Pre dikbeur ten, Buitenland. Marktberichten. Advertentiën ADVERTENTIËN. Op Zaterdag 22 April a. s., Naar aanleiding van het bericht van de „Haagsche Crt.", dat de minister van W ater- staat den heer Pop nog steeds tijdelijk aangesteld niet voor een definitieve benoe ming tot directeur-generaal der post en tele grafie verlangt voor te dragen, schrijft het „Vad." „Ons werd van goede zijde anders bericht. Inderdaad is er ernstig sprake van een aftreden van den heer Pop, maar dan niet, omdat Minister De Mares Oyens hem niet voor een definitieve benoeming verlangt voor te dragen. Integendeel zou de heer Pop geweigerd hebben, zich, onder de bestaande regeling van zijn werkkring, voor een blijvende aanstelling te laten voordragen. Sedert gerui- men tijd moet er tusschen minister en direc teur-generaal een conflict hangende zijn, als gevolg van door den heer Pop voorgestelde ingrijpende reorganisaties, betrekkelijk de principieele grondslagen van het beheer van post, telegrafie en telefoon. De heer Pop acht nl. de bestaande regeling volstrekt verouderd voor den grooten omvang, welke deze dienst vakken in de laatste jaren hebben verkregen. De minister moet zich met deze voorstellen in hoofdzaak neerkomende op grootere zelfstandigheid van het post- en telegraafde- partement niet kunnen vereenigen. Een gehoorzame echtgenoot. „Zak in den grond," zei een gade te Breda tot haar echtvriend en hij voldeed onmidde- lijk, hoewel onvrijwillig, aan die uitnoodiging. De vloer zakte nl. plotseling, medenemende den man en een bed, welke beide in den kelder werden opgevangen. De vloer en het bed waren aan stukken, de man was, behalve zijn huid, gaaf gebleven. Een gevaarlijke Aprilgrap. Dat men voorzichtig zijn meet met April - of welke grappen ook, kan voor de zooveelste maal blijken uit het volgende Twee ambtenaren aan de Rijksverzekerings bank, wetende dat een collega vrij geregeld op den lsten van iedere maand een postwissel van elders ontving, hebben voor den lsten April een postwissel ingevuld op geheel de zelfde wijze als de afzender het gewoonlijk pleegde te doen, het handschrift voortreffelijk nabootsende, en voor het overige den wissel zóó handig vervalschende, dat de bewuste collega, den len dezer maand op z'n lessenaar het exemplaar vindende, oogenblikkelijk in den val liep en den wissel voor echt aanzag. Hij werd aangeboden en werd aan het postkantoor, waar inmiddels de ware wissel was aangekomen, uitbetaald. Toen een dag later door de postambtenaren het geval werd ontdekt, dacht men natuurlijk terstond aan een opzettelijke vervalsching enwerd de justitie hiermede in kennis gesteld. Deze deed onder zoek en kwam al spoedig tot de ervaring, dat van moedwil geen sprake was geweest. Intusschen was deze vervalsching, waar tegen een zeer zware straf geëischt wordt, aanhangig gemaakt en ondervonden de twee ambtenaren die haar pleegden, heel wat moeilijkheden van hun „Aprilgrap." De herten in de Brabantsche bosschen beginnen zoo talrijk te worden, dat zij zelfs onder Emnes minder gewenschte bezoeken in de korenvelden brengen. Maandagmiddag zagen eenige burgers aan den Boterdijk te Arnhem naar de „Arn- hemsche Cour. meldt, dat een als werkman gekleed persoon in den Rijn wilde gaan baden Dadelijk werd de politie gewaar schuwd, zoodat de man, nadat hij uit het water was gehaald, spoedig weer was bijge bracht. In een wagen naar het politiebureau ver voerd hij daar, in eenige dekens gewikkeld, achter de kachel gelegd om verder van zijn koude zwempartij te bekomen. De man weigerde hardnekkig zijn naam op te geven. Men schrijft uit Groningen In verschillende bladen is de „sperring" van het kleine grensverkeer met „Rheiderland" geheel verkeerd voorgesteld. Alarmeerende berichten, als de invoer van paarden uit Nederland in Duitschland is verboden enz., doen in de pers de ronde. Gelukkig voor