It. K. Kiesvereniging, Marktberichten, Algemeen Weeshuis Texel. Pre d i k b e u r ten, ADVERTENTIEN. Algemeen Weeshuis alhier, Jllgemeene Vergadering op Zaterdag den 24sten Juni 1905, Afd. „TEXEL." publiek aanbesteden en verpachten aan te besteden de levering van: 53000 tot 58000 K. G. e ch t Duitsch Thomas Slakkenmeel benevens 31000 K. G. K a i n i e t Door het onweder. Vrijdag woedde boven 't O. deel van Over- ijsel een hevig onweder. Dit blijkt uit het volgende, ontleend aan de „Zw. Ct." Te Oldezaal sloeg de bliksem in het woon huis van den voerman G. Blenke aan den nieuwen weg. De paarden in den stal vlogen tegen den muur, doch leden geen letsel. De bliksem verbrijzelde nog e6n rij pan nen, maar daar bleef het bij. Te Hengelo sloeg de bliksem in het hotel „De Halve maan," alleen de electrische gelei dingen ontredderend. Van het café „Beltman" werd de voorgevel beschadigd en bij Kanaiin werd een boom getroffen. In De Wijk sloeg de bliksem in de woning bewoond door Jan Meyer. In korten tijd werd het huis in asch gelegd. Inboedel en vee konden nog bijtijds worden gered. Te BruineDhaar (gemeente Vriezenveen) werd de 42-jarige arbeider G. J. van Almelo, wonende in het turfveld te Kloosterhaar, door den bliksem getroffen en onmiddelijk gedood Vrijdag werd bij hevig onweder de boer derij van J. de Jong, te Bartlehiem getroffen. De bliksem sloeg in bij het uilebord achter op de schuur en in een paar minuten stond het gebouw in lichtelaaie. Te Olterterp werd de boerderij van Jhr. mr. Jt. Sandberg te Arnhem bewoond door Van der Lei, door den bliksem getroffen. Alles brandde tot den grond af. Onder Kollum werd een koe in de weide getroffen en gedood. Later op den dag schijnt de bui te zijn overgedreven naar Groningen. De „Prov. Gron. Ct." kreeg uit een tiental plaatsen berichlen van noodweer. Op vele punten werdon boerenwoningen door den bliksem getroffen en dientengevolge door brand in asch gelegd. Persoonlijke ongelukken hebben blijkbaar hier niet plaats gehad. Zaterdagavond woedde boven Almeloo een hevig onweder dat vergezeld ging van een geweldigen regen en hagel. De bliksem sloeg op verschillende punten in Ook boven Drent9 heeft een hevig onweder gewoed. Te Vlotho bij Bielefeld is 'n schooljongen van twaalf jaar door den bliksem doodgeslagen, te Wallenbrück een echtpaar. Te Lenzing- hausen en Bardüttingderf zijn twee huizen afgebrand. Volgens berichten uit Lubeck, is in het Holsteinsche en Mecklenburgschegroote schade aangericht. In meer dan twintig plaatsen zijn gebouwen in asch gelegd. Een trouwlustig paartje, dat te Kampen voor den ambtenaar van den burgerlijken stand verscheen om zich in den echt te doen verbinden, moest onverrichter zake huiswaarts keeren, doordien de moeder der bruid, op wie het wachten was ten stadhuize, per briefje meldde, dat ze niet kwam. Trouwens het paartje is nog jong genoegbruid en bruide gom tellen respectievelijk 16 en 17 jaren. („Zw. Ct.") Ten dienste van de politie. Men verneemt, dat de burgemeester dor gemeente Wijk bij-Duurstede zich in verbiu- ding heeft gesteld met een bekwaam en vertrouwd dresseur in Duitschland, om over te gaan tot den aankoop van een goed afge- richten politiehond, die hij bij voorkomende gelegenheden in die gemeente en in den omtrek wil gebruiken. Dit zou dan de eerste politie hond in Nederland zijn Karnen met electriciteit. Te 's Gravenzande (Z.