Vergadering Pluimveehouderij. De pensioenverzekering. Heeft het ministene-Kuyper tijd van leven om zijn plannen uit te voeren aldus de „Kamper Ct." dan kunnen de werklieden zich een zekere uit.keering verzekeren bij invaliditeit ot ouderdom, mits zij van hun loon de helft van de premie betalen (de andere heltt moet de werkgever betalen), en wat de staat bijdraagt om een verzekerings- j fonds te vormen, wordt mede voor een deel j uit hun zak gebaald, plus een deel van het- geen de regeering wil weggeven aan kosten, die zij nog verder wil maken, als zij het geld uit de opbrengst der hooge invoerrechten beschikbaar heeft. En de lieden, wier jaarlijksch inkomen méér dan f 1000 in het jaar bedraagt? Zij krijgen uit het verzekeringsfonds geen cent, en zij zullen door de verhooging van het tarief nóg zwaarder worden gedrukt dan de anderen. Een prettig vooruitzicht Landbouw-ongevallenverzekering. Een wetsontwerp is ingediend tot verzeke ring van penonen, werkzaam in de landbouw bedrijven, tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen, hun in verband met de uitoefening van het bedrijf overkomen. Volgens de Memorie van toelichting is thans het oogenblik aangebroken om de landbouw bedrijven in de ongevallen-verzekering op te nemen. Op grond van de ervaringen, in het buiten land opgedaan, leveren de landbouwbedrijven even ernstig gevaar op als de industrieele bedrijven, zoodat de verzekering van de per sonen, werkzaam in de eerstgenoemde bedrij ven, niet minder gewenscht is dan die van de werklieden in de bedrijven, vallende onder de Ongevallenwet 1901. Men meldt uit Harlingen aan de „N. Ct." Een stadgenoot werd aangeschreven, dat zijn personeel in de termen van de Ongeval len-verzekering viel. Hij voorzag zich daarom op het postkantoor van een inschrijvingsbiljet Kunnende lezen, noch schrijven, riep hij de hulp in van iemand, wien hij verzocht te bevorderen, dat zijn personeel bij de Rijks verzekeringsbank werd verzekerd. Later bleek hem, dat het door hem op de bekende wijze geteekende stuk betrekking had op een particuliere maatschappij. Het betalen der premie werd dan ook door hem geweigerd. 't Gevolg was, dat dezer dagen op een gedeelte van zijn inboedel en zijn rijtuigen beslag is gelegd en de publieke verkoop, executoriaal, reeds is aangekondigd. Onschadelijk De Afdeeling Enschedé van den „Volksbond, Vereeniging tegen drank misbruik," heeft een onderzoek in gesteld naar de samenstelling van eenige zoogenaamde onschadelijke alcoholvrije dranken (goedkoope likeuren, volksdranken e. d.) In 6 van de 10 monsters bleek van 250 m. G. tot 1,2 G. salicylzuur per L. aanwezig. In 3 van de 10 werd saccharine gevonden terwijl allo op de kleurlooze na aniline- houdend bleken te zijn. In het orgaan „De Volksbond" n° 25 wor den nadere bijzonderheden betreffende dit onderzoek meegedeeld. Toch gesnapt. De politie arresteerde te E<loo iemand afkomstig van Appelscha, werkman aan de lijn der Noord-Oostar. Bedoelde persoon, dio nog weder in militairen dienst moest komen, gaf in 't geheel geen gehoor aan oproepingen en wist door 't opgeven van een valschen naam zich eenige jaren van den dienst te ontslaan. Als deserteur is hij gevankelijk opgebracht. Men schrijft uit Zuidwolde. De toevoer van onderwijzers is aan eb en vloed onderhevig. Werd elke oproeping nog voor korten tijd door tal van sollicitatie's gevolgd en liep men de raadsleden den drempel plat, nu meldde zich voor de vacante betrek king van onderwijzer met verplichte hoofd- acte aan de school in de kom dezer gemeento niemand aan. Een half jaar geleden waren er voor dezelfde betrekking voldoende sollici tanten om een voordracht op te maken. Een voorbijganger op den Nieuwendijk te Amsterdam werd Donderdagmorgen even voor acht uur gewaarschuwd door een glazen wasscher, die in de Oudebrugsteeg aan het werk was geweest, snel door te loopen, daar deze bezig was een ladder neer te laten, zonder hulp van een ander. De man lette echter niet op deze waarschuwing en moest zelf de gevolgen van zijn onbedachtzaamheid ervaron. De glazenwasscber kon n.l. den zwaren ladder niet houden en liet dezen vallen. De scherpe kant kwam op het hoofd van den gewaarschuwde terecht, en deze weid daardoor vrij ernstig aan het achter hoofd gewond. Een oolijke glazenwasscher. 