f Marktberichten. Bij Ondergcteckende Maandag ter bezichtiging Pre d i kbeu r ten, ADVERTENTIËN. Jn. Jz. SMIT. DANKBETUIGING. Hartelijke afscheidsgroet OPROEPING. Horloges, Pendules, Regulateurs, OUST. BCJHSE. De titel„Drankwet-onzin" is geen te krasse qualificatie voor betgeen de „Haagsche Courant" mededeelt omtrent het besluit der commissarissen van de Witte Sociëteit in den Haag, waartoe zij gedwongen zijn, willen zij voor de Tent in het Bosch „vergunning" behouden de leden mogen in het vervolg niet meer dames, die niet hunne huisgenooten zijn, medebrengen in de Tent in het Bosch. „Een moeder, zuster ot dochter," zegt de „Haagsche Courant." die afzonderlijk woont, mag niet meer mee naar het muziek. Gaat men in het Bosch met familieleden wandelen, zij moeten buiten het hek op een bankje gaan zitten, als het lid en zijn „huisgenooten" even in de Tent willen rusten, een krant lezen enz. Wordt er schaatsengereden op de vijvers, neem dan geen anderen dan „huis genooten" mee om te kijken, want in de Tent moogt ge die niet brengen. „Besloten de leden daar vrijwillig toe, het zou hun recht zijn. Misschien zelfs goed. Maar tot zulk een maatregel, tegen zijn wil, gedwongen te worden door een wet, die „inperking van drankzucht" bedoelt, maar tot zulken onzin leidde, dat is „Nu, laten we maar zeggendat is in strijd met de Nederlandsche begrippen van persoonlijke vrijheid. „Dat vrije, vrije volk zijn wij („Arnh. Ct.") Zeker wel wat erg. In een der plattelandsgemeente van Wal cheren heeft zich, naar men meld, het vol gende feit voorgedaan Een broodbakker-winkelier, behoorende tot de Ned. Hervormde kerk, voelde zelden be hoefte de preken van den dominee aan te hooren. De man heeft de leverantie van het brood aan het armenhuis, eigendom dier kerkelijke gemeente. Hij is trouwens de eenige bakker die tot de Hervormde kerk behoort. De dominee stelde den bakker nu voor de keuze öf naar de kerk gaan, öf zich de leverantie van het armenhuis te zien ontnemen. De man gaat nu trouw naar de kerk. Zoo stelt men den broodval. (Midb. Ct.) Naar het „Hbld." verneemt is bij B. en W. van Amsterdam weder een plan voorde bebouwing van het oude .Beursterrein ingeko men. Er bestaat daar ter stede een conbinatie, die voor het terrein een bod gedaan heeft van f 700,000 met het doel daarop een hotel restaurant te bouwen zonder winkels. Het kapitaal er voor is bijeen. Als bewijs hoeveel werk de Drankwet ten Stadhuize te Amsterdam geeft, diene dat sedert November j.l. niet minder dan 6000 aan vragen om vergunning behandeld moeten worden. Thans komen allengs de honderden aanvragen om verlof in behandeling, ongere kend nog al de adviezen, die op verzoek van Ged. Staten door B. en W. moeten gegeven worden op bij genoemd college ingekomen aanvragen om logementsvergunningen. („Hblad.") Een goed werk. De Haagsche kouter in de „Pr. Gr. Ct." vertelt het volgende Wat de weduwe van den schilder Bisschop voor het behoud der villa Frisia in haar artistiek geheel, ten bate van Leeuwarden gedaan heeft, schijnt zij ook ten behoeve van jeugdigde paria's in onze maatscnappij met haar geld te willen tot stand brengen. In een gezonde streek van ons land, vermoedelijk bij Nijmegen, wil zij een paar gestichten doen verrijzen, uitsluitend bestemd voor herstellende jeugdigde kranken, voor behoeftige kinderen, komende uit het ziekenhuis, maar wier nog zwakke toestand een langdurig of kort ver blijf in een gezonde luchtstreek wenschelijk maakt. Gewoonlijk is het arme kind niet bij machte, zulk een rustkuur te genieten. En dit zal nu bovengenoemd gesticht ver schaffen aan die arme wezentjes, die menig maal nooit volkomen herstellen, omdat zij te vroeg hun pas hersteld