-H.) wordt bij een landbouwer de electriciteit gebruik als beweeg kracht voor den karnmolen. Een electrische motor brengt een Holsteinsche karn in bewe ging, De machine voldoet yoorloopig uit stekend. Een loodgieter te Dordrecht, die op den toren van het stadshuis werkzaam was, liet de lamp omvallen en in minder dan geen tijd had de fel brandende inhoud den boel aange stoken, maar brandde het gauw, ook de brandweer was spoedig gealarmeerd en dank zij de doeltreffende maatregelen was al ras alle gevaar geweken. De aangerichte schade jS van weinig beteekonis. Om slakken van groenten of jonge zaad bedden af te houden, bestrooie men de bedden met fijn gezeefde steenkoolasch. Van nature vaste grond wordt hierdoor tevens steeds' losser. Een plantenvriend, bezitter van een tuin, had opgemerkt, dat zijn planten in de nabijheid van een bewaarplaats van kalk vrij van rupsen bleven. Hij vermoedde, dat de kalk de oorzaak hiervan was en bestrooide verder verwijderde, kaal gevreten planten met kalkpotderna 3 Magen was geen rups meer te vinden. Daar kalk tevens bemestend werkt, kan men dit middel gerust aanwenden. Een der Friesche propagandisten der S. D. A.P. schrijft aan „Het Volk": Ik had met een Chr.-hist.Kamerlid gedebateerd, vier uur van mijn woonplaats verwijderd en er stond mij te veel wind om terug te fietsen. De spreker, die met nog eenige heeien per rijtuig gekomen was, had er niet tegen dat ik mee terug i eed. Maar bij 't afrijden begon het paard te rukken en te stijgeren en trapte een streng stuk. De heeren hadden er geen trek in met dat paard twee uur ver te rijden en besloten een ander rijtuig in het dorp te zoeken. Daar ik echter den 15-of 16 jarigen voerman niet alleen met het wilde paard terug wilde laten gaan, reed ik met hem mee, de portefeuille met paperassen van den Chr.-hisL spreker onder mijn bescherming houdende. Halfweg besloten wij op het tweede rijtuig te wachten. Maar er kwam niets opdagen. Wij reden het dus tegemoet, doch tot onze verbaziDg kwamen wij na eeoigen tijd de heerenloopende tegen, in stormpas. Zij hadden geen rijtuig kunnen vinden en nu was de soc. dem. dobater er met het hunne van doorZij stapten nu toch maar in en zonder ongelukken kwamen wij thuis. Maar het geval leek mij te grappig om het niet eens even te vertellen. Ernstig ongeval. Te Wassenaar heeft een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Twee kinderen, 4 en 8 jaar oud, kwamen door het landgoed van den land bouwer Van V. Daar liep een varken. Zoodra dit de kinderen gewaar werd, liep het op hen aan en beet hen verschrikkelijk. 't Jongste kind moest in het Ziekenhuis worden opgenomen. Eén oog was geheel uitgestooten. Hoofd en lijf geheel met gaten overdekt. Aan de bloedsporen op den grond kon men zien, hoe het woedende dier de kleinen had meegesleurd. Gelukkig, dat op het geschrei der kleinen, menschen kwamen toegeschoten, die nog het ergste voorkwamen. De dokter meent aan de sterke kleederen, die de kinderen droegen, het behoud der kleinen te moeten toeschrijven. Na een ongesteldheid van slechts één dag is te Nijverdal een 20-jarig meisje over leden, naar men zegt aan de in Duitschland heerschende ziekte meningitis (Genickstarre.) („Zw. Ct.") Waarschuwing voor de jeugd. Zondag verliet het zesjarig zoontje van S. te Delft de ouderlijke woning aan descheep- makerij om te gaan hengelen. Zijn ongewoon lang uitblijven maakte de ouders ongerust, die nu in verschillende richtingen gingen zoeken. Eerst laat in den avond werd het lijk van den kaap gevonden in de sloot langs de laan van „Jaffa" alwaar hij met het hoofd in den modder was ge raakt. Zondag 25 Juni 1905. UERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. 