N°. 1850. Zondag 4 Juni 1905. 18de Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor den Bubo 30 Ct8. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cta. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der nitgave Prijs der Advertentién Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Bubg op Texel. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Randhuizeeen kouaeband, een zakschaartje, een boodschappenmandje, een sportriem en een leeren etui met borsteltje en kam, een witte kinderzak met zakdoek en spiegeltje. ~~V ERE iliZIN G~~ voor den Gemeenteraad. De Burgemeester der Gemeente TEXEL brengt hiermede ter openbare kennis, dat op Dinsdag 37 Jnui aanstaande, zal plaats hebben de verkiezing van vier leden van den Gemeente raad, ter voorziening in de vacature, wegens periodieke aftreding van de heeren C. KEIJSER Pz(overleden), G. J. O. D. DIKKERS, KI. LAP Bz. en W. METS Tz. dat op dien dag, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren, ter secretarie der Gemeente bij den Burgemeester kunnen worden ingeleverd 0PGAVE1V VAM CANDIDATE N, als bedoeld in artikel 51 der Kieswet en artikel 10 der Gemeentewet. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van den can- didaat en onderteekend zijn door ten minste drie en twintig kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing. De inlevering dezer opgaven moet geschieden persoonlijk door één of meer der personen, die de opgave hebben onderteekend. De candidaat kan daarbij tegenwoordig zijn. Van de inleve ring wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. Formulieren, voor de opgaven bovenvermeld, zijn ter Secretarie dezer Gemeente kosteloos verkrijgbaar van den 5 Juni 1905 tot en met den dag der verkiezing. De Burgemeester brengt hierbij in herin nering artikel 151 der Kieswet, luidende als volgt Hij, die eene opgave, als bedoeld in artikel 51 inlevert, wetende dat zij is voorzien van handteekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschied, terwijl zonder die hand teekeningen geen voldoend aantal voor eene wettige opgave zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maan den of eene geldboete van ten hoogste honderd twintig1 gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die we tende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die verkiezing ter inlevering bestemdo opgave, bedoeld bij artikel 51, heeft onderteekend. Texel, den 2 Juni 1905. De Burgemeester voornoemd, W. F. HIDDINGH. VERORDENINGEN. Burgemeester en Wethouders van Texel broDgen ter openbare kennis, dat heden door hen is afgekondigd „de verordening bepalende de voorwaarden „onder welke het geoorloofd is, sterken drank „in 't klein te verstrekken op den openbaren »weg. Afdrukken dier verordening zijn tegen beta ling der kosten ter Secretarie verkrijgbaar. Texel, 2 Juni 1905. Burg. en Weth. voornoemd, W. F. HIDDINGH, Burgemeester. RUIBING, Secretaris. COLLECTE. Do Burgemeester van Texel brengt ter open bare konnis, dat bij hom is ingekomen een circulaire van de zich daartoe gevormd hebbende Commissie, houdende het vorzook zijne mede werking to willen verloenon tot het inzamelon van giften, welke zullen worden aangowond tot vergoeding van de schade welke den bewoners van het dorp Vriezenveeu werd berokkend door den brand van 16 Mei j.l., waardoor 228 huizon zijn vornield. Ten einde aan het verzoek zooveel mogelijk te voldoen, zal in dé verschillende dorpen der Gemeente in den loop der volgende week langs de huizen een collecte worden gehoudeD, in de verwachting, dat niet te vergeefs een beroep op den liefdadigheids-zin der ingezetenen zal worden gedaan. Texel, den 2 Juni 1905. De Burgemeester voornoemd, W. F. HIDDINGH. TEXEL, 3 JUNI 1905. Elk wat wils. De dag van Donderdag was rijk aan af wisseling en bood „elk wat wils." Des morgens was het de afscheping van lammeren, welke op den weg naar Oudeschild en aan de haven oorzaak was van groote bedrijvigheid. Velen maakten er gebruik van om, nu het geen werkdag was, te genieten van het zeker prettig aanzicht dat getuigde van welvaart en voordeel. Tengevolge van den regen van den vorigen dag, die hoe weinig ook, toch al reeds veel had verfrischt en de wegen minder stoffig deed zijn, was eene wandeling naar de haven bovenmate aange naam en recht verkwikkend. Verzonden werden dien morgen met 6 stoombooten en 2 tjalkschepen 5519lammeren. Maandag 1.1. waren 1165 stuks uitgevoerd. In het geheel zijn nu verzonden 20283 lammeren. Te 11 uren had in het Park de aange kondigde openlucht-samenkomst plaats door het Leger des Heils, waartoe verschillende personen tot dat corps behoorende van Helder waren overgekomen. Des middags te half- twee werd die samenkomst herhaald. Het Park bood daarvoor een uitmuntende gelegenheid, te meer nog omdat eene tribune was opgericht waarop de personen die een werkdadig