n N° 1837. Donderdag 20 April 1905. 18de Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. STlfl rS Bit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Buna op Texel. BESCIIRIJVING Belasting op Bedrijfs- en andere Inkomsten. TEXEL, 19 April 1905. De huishoudelijke vergadering van 't Nut, Maandagavond in het gewone lokaal gehou den, was grootendeels gewijd aan de belangen der algemeene bewaarschool. Heeren com missarissen dier school waren op een na allen tegenwoordig, terwijl daarentegen van de leden van „het Nut," behalve 4 leden van het be stuur slechts 2 leden aanwezig waren. Door den voorz. werd de vergadering ge opend met een welkom aan de opgekomenen, terwijl spr. verder herdacht het verlies van een drietal leden, waarvan 2 door overlijden, n 1. de gebroeders S. P. en C. P. Keijser. Het overlijden van eerstgenoemde werd voor het Nut een groot verlies genoemd, de heer K. toch had steeds geijverd voor de belangen der afdeeling en was gedurende 16 jaren, naar spr. meonde, een ijyerig en nauwgezet pen ningmeester er van geweest. Aan 't verslag der bewaarschool thans door den Secretaris dier inrichting voorgelezen, ontleenen wijdat met voldoening op het dienstjaar 1904/5 mag worden teruggezien. Het aantal leerlingen der school bedroeg in het begin er van 66 en aan 't einde 58. Schoolverzuim kwam weinig voor en werd in hoofdzaak veroorzaakt door ongesteldheid. Verwacht werd dat tengevolge van den hoo- geren leeftijd, n.l. 5'/i jaar, waarop de leer lingen thans op de gewone lagere school worden toegelaten, het aantal leerlingen wel zou stijgen. Herinnerd werd aan het verlies, dat geleden was door het afsterven van de directrice, Mej. Frederiks, terwijl een woord van dank werd gebracht aan Mej. E. A. Lan- goveld, welke zoo bereidwillig de functie van directrice had willen vervullen tijdens de daardoor ontstane vacature. Tot directrice was daarna benoemd Mej. C. Dalmeijer. De aanvulling van het bestuur werd geroemd, aangezien thans meer geregeld de school kon worden bezocht, terwijl een woord' van lof werd gebracht aan de dames commissie, welke vooral tijdens de ziekte van Mej. Frederiks van zeer veel nut was geweest- De financieele toestand werd gunstig ge noemd. De behoefte aan een 2e helpster doet zich meer en meer gevoelen. Als commissaris moest ditmaal aftreden de heer A. Langeveld Pz., welke niet meer in aanmerking wensclite te komen. De Voorz. zegt den Secretaris dank voor het verslag en na nog vergeefs beproefd te hebben de aftredende commissaris van plan te doen veranderen, wordt ook deze door hem dank gebracht. De rekening van den Penningmeester daarop ter tafel gebracht, sloot met een batig saldo. Voor het nazien werden aangewezen de heeren C. A. de Braai en W. J. Langeveld, welke alles in orde bevonden en adviseerden tot goedkeuring. Overeenkomstig dat advies werd besloten. De begrooting werd daarna voorgelezen en eveneens goedgekeurd. Tot commissaris der bewaarschool werd hierop met algemeene stemmen op één na uitgebracht op den heer P. Graaf, gekozen de hoer .1. Ruibing Mede op de voordracht stonden de heeren L. J. Kikkert en P. Graaf. De zaken der bewaarschool thans afgehan deld zijnde wordt door den Voorzitter een woord van dank gebracht aan H. H. Commis sarissen en veriaten deze de vergadering. Daarna werd tot afgevaardigde ter algemeene vergadering gekozen de heer C. A. de Braai en tot plaatsvervanger de heer J. de Jongh. De notulen der vorige vergaderingen werden gelezen en onveranderd goedgekeurd, terwijl verder nog voorlezing werd gedaan van een ingekomen schrijven van den heer De Jon- cheere, dat hij wegens vertrek naar elders voor het lidmaatschap van de afdeeling be dankte en verder van een afdruk van een schrijven gericht door het Hoofdbestuur aan de leden der Tweede Kamer om de thans in behandeling zijnde wet op het lager onderwijs niet aan te nemen als zijnde niet in 't belang van het onderwijs. Afzonderlijke behandeling van de punten van behandeling voor de algemeene vergade ring werd onnoodig geacht zoodat