1laai. Nam. balt drie ds. Visser. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Visser. Oucleschild. Nam. 3 uur ds. Schroder. Oosterend. Voorm. 10 uur de Ilr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barends. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. (Avondmaal.) Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Milatz. Amsterdam, 19 Juni. Aangevoerd 392 Run deren, le kwal. 69 4 72 ct., 2de kwal. f 0.64 f 0.68, 3de kwal. 60 a c. per K. (4. 220 Melk en Kalfkoeien f 125 k f 265, 0 Graskalveren af 25 Schapen f22 4126, 80 Nuchtere Kalveren f 8,4 115, 10 Lammeren f 12 14, .472 vette Varkens 47 a 48 ct. per K. G, l'urrnerend, 20 Juni. Aangevoerd 6 75 Run doren en 34 Stieren. 104 vette Kalveren 60 4 75 ct. per KG., 384 nucht. Kalveren f 8 4 f22 p. stuk, 255 vette Varkens 42 4 46 ct. por KG. 59 magere Var kens f 16 4 25, p. st. 172 Biggen 17 4 f" 10 p. st.; 1567 Schapen 1'20 4 f 28 425 Lammeren f8, af 16, Kip-Eieren f 3,50 4 f 3.85 por 100. st. Vette Koeien, 385,prijsn. h. stug. Golde Koeien, prijsh. handel stug. Melkkooion, prijsh.handel stug. Vette Kalveren, prijsh. h. stug. Vette Schapen p h. prijs h. stug. Lammeren, prijsh. handel stug. Vette Varkens, prijsh. h' stug. Magere Varkens, prijsh., h. stug. Nuchtere Kalveren, prijsh., h. stug. V Geboren I It F I) E RIK, Zoon van G. v. d. KOOIJ en W. v. d. KOOIJDe Vries Do Cocksdorp, 19/6 1905. net Bestuur van polder Waaien Burg brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de betalingen ten behoeve van genoemden polder, voortaan moeten geschieden ten kantore van den Penningmeester C. J. ROEPER aan de Waal; en dat Maandag 26 Juni gelegenheid tot be taling zal zijn in caló den Burg aan den Burg, 's morgens van 1012 uur. A. C. KEIJSER, vaarn. Dijkgraaf. C. J. ROEPER, Secr.-Penning. Voor het ontvangen van liooigewas cn nagras, landliuur, enz. wordt zitting gehouden in het op Zaterdag 24 Juni a.s., 's morgens van 11 tot 2 uur. Het bestuur van het Weeshuis, A. C. KEIJSER, Voorz. C. RAB, Boekh. op Vrijdag 23 Jnni a.s. 'savonds half 9 in de voorzaal van „De Kikkert." AGENDA Bespreking v/b. stellen van Candidaten voor Leden v/d. Gemeenteraad. Namens het Bestuur, C. VAN 't HOF, Voorz. J. DE JONGH, Secr. ALGEMEENE VERGADERING voor de leden van bovengenoemde Vereeniging 's morgens te elf uur in het Hotel „de Zwaan." werkzaamheden: Candidaatstelling voor leden van de Gemeenteraad. nET BESTUUR, Het BESTUUR van den polder „Eijerland" op Texel, zal op Zaterdag 24 Juni 1905, des avonds te 5'/j uur in het lokaal van G. Pz. ZOETELIEF, te de Cocksdorp op Texel, 1o. de leuerantie uan 200 M3 Onderhoudsgrint. 2o. het transport dier grint langs den rneg. 3o. het maaien en schoonmaken uan het kanaal uanaf brug bij den Oorsprong tot aan de duinen, in 2 perceelen. het grasgeiuas op de aan den polder toebe- hoorende wegen, in perceelen. Nadere information verstrekken de Opzichter Jb. KALIS te Do Cocksdorp cn do Secretaris te Den Burg. Het Bestuur voornoemd H. FLENS, Dijkgraaf. W. P. LAP. Secrolaris. Toxcl, 5 Juni 1905. Do VEREENIGING „ONS BELANG" to Texel, wonscht a 18°/. phosphorzuur 7ö"/o fijnhoid te levorcn tusschon 1 en 15 Angnstus, Bij te Into levering behouden bostoders het recht f 10 per dag korting, Franco op do wagen haven Texol. Kosteloos onderzoek R. P. St. Betaling 30 dagen na onderzoek. Inschrijvingsbillotten worden ingowncht vóór of op 30 Juni 1905, bij W. A. EELMAN en G. P. WITTE te Oosterond Texol.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 2