SCHRIJF- N°> 1844. Zondag 14 Mei 1905. 18de Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. K- PARKSTRAAT. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. l)it blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Newr Amerika en andere landen met Yerhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave Pr\js der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. EN ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN GEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Burg op Texel. LAMMEREXMARKTFJV aanvangende 15 Mei 1905. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen de ingezetenen met nadruk in her innering de navolgende artikelen der politie verordening dezer gemeente. Art. 177. Het is verboden gedurende de groote lamme- renmarkten a. zich met wagens anders dan door de Park straat naar het marktplein te begeven (met dien verstande, dat tot dat doel geen gebruik zal mogen worden gemaakt van de Nieuwstraat), of dit plein met wagens of vee anders te verlaten, dan door de overige daarop uitko mende straten b. het van gemeentewege verstrekte stroo of andere stoffen, welke tot strooisel gediend hebben in de lammerenhokken, daaruit te verwijderen of zelf daaraan meer toe te voegen c. met het wegvoeren der lammeren vóór des voormiddags elf uur een aanvang te maken, tenzij met toestemming door den marktmeester krachtens opdracht verleend. Art. 178. Ieder, die ter gelegenheid van de in het vorig artikel bedoelde markten, lammeren ter markt wenscht aan te voeren, is verplicht vooraf, hetzij mondeling of schriftelijk, de noodige hokken te bespreken. Art 179. Ieder, die gerechtigd is tot het gebruik van een hok, moet het zelf gebruiken of bezetten en tot geen ander doel bezigen dan tot plaatsing van het vee. Het is aan alle andere personen, gelijk mede ■uan hen, wier recht op eeuig bok, door het niet voldoen der verschuldigde marktgelden is ver vallen, verboden een standplaats in te nemen, tenzij met toestemming van Burgemeester en Wethouders; zij worden door den marktmeester geweerd, die zoo noodig de hulp der politie inroept. Zij brengen voorts ter algemeene kennisse, dat voor het verplicht bespreken der noodige hokken, gelegenheid bestaat a. ter Gemeente-Secretarie op alle werkdagen gedurende do gewone bureaux-uren van 9 uur voorm. tot 2 uur nam. b. des Maandags van 9 uur voorm. tot 2 uur nam. aan de kiosk op of nabij het Marktplein c. voor de markten op Maandag te houden bij den Marktcontroleur, die daags voor die markten zitting zal houden van voormiddags 11 uur tot namiddags 2 uur in een der aan het marktplein gelegen hotels. Aangiften, hetzij mondeling of schriftelijk, tor Secretarie of door den marktmeester ontvangen na Zondagnamiddag 2 uur voor do Maandagecho markten, na Woensdagmiddag 2 uur voor de Donderdagsche markten, worden niet meer ten uitvoer gebracht. De aanvoer ter markt op do Donderdagen zal des morgens om 8 uur moeten zijn afge- loopen, daar met het afvoeren der lammeren om 8 uur een aanvang gemaakt zal mogen worden, waardoor het mogelijk zal zijn op tijd o inscheping aan de haven te doen plaats vinden Zij, die op de Donderdagsche markten lam meren wenBchen aan te voeren, worden in hun eigenbelang zeer dringend verzocht zorg te willen dragen, dat die lammeren vóór nclit uur des voormiddags ter markt zijn, daar zij anders in hot belang van do goede orde op de markt, do kans beloopen niet meer tot het marktterrein te worden toegelaten. Texel, den 28 April 1905. Burgemeestor en Wethouders voornoemd, W. F. HIDDINGH, Burgemeester. RUIBING, Secretaris. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Baadhuize: 1 tabaksdoos, gevonden op den Hoornderweg. 1 rozenkrans, Koogerweg. 