aandeel aan deze samenkomst namen, hadden plaats genomen. Bij afwisseling werd gezongen, gebeden en toespraken gehouden, om het opgekomen publiek te betoogen van het goede en nuttige van deze zaak of er vele veroveringen werden gemaakt mocht ons niet blijken. Des namiddags te halfvier werd eene uitvoering gegeven door het Fanfarecorps, mede in het Park. Dat muziek nog immer eene groote aantrekkelijkheid bezit, mocht bij deze gelegenheid weder blijken, want zeer velen togen naar het lieve plekje, om te luisteren naar hetgeen door ons Fanfarecorps zou worden ten gehoore gebracht. En zeker heeft zulks weder goed voldaan. Onmisken baar zijn de vorderingen, waarvan deze uit voering mocht getuigen, en met genoegen vertoefden velen onder het heerlijk geboomte, om al wandelende te genieten van deze zeld zaam aangeboden gelegenheid. De hemelvaartsdag was inderdaad rijk aan afwisseling, en begunstigd door heerlijk zomer weder, vond ieder dien dag zeker zijne gading om op eenigerlei wijze zich te ontspannen of te verfrisschen, naar 'them 'tmeest gewenscht voorkwam. Naar wij vernemen zal op den tweeden Pinksterdag in het hotel „Texel" eene mu ziekuitvoering plaats hebben, afgewisseld door dansen. Oudeschild, 2 Juni. In de laatste dagen werden hier langs de kust groote hoeveel heden pietermannen gevangen. Bij gunstig weer is 't voor liefhebbers van hengelen geen ondankbaar werk in dezen tijd des jaars langs onze zeedijken eens hun geluk te be proeven Wegens vertrek naar Noord-Amerika van schipper W. Griek, sedert jaren bootsman der in de Krim gestationeerde reddingsboot der N. Z. H. Redd. Mij, moest een plaats vervanger worden benoemd. De bemanning dier reddingsboot, woonachtig te de Cocksdorp, heeft nu uit haar midden tot bootsman ge- kozeD, schipper M. Boon, die reeds tal van jaren aan 'treddingswezen is verbonden. "Vlieland. De heer J. W. C. Ort, theol. docts. te Rotterdam, heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. Slimme brander Door rijksambtenaren te Maastricht is pro ces-verbaal opgemaakt tegen een brander, welke op sluwe wijze zijn gedistilleerd door de buis der waterleiding van zijn branderij in een naburig huis liet loopen en zoodoende aan den man bracht. Men schrijft uit Friesland aan de „N. Rott. Courant." Toen de Engelsche journalisten op hun reis door Friesland te Sneek op een stoomboot hadden plaats genomen, die hen naar Grouw zou voeren, had zich op de kade een groote menigte volks verzameld, om de vreemde gasten uitgeleide te doen. Een straatjongen wist daarbij zijn oude wrok tegen Engeland niet geheel te onderdrukken en gaf daarvan uiting door op luiden toon den vreemdelingen na te roepen dat ééne, veelzeggende, op Friesch-Engelsche wijze, nijdig uitgeproken woord „Chamberlain". Dit woord werd door de Engelschen onmiddelijk met gejuich be groet en als belooning voor deze verkeerd begiepen vriendelijkheid gooiden de Engelsche gasten een menigte dubbeltjes onder de lieve straatjeugd te grabbel. Een nauwgezet man! De minister van financiën maakt bekend, dat ten kantore van den ontvanger der regi stratie en domeinen te Enschedé door een onbekende is toegezonden f 0,30 aan postzegels ter zake van te min betaalde successierechten in 1904. Omtrent den brand te Loonschendijk Dinsdag j.l., waarvan wij in ons vorig nummer melding maakten, wordt nog gemeld: In weinige oogenblikken waren 16 huizen door 20 gezinnen bewoond, 10 groote en 8 kleine schuren, 1 graanmolen en 1 houtloods en veel hooi een prooi der vlammen geworden. De brand greep zoo snel om zich heen, dat er aan blusschen niet te denken was. Alle woningen waren verzekerd, doch zeer laag, zoodat de schade duizenden guldens bedraagt. Van de inboedels werd veel gered. Vee ging niet verloren. De verwoesting is groot. De oorzaak is onbekend. Door het aansteken van een sigaartje. Een brand, die Zondag een boerderij in den Grooten IJpolder onder Sloten geheel in asch legde blijkt veroorzaakt te zijn door een 12 jarigen Amsterdamsche knaap. Deze bevond zich met 2 kornuiten op den Ringweg, toen een hunner parmantig en wel een sigaar wilde aansteken. De wind deed echter al zijn pogingen daartoe mislukken en daarom zocht hij zijn heil achter de schuur van eene verlaten boerderij. Hier had hij meer succes, en toen zijn sigaar goed brandde, wierp hij den nog brandenden lucifer weg. Deze kwam ongelukkigerwijze terecht in een hoop stroo achter de schuurde wind kreeg er vat op en weldra was de geheele boerderij in asch gelegd. Een der knapen die dit voorval had mede gemaakt, deelde uit gewetenswroeging de zaak aan den politiechef inde Spaarndammer- buurt mede, die de jongens voor den burge meester van Sloten liet brengen, door wien de verdachte ter beschikking van de justitie te Amsterdam zal worden gesteld. LSCH URANT.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1