N°. 1838. Zondag 23 April 1905. 18de Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Bubg op Teul. Dit blad vergchQnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der nitgave Invorderbaarverklaring van Kohieren. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuurder Gemeente Texel brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen, dat het kohier No. 5 der Belasting op bedrijfs en andere inkom sten, dienst 1904/1905, op den ?0 April 1905 door den Heer Directeur der directe belastin gen te Amsterdam is invorderbaar verklaard en op heden aan den Heer Ontvanger van 's Rijks belastingen voor deze Gemeente ter invordering is overgemaakt. Ieder ingezetene, die daarbij belang heeft, wordt alzoo vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle gerechtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zouden voortvloeien, te ontgaan. Texel, den 22 April 1905. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, W. F. HIDDINGH. MARKTEN. De Burgemeester van Texel brengt ter openbare kennis, dat op D i n s d a g 25 April a.s. de groote voorjaarsbeestenmarkt zal worden gehouden. Texel, den 22 April 1905. De Burgemeester voornoemd, W. F. HIDDINGH. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize: 1 Rozekrans, gevonden in de Gravenstraat; 1 idem in de Parkstraat; 1 portemonnaie, inhoudende eenig geld, gevonden op den Westerweg. TEXEL, 22 April 1905. De nieuwe Burgemeester. Te laat om in ons vorig nummer op te nemen, ontvingen wij de kennisgeving dat eene zitting van den Gemeenteraad zou wor- I den gehouden (heden) Zaterdag 22 April, des voormiddags te half elf. Als punt van behandeling wordt vermeld Üj „Installatie Burgemeester." Dat die kennisgeving ons niet eerder kon bereiken, betreurden wij wel eenigszins, om- I dat die kennisgeving indien zij in een vorig nnmmer was opgenomen, zeker velen zou hebben uitgelokt deze zitting bij te wonen, om zoo al direct met den nieuwen burge meester kennis te kunnen maken. Wij zouden per afzonderlijk blaadje die I gebeurtenis kenbaar hebben kunnen maken en wij zouden zulks ook zeker hebben gedaan, I indien ons eenigszins bekend ware geweest wanneer ZEA. op het eiland zou aankomen, ten einde ook daarmede belangstellenden in kennis te stellen Zulks scheen echter niet I met zekerheid bekend en hebben wij ons van p het eene onthouden, van het andere moesten wij ons onthouden. Voor een deel heeft dit zeker zijne goede zijde gehad, daar, naar 'tons voorkwam, de nieuwe burgemeester niet was gesteld op eene eenigszins feestelijke ontvangst. Wij zouden daartoe trouwens ook niet hebben willen aansporen; doch ook zonder veel vertoon kan men iemand „welkom" heeten, en de gelegenheid daartoe was nu geheel benomen. Eene meer bijzondere be groeting van het Hoofd der gemeente bij diens aankomst, zou niet zoo overdreven zijn ge weest, 'tis zoo gewoonte. 'tKon nu niet plaats hebben, wat aan de goede verstandhouding zeker geen afbreuk zal doen; wij vergenoegen ons om bij deze Mr. W. F. Hiddingh, die Donderdagavond hier arriveerde, een welkom toe te roepen op Texel's bodem, de eerste gemeente van zijn burgemeesters ambt. Moge het ZE A. hier naar genoegen wezen en wederkeerig Texels bur gerij redenen hebben zich te verheugen over de benoeming van Mr. W. F. Hiddingh tot burgemeester van Texel. Omtrent de „Installatie" zie men aan de binnenzijde van dit blad. Uitvoering in hotel „Texel." De Winter komt, niet de winter met ijs en sneeuw, zooals de temperatuur van voor eenige dagen zou doen vermoeden, doch de gunstig bekende komiek Abraham de Winter. De heer J. Flens, eigenaar van het hotel „Texel," die reeds zooveel malen het publiek gelegenheid bood tot aangename ontspanning, heeft daarvoor ook gezorgd voor den avond van den tweeden Paaschdag, naar uit achter staande advertentie mag blijken. Het is hem gelukt voor dien avond te engageeren de „familie Abraham de Winter" en die keuze is zeker gelukkig. Wie kent Abraham de Winter niet? velen mochten reeds meermalen met hem en met zijn geesteskinderen kennis maken. Zijne voordrachten zijn luimig en pikant, en de wijze van voordragen: daarover is slechts één roep. De heer Flens, die voor dezen avond zich zeker eene groote uitgave moet getroosten, worde daarvoor ruimschoots schadeloos ge steld door een goed bezoek, hetwelk hij en het gezelschap ten volle verdient. Het programma belooft veel. Waarschuwing in zake bedrijfsbelasting. Namen wij in ons vorig nummer op, onder het officieel gedeelte, eene kennisgeving be treflende de beschrijving voor de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten, waarmede met 1 Mei a. s. zal worden aangevangen, niet zoo officieel, maar toch niet minder juist, doen wij bij deze de herinnering dat het nog verschuldigde dier belastingen over het dienst jaar 1904 1905 vóór 1 Mei a.s. moet zijn aangezuiverd. Daarbij belang hebbenden willen wij aanraden deze waarschuwing niet in den