't Gebeurde Maandagochtend in de Gans straat te Utrecht. Een troep soldaten, onder commando van een luitenant, marcheeide zoo „militarisch mogelijk, door de straat, deftig ordelijk, imponeerend. Een eindje verder staat, boven op een ladder een glazenwasscher, een oolijkerd van het zuiverste water, anders zou hij tot der gelijke strrek niet in staat zijn geweest. Hij ziet den troep aankomen herkent in de meeste soldaten nog onvolb erde recruten, een ondeugende lach schiet er over zijn gla- zenwasschers gezicht en Opeens klinkt er van den hooge een com mando, dat ten govolge heeft dat opeens de gansche troep dooreenscbarrelt. Met héél veel moeite en geschreeuw wordt de orde weer hersteld, maar opnieuw laat de glazen wasscher met voorbeeldig geïmiteerde luite- nantsstem zijn commando door de Gansstraat donderen. Weer een zeldzaam effectIn minder dan geen tijd, opnieuw een chaos van belang. De hoogen in den troep zijn radeloos, de orde is reddeloos, terwijl boven op den ladder de glazenwasscher staat te ginnegappen van plezier. Dat dit bakje een leelijk opstootje tengevolge had spreekt vanzelf. De luitenant heeft een klacht ingediend tegen den ordeverstoorder 1 Men schrijft uit IJmuiden aan „het Volk Naar aanleiding van de berichten in diverse bladen, betreffende het verongelukken van den stoombaggermolen H D 10 op reis van IJmuiden naar Dakar (Africa), wenschen wij door middel van uw blad ook eenige woorden te zeggen. Dat de machine van het schip in onvolkomen staat zou zijn geweest, zooals de heer Suwerink schrijft, is niet aannemelijk aangezien schip, machine en ketels onder voortdurend toezicht van experts van het bureau Veritas gebouwd en afgewerkt zijn. Een andere vraag is het evenwel of het schip zeewaardig was om zee te bouwen en hierop nu kunnen wij niet anders dan een ontkennend antwoord geven. Het blijkt echter dat de directie van de werf „Conraddit gevaar niet heeft ingezien. De stoombaggermolen H. D. 10 was een gewone baggermolen, die tevens eigen stoomvermogen had om zich te kunnen voortbewegen, maar was, volgens ons oordeel, in geen geval een vaartuig om zonder bege leiding een dergelijke reis te aanvaarden. Dat er nog menschen gevonden worden, die hun leven op zoo'n schip hebben durven wagen, blijft voor velen alhier, die bij het vertrek aanwezig waren, een raadsel, doch zal, zonder twijfel, toegeschreven moeten worden aan de hooge gage. 't Wordt al mooier. Een Iersch koopman, die een mooie bari- tonstem had, waarvan hij zelf niet de koelste bewonderaar was, heeft de vorige week toen hij naar zijn laatste rustplaats werd gebracht, bij den lijkdienst in de kerk zijn eigen requiem gezongen. Naast de katafalk stond namelijk een groote fonograaf, waarin hij eenige weken voor zijn dood den treurzang gezongen had. De vergadering uitgeschreven door het bestuur der Prov. Afdeeling van Noord-Hol land der vereeniging tot bevordering der Pluimveehouderij, gister gehouden in het hotel Texel was vrij goed bezocht. Precies om klokke 12 het daarvoor aangewezen tijd stip werd de vergadering geopend door den heer Westenberg. Nadat voorlezing gedaan was van de namen der leden op Texel, waar van naar ons bleek personen genoeg, een groot deel schitterde door afwezigheid, werd het woord gegeven aan den heer