lichaampje aan allerlei ellende hebben moeten blootstellen. Te Edam zou zekeren H.K. zich dezer dagen in het huwelijk begeven. Toen hij de daarvoor noodige stukken in orde wenschte te laten maken, kon hij tot zijn niet geringe verbazing geen bewijs bekomen, dat hjj aan de wet op de nationale militie had voldaan. Wat toch was het geval? In 1895 zou hij als milicien worden ingelijfd, doch was toen ziek en legde hiervoor een attest van zijn geneesheer over. Het gevolg was dat een andere loteling voor hem moest opkomen en K. meende geheel vrijgesteld te zijn. Hij meldde zich daarom later niet als hersteld aan. Thans bljjkt echter dat de jongen zich vergist heeft. Inplaats van de noodige stuk ken om in het huwelijksbootje te kunnen stappen, ontving hij de vorige week eene oproeping om bij de militie te worden inge lijfd. („N. Ct.") Door het bestuur der Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht, waarvan mevrouw dr. Alletta H. Jacobs voorzitster is, zijn twee manifesten verspreid, één aan de kiezers en één aan de vrouwen van Nederland. In het eerste worden de kiezers aangespoord hun stem uit te breDgen op candidaten, die onomwonden verklaren te willen meewerken om in het eerstvolgende vierjarig tijdperk bij de regeering een wetsvoorstel in te dienen, waardoor de invoering van vrouwenkiesrecht mogelijk wordt. Het manifest aan de vrouwen bevat oen opwekking om in den verkiezingsstrijd zooveel mogelijk mee te werken tot dit doel. De clown wist raad. Een oud paard, gespannen voor een met zand geladen kar, struikelde en viel. 't Was te Heusden op 't marktplein. Het arme dier bleef liggen, wat men ook deed. Goede raad was duur, doch zie de clown uit het paarden spel kwam en haalde fluks drie oliebollen uit een kermiskraam, welke versnapering het paard in zijn benauwde positie opslikte. Toen dit gebeurd was, nam de clown het beest bij den teugel, sprak het vriendelijk toe en tot groote voldoening van de talrijke nieuws gierigen sprong de bruine overeind en trok als de beste. Verboden te vloeken. Ket openbaar ministerie bij den Hoogen Raad concludeerde tot verwerping van het cassatieberoep van iemand, door de rechtbank te 's Hertog enbosch tot 6 dagen hechtenis veroordeeld wegens „het te Werkendam misbruiken van Gods Heiligen Naam op den openbaren weg." Een man van beginsel toonde zich dezer dagen iemand in eene Zeeuwsche ge meente, wiens zoon solliciteert voor Burge meester in die plaats. „Als mijn zoon wordt benoemd, word ik met mijn heele huisgezin doleerend," aldus verklaarde hij in gezelschap. (Ass. CL) De actie tegen de in de Tweede Kamer aangenomen onderwijswet houdt nog niet op. Het hoofdbestuur van het Nederlandsch Onderwijzers Genootschap zal allereerst een adres tot de Eerste Kamer richten, verzoekende de wet niet aan te nemen. Het ontwerp- adres is al gereed. Treurige gevolgen. Zondagmiddag kregen eenige kin deren van arbeiders te Nieuw Beerta onderling ruzie, met het gevolg, dat eerst de vrouwen en later ook de mannen handgemeen werden. De twist liep zoo hoog, dat de arbeider Topelen den arbeider J. Vroom een diepe snede in de buik toebracht. Onmiddelijk werd heelkundige hulp ingeroepen, en naar men verneemt is de toestand van den getrof fene hoogst gevaarlijk. Zigeuners Doopplechtigheid. Te Zabern, een Oost-Friesch stadje, werd deze week op zeer aardige wijze een kind gedoopt. Onder den rook van het stadje was een troep Zigeuners gekampeerd en bij dit nomaden volkje had de plechtigheid plaats. De moeder nam haar baby op en doopte die in tegenwoordigheid van den geheelen troep, in een vat met water. Daarna weid het lichaam der kleine met olie ingewreven en ten slotte boven een vuur gedroogd. Een en ander had plaats onder hevig protest van het erbarmelijk schreeuwend wicht. Aan de omstanders, die mede getuigen waren van deze zonderlinge manier van doo- pen, verzekerden de lui, dat bij hen in Hon garije dit ceremonieel gebruikelijk was. Zondag 21 Mei 1905. HERVORMDE GEMEENTE. BurgVoorin. 