N°. 1849. Donderdag 1 Juni 1905. 18ae Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschuilt Woensdag;- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Paritstraat Bubg op Texel. Naamsverandering van sommige Bataljons der Infanterie. De Burgemeester van Texel brengt naar aan leiding van een circulaire van den Heer Com missaris der Koningin in deze Provincie, ter kennis van belanghebbenden, dat het 5e Batal jon van het Regiment Grenadiers en Jagers, het 5e Bataljon van het 4e Regiment Infanterie en het 5e Bataljon van het 7e Regiment In- lanterie, nd 1 Juli 1904 geworden zijn, onder- scheidelijk het 3e, het 3e en het 1 Bataljon van dezelide korpsen. Texel, den 30 Mei 1905. De Burgemeester voornoemd, F. KEIJSER, Lo.-B. NATIONALE MILITIE. Laurens Potter, korps Genie-troepen te Utrecht, lichting 1902, op 20 Juni 1905. Texel, den 30 Mei 3905. De Burgemeester voornoemd, F. KEIJSER L.-B. VERKIEZING Tweede Kamer der Staten-Generaal. De Burgemeester der gemeente Texel brengt hiermede ter openbare kennis, dat op Dinsdag den 6 Juni aanstaande zal plaats hebben de verkieziog van één lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, in het kiesdistrict Helder, waartoe deze gemeente behoort; dat op dien dag, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren, ter Secretarie bij den Burgemeester van Helder, (hoofdplaats van het Kiesdistrict) kunnen worden ingeleverd opgaven van candidaten, als bedoeld in artikel 51 der Kieswet. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van den candi- daat en onderteekend zijn door ten minste veertig kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze ver kiezing. De inlevering dezer opgaven moet geschieden persoonlijk door éen of meer der personen, die de opgave hebben onderteekend. De candidaat kan daarbij tegenwoordig zijn. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. Formulieren voor de opgaven bovenvermeld zijn ter Secretarie dezer gemeente kosteloos verkrijgbaar, van den 22 Mei 1905 tot en met den dag der verkiezing. De Burgemeester brengt bierbij in herinnering artikel 151 der Kieswet, luidende als volgt: Hij, die eene opgave, als bedoeld in artikel 51 inlevert, wetende dat zij is voorzien van handteekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die hand teekeningen geen voldoend aantal voor eene wettige opgave zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of eene geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die, wetende dat hij niet bevoegd is tot deelnaming aan de verkiezing, eene voor die verkiezing ter inleve ring bestemde opgave, bedoeld bij artikel 51, heeft onderteekend. Texel, den 20 Mei 1905. De Burgemeester voornoemd, F. KEIJSER Lo.B. SCHIETOEFENINGEN. Fe BURGEMEESTER van Texel brengt ter algemeene kennis, dat blijkens een bij hem ontvangen brief van den heer Commissaris der Koningin in deze provincie, do navolgende be richten aan zeevarenden zijn uitgevaardigd. Schietoefeningen in de stelling van den Helder. 3de District." Volgons mededeeling van den Minister van Staat, Minister van Oorlog, zullen in den loop der maand Augustus 1905 schietoefeningen plaats hebben in de stelling van den Helder, uit ver schillende vuurmonden, opgesteld op de ver dedigingswerken aldaar. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van het betrokken fort een roede vlag waaien, van minstens één uur vóór den aanvang der oefe ningen, alsmede gekleurde vlaggen, aangevende de richting waarin gevuurd zal worden. Bovendien zullen op die dagen groote waar schuwingsborden worden geplaatst aan den ingang der haven en op de batterij Vischmarkt, vermeldende de plaats waarvan en in welke richting dien dag gevuurd zal worden, terwijl nabij do haven en nabjj het Torpedo-magazijn borden zullen wordon geplaatst, waarop is aan- gogeven de beteekenis der gekleurde vlaggen als volgt Een rood en witte vlag beteekend