onze paardenfokkers en handelaars is niets minder waar dan dat. De „sperring" betee- kent alleen, dat paarden, uit Nederland naar Rheiderland, de grenzen niet mogen over schrijden. In geen geval heeft het eenigen invloed op den handel in paarden tusschen heidelanden en op den invoer van paarden uit Nederland met den trein. Voor en na komen er dan ook te Weener per trein transporten paarden van hier aan, die, na geneeskundig onderzocht te zijn, Duitschland verder in doorgezonden worden. Nuttige bezigheid. De firma Gebr Stork Co. te Hengeloo heeft een nieuwe poging aangewend jongens in hun vrijen tijd nuttig bezig te houden, om zoodoende allerlei baldadigheid te voorko men. Ze liet nl. een stuk grond, na flinke bemesting, in 40 akkertjes van 10 bij 47» M. verdoelen, verschafte werktuigen en zaden en laat genoemde tuintjes nu door schooljon gens in hun vrijen tijd onder deskundige leiding bewerken. De opbrengst is voor de jongens, die bovendien voor ijver en vorde ringen nog eenige prijzen kunnen behalen. Men schrijft uit Vorden aan de „Zutf Courant." Een zeldzaam brutaal stuk is in den nacht van Zaterdag op Zondag 11. hier uitgevoerd. De echtelieden K. hadden eenige dagen te voren een varkentje geslacht en 't in den kelder onder de pekel gezet. En nu was Zondagmorgen het spek en vet, dus het beste van de slacht, zoo goed als geheel verdwenen. Eén persoon kan dit onmogelijk gedaan hebben, te minder daar er ook nog eieren, een kwartjes wegge, een stuk rogge brood en dergelijke zaken meer ontvreemd werden. Zoo zou het kunnen gaan. Een telephoonkwestie. Bij den gemeente raad te Maastricht is ingekomen een adres van een kolenhandelaar, zich beklagende over juffrouwen, aan de telephoon geplaatst, en die door h em verdacht worden, misbruik van haar betrekking te maken, door bestel lingen, aan hem gedaan, aan een concurrent over te dragen. De Raad droeg de commissie voor de straf verordeningen op, deze aanklacht te onder zoeken. In Friesland zijn tengevolge van de koude verscheidene jonge lammeren omgekomen in de weide. haalde hij voor eenige heeren van de politie en de Vereeniging voor Dierenbescherming zijn toer. 't Bleek toen werkelijk dat het vogeltje niet „dood", maar toch bedenkelijk samen gedrukt wordt. Of het lot van het beestje er door deze lezing op vooruitgaat Oorlogsberichten. De Japanners, zoo wordt nu gemeld, maken zich gereed aan het Russische eskader een beslissenden slag te leveren. Te zijner tijd zouden zij zich op den weg van Rodzestwenski bevinden, vermoedelijk nabij het eiland For mosa of de Visscherseilanden. Zooals men weet valt het admiraal Togo niet moeielijk zelf het terrein van het gevecht te bepalen, daar hij geheel op de hoogte is van de richting waarin het Russische eskader zich beweegt. Het gerucht dat er reeds een treffen zou hebben plaats gehad is nu beslist tegen ge sproken; ook behoeft er van onze zijde geen vrees voor de schending onzer neutraliteit meer te bestaan, aangezien het Russische eskader zich reeds geheel buiten de wateren van den Oost-Indischen Archipel bevindt. Kondag 16 April 1905. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Schroder. Waal. Geen Kerkdienst. Den Hoorn. Voorm. 10 uur de. 'Visser. Oudeschild. Kam. 3 uur ds. Schroder. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van ZvvedeD. Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barends. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oostei-end. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Een bedenkelijk voorrecht. Te Nieuweschans (Gr.) vervoegde zich eenige dagen geleden een Duitsche vrouw met twee kinderen bij den burgemeester dei- gemeente Nieuweschans, aan wien zij onder dak en onderstand verzocht. Zij is de vrouw van iemand te Schildwolde (Gron.), die voor eenige jaren naar Duitschland vertrok en daar met haar in het huwelijk trad. Toen kort geleden haar man tot gevangenisstraf werd veroordeeld en pas was opgeroepen, om die straf te ondergaan, werden vrouw en kinde ren over de Nederlandsche grens gezet. Zoo kwamen ze te Nieuweschans. Haar werd voorloopig onderdak en onder stand verleend, doch de burgemeester wendde zich tot den Minister, die echter antwoordde, dat dergelijke last rustte op de grensgemeen ten. Wel een voorrecht! Een nieuw gas. In de princes Man- nons in Westminister werden onlangs proeven genomen met een nieuw gas, gevormd door menging van 5 percent petroleumdamp met 95 percent gewone lucht. Dit licht, dat airlight gedoopt is, geeft zoo wordt aan het „Hbl." uit Londen gemeld een heldere goudglanzende vlam, die in een brander zoo sterk is als 85 gewone gaspitten en kost minder dan 1 stuiver per uur voor elke vlam van 1000 kaarsen sterkte. Het licht moet zoo zuiver zijn, dat kleuren er bij te onderscheiden zijn als bij gewoon daglicht ook moet het gas volkomen ongevaarlijk zijn. Avond aan avond heeft in de bekende „Wintergarter" in Berlijn een goochelaar, die de merkwaardigste kunststukjes volbrengt, een enorm succes. Zijn slot gala-nummer is het wegtooveren van een vogelkooi, dat hij twee maal per avond verricht. Hij neemt een kooi met een kanarievogeltje erin op, hokus, pokus, pilatus pas, en de kooi met het fijne vogeltje erin zijn verdwenen. Niemand begrijpt, waar die zoo gauw geble ven zijn. En dus een donderend hoera I Doch nu komen die slechte bladen vertellen waar het vogeltje blijft. De man heeft name lijk een caoutchouc band in zijn mouw, die aan de kooi bevestigd is. Strekt hij zijn armen uit, dan bljjft de kooi en het vogeltje zooals ze zijn. Doch trekt hij zijn armen in, dan klapt de kooi plat toe en verdwijnt, ongeloofelijk snel, met het arme beestje verpletterend tus schen het dichtgeklapte traliewerk, in zijn mouwen. Meneer gaat dan buigend weg, reinigt zjjn mouwen van wat er overgebleven is aan bloed, veeren en vleesch van het kleine lichaampje, en is weer een heer. De goochelaar ontkent intusschen, dat het vogeltje verpletterd wordt. Eergisteren her. Burg. Voorin. 10 uur da. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Milatz. Schagen, 12 April Aangevoerd 6 paarden i 65 a 1 125; Stieren f 80 a f180; 150 Gelde- koeien f 130 a f 20i); 80 Kaltkoeien 1140,— 1275; 160 Nuchtere Kalveren 18, a 22, 0 Schapen f 0 a 10,0 Lammeren f al10 Varkenefl3, af 15; 7 Vette Varkens 48 a 50 cent per kg.33 Vette Koeien 1 170 a 1240; Graskalveren f a 1 70 Biggen f 9 a f 12Boter 11,00 a f 1,10 per K.G.Kipeieren 1 2,75 a f 3.25. Leiden, 14 April. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen 263 stuks 1 170 a f 287 27 Stieren f50 a 1215; Veulens 0 stuks 10—a f 0 621 kalfkoeien 1167 a 1 326 Melkkoeien f 167 a 1326; 127 Varokoeien f 98 a 1 179, 207 Vette koeien f 163 a 1287 26 Vette kalveren f 45 a f 96197 Magere kalveren f 5,a 1 9; Graskalveren 1 af110 Vette schapen f 26 a 1 33230 schapen (weide) 122 a f 28.Paarden 1 al 361 Magere Varkens f 20 a f 48. Vette Varkens a ct. 520 Biggen f' 7 114 Lammeren f 0,a f 0 Burgerljjke Stand der Gemeente Texel. Aangiften van 8 tot en met 14 April 1905. ONDERTROUWD: Roijer Nan Bakker en Engeltje van der Vis, Albert Blom en Geertje Brouwer. GETROUWD Franciscus Antonius de Man (Rotterdam) en Jannette Koorn (den Burg.) GEBOREN Johannes z. v. Pieter Daalder en Jannetje Cornelia Dros (Oosterend.) OVERLEDENNeeltjo Plaatsman, oud 49 jaren geb. m. Simon Dogger (Oost.) Voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opgegeven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. hopen onze geliofdo Oudors G. KRI1L T. KIL.) AN hunne 25-jarige Echtverecniging te herdenken. Uit naam hunner dankbare Vuurtoren, Texel. kindcreD. Bevest. en Doop van Nieuwe Leden. Maandel. Collecte. EN

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 2