Gemeenteraad van Texel. best uit. Daarvoor zal dan ook wol-een extra voêrtje noodig zijn gewoest. 't Was weder de bekende bedrijvigheid, waarvan niet het minst de jeugd ruimschoots genoot, door op de wagens een plaatsje te zoeken om mede te rijden naar het markt terrein. Te 9 uur was het vee ter markt en tijdig kon met de afvoer weder worden begonnen. Er waren zeerveel koopliepen overgekomen, mogen de markten elders hun beloonen voor hunne moeite, dan zullen de volgende mark ten niet minder bevredigend zijn. Ter markt werden aangevoerd3913 lam meren, 44 koeien. 9 pinken, 16nucht-kalveren, 1 Varken, 25 Schrammen, 43 biggen, 1 Geit. Prijzen waren: Lammeren f 11.50 a 16; Koeien f 185 a 195; Pinken f 65 a 90 nucht Kalveren f 8 a 14 50; Varken t 35; Schrammen f 20 a 22; Biggen f 10 a 13. Flinke vlugge handel. 15 Mei zijn van hier verzonden: 708 lammeren, 35 koeien, en 21 kalveren. In de oplaag van dit nummer vinden de lezers een prospectus van de firma Kaufman en Simon, te Hamburg, ingevouwen, betref fende de Hamburger gewaarborgde L- terij. Oudeschild 16 Mei. In den loop der vol gende week zal in de Koningin Wilhelmina- Bewaarschool weer eens een openbare les worden gegeven, waarbij de ouders dei- kinderen benevens donateurs en donatrices vrijen toegang wordt verleend. Voorloopig is deze les bepaald op Woensdagnamiddag De berichten welke worden ontvangen van onze visschers die op de Zuiderzee deelne men aan de ansjovisvangst, zijn weinig bemoe digend. Tot heden zijn de uitkomsten gering en de vooruitzichten moeten twijfelachtig gerekend worden. Waal, 16 Mei Gisteren werd hier aan besteed het maken van eene nieuwe kaasfa- briek annex kaaskamer enkaasmakerswoning. 2 biljetten waren ingeleverd Het werk werd aan den laagsten inschrijver, den Heer J. van Wessem te den Burg, gegund voor f 2341. Den Hoorn. Eene hongerlijdster in de hoen derwereld. Een onzer ingezetenen, de heer J. D. had laatst, zonder dat hij 't wist, eene kip opgesloten in een beetje. Na 7 weken kwam hij toevallig weer op die plaats en tot zijne groote verwondering stapte de kip naar buiten. Natuurlijk was het dier heel wat afgetakeld. Al dien lijd had het beest voedsel noch water gehad, en na eerst goed wat gebruikt te hebben, was het spoedig weer springlevend. De Cocksdorp, 13 Mei Gisteren hield de „Schoolvereeniging" eene vergadering in het lokaal van den heer Zoetelief. Na de opening door den voorzitter en het voorlezen der notulen werd het volgende besloten Eenige leden zullen lijsten presenteereo om gelden in te zamelen, doch enkel bij niet leden. Wanneer de financiën zulks toelaten zullen de oudste leerliDgen een schoolreisje maken naar Alkmaar. Hoogstwaarschijnlijk zullen ook leerlingen van de scholen in Midden- en Zuid Eierland aan dit reisje deel nemen. Voor de andere school kinderen zal een schoolfeest georganiseerd worden. Ten slotte werd van de opgekomen leden de contributie geïnd, waarna de vergadering gesloten werd. ODgevallenwet-Schipperij Wijl gebleken is, dat een deel der schippers niet met deze wet zijn ingenomen en haar trachten te ontduiken, zijn thans gedurende een paar maanden te Schellingwoude twee agenten der Rijks-Verzekerii gsbank geplaatst, om de schepen, welke door de Oranjesluizen worden geschut, na te gaan en, zoo noodig, de schippers tot hun plicht te brengen. Voor de goede naleving van de wet is dit echter slechts een halve maatregel. Do meeste vaartuigen passeeren hier in den nacht of in de morgenuren, en het onderzoek wordt slechts gedurende eenige uren per dag toegepast, zoodat het grootste deel der Zuider zeevaart daaraan ontsnapt. (N. w. s.) Men meldt uit Haarlem Het verbod van B. en W. aan do eigenaren van café Brinkman en de Kroon, om spiritu aliën te dienen aan personen die plaats neim n op de stoelen buiten de zalen aan de straat zijde geplaatst, is ook toegepast op alle andere eigenaren van inrichtingen met vergunnin g die aan het Stationplein, het Kennemerplein, enz. zijn gelegen. Maar nu de uitvoering. Vanmiddag te 47> uur b.v. hadden twee Franschen plaats genomen by een der gele- renhew op de stefien buiten en verlangden „Dat is hier niet geoorloofd," zei de kellner. „Wat! niet geoorloofd? en hier staan toch tafels en stoelen en hier is het toch een gelegenheid waar „Scidam" te ve- krijgen is?', „Jawel, zei do kellner, doch „la loi de monsieur Kuyper" verbiedt het „Scidam" te dienen