\l N°. 1840. Zondag 30 April 1905 18d0 Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. EN Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerixa en andere landen met verhooging der porto's. Advertentlën vóór 10 unr op den dag der nltgave Prijs der Advertentitn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 CtB. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewpsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Büeg op Texel. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 zak met knikkers, gevonden in den Binnenburg. BESLISSING over verzoeken om verbetering der vastgestelde kiezerslijst. De BURGEMEESTER der Gemeente Texel brengt hiermede ter openbare kennis, dat op de Secretarie der Gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd en in afschrift, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar gesteld de beslissingen van het Gemeentebestuur, dd. 27 April j. 1. over de verzoeken om verbetering der vastgestelde kiezerslijst, ingediend door WILLEM BOON Jzn. en A. SCHONEVELD. Texel, den 27 April 1905. De Burgemeester voornoemd, W. F. HIDDINGH. LAM MEREN MARE T E N. Burgemeester en Wethouders van Texel herinneren belanghebbenden er aan, dat dit jaar de Lammerenmarkten alhier worden gehouden op Maandagen 15, 22, 29 Mei, 5 Juni, Dinsdag 13 Juni en Maandag 19 Juni en Donderdagen 18, 25 Mei, Woensdag 31 Mei, Donderdagen 8 en 15 Juni 1905. Voorts worden zij, die lammerhokken bespre ken beleefd verzocht daarbij het verschuldigde marktgeld enz. onmiddelijk te voldoen. Texel, den 28 April 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. F. HIDDINGH, Burgemeester. RUIBING, Secretaris. LAMMERENMARKTEN aanvangende 15 Mei 1905. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen de intezetenen met nadruk in her innering de navolgende artikelen der politie verordening dezer gemeente. Art. 177. Het is verboden gedurende de groote lamme renmarkten a. zich met wagens anders dan door de Park straat naar het marktplein te begeven (met dien verstande, dat tot dat doel geen gebruik zal mogen worden gemaakt van de Nieuwstraat), of dit plein met wagens of vee anders te verlaten, dan door de overige daarop uitko mende straten b. het van gemeentewege verstrekte strop of andere stoffen, welke tot strooisel gediend hebben in de lammerenhokken, daaruit te verwijderen of zelf daaraan meer toe te voegen c. met het wegvoeren der lammeren vóór des voormiddags elf uur een aanvang te maken, teDzij met toestemming door don marktmeester krachtens opdracht verleend. Art. 178. Iedor, die tor gelegenhoid van de ia het vorig artikel bedoelde markten, lammeren ter markt wenscht aan te voeren, is verplicht vooruf, hetzij mondeling of schriftelijk, de noodige hokken te besproken. Art 179. Ieder, die gerechtigd is tot hot gebruik van een hok, moet hot zelf gebruiken of bezetten en tot geen ander dool bozigen dan tot plaatsing van het vee. Het is aan alle andere personen, gelijk mede aan hen, wier recht op eonig hok, door hot niet voldoen dor verschuldigde marktgolden is ver vallen, verboden een standplaats in te nemen, tenzij met toestemming van Burgomeester on Wethouders; zij worden door don marktmeester geweerd, die zoo noodig de hulp der politie inroept. Zij brengen voorts ter algemeeno kennisse, dat voor hot verplicht bespreken der noodigo hokken, gelegenheid bestaat a. ter Gemeente-Secretarie op alle werkdagen gedurende de gewone bureaux-uren van 9 uur voorm. tot 2 uur nam. b. des Maandags van 9 uur voorm. tot 2 uur nam. aan de kiosk op oi nabij het Marktplein c. voor de markten op Maandag te houden bij den Marktcontroleur, die daags voor die markten zitting zal houden van voormiddags 11 uur tot namiddags 2 uur in een der aan het marktplein gelegen hotels. Aangiften, hetzij mondeling of schriftelijk, ter Secretarie of door den marktmeester ontvangen na Zondagnamiddag 2 uur voor de Maandagsche markten, na Woensdagmiddag 2 uur voor de Donderdagsche markten, worden niet meer ten uitvoer gebracht. De aanvoer ter markt op de Donderdagen zal des morgens om 8 uur moeten zijn afge- loopen, daar met het afvoeren der lammeren om 8 uur een aanvang gemaakt zal mogen worden, waardoor het mogelijk zal zijn op tijd de inscheping aan de haven te doen plaats vioden. Zij, die op de Donderdagsche markten lam meren wenschen aan te voeren, worden in hun eigenbelang zeer dringend verzocht zorg te willen dragen, dat die lammeren vóór acht uur des voormiddags ter markt zijn, daar zij anders in