Teunissen welke zijn genoegen er over te kennen gaf, dat zoo velen aan den roepstem van het bestuur gehoor hadden gegeven en ter ver gadering waren gekomen. Texel, vervolgt spr. is rijk aan pluimvee doch de hoenders zijn er over 't algemeen klein van stuk, het vleesch er van is niet malsch en ook van groote opbrengst van eieren kan geen sprake zijn, evenmin als over flinke groote eieren. Verbetering in dat alles te brengen is noodig en naar spr. hoopte zou ook deze vergade ring bijdragen om het doel een stapje nader te brengen. Door den heer Largenhoff, secretaris van bovengenoemd bestuur werd hierop met be trekking tot het doel eene kleine lezing ge houden en naar spr. hoopte zou na afloop daarvan eene afdeeling voor Texel kunnen worden gevormd en zou een bestuur gekozen worden. Zoo'n afdeeling kan dan steeds raad en steun verkrijgen van de Prov. afdeeling en van het Hoofdbestuur. Spr. herinnert hierop hoe in de jaren 1875 - 80 algemeen pogingen waren aangewend om de toen nog zeer kwijnende landbouw te steunen. Landbouwscholen zijn opgericht, landbouwleeraren, zuivelconsulenten aange steld enz Aan Vee-en Paardenfokkerij werd buitengewone zorg besteel, de hoenderteelt werd geheel vergeten, men hield de hoenders omdat die zoo bij de boerderij behoorden en menig groote boer spotte er mee. Door dat echter van sommige zijden meermalen ook op den bedroevenden toestand in deze was gewezen is langzamerhand wel eenige verbetering gekomen, veel moet echter noch verbeterd worden, men dient dan echter te willen weten fouten die de tegenwoordige hoenders hebben. De hoenders zijn vooral ook op Texel veel te klein en hebben te taai vleesch. Het gemiddeld aantal eieren per kip bedraagt gewoonlijk niet meer dan 120, op bet inbrengen van verseh bloed wordt niet voldoende gelet, daardoor ontslaat ontaarding. Over hot algemeen worden de kippen te lang gehouden. 7 jaar of langer een kip te houden zooals dikwijls geschiedt, is zeer nadeelig. Hoe nu aan malsch vleesch en veel eieren te komen Wat het laatste betreft, men lette vooral op welke kippen de meeste eieren leggen en neem die eieren voor de teelt. Een groote fout werd het genoemd kippen, wanneer zij in Februari broedsch zijn onder een vat op een kouden steenen vloer te plaatsen in plaats van ze te laten broeden, waardoormen vroeg kuikens kan krijgen. Deze kuikens leggen reeds in den ruitijd en blijven bij goede oppassing den geheelen winter door leggen. Het laten broeden niet voor Augustus zooals dit bij Purmerend gewoonte is werd dwaas genoemd. 70 a 80 millioen eieren meest van mingoede kwaliteit vervolgt spr. worden jaarlijks ons land ingevoerd en bovendien worden er nog duizende Ilaliaansche hoen ders ons land ingevoerd, laatstgenoemde leveren boven dien nog een groot gevaar op voor onze hoenders, zoo als indertijd bleek in Zeeland waar honderden hoenders stierven aan kippen-diphtheritus overgebracht door die vreemde hoenders. In Engeland werd in 1904 voor GO millioen gulden aan eieren en gevogelte ingevoerd, Nederland komt echter niet voor op de lijst van landen, waaruit die invoer geschiedde. Nederland, dat juist de voornaamste plaats moest innemen en kon innemen voor dien invoer. Klimaat en bodem zijn er zoo uitstekend voor geschikt, de voedergranen zijn er niet duur en vele stukken thans bijna waardelooze grond zouden er dan productief door gemaakt worden. Eieren des Vrij dags gelegd en gevogelte dien dag gedood zouden nog des Zondags op de tafel te Londen kunnen verschijnen. In de vereenigde staten staat de pluimvee bovenaan, zelfs boven katoenzaad en graanteelt en bracht dit volgens de statistiek in het afgeloopen jaar niet minder dan 290 millioen dollars op, of gemiddeld f 14 per in wonende per jaar. Volgens deze veehouderij zou in ons land 70 