N°. 1853. Donderdag 15 Juni 1905. 18de Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad vemhgnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentlën vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Pariestraat Burg op Texel. STEMMING ter verkiezing van EEN LID van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De BURGEMEESTER der gemeente Texel brengt ter openbare kennis, dat op Vrijdag dm 16 Juni aanstaandevan des morgens acht tot des namiddags vijf uren, de stemming zal ge schieden ter vervulling van eene plaats in de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Helder, waartoe deze Gemeente behoort. De candidatoD, in alphabetische volgorde, zijn ADRIAANSE L. GERHARD A. H. GERRITSEN C. V. STAALMAN A. P. Tevens wordt de aandacht gevestigd op art. 128 van het "Wetboek van Strafrecht, luidende „Hij die opzettelijk zich voor een ander uit gevende aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste een JAAR." Texel, den 7 Juni 1905. De Burgemeester voornoemd, W. F. HIDDINGH. VERKIEZING voor den Gemeenteraad. De Burgemeester der Gemeente TEXEL brengt hiermede ter openbare kennis, dat op Dinsdag 27 Juni aanstaande, zal plaats hebben de verkiezing van vier leden van den Gemeente raad, ter voorziening in de vacature, wegens periodieke aftreding vaD de heeren C. KEIJSER Pz,, (overleden), G. J. O. D. DIKKERS, KI. LAP Bz. en W. METS Tz. dat op dien dag, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren, ter secretarie der Gemeente bij den Burgemeester kunnen worden ingeleverd OPGAVEN VAN CANDIDATEN, als bedoeld in artikel 51 der Kieswet en artikel 10 der Gemeentewet. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van den can- didaat en onderteekend zijn door ten minste drie en twintig kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing. De inlevering dezer opgaven moet geschieden persoonlijk door één of meer der personen, die de opgave hebben onderteekend. De candidaat kan daarbij tegenwoordig zijn. Van de inleve ring wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. Formulieren voor de opgaven bovenvermeld, zijn ter Secretarie dezer Gemeente kosteloos verkrijgbaar van den 5 Juni 1905 tot en met den dag der verkiezing. De Burgemeester brengt hierbij in herin nering artikel 151 der Kieswet, luidende als volgt Hij, die eene opgave, als bedoeld in artikel 51 inlevert, wetende dat zij is voorzien van handteekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschied, terwijl zonder die hand teekeningen geen voldoend aantal voor eene wettige opgave zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maan den of eeno geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die we tende dat hü niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die verkiezing ter inlevering bestemde opgave, bedoeld bij artikel 51, heeft onderteekend. Texel, don 2 Juni 1905. Do Burgemeester voornoemd, W. F. HIDDINGH. BEKENDMAKING. Bepaling stcmtyd artt. 57 en 58 dor Kieswet. De Burgemeester der Gcmeontc Texel herinnert personen, bij wie en bestuurders van bijzondore ondor nemingen en instcllingon, waarby mannon, dio den K A DAST E R. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat de landmeter van het kadaster in de week van 1924 JUNI a. s. deze gemeente zal be zoeken tot het doen van opmetingen van ka dastrale veranderingen. Texel, 13 Juni 1905. De Burgemeester voornoemd, F. KEIJSER L.-B. TEXEL, 14 JUNI 1905. In de Zaterdagavond gehouden verga dering van de afd. Texel der H. M. v. L. werd tot vice-Voorz. van die afdeeling gekozen de heer Joh. Koning Sz., van Oosterend. Besloten werd dat de rammenkeuring zal worden gehouden op den 3den Maandag in Augustus, terwijl mede werd besloten dat eene keuring van Veulens, afkomstig van den hengst „Adelbert," zal worden gehouden bij gelegenheid van de in Augustus te houden Veulenmarkt. Op de markt van Maandag (de 5de lammerenmarkt) was de aanvoer van lam meren beduidend minder dan op de voorgaande marktdagen't was te denken, toch was de aanvoer nog niet onbeteekend. Ook de aan wezigheid van kooplieden was, nu de traditi- oneele 4 markten zijn gepasseerd, minder groot. Over de prijzen viel zeker ook nog niet te klagen. Wij zouden meenen dat de markt prijshoudend was, en de handel daar aan geëvenredigd. Ter markt werden aangevoerd 25 Paarden, 1 Veulen, 38 koeien, 18 N.-Kal veren, 2 Rammen, 72 Schapen, 2091 Lam meren, 12 Schrammen, 32 Biggen. Prjjzen waren Paarden f 125 a 275 Veulen f 100; Stieren f 110; Koeien f 55 a 160 N.