wind te slaan, 't zou op schade kunnen uit- loopen. Vergadering Pluimveehouderij. Wij willen de aandacht vestigen op de in dit nummer voorkomende advertentie, waarin mededeeliDg wordt gedaan dat door het bestuur der Provinciale afdeeling Noord Holland van de „Yereeniging tot bevordering der Pluim veehouderij" eene vergadering zal worden gehouden in Hotel „Texel," op Dinsdag 25 April a. s. (marktdag). Het doel van deze vergadering is, om na bespreking der belangen van de Pluimvee houderij, te komen tot de oprichting eener afdeeliDg voor Texel en de oprichting van een fokstation alhier. Het wil ons voorkomen dat deze zaak voor Texel van groot belang kan worden geacht, omdat het houden van pluimvee hier van niet geringe beteekenis is. Wij meenen daarom, waar mannen van naöm op dit gebied zich voor deze zaak aangorden, wel te mogen opwekken tot het bijwonen van deze ver gadering. Oosterend, 21 April. De visschers zijn door het ruwe weder eerst gisteren uitgezeild. De garnalenvloot is reeds met vorscheidene schuiten verminderd; over de ontvangsten was men evenwel in de voorafgaande week wel tevreden. Gemiddeld was het garnalen- saizoen dit jaar slecht te noemen, niettegen staande de prijzen door elkander aanmerkelijk hooger waren dan in voorafgaande jaren. De bevolking van Oosterend en om streken breidt zich in den laatsten tijd weder uit. Op de o. 1. school werden, behalve de leerlingen, die met 1 April wegens 5'/ijarigen leeftijd zjjn toegetreden, in de laatste maanden wel twaalf kinderen aangenomen die van elders kwamen. De Cocksdorp, 21 April. Heden, tijdens hoogwater, is „de Henning," het op Vlieland gestrande viermastschip, vlot gekomen. Daar vanaf den dijk, rookwolken ter plaatse zichtbaar zijn, vermoedt men hier, dat het schip door eene sleepboot het Vlie wordt binnengesleept. Vlieland. „HenniDg vlot, wordt gesleept naar Nieuwediep." Zoo luidt een telegram dat wij gistéren van Vlieland ontvingen. Die tijding is zeker van groot belangvoor hen die bij deze afbrenging betrokken waren en zal niet onwaarschijnlijk een voordeelige Paschen voor hen zijn. De Kamerverkiezingen. De minister van Binnenlandsche Zaken Overwegende, dat op Dinsdag 6 Juni e.k. de periodieke verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal plaats heeft Gelet op art. 131, tweede en derde lid, art. 133, eerste lid, en art. 134 derde lid der Kieswet Heeft goedgevonden te bepalen dat in de kiesdistricten, waarin het Rijk is verdeeld, voor deze periodieke verkiezing de stemming, zoo noodig, zal plaats hebben op Vrijdag 16 Juni e.k. en de herstemming, zoo noodig, op Woensdag 28 Juni d. a. v. („Stet.") De inbraak te Helder. Dinsdag hadden zich voor de rechtbank te Alkmaar te verantwoorden C. H. Konijn en Arie Smit, beiden te den Helder woonachtig thans gedetineerd in het huis van bewaring, inzake den diefstal bij den heer Kraakman aldaar. Aan beklaagde Konijn was als verdediger toegevoegd mr. K. A. Cohen Stuart en aan beklaagde Smit mr. W. F. Verhoefif. Eisch tegeD Konijn 3 en tegen Smit 4 jaar. „Land en Volk" schrijft Parade-paardenmaar. Toen in het laatste jaar van zijn bestuur het kabinet- Pierson-Borgesius een armenwet indiende sprak „De Standaard" van een parade paard. Dat was in de dagen dat dr. Kuyper nog de erkende woordvoerder was in dat blad. Thans heelt het Ministerie de ouderdoms- verzekering en de opneming van de land- bouwarbeiders in de Ongevallenwet voorgesteld. Met de volkomen zekerheid dat er voorloopig niets van komt. Als echte parade-paarden dus, maar Naar wij vernemen, is een wetsontwerp in voorbereiding om briefkaarten in te voeren voor het stadsverkeer. De prijs der stadskaarten wordt voorgesteld I1/» cent, 1 Va cent postzegel en lU cent voor de kaart. („Vaa Zich zelf in brand gestoken. Een vijftigjarige bewoonster van de Ferdinand Bolstraat te Amsterdam, die Vrijdagmiddag uit het gesticht „Heideheuvel" bij Hilversum was teruggekeerd, heeft zich des avonds hei melijk met petroleum begoten en daarna haar kleeren in brand gestoken. Een buurman snelde op haar angstkreeten te hulp en doofde de vlammen. Intusschen was de brandweer gealmeerd, die de wonden voorloopig verbond. In bewusteloozen toestand is de vrouw naar het Binnen-Gasthuis gebracht, alwaar zij Zaterdagmorgen is overleden. Hooga waterstand van de Maas! Reeds weken staan de zoogenaamde Beer- sche Maasvelden en broeklanden der buiten- dijksche polders vanaf Vlijmen tot Grave onder welwater. Vele landbouwers en vet weiders zijn reeds genoodzaakt het vee weer te stallen, groot nadeel voor het vee zelf en dubbele schade voor den eigenaar. Zoolang de Maas zulk een hoogen waterstand behoudt, valt voorloopig niet op verbetering van den toestand te rekenen. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor de» Btjrs 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met Terhooging der porto's. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1