het belang van de goede orde op de markt, de kans beloopen niet meer tot het marktterrein te worden toegelaten. Texel, den 28 April 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. P. HIDDINGH, Burgemeester. RUIBING, Secretaris. TEXEL, 29 April 1905. Lezing door den Heer Gerritsen. De politieke lezing welke door den heer Gerritsen, Woensdagavond zou worden ge houden in hotel „Texel," in eene bijeenkomst uitgeschreven door de Vrijzinnige kiesver- eeniging alhier, was vrij goed bezocht. De bijeenkomst had een zeer kalm verloop. Waarom zou het ook niet? Wij mochten nog kort geleden hooren getuigen in eene openbare vergadering, door iemand die hier eene voorname plaats bekleedt, dat de be woners van ons eiland bekend staan als vreedzaam, eene uitspraak die wij op prijs stellen en die zeker veel waarheid bevat. Lauwheid, noemen het sommigen. Zou dat waarlijk zoo zijn? Wij beamen zulks niet geheel: bij belangrijke gebeurtenissen, waar- toe nu ook eenmaal de verkiezingen beliooren, hebben velen hunne meening en overtuiging, die zij niet zoo gemakkelijk prijs geven, doch de hartstochten worden gelukkig niet zoo opgezweept, dat zij aanleiding geven tot eene minder goede verhouding of tot stoornis in eene bijeenkomst, zooals elders wel eens plaats heeft; - men blijft öf weg van eene bijeenkomst der tegenpartij öf als men er henen gaat is men beleefd genoeg de goede vormen in acht te nemen. Dat is zeker prijzenswaardig; laat de goede toon welke hier heerscht, ook blijven bestaan in den verkiezingstrijd, de onderlinge verhou ding zal er niet bij verliezen. Naar bekend is, was het onderwerp van de lezing van den heer Gerritsen„Een Christelijke Regeering of een Vrijzinnige Regeering Men zal ons zeker wel willen ontslaan van de verplichting om van deze lezing een uit voerig verslag te geven; wij willen volstaan met er de hoofdstrekking van mede te deelen, evenals wjj zulks destijds hebben gedaan van de lezing door Mw. Roland-Holst, en waaraan wjj getrouw wenschen te blijven ook bij nog te wachten lezingen of bijeenkomsten op politiek gebied. De spr. behandelde vóór de panze het eerste gedeelte van zijn onderwerp, na de pauze het tweede deel. Gelijk te verwachten was, kon de tegen woordige regeeringswijze geen genade vinden in des sprekers oogen; eene Regeering, op anti-revolutionair staatsrecht, d. i. op gezag van den Bijbel, achtte spr. niet mogelijk of gewenscht, omdat de grondslag hiervan, de Bijbel, meermalen met zichzelf in tegenspraak is en door verschillende aanhangers der partij, naar gelang bet min of meerder wenschelijke, ook verschillend wordt uitgelegd, als gevolg dat hetgeen eerst wordt afgekeurd, later somtijds op grond van een ander deel des Bijbels wedsr wordt goedgepraat; die grondslag zegt spr. is onvast en kan niet als goeden grond worden aangenomen. Verschillende bewijzen werden daarvoor door den spreker aangevoerd. Ook de samenstelling der tegenwoordige, zich noemende Christelijke regeering, getnigt van die onvastheid, het zou anders ook niet mogelijk kunnen zijn dat Anti-revolutionairen, Katholieken en Chr. Historischen, die in meer dan een opzicht zoo verre van elkander ver wijderd staan, te zamen de Regeering konden vormen Spr. ziet in deze regeering er niet eene tot behartiging der volksbelangen, doch van partijbelangen, waar ieder een deel Yan den buit tracht te verkrijgen door het gemeen schappelijk optreden behaald, getuige daar voor de Hooger Onderwijswet, waar ieder der partijen een voordeeltje door verkrijgt en de thans aanhangige wet op het lager onderwijs met gelijke uitkomst, en welke laatste wet spr. noemt een ramp voor ons volk door de scheiding welke die zal doen ontstaan; zelfs de Katholieke onderwijzers in het Zuiden des lands kanten zich tegen deze wet, als bedreigende hun bestaan. Een en ander werd door den spr. meer uitvoerig toegelicht. Ook van de partij der sociaal-democraten verwacht spr. geen heil. Deze staat niet aan de zijde der coalitie, doch haar eischen, men denke slechts aan die van de opheffing van alle privaatbezit, zijn te groot, grooter dan de fin. draagkracht en de volksontwikkeling mogelijk doen zijn. Zij is teveel eischend, hetwelk door haar als wapen wordt gebezigd tegen den best aanden toestand van zaken, en als reclame-middel voor hunne partij in de politiek. Na de pauze werd uiteengezet het streven der vrijzinnige partij, welke partij bestaat uit de oud-liberalen, de unie-liberalen en de j vrijzinnig democraten. De eerste groep