-Kalveren f 12 a 16Rammen f 18 a 24; Schapen f 22 a 23 Lammeren f9.75 a 14.50; Schrammen f 16 a 18; Biggen f 12 a 14. Flinke omzet. Oosterend, 12 Juni. Als men politiek als Pinksterzegen mag beschouwen, dan heeft Oosterend daarvan gisteren wel een groote portie ontvangen. De heer A. P. Staalman zou op het land van den heer Dros te half twee optreden, 't Was evenwel 7< uur later eer de heer B. van Zweden de Vergadering opende, die nu juist niet bestond uit een saamgestroomde menigte, maar toch uit tal yan personen, waaronder de vele kinderen en verscheidene vrouwen 't nogal eens lastig maakten voor de hoorders in de buitenste rangen. De Heer Staalman sprak ongeveer 17i uur, waarbij hij op de alom bekende wijze zijne tegenwoordige beginselen als Christen-Democraat ontvouwde, veel had af te dingen op de partijen links en ook nog wel het een en ander op de rechterzijde, niettegenstaande de spreker later uitdrukkelijk verklaarde zich rechts te scharen en het kabinet van Dr. Kuijper wenschte te behouden. Als debaters kwamen in het geweer de Heeren I. Bos en C. Thomassen van Amster dam en de Heer van 't Hof, te Den Burg, die nu juist niet op zoetsappige wijze de belangen hunner partijen verdedigden. Tel kens, wanneer een debater uitgesproken had, verkreeg de Heer Staalman opnieuw het woord, wat als niet gebruikelijk werd aange merkt. Van de vergadering, die tot bijna 7 uur duurde, kan gezegd worden, dat ze een kalm verloop had, ongerekend enkele interrupties. Het publiek was en bleef kalm en druk ge- applaudiseerd werd er nu juist niet. De Heer Van Zweden dankte ten slotte spreker, debaters en hoorders voor het ge sprokene en voor de belangstelling. Des avonds te 8 uur zou voor de kiezers in „Het Wapen van Amsterdam" optredeD de candidaat van de Vrijzinnigen de eer C. V. Gerritsen. De Heer Van 't Hoff, die de goed bezette vergadering opende (evenwel bestond zij uit bijna uitsluitend Vrijzinnigen) deelde mede, dat de Heer Gerritsen ongesteld was, en nu over gekomen waren de Heeren Tiel, leeraar in Wiskunde te Amersfoort, en I. Bes, Journa list te Amsterdam. De heer Tiel, die zich als goed en gemak kelijk spreker deed kennen, gaf in eene duidelijke rede te kennen, waarom het de Vrijzinnigen te doen is, niet om den persoon van den een af ander, maar om de richting. De Vrijzinnigen willen Handhaving van de openbare school, waarbij he t onderwijs van den kleinen man beter moet zijn, dan dat van den rijkbedeelde. Betere regeling van den financieelen toe stand tusschen Rijk en Gemeenten. Uitbreiding van progressie. Belasting van weelde-artikelen. Betere regeling van het kiesrecht. Vooral werd op duidelijke wijze aangege ven, wat of de veel besproken doch dikwijls weinig begrepen tariefwet zal tebeteekenen hebben. De Heer I. Bos kon slechts kort meer spreken, aangezien de vergadering te elf uur moest eindigen. Hoofdzakelijk sprak hij over de benoemin gen van het tegenwoordig kabinet, waarbij evenwel ook die van vroegere regeeringen niet werden goedgepraat. Ook de ontwerpen vaccine en postwet wBrden nog kort aan gegeven. De Heer Bos is een geestig spreker, die gedurig doet lachen. De Voorzitter sloot de bijeenkomst met dank aan allen en met een opwekkend woord voor de a.s. stemming. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met rerhooging der porto's. Prijs der Advertentién Van 1 tot 6 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cte. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers Cts. per nummer. leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, in dienstbetrekking zijn dat zij volgens art. 57 der Kieswet, verplicht zijn te zorgen, voor zoover niet bij algemeenen maatregel van bestuur vrijstelling is verleend, dat ieder van dezen, die bevoegd is tot eene te houden stemming of her stemming mede te werken, gedurende ten minste twee achtereenvolgende uren, tusschen acht uren des voor- middags en vijf uren des namiddags, daartoe gelegen heid vinde. dat zij, volgens art. 58 van genoemde wet voor zoover arbeid wordt verricht in fabrieken of werkplaatsen* verplicht zijn te zorgen dat in het arbeidslokaal en zoo er meerdere lokalen zijn, in het grootste of wel in meer dan dén arbeidslokaal, gedurende twee werkdagen véér, en op den tot stemming bepaalden tijd op een zichtbare wijze is opgehangen eene door hen of van hunnentwege onderteekende lijst, de twee achtereen volgende uren, bovenbedoeld, vermeldende, voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamenlijk dat, volgens art. 154 der Kieswet, overtreding van bovenstaande voorschriften wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste vijf en zeventig gulden. De algemeene maatregel van bestuur, bovengenoemd, is gegeven bij Kon. besluit van 24 Mei 1901, St.bl. No. 109 en luidt als volgt Artikel 1. Vrijstelling wordt verleend aan de in art. 57 der Kieswet bedoelde personen en bestuurders van bijzon dere instellingen en ondernemingen ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde personen, welke uithoofde van die dienstbetrekking op den dag der stemming tusschen de in vermeld artikel genoemde tijdstippen niet gedurende twee achtereenvolgende uren vertoeven in de gemeente, op welker kiezerslijst zij voorkomen. Artikel 2. Vrijstelling als omschreven in het voorgaand artikel wordt voorts verleend aan geneeskundigen en apothekers een aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde personen alsmede aan personen en bestuurders van bijzondere instellingen en ondernemingen ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde ziekenverplegers Texel, den 8 Juni 1905. De Burgemeester voornoemd, E. KEIJSER L. B.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1