10 uur Ds. Schroder. Koog. Voorm. 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Visser. Oudeschild. Nam. 3 uur ds. Visser. Oosterend. Voorm. 10 uur de Ilr. Van Zweden Cocksdorp. Voorm. half 10 do Hr. Barends. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Milatz Schapen, 17 Mei Aangevoerd 4 paarden f 50 a 1 175; Stieren! 80 a f240; 116 Gelde- koeien f 120 af 300; 70 Kaltkooien f 140, f275; 70 Nuchtere Kalveron f 10, a 26,— 200 Schapen f 14 a f 26 1260 Lamineren f'9, a 116,50 25 Varkens f 15,af 17; 27 Vette Varkens 45 a 52 cent per kg.Vette Kooien f a f10 Graskalvoren f 70, a f 105 755 Biggen f 10 a f' 15Boter 10,95 a f 1,10 per K.G.Kipoieren f 2,80 a f 3.20. Leiden, 19 Mei. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen 238 stuks i 135 af 285 113 Stieren f 73 ai 235; Veulens 0 stuks 1 0—a f 0 255 kalfkoeien 1 175 a 1 295 Melkkoeien f 175 a 1295; 93 Varekoeien t 95 a 1 148, 238 Vette koeien f 135 a 1285 59 Vette kalveren f 43 a 1 85 140 Magere kalveren 1 7,— a 1 14; Graskalveren 1 af280 Vette schapen 1 29 a 1 35653 schapen (weide) 1 22 af' 28.Paarden 1 a 1 332 Magere Varkens f 15 a 1' 43. Vette Varkens a ct. 495 Biegen f 7 15, 8239 Lammeren f 10, a 1 16 Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Aangiften van 13 tot en met 19 Mei 1905. ONDERTROUWD: Dirk Drijver en Neeltje Kok (den Hoorn.) Gerrit Brouwer (Oost) en Anna Catharina Willemina Smits (De Cocksdorp.) Dirk Lagerveld en Afiua Pie- ternella Bakker (Eierland.) GETROUWD: Geene. GEBORENCornelia d.v. Pieter van Lenten en Pietertje Rikkenberg (Eierland.) Pieter z.v. Melle van Sikkeleras en Frouwtje Duinker (Oude9child.j OVERLEDEN Geene. Ondertrouwd: D. LAGERVELD EN A. P. BAKKER. Texel, 19 Mei 1905. Ondertrouwd: J. BOON EN N. BL A A II WB OER. Bij dezen betuigen wij onzen hartelijken dank aan allen voor de vele blijken van be langstelling en waardeering op ons Zilveren feest van 25-jarige Echtvereeniging op den 10 Mei ondervonden. R. G. BARENDS en G. BARENDSWijnstra. De Cocksdorp, Texel 19 Mei 1905. Voor de vele bewijzen van belang stelling ondervonden bij de herdenking onzer 25-jarige Echtvereeniging, betuigen wij onzen hartelijken dank. P. KOK en Echtgenoote. Den Hoorn, Texel 20 Mei '05. Onzen oprechten dank voor de vele bewijzen van belangstelling, op ons vijl-en-twintig jarige Echtvereeniging onder vonden, zoowel binnen als buiten deze gemeente. J. Sz. BOON en Echtgenoote. Oosterend Texel. Aan allen zoowel binnen als buiten deze gemeente onzen hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling op ons 45-jarig Huwelijksfeest ondervonden. T. BUIJS en Echtgenoote. de Cocksdorp 20 Mei '05. bij ons vertrek naar Amerika aan familie Vrienden en bekenden. W. GRIEK Echtgenoote en kinderen. de Cocksdorp 20 Mei '05. Dio iets te vorderen heelt van- verschuldigd is aan- of borgtochten onder zijne berustiug heelt, geteekend door den Heer 3d. KEIJSER Pz., in leven Makelaar te Texel en aldaar overleden den 27en Maart 1905, worden ver zocht daarvan opgave of' betaling te doen aan P. C. KOORN, te Texel, voor 1 Juni 1905. Eiken Maandag gedurende Markttijd is een onzer in De Lindeboom" to spreken over den verkoop en herstelling van Gouden - en Zilveren werken, enz. Aanbevelend, Goudsmid, Horlogemakor. een verzending '6,ub van do beste merken. 8cborp concurreerondo prijzen. Burg op Texel,

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 2