zijn zij die stapvoets vooruit willen, de tweede groep zij die in wat vlugger draf willen, de derde groep die nog weer sneller vooruit wil gaan. Het streven van deze drie groepen lost zich op in een doel, n.l om te ageeren tegen de partij der coalitie. De vrijzinnige partij stelt zich Yoor eene regeering te vormen ter behartiging van de werkelijke belangen van het volk, op staats rechterlijken grond; rekening houdende met de ontwikkeling en het gemoedsleven van het volk, wil zij streven naar verbete ringen, als: kosteloos onderwijs voor ieder, bevordering van de volksgezondheid door het oprichten van sanatoriums voor minvermo gende lijders aan tuberculose; het daarstellen van betere woningen voor den werkman, oprichting van goede volksbibliotheken, ook voor kinderen; inrichtingen voor idioten; zorg voor ouden van dagen en ongeneeselijke zieken. In het algemeenopheffing van de mingegoede klasse, omdat waar een deel van het lichaam lijdt, het geheel lijdt. De middelen daarvoor, meent spr moeten niet gevonden worden dóór indirecte belas tingen, b.v. invoerrechten en dergelijk, (dooi de soc.-dem. wel eens oneerbiedig zakken roller belasting genoemd), doch door invoering van een staats erfrecht, d. w. z. dat de Staat het recht op een zeker deel van een kapitaal verkrijgt dat door iemands overlijden vrij komt, m. a. w. dat de Staat optreedt als mede-erfgenaam van iemands nalatenschap, naar gelang natuurlijk de meer nauwere of wijdere verwantschap welke tusschen erflater en erfgenamen bestaat; het alleszins billijke van deze ^ïeffing werd door den spreker in het breede aangetoond. Bij deze vermelding zullen wij het laten dat de spr. aanspoorde zich aan te sluiten bij de partij der vrijzinnigen, spreekt als van zelve. De lezing was te 11 uur afgeloopen. Voor debat meldde zich niemand aan. De Voorz. der kiesvereeniging, de heer van 't Hof, die de bijeenkomst had geopend en den heer Gerritsen bij de vergadering had ingeleid, bracht aan het einde der lezing den spreker dank voor de duidelijke uiteenzetting van het door dezen behandelde onderwerp; met een woord van dank aan de aanwezige® voor de betoonde belangstelling en eene aan sporing om zich aantesiuiten bij de vrijzinnige kiesvereeniging, werd de bijeenkomst daarop door hem gesloten. Naar onze lezers zullen bemerken druk ken wij in dit nummer op de 4de pagina af een dienstregeling Spoor (Zomerdienst.) Aangezien de opgaaf van de vertrekuren der boot ons nog niet bereikte, konden wij daarvan thans nog geen afzonderlijk blaadje gereed maken. het ligt evenwel in onze bedoeling aan ons volgend nummer, als naar gewoonte, weder zulk een blaadje toe te voegen, waar bij wij dan tevens gelegenheid hopen te vin den tot opname van de dienst der posterijen. Voor „Texel's Belang" heeft men ook reeds van den vasten wal verschillende kleinere en grootere bijdragen (voor jaarlijks en ineens) ontvangen. Deze week werd het Bestuur verblijd met een aangeteekenden brief uit Amsterdam, die voor het goede doel een bankbiljet van honderd gulden bevatte. De milde gever wenscht zijn naam te verzwijgen. Van 19 tot 27 April zijn yan hier uit gevoerd 182 koeien, 86 kalveren, 20 scha pen en 15 varkens. Oudeschild. Volgens de laatste berichten uit IJmuiden, ontvangen van de personen met de berging der lading mais belast, uit het bij Zandvoort gestrande stoomschip Alba" was reeds ruim 1700 last geborgen. Men werkte thans met machines, in staat om de mais op te zuigen. Tevens zouden krachtige pogingen worden aangewend om het schip te lichten. Vlieland, 27 April. Wanneer het groote nieuws, dat men elkaar overal vertelt in ons dorp, zal blijken waarheid te zijn, niet enkel berustend op losse geruchten, dan staat ons eene zeer verblijdende verbetering te wachten, betreflende onze verbinding met den vasten wal. Dan zullen we weldra onze eigen boot hebben, zegt men niet met 1 Mei Welk een onvergetelijke 1ste Mei zou dat voor Vlieland zijn Tegen de kiezerslijst der gemeente Valkenburg zijn 8 reclames ingediend, o. a. 8 tegen een der raadsleden die, volgens den reclamant, Belg zou zijn. Aangezien bedoeld raadslid ook ambtenaar van den burgerlijken stand is en reeds verscheidene huwelijken heeft gesloten, zouden zoo de reclame juist is, wat zeer te betwijfelen valt golukkig al die gesloten huwelijken onwettig zijn; de kinderen uit die huwelijken geboren eveneens, en meer verdrietelijkheden het gevolg zijn. („L.K.") LSCH RANT.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1