buiten het café, maar hij wist er raad op. Hij zou het gevraagde zetten op een tafeltje binnen, vlak voor het openslaande venster, en als dan de heeren do glaasjes zetten op de buitenstaande tafeltjes, was dat hun zaak. En de Franschen, zich, aan „la loi Kuyper" niet storende, deden alzoo en kregen dus hun „Scidam tóch buiten en binnen ook. Een slim antwoord. De burgemeester eener plattelandsgemeente in de prov. Noord-Brabant antwoordde dezer dagen op een brief, waarbij het provinciaal bestuur inlichtingen inwon naar iemands ver blijfplaats dat hij niet bij machte was die inlichtingen te verstrekken omdat de bedoelde voor eenigen tijd geleden „spoorloos naar Berlikum" was vertrokken. (Hbld Te Andijk (Noord-Holland) zijn de vorige week 180.984 stuks ansjovis aangevoerd. Woensdagmiddag had tus-.chen Strijen en Blaakschen dijk op de lijn der Rotterflamsche Tram een ongeluk plaats, dat gelukkig geen ernstige gevolgen na zich sleepte, hoewel het onbegrijpelijk is, dat het zoo is afge'oopen. De locomotief van do stoomtram viel van den dijk in de sloot, met den schoorsteen naar beneden de postwagen daarachter ontspoorde eveneens, doch het personenrijtuig bleef staan. Niemand had letsel behalve een stokers jongen, die zich lichtelijk brandde. Ontginning van woeste gronden Welk een enorme uitgestrektheid woeste gronden er nog braak liggen, kan hieruit blijken, dat behalve de particuliere eigen dommen, de verschillende Geldersche ge meenten in eigendom toebehooren 16539 H.A woesten grond. De Minister van Waterstaat heeft thans om advies naar Gedeput. Staten van Gelderland, Limburg en Noord-Brabant gezonden, een ontwerp, bedoelende financieele hulp aan de gemeenten te verleenen, ten einde deze gronden te bebosichen onder eigen beheer, doch onder staatstoezicht. Die wil gauw rijk zijn 1 Arnhem mag zich „verheugen" in het bezit van een gewezen ondeiwijzer, die zijn patiën ten behandelt door z.g. natuurlijk magnetisme het opleggen van handen, geheimzinnige gebaren met het hoofd enz. Het consult kost maar 7 gulden Men meldt uit Franeker aan de „Leeuw. Courant." Op denzelfden dag waarop een zijner klein dochters in het huwelijk trad, is hier in ondertrouw opgenomen een man van 81 jaar met een jongedochter van 64 zomers. De bruidegom is het nu voor de derde maal. De jonge vrouw, straks gehuwd, is dan de aangehuwde moeder van 5 kinderen en 5 behuwdkinderen. met een totaal van 51 kleinkinderen, waarvan zestien in ééD gezin. W el wat roekeloos. Woensdagavond na vertrek van den laat- sten (Frieschen) trein uit Meppel werd op de spoorbaan aan het station aldaar een postzak gevonden, die een waarde inhield van meer dan f 60.000. Gelukkig kwam de zak in eerlijke handen; hij werd namelijk gevonden door een wisselwachter J. de Boer, die hem ten postkantore Meppel bracht. Zeer waarschijnlijk is hij bij het overladen uit de postwagen gevallen. («Tel Men schrijft uit Maastricht aan de „N. Rott. CouraDt Wie onze stad bezoekt, zou in den waan komen, zich in een Duitsche stad te bevinden. Het is alles Duitscb geld wat men ontvangt, uitgeeft en ziet. De Nederlandsche munt is er uit den handel verdreven en heeft plaats gemaakt voor Duitsche marken en grosschen. Hoe die toevloed van Duitscb geld is ge komen, laat zich niet gemakkelijk verklaren. Het is niet de handel op Duitschland, die ons bet geld van dat land bezorgt, veeleer de gewinzucht, die tot de verspreiding medewerkt. De gemiddelde koers van den mark is namelijk 59 cent. Hier ter stede wordt bij in betaling gegeven tegen 60 cent, wat een beduidende winst oplevert. Voor den winkelier, die de mark tegen 60 cent aanneemt en die in Nederlandsch geld zijn kooplieden betalen moet, is dit verlies niet gering te schatten, indien hij er niet op bedacht is, de prezen daarnaai te berekenen wat hij dan ook doet. Men heeft dikwijls om staatsinmenging in deze aangelegenheid verzocht. Het beste middel om het kwaad te stuiten is echter, dat de winkeliers eenparig zouden besluiten den mark tegen den koers van 59 cent te ontvangen en uit te geven, waardoor aan dat geschacber in Duitsch geld spoedig een -/nu wrdnn gnm-iakt. - Een goed betaald vak. De danseres Isadora Duncan heeft te Amster dam, waar zij driemaal optrad," een recette van negen duizend gemaakt, dus f 3000 per avond. Een au'omobiel gestolen 1 In Walbeek (Oldenburg) heeft een werktuig kundige, die geen betrekking