1 hoepel, in de Warmoesstraat. TEXEL, 13 Mei 1905. Ve Boerenleenbank. Woensdagavond werd in het Logement „de Zwaan" de jaarvergadering gehouden van de Boerenleenbank te Texel. Uit het verslag over den toestand der Bank bleek dat het aantal leden op het einde van het eerste boekjaar (31 Dec. 1904) 75 bedroeg. Het aantal uitgegeven spaarboekjes was 115. Uit de rekeniDg en balans over 1904 bleek dat het ingelegde spaargeld met bijgeschreven rente bedroegf 42444,65 terugbetaalde spaargelden 19748,25 Saldo 1 Januari f 22696,40 Aan voorschotten werd uitgeleend f 6250,— Terug ontvangen 1050,— f 5200,- In loopende rekening met de Centrale Bank te Utrecht werd uitgegeven f 30143,35 Ontvangen 15923,25 Saldo te goed f 14220,10 In loopende rekening aan leden uitgegeven f 2279,74. Het batig saldo over 1904 bedroeg volgens de balans en winst- en verliesrekening f 64,89. Door eene commissie uit de leden, n.l. de heeren H. Hin Pz. en W. Pieper, werd de rekening en balans namens de vergadering onderzocht en goedgekeurd. Tot rekeningopnemers over 1905 werden benoemd de heeren Jb. Kikkert Nz. en C. Hin Jbz., tot plaatsvervangers de heeren W. Pieper en Jb. Bakker Jbz. Tot lid van bet bestuur werd herkozen de heer A. Langeveld Pz. en tot lid van den raad van toezicht de heer K. Tz. Bakker. Het salaris voor den Kassier, werd op voorstel van den raad van toezicht en van het bestuur, bepaald op f 100. Het bedrag dat als spaargelden in depot mag worden genomen, werd verhoogd en gebracht op f 100,000. Naar gemeld wordt, heeft de Centr. A. R. kiosvereeniging „Vaderland en Oranje" te den Helder, den heer Ds. L Adriaanse, te Zeist, candidaat gesteld voor bet lidmaatschap van de Tweede Kamer, voor het district Helder. Naar in „Extra Tijding" wordt mede gedeeld, heeft de Katholieke Kamerclub aan den voorzitter der Katholieke kiesvereeniging in den Helder, die haar advies gevraagd had, eenparig als haar meening medegedeeld, dat de Katholieken in het district den Helder reeds bij eerste stemming beslist op den heer Staalman hun stem behoorden uit te brengen. Door de A.R. kiesvereeniging „Neder land en Oranje," te den Helder, is de heer Staalman met algemeene stemmen als candi daat gesteld voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer, voor het district Helder. Zindelijkheid op melk. Ongetwijfeld zullen velen onzer lezers met waardeering hebben opgemerkt hoe eenige onzer melkslijters zich beijveren om hun waar zoo zindelijk mogelijk aan hun klanten te bezorgen. Geschiedde dit vroeger alge meen in ongedekte emmers, waartoe stof en vuil vrijen toegang hadden en was men alzoo bij lange na niet gevrijwaard voor 't geen onze gevederde vrienden naar beneden laten vallen, thans ziet men goed bedekte emmers of keurige- melkwagentjes, waarop in blank gepoetste en goed gesloten kannen, de heerlijke melk wordt rondgebracht. Mogen met de toenemende zorg voor de gezondheid waartoe zindelijkheid toch één der voornaamste factoren is, enkele aanhangers van het oude stelsel van open emmers, daarin een aanspo ring zien het goede, heilzame voorbeeld te volgenDe klanten zullen hun er zeker dankbaar voor zijn en zij zeiven zullen de voldoening smaken datgene gedaan te hebben, wat met billijkheid in dit opzicht te vor deren is. Oosterend, 13 Mei. Met moed vertrokken in de vorige week eenige visschers van hier naar de Zuiderzee, om de ansjovisvangst uit te oefenen. Ze deden dit, omdat gunstige berichten inkwamen. Nu evenwel hebben hunoe betrekkingen alhier berichten ontvanhen, die spreken van slechte vangsten, en hoop op beter. Vlieland. In de Rijkspostspaarbank alhier werd in de maand April iDgelegd f 70?; terugbetaald f 2014,89. Het laatst uitgegeven boekje was No. 228. Een nieuwe epidemie Worden wij door een nieuwe epidemie be dreigd Aldus vroeg voor enkele dagen een Duitsch correspondent in een Hollandsch blad en hij vertelde dat in Berlijn twee gevallen van „Genickstarre" voorgekomen waren. Thans zouden we dezelfde vraag willen doen ook voor ons land, onder mededeeling dat in Sleeswijk-Holstein. dus reeds heel wat nader bij onze grenzen, sedert 27 April reeds 14 gevallen van deze ziekte zijn voorgekomen, waarvan 7 doodelijk. „Genickstrarre" letterlijk vertaald „nek- verstijving", is een naam, die slechts één van de symptomen der ziekte aanduidt. De weten schappelijke naam is „meningitis cerebro spinalis epidemica" of in 't Nederlandsch besmettelijke hersen- en ruggemergvliesont- steking. De ziekte, aldus schrijft een deskundige, vangt als 't ware plotseling aan met een stijgende koorts, vergezeld van brakingen. Reeds bij lichte beschadigingen van de hersens, b. v. bij een val op 't hoofd, is een gevoel van misselijkheid altijd een der eerste gevolgen. Na de koorts en de brakingen raakt de lijder bewusteloos of krijgt krampen en gaat ijlen. Keert het bewustzijn terug dan heeft de lijder vreeselijke pijn