniging alhier Donderdagavond gehouden werd tot lid van het hoofdbestuur der Centrale j Liberale Kiesvereeniging benoemd de heer F. Milatz en tot diens plaatsvervanger de heer R. S. Kuperus, terwijl als voorloopig Candidaat voor Lid van de 2de Kamer werd gesteld de heer C. S. Jaring, welke alzoo zal worden opgegeven voor plaatsing op de groslijst der Candidaten. Verder zal namens de vereeniging worden voorgesteld een artikel in het reglement der C. L. K. in zooverre te wijzigen, dat bij de keuze van de definitieve Candidaat der vereeniging alleen rekening zal worden gehouden met de stemmen uitge bracht op de afdeelingsvergaderingen. Ten slotte werd nog medegedeeld, dat voor het maken van propaganda voor de vrij zinnige beginselen een spreker, n l. de heer Gerritsen bereid was alhier eene spreekbeurt te vervullen, waarbij geen bepaalde candidaat doch alleen de beginselen zouden worden besproken. Van dit aanbod zou gaarne worden gebruik gemaakt en zeer spoedig waarschijn lijk zou die spreekbeurt dan worden vervuld. Naar wij vernemen heeft de heer J. G. Steenbeek, candidaat te Weesp, bedankt voor het beroep naar de Herv. Gem. te Oosterend. Aan de „Zijper Courant" ontleenen wij het bericht dat door den heer C. R. Keijser alhier, op de Paaschtentoonstelling te Schagen, den tweeden prijs werd toegewezen voor de inzending van den besten, fijnsten en zwaarst gemesten Os, met acht breede tanden, uit sluitend met hard voeder gemest. Ook te Purmerend verwierf dit dier op de Paaschtentoonstelling den tweeden prijs. De Os werd verkocht aan een slager te Heiloo voor f 425. "Waal, 13 April. Eergisteren werd op het kerkhof alhier in stillen, doch plechtigen eenvoud begraven Mevr. de Wed. Ds. F. T de Mazure. De overledene had den wensch te kennen gegeven, te rusten in het graf, waar ook haar echtgenoot in 1897 was bijgezet. Eenige goede, oude vrienden der gestorvene woonden de plechtigheid bij Ds. Kuperus sprak op het graf eenige treffende woorden, en wees er op, dat de wensch der overledene was vervuld, n. 1. te rusten in de schaduw van het bedehuis, waarin haar echtgenoot zoo vele jaren het Evangelie mocht verkon digen, en op het kerkhof der Gemeente, met welker inwoners zij zoo velen jaren lief en leed had mogen deelen. Een der zoons der afgestorvene bedankte voor de laatste eer, aan zijne onvergetelijke moeder bewezen. DeCocksdokp, 13 April. Door den opzichter van den polder Eierland is nabij den inlaag- dijk bij het „Eierlandsche Huis'.' op het zoo genaamde „Engelsche Kerkhof," hetwelk men aan het afgraven is en waar in vroegeren tijd lijken van op de Texelsche kust veron gelukte Engelsche soldaten zijn begraven, een zilveren muntstuk gevonden, iets grooter dan een gulden. Het was overdekt met eene zwarte korst Nu deze is verwijderd kan men aan de ééne zijde de beeldenaar van Karei II, voorheen koning van Engeland, aanschouwen. Daar om heen staat„Carolus II Dei Gratia." Aan de keerzijde staan 4 verschillende wapens of schilden en 4 paren in elkaar staande C,s, benevens „Mag. Br. Fra. et Hib. Rex. 1679. Vlieland. In de maand Maart werd in de Rijkspostspaarbank alhier ingelegd f 793.45, terugbetaald f 711. Het laatst uitgegeven boekje was no. 226 De bladen melden Het wetsontwerp voor de ouderdomsverzeke- ring zal vermoedelijk nog vóór Paschen bij de Tweede Kamer inkomen. Dat zal ook het geval zijn met het wets ontwerp, strekkende om den landbouw onder de Ongevallenwet te brengen. Treurige toestand. Achter het kerkhof te Harkema-Opeinde staat een woning, waarvan reeds vroeger melding werd gemaakt. Alleen bij helder daglicht ziet men op eenigen afstand een zwarte verhevenheid van heideplaggen. De woniDg, die geen woning is en toch door menschen als zoodanig wordt gebruikt, bestaat uit eenige palen, schuin tegen elkander opge zet over een gat in den grond. Deur of ven ster ontbreekt, er is alleen een gat om er iu en uit te kruipen. Daarin lag eene jonge vrouw. Ze lag op een bosje stroo, een kus sen, als 't dien naam kon dragen, onder het hoofd en gedekt door een paar zakken. En toen kwam de ooievaar aangevlogen en bracht haar een kind. Verscheidene vrouwen waren bij dit hol, of hoe men 't ook noemen wil, toen dit gebeurde. Eindelijk ging er een naar binnen, nam 't kind, ging er mee aan den luwen kant van 't hol en deed het in ellende geboren wichtje wat kleeren aan, die in 't hol ook niet waren te vinden. Een zuster der moeder nam het kind mee naar huis. Zoo juist lees ik, dat de moeder wegens bedelarij veroordeeld is tot 3 jaar opzending. Werkelijk voor het arme mensch een zegen, in vergelijking met het tegenwoordige. (Nwsbl. v. Friesl.) Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met yerhooging der porto's. COURANT, Prijs der Adverteniièn Van 1 tot 6 regels 30 Cts. Iedere regel meer 8 Cts. Groote letters en Vignetten werden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. TAN DE

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1