millioen gulden met de pluimveehouderij moeten worden gewonnen en in werkelijkheid is dit niet meer dan 20 millioen. In Amerika krijgt men gemiddeld van iedere kip 200 eieren tegen 120 stuks in ons land. Waarom niet meer aandacht aan de hoenderteelt geschonken, die dan meer winst zal afleggen vraagt Spr. Wat men ook in een klein land bij samenwerking vermag zegt Spr. laat ons het kleine Denemarken zien. In 1895 werd daar een vereeniging opgericht voor export van eieren, Een 5-tal dergelijke vercenigingen volgden spoedig daarop. Men wekt veel goeds met coöperatief. In 1903 werkten reeds 850 coöperatief die samen ruim 300 000.000 eieren uitvoeren. Wat nu te doen om ook bier verbetering in den toestand te brengen? Alle middelen moeten worden aangewend tot verbe tering van het ras. Eigen fokkerij van goede soorten worden aangemoedigd, door middel van geschriften, wijze men op de verbeteringen met vermelding van de wijze waarop die werden bereikt. Gezocht moet worden naar middelen ter verkrijging van groote en meerdere eieren en goed vleesch. Eerst dient men kennis op te doen van de waar welke men wil fokken voor en aleer men dat met voordeel zal kunnen doen. Zelfs allebei proeven te nemen is veelal geld en tijd vermorsen, alle hoender parken indertijd als paddestoelen uit den grond ver rezen maar welks ondernemers niet voldoende kennis hadden van de hoenderteelt; waren ook weder spoedig verdwenen. Fokken van vroege kuikens werd aangeraden daarbij dient evenwel gelet op het soort van hoenders, aange zien verschillende rassen ook op verschillende leeftijd geschikt zijn voor de cierproductic en het aanbevelens waard is als de kuikens in October beginnen te leggen. De Middellandsche zeeiassen, zijn daarvoor geschikt als ze 5 maanden, de Amerikaansche als G A 7 maanden en de Aziatische rassen eerst als ze 9 maanden oud zijn. Sterk ontraden werd de jonge kippen door prikke lend voeder tot vroege cierproductic te dwingen. Met het oog op het vroegtijdig hebben van kuikons werd het aanschaffen van goede broedmachines en kunstvocder aangeraden. Gewezen werd op eene inrichting in Amerika, waar niet minder dan 40 broed machines elk van 360 eieren zich bevonden, en waar men dus in 3 weken tijds ruim 14000 kuikens kon hebben. Om het aantal eieren per jaar per kip te vergrooten werd in hoofdzaak aangeraden het nemen van goede legkippen. Om te weten welke kippen goede legkippen zijn, en om die dieren dan af te zonderen werd gewezen op de valneston, waarin de kip opgesloten blijft totdat zij weer wordt vrijgelaten, zoodat men van elke kip kan notecrcn hoeveel eieren zij in een bepaalden tijd legt. Als goede soorten voor de eieren productie werden genoemd de Lcghous, de Miscocus en de Andalusters, Als goede vlceschkippen werden genoemd de Brahma's en do Cochins, terwijl voor beide werden aanbevolen de Wyandottcs. Elke soort heeft echter ook wel weder iets dat minder aanbevelenswaard is. Als goede wijze van voedering werd aangeraden 's morgens vroeg en 's avonds zoo laat mogelijk. Gedu rende G weken in den winter zou men het 's avonds bij lamplicht moeten doen. Groonvocdcr gaal het vet worden tegen, terwijl schel pen goed zjjn voor de vertering van hot voedsel. Op 14 Mei 1901 werd dc vereeniging tol bovordcring der Pluimveehouderij in Nederland opgericht en heeft reeds dadelijk eene groote vlucht genomen. Hot doel is bevordering van den annfok vnn hoenders eenden kalkoenen enz. Hot aanlecren van goede fokwijzen. Het uitgeven van een orgaan. Het oprichten vnn fokslations. lle( versproiden van geschriften. De vereeniging is verdeeld in provinciale nfdeclingon en deze zjjn weder verdeeld in ondernfdcelingen zooals er naar spr. hoopt ook con op Texel zou worden opge-

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 2