had, een auto gestolen. Zij stond voor een reparatieinrich ting, de man maakte een praatje tegen de gezellen, ging toen in de auto zitten en reed plotseling en tot groote verbazing van de gezellen met een flinke snelheid weg. Het gekst3 van het geval is, dat men tot heden weinig van hem heeft gehoord. Zitting van Zaterdag 13 Mei voorm. half elf. Voorzitter de heer Hiddingh, burgemeester. Tegenwoordig alle leden, één vacature. Secretaris de heer Ruibing. De secretaris was reeds bezig met de lezing der notulen, toen de verslaggevers binnenkwa men. Na lezing der notulen van de beide vorige vergaderingen, die onveranderd werden goed gekeurd werd mededeeling gedaan dat was in gekomen een schrijven van Mej. A. Rab alhier, dat zij hare benoeming als onderwijzeres in de nuttige handwerken te Oudeschild aannam idem van Mej. A. C. Verweel te Koog a/d. Zaan, dat zij hare benoeming tot onderwijzeres te Waal aannam idem van den heer De Jongh hoofd der school te Waal, dat door mej. Wed. P. Kuiper op 31 Maart de laatste les in de nuttige handwerken aan de school te Waal was gegeven en mej. Verweel 1 April hare betrekking van onder wijzeres aldaar had aanvaard; idem van H. H. Ged. Staten, dat het voorschot van f 8000 het jaar 1903 ten behoeve van het lager onderwijs uitgetrokken, f250 te hoog was en dat voor dit jaar is toegestaan een bedrag van f7765. Eene beschikking van H. H. Ged. Staten, dat voor vergoeding voor vrije woning van het hoofd der school wordt gerekend voor den Burg f250 en voor de andere dorpen f 150 huishuur. Ingekomen stukken en mededeelingen werden voor kennisgeving aangenomen. Overeenkomstig het advies der commissie met het onderzoek er van belast, welke geen aan leiding had gevonden tot op- of aanmerkingen, worden beide goedgekeurd. De begrooting had tot eindcijfer f 875, waar van de gemeente en polderbesturen elk de helft moeten dragen (maximum voor de gemeente f 500.) De heer Bakker vraagt of het bedrag thans voor onderhoud uitgetrokken, hooger is dan vroeger of niet. Nadat door den Voorz. is te kennen gegeven dat het bedrag eenigszins hooger is, zegt de heer B. dat hem zulks zeer aangenaam is, omdat dat reden geeft om te vermoeden dat de weg wat beter zal worden onderhouden'. Voorlezing wordt daarop gedaan van de ver schillende posten. Naar aanleiding van het daaruit vernomene, merkt de heer Keesom op, dat er uit die op gaven blijkt, dat ook een deel paardespoor zal worden gelegd. Spr. hoopt dat dit zoo goed mogel\jk zal worden gedaan, zoo breed mogelijk en niet te hoog. De heer Lap wijst er op dat het paardepad bij Oosterend van ouderen datum is dan dat bjj Den Hoorn en laatstgenoemd pad veel beter is dan dat te Oosterend. De begrooting wordt daarna goedgekeurd. Op de aanbeveling kwamen voor Joh. Kejjser Rz. en Jan Rab Jnz. Sr. Bij de eerste vrije stemming verkregen beiden 5 stemmen, bij de 2de vrije stemming kreeg de heer Rab 6 en de heer Keijser 4 stemmen, zoo dat tot lid van het Algemeen Armbestuur was gekozen de heer Jan. Rab Janz. Sr. De Voorz. zegt, dat men het beter oordeelt de vacature ontstaan door het overlijden van den heer C. Keijser Pz. nog niet te vervullen doch daarmede te wachten tot ook de vacature van raadslid is vervuld, gekozen dient alzoo een ambtenaar van den B. S. ter vervulling der vacature ontstaan door het vertrek van den heel de Joncheere. Met algemoene stemmen wordt gekozen de heer Hiddingh. Tengevolge van de benoeming van den heer Pliddingh tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand, moest het besluit betreffende do regeling der weikzaamheden dier ambtenaren in zooverre worden gewijzigd, dat overal waar de naam de Joncheere daarin werd genoemd thans werd ge plaatst de naam Hiddingh. Volgens bedoeld artikel wordt het tappen op den openbaren weg voor do lokalen met ver-:: gunning geregeld bjj plaatselijke verordening en anders geheel verboden. C' II. Rapport onderzoek rekening Algemeen Weeshuis 1904. III. Idem begrooting Algemeen Weeshuis 1905. IV. Begrooting onderhoudskosten Waalderweg 1900. V. Benoeming Lid Algemeen Armbestuur. VI. Benoeming Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. VII. Wijziging besluit regelende do vordeeling dor >1 werkzaamheden tusaebcn do Ambtenaren van don Burgerlijken Stand. VIII. Vaststelling verordening bedoeld bjj art. 11 der Drankwet.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 2