den afge vaardigde vrij mandaat werd gegeven. De vergadering werd hierna gesloten. De 29ste verjaardag van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, werd heden alhier herdacht door het uitsteken der vlaggen van openbare en enkele particuliere gebouwen. Aan het „Dagbl. van Helder" ontleenen wij het volgende: „De Centrale Liberale Kiesvereeniging in het district Helder hield hier hedenmiddag (Zaterdag) eene algemeene vergadering, waarin het bestuur werd samengesteld uit de heeren D. C. Rezelman, te Anna Paulowna, voorz D- H. Grunwald, te Helder, vice voorzitter; M Wijt, te Helder, secretaris en Ds. Milatz, te Texel, penningmeester. Vervolgens werd een groslijst van candi- daton voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer opgemaakt. Daarop komen alphabe- tisch voor de heerenC. V. Gerritsen, te Amsterdam; C. S. Jaring, te Helder; H. W. de Joncheere, te Hoorn; K. Reijne te Haarlem. De keuze van een definitieven candidaat zal op 29 April a. s. plaats hebben. Oudeschild, 17 April. Een droevige tijding kwam hier gisteren uit IJmuiden aan, waar onze plaatsgenoot, Nan Schellinger, op jam merlijke wijze moest omkomen. Behulpzaam bij het bergen der lading maïs uit het bij Zandvoort gestrande stoomschip „Alba," wilde hij zich in 't vooronder van een der schuiten begeven. Daar stortte hij plot- seliog neer. Een makker, zekere Kuiper, uit IJmuiden, trof een gelijk lot Vermoedelijk hadden zich, uit de stinkende maïs, doodelijke gassen in het vooronder der schuit verzameld. De makkers snelden ter hulp toe en wisten 't eerst Kuiper te grijpen, die na een poos weer bijkwam. Ook Schellinger werd uit 't vooronder gehaald, doch wat men ook beproefde om hem bij te brengen, alles was helaas vruchteloos. De weduwe met hare kinderen, van welke twee nog zoo jong zijn, verliezen in den man en vader een trouwe verzorger. Het droevig ongeval verwekt hier bij ieder deernis en innig medelijden. Oostbrend, 18 April 1905. De Visscherij- vereeniging „Betracht het Goede," alhier, hield gisteren hare gewone jaarvergadering in „het Wapen van Amsterdam." Nadat de notulen waren gelezen en de rekening was gedaan en een en ander, na onderzoek, was goedgekeurd, werd het jaar verslag gelezen waaruit inzonderheid bleek de goede verstandhouding met de Zusterver- eeniging te Oudeschild, benevens de nuttige en doelmatige samenwerking der vereeni gingen. Er werd een overzicht gegeven van de werkzaamheden, die hoofdzakelijk hebben bestaan in het verzenden van verschillende adressen, op sommige waarvan men succes heefc gehad. Vooral werd gewag gemaakt van het werkzaam aandeel, dat de vereeni ging heeft gehad in de oprichting van Texel's Belang." COURANT. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco pet post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met Terhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct». Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. !/Jsl voor de Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel; Gelet op artikel 13, 1, eerste zinsnede; en artikel 18. 7 der wet van den 2den October 1893 Staatsblad No. 149) Brengen hiermede ter algemeene kennis, dat duor den Heer Commissaris der Koningin in deze provincie is bepaald, dat met de uitreiking van de beschrijvings- biljetten voor de Belasting op Bedrijfs- en andere inkomsten, over bet dienstjaar 19051906 eene aanvang zal worden gemaakt op Maandag, den len Mei a. s., en dat de aanslagregeling voor dit jaar den len October 1905 moet zijn teneinde gebracht terwijl de regeling van aanslagen, welke niet uit de beschrijving voort vloeien, of die om eene andere reden zijn aangehouden moeten worden, moet zijn afgeloopen binnen één maand nadat de Commissie van Aanslag of bet College van Zetters door den Voorzitter daartoe zal zijn opgeroepen. Voorts wordt bierbij de aandacht gevestigd op enkele der voornaamste verplichtingen, ten opzichte der heffing van bovenbedoelde belasting, door bet publick te ver vullen Artikel 15, 2. Ieder die optreedt als bestuurder of bebeerend ven