in het hoofd en in den nek. Sedert November 1904 hebben zich in Duitschland reeds 1200 gevallen van menin gitis voorgedaan, waarvan er 600 met den dood eindigden. Men ziet dus hoe gevaarlijk de ziekte is en met hoe betrekkelijk weinig succes de geneeskunde haar tot nog toe heeft bestreden. Meer kan men er op 't oogenblik niet van zeggen. Tot nu toe is ons lSnd vrij gebleven, maar de mogelijkheid is groot, dat de ziekte ook over onze grenzen komt, daar zij van uit het Oosten zich steeds verder naar het Westen voortplant en gelijk boven gezegd, reeds tot dicht aan onze grenzen is genaderd. Het is te hopen, dat het de wetenschap gelukt een afdoend middel ter bestrijding te vinden en dat de regeering, die tijdig gewaar schuwd is, alle middelen zal in het werk stellen om haar in deze pogingen te steunen tegen dit verraderlijk sluipend gevaar. Moederliefde bij dieren. Bij een brand, die Vrijdagmiddag uitbrak in een boerderij, gelegen in een polder nabij Ooe terhout, waren de toeschouwers getuige van een treffend voorval. Op de schuur had een ooievaarspaar zijn nest gebouwd. Ver moedelijk had het jongen, of zat het wijfje te broeden. Steeds bleef het in nauwere kringen boven het brandende nest zweven en zag men hoe het arme beest door de hoog opslaande vlammen werd geblakerd. EeDigen tijd later zag men het dier door brandwonden overdekt in een nabij gelegen weiland neervallen, alwaar het dood werd opgenomen. („Ned.") Een zware straf gerechtvaardigd. In de Veerstraat te Haarlem is men getuige geweest van een allerschandelijkst bedrijf. Een slagersjongen van ongeveer 18 jaar moest een varken brengen uit de Veerstraat in de Berkerodesteeg. Het beest liep den jongen niet hard genoeg. Hij sloeg en trapte het dier om het tot spoed te manen Toen zulks niet gelukte deed deze slagers jongen zoo iets verschrikkelijks, dat wij ijzen het neer te schrijven. Het jonge mensch stak met zijn vinger het varken een oog uit1 Van plan zijnde om zijn marteling voort te zetten en het arme beest een tweede oog in te drukken, werd het jongmensch daarin verhinderd door eenige menschen, die uit een winkel in de Veerstraat verontwaardigd op den slagersjongen toeliepen. Een agent werd gedwongen proces-verbaal op te maken. Naar wij vernemen moet dit jongmensch zich meer aan dergelijke afgrijselijke prak tijken schuldig maken. („O. H.C.") Een grappige kibbelarij. Wie gemeld heeft, dat de monument-kwes tie te Breda in het reine is, heeft het ver mis gehad. In September 1904 had de Raad beslist, dat het monument zou komen op een gazon in het Valkenberg. In Maart 1905 lieten B. en W. de fondamenten voor het gedenktee- ken op een andere plaats leggen, die zoo slecht gekozen was, dat de geheele Raad er tegen opkwam. Na deliberaties met dr. Cuijper, den ontwerper en den opzichter der beplan tingen vereenigde de Raad zich weer met de door B. en W. gekozen plaats. Nu komt echter de commissie van het monument en zegtWij hebben deze plaats beslist afgekeurd en geadviseerd, om den heer Rossels, den ontwerper van het Valkenburg, te hooren. Nu de Raad ons als kwajongens behandelt en zich aan onze meening en inzich ten niet stoort, zullen wij ons niet storen aan den Raad en staan wij het monument, dat aan de commissie, d.i. aan de burgerij behoort, niet af. In dit stadium verkeeren wij nu. („Tel."j Een droevig tooneel speelde zich Zater dagavond omstreeks half tien in de Nijhoff- straat te Arnhem af. Een bewoner dier straat ontmoette daar een rijdend artillerist, die hij eerst verdacht van dronkenschap, doch die later bleek plotseling krankzinnig te zijn geworden. Burgers en politie, waaronder vooral genoem de bewoner van de Nijhoffstraat, de heer N. hadden veel moeite den ongelukkige in be dwang te houden, daar hij zich hevig verzette, een denkbeeldig wezen wilde achtervolgen en verschillende personen, waaronder ook N. beet. Zich nogmaals losgerukt hebbende, drong hij in een woning door, waar hij een bejaard man vastgreep en in de keel heet. Ten slotte werd de man, dank zij het beleidvol en moedig optreden van twee politie agenten, wier gedrag zich zeer onderscheidde van dat van eenige veldartilleristen, die hun kameraad in de steek lieten, naar het mil. hospitaal overgebracht. COURANT.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1