Noord, zwarte vlag Oost, wit en roode vlag Zuid, witte vlag West, wit en zwarte vlag NO., rood en zwarte vlag ZO., zwart en witte vlag ZW., zwart en roode vlag NW. Indion eën stoomvaartuig tot waarschuwen of sleepen aanwezig is en indien do oefeningen het toelaten, zal door dit vaartuig desgewenscht hulp worden verleend aan kleine zeilvaartuigen om uit den onveiligen sector te komen. Zie „Ned krt." No: 201. Texel, den 30 Mei 1905. De Burgemeester voornoemd. F. KEIJSER, L.B. TEXEL, 31 Mei 1905. De markt van Maandag. Wat het weêr betreft was de markt van Maandag nog al eenige procenten gunstiger dan den vorigen marktdag, toen hagelbuien om de ooren stoven. Wat de handel aangaat kan men zulks niet zeggen; de kooplieden hadden mogelijk niet zulke buitengewoon goede zaken gemaakt met de vorige aankoop, want in stede van, zooals men wel zegt, elkander een vlieg te willen afvangen, ging 't nu zeer bedaard in z'n werk en werd niet vliegensvlug doch kalmpjes tot handelen overgegaan. Dit neemt niet weg dat, mogen de prijzen eerder iets terug dan vooruit zijn gegaan, toch nog goede prijzen werden besteed en konden de yerkoopers, die hunne eischen niet zoo heel hoog hadden gesteld, zeker nog zeer goed tevreden zijn. Een enkel partijtje zagen wij zelfs nog voor f 10 van de hand zetten; 'twas natuurlijk een puikje, dat laat zich denken. Begunstigd door recht heerlijk zomerweder, bood de markt door het vele vee, verkoopers en koopers (er waren velen van elders), be nevens tal van bezoekers en bezoeksters, een prettig aanzicht. 'tGing alles geregeld en in gewenschte orde. Ter markt werden aangevoerd 2 Paarden, 1 Stier, 51 Koeien, 4 N.-Kalveren, 3 Rammen, 21 Schapen, 5642 Lammeren, 30 Schrammen, 51 Biggen. Prijzen waren Paarden f 100 a 225 Stieren f 82,50; Koeien f 85 a 145; N.-Kal veren f 12 a 15; Rammen f 18 a 23;Schapen f 19 a 26; Lammeren f7,50 a 15,00; Schram men f 20 a 25Biggen f 12 a 14. Vlugge handel. In het Park. Volgens achterstaande adver tentie zal alhier Donderdag (Hemelvaartsdag) Openlucht-Samenkomsten worden gehouden door het Leger des Heils. Als de plaats daarvoor wordt aangewezen het Park, een zeker bij uitstek geschikt plekje voor zulk eene samenkomst. Eene bemerking daarop willen wij niet maken evenzoo goed als voor eene kostelooze uitvoering van het muziekcorps het Park wordt gebezigd, kan het ook dienstbaar zijn aan eene bijeenkomst als hierboven bedoeld. Dat zulks echter des morgens en des mid dags geschiedt kan door sommigen die van het Park gebruik willen maken, zonder deze oefening te willen bijwonen, mogelijk wel wat al te vrijgevig worden geacht. Doch waar wij op willen wijzen, 'tis dit dat een deel van het publiek hetwelk bij deze gelegenheid in het Park komt, wat respect zal hebben voor het jonge groen en het grasgewas en niet deze gelegenheid zal aangrijpen om eens naar hartelust te ravot ten. Ons park in het midden van het dorp biedt zulk een eenig heerlijke gelegenheid, voor hen die aan een beschaduwd plekje boven een vertoeven op den zonnigen stof- figen weg de voorkeur geven, dat zulk een plekje niet genoeg in waarde kan worden gehouden, 't Moet daar niet zijn de speelplaats voor al te dartele liên, doch een plekje waar ieder, oud en jong, met genoegen vertoefd. Zulk een gelegenheid voldoet werkelijk aan eene groote behoefte, en waar als hier, die gelegenheid bestaat, zouden wij bij eene voortdurende zorg van gemeentewege om hetzelve steeds meer aanlokkelijk en aan genamer te maken, van het publiek willen eischen dat het door bescherming van 't geen wordt tot stand gebracht, die goede zorgen op prijs zal stellen en in de hand zal werken. Wij meenden hierop te moeten wijzen, nu het Park voor den eersten tijd door velen als wandelplaats zeker zal worden gekozen. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met rerhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 6 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Oproeping van Veilofgangers in werkelijken dienst. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat de in deze Gemeente gevestigde verlofgangers, wier namen bieronder zijn vermeld, bij deze, ieder tegen het achter zijnen naam aangegeven tijdstip, krachtens art. 111 der Militiewet 1901, in werkelijken dienst worden opge roepen. De opgeroepen verlofgangers zullen zorg dragen dat zij, ieder op den voor hem aangegeven dag, in uniform gekleed en voorzien van hunne verlofpassen alsmede van al de bij hun vertrek met groot verlof medegenomen voorwerpen van kleeding en uitrusting, bij hunne korpsen zijn aangekomen des namiddags v<Sor 4 uren of, zoo dit niet mogelijk is, op het uur, door don Burgemeester te bepalen. De verlofgangers, voor wie de opkomst op een Maandag is gesteld, behoeven echter, indien zij gevestigd zijn in gemeenten, vanwaar zij niet in één dag hun garnizoen kunnen bereiken zich eerst op den voor de opkomst bepaalden dag op marsch te begeven, en moeten den volgenden dag, zoo vroegtijdig mogelijk, bij hun korps aankomende Israëlietische verlofgangers, voor wie de dag van opkomst op een Zaterdag is gesteld, behoeven zich eerst den Maandag daaraanvolgende naar hun korps te begeven Het is wenschelijk, dat de opgcroepenen zich op den laatsten werkdag voor hun vertrek, des voormiddags tusschen 10 en 12 uren, ter Gemeentesecretarie aan melden, voorzien van hunne verlofpassen tot het in ontvangst nemen van daggeld en ten einde in het bezit te worden gesteld van de noodige vervoer- of passagebiljctten, een en ander voor zoover zij daarop recht hebben, en tevens om, zoo zij die gewenscht achten, inlichtingen aangaande de reis te bekomen. Degenen, die per spoor reizen, moeten zich ten minste een half uur véór het vertrek van den trein aan het station aanmelden. Ingeval ziekte of gebreken hunne opkomst mochten verhinderen, moet hiervan zoodra doenlijk door over legging van eene op gezegeld papier geschreven en geleg- liseerdc geneeskundige verklaring ter Gcm.-Secr. blijken. Geldt het verlofgangers, aan wie wegens onvermogen eene ongezegelde verklaring is afgegeven, dan kan deze aldus, ter verzending aan wien behoort, ter Gemeentesecretarie worden ingeleverd. Betreft het verlofgangers, aan wie, in verband met eene vorige oproeping in werkelijken dienst, «door denzelfden geneeskundige" reeds eene verklaring is uitgereikt, dan kan ook voor niet-onver- mogendc met eene ongezegelde en niet-gelcgalisecrde verklaring worden volstaan. Na hun herstel vervoegen zij zich onverwijld bij hun korps. Het niet-ontvangen eener bijzondere oproeping ont heft den verlofganger geenszins van zijne verplichting tot opkomst in werkelijken dienst, daar deze oponbaro kennisgeving EENIG en ALLEEN als BEWIJS geldt, dat hij behoorlijk is opgeroepen. Den verlofgangers, die vermeenen in de termen te verkeeren tot het erlangen van ontheffing van voren- bedoelden werkelijken dienst op grond van de vierde in verband met de derde zinsnede, van art. 113 der Mililiowot 1901, althans van eene gotdclijke vorgoeding als bedoeld in art. 113bis van dio wot-, wordt in hun belang aangeraden daartoe spoedig aan D E KONINGIN het verzoek te doen. Dat verzoek kan op ongezegeld papior wordon geschreven en moet rechtstreeks aar. Hare Majesteit wordon gezonden. Erankeering is niet noodig. Wcnscht men alleen voor eene geldelijke vergoeding in aanmerking te komen, dan kan deze bij ongczegcld en ongcfrankeerd ver zoekschrift aan DEN MINISTER VAN OORLOG worden gevraagd. Worden omtrent het indienon van een of andor verzoekschrift nadere inlichtingen verlangd, dan kunnen die, op icdcrcn werkdag tussehen 10 on 12 uron dos voormiadags, mondeling worden gevraagd ter Goinecntesecretario, waar zij zooveel mogolijk zullen worden vorstrekt. VOOR DE

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1