noot van eene hier te lande gevestigde vennootschap, onderlinge verzekeringsmaatschappij, coöperatieve ver- eeDiging, of van eene vereeniging of stichting, die een bedrijf of beroep uitoefent, of als boekhouder eener bier te lande gevestigde rcederij, is gehouden daarvan schrif telijk binnen eéne maand kennis te geven bij het bestuur der gemeente waar hij woont. Art' 16. Hier te lande wonende bebeerendc vennooten van Nederlandscbe vennootschappen en maatschappijen, als bedoeld in art. 6, 2, en van de in art. lb bedoelde commanditaire vennootschappen op aandeden, bestuur ders van bier te lande gevestigde naamlooze vennoot schappen, coöperatieve en andere vereenigingen en on derlinge verzekeringmaatschappen, alsook boekhouders van bier te lande gevestigde reederijen, mogen niet tot het doen van uitdeelingen of uitkeeringen, waar van volgens art. 4, 1 en 2 en art. 6, 2 belasting verschuldigd is, overgaan, alvorens daarvan aangifte ge daan en de over vroegere uitdeelingen of uitkeeringen verschuldigde belasting betaald te hebben. Bij liquidatie mogen de bier bedoelde uitdeelingen of uitkeeringen niet geschieden alvorens de daarvoor verschuldigde belasting is voldaan. Art. 45. Bestuurders van de bij art. lb en c bedoelde naam looze vennootschappen, coöperatieve vereenigingen, an dere vereenigmgen en stichtingen, die een bedrijf of beroep uitoefenen, onderlinge verzekeringsmaatschappijen en sociëteiten, alsook bchecrende vennooten van hier te lande gevestigde commanditaire vennootschappen op aandeelcu en boekhouders van bier te laude gevestigde reederijen, zijn gehouden binnen veertien dagen na de vaststelling van balans of rekening een zoodanig uit treksel als noodig is lot toelichting der winst, uitkee- ring of uitdeelingen te doen toekomen aan den voor zitter der commicsic van aanslag, bedoeld bij art. 19, Ij lb of 2, die den annslag moet regelen. Art. 47, 5. Hij, die daartoe gehouden, nalaat de verplichtingen na te komen, bedoeld bij art. 15, 1 eerste lid, en art. 15, 2 eerste lid, wordt gestraft met eene geld- ibocle van ten hoogste f 2 5, I Gelijke stral wordt opgelegd ingeval van overtreding van art 45. Art. 47, G. Overtreding van art. 16 wordt gestraft met eene hoogste f 400, Art. 34, le lid. Handelsreizigers, kramers en alle verdere personen, die kun bedrijf of beroep rondtrekkende uitoefenen, voor zoover zij behooren lot de bedoelden bij art, la h en li, zijn gokouden, onverminderd hunne verplich tingen omschrevon bij art. 12 en 14, zich ter plaatso binnen bet llijk, waar zij zich na bet begin van bet belastingjaar bet eerst bovinden, bij bet gemeentebe stuur schriftelijk aan te melden, met opgaaf van hun naam, hunne woonplnals en bun bedrijf ot boroep Ten blijko dat zij hieraan voldaan hebben, ontvangen zij kosteloos oen door of vanwege bet hoofd aan dat bestuur onderteekend Bewijs, dat zij gehouden zijn mede te ondertcckcnen en op aanvraag aan ambtenaren der directe bolaslingen te vorlooncn. Art. 4-7, 7. Personen, die van con bewijs voorzien moeten zijn als bedoeld in art. 34 en die in gebreko blijven dit den bewijs op aanvrage aan bevoegde ambtenaren te vcr- toonon, worden gestraft met ccnc geldboete vnn ten i hoogste f 25,- fi Geven zij ter bckoming van dat bowijs aan bet be voegd gezag een vnlsckon naam, woonplaats, bedrijf of el. beroep op, of maken zij gebruik van het aan een ander afgegeven bewijs,, dan wordon zij gestraft met eene geldboete van; oii hoogste f 150, geldboete van ten iter zal iten ben als Voorts wordt nog bijzonder gewezen op de in art. 12, 2, 2e lid, lo. d, aan de ingezetenen van bet Rijk verleende bevoegdheid, om zich, bij de aanstaande be schrijving, de uitreiking van een beschrijvingsbiljet B te verzekeren, door vóór ot op 15 Mei a.s. het verzoek daartoe schriftelijk te richten tot den Ontvanger der directe belastingen over hunne woonplaats. Texel, den 17 April 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. KEIJSER, Lo. Burgm, RD1BING, Secretaris.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1