N°. 1856. Zondag 25 Juni 1905. 18de Jaargang Kantoor- en Winkelboeken Nieuws- en Advertentieblad. Enveloppen, Schrijfpapier. Binnenland. PENNEN. Poe&ie-Albuins. - Potlooden. - Ansichtkaarten. LEIEN. Inpakpapier. enz. enz. [boekhandel! PARKSTRAAT. Dit blad verschfjnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANÖEVELD&DE ROOIJ, Parkstraat Burg op Texel. INKTEN. Portret-Albnms. - Postpapier. - Fantasiekaarten GUMMI'S. Prentenboeken. enz. enz. [boekhandel! Invorderbaarverklaring van Kohieren. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur der Gemeente Texel brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen, dat bet kohier der Bedrijfsbelasting op den 20 Juni 1905 door den Heer Directeur der directe belastin gen te Helder is invorderbaar verklaard en op beden aan den Heer Ontvanger van 's Rijks belastingen voor deze Gemeente ter invordering is overgemaakt. Ieder ingezetene, die daarbij belang heeft, wordt alzoo vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle gerechtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zouden voortvloeien, te ontgaan. Texel, den 21 Juni 1905. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, W. F. HIDDINGH. MARKT. Burgemeester en Wethouders van. TEXEL brengen ter kennis van de ingezetenen, dat het verboden is, gedurende de op den 26 Juüi en 3 Juli e. k. te honden markten, zich met wagens en vee anders dan door de Weverstraat, na-tr het marktterrein te begeven. Na 3 Juli e. k. geschiedt de aanvoer weer uitsluitend langs het hotel „de Zwaan." Texel, den 20 Juni 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. F. HIDDINGH, Burgemeester. RUIBING, Secretaris. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuizeeen broche, 2 kaasraspen, een elastieken pop, een hand werkzakje, een haakpen, een kinderzak, een mes en een broodtrommeltje. TEXEL, 24 JUNI 1905. De kermis. Wij naderen de kermisweek en men ont dekt zulks aan de tijdelijke verblijfplaatsen van lekkernijen en andere zaken welke alreeds zijn of worden opgesteld. Het theater wed. Princelli waarvoor plaats was aangevraagd heeft zich teruggetrokken, waardoor wij zullen moeten ontberen een paradetent, een zoo gewenscht en goedkoop genot voor jongen en ook wel voor ouderen ook de hier zoovele jaren telkens wederkee- rende wafelkraam van Wagedrever, zal naar men zegt dit jaar ontbreken. De kermis zal vermoedelijk niet veel bieden wat „de kermis maakt," uitgezonderd den draaimolen die, thans te meer, wel onmisbaar mag worden genoemd. Het gezelschap Stoel en Spree annonceert in dit nummer de te houden tooneelvoorstel lingen, naar men kan zien Tot aanbeveling van dit gezelschap iets te zeggen, kan vrijwel overbodig worden geacht, het is algemeen gunstig bekend. Enkel deze zin „Voor Stoel en Spree zijn des lokaalhouderslijsten altijd vol," 't geen wordt gezegd omtrent de voorstellingen door dat gezelschap thans te Schagen gegeven, zegt genoeg. De fam. de Winter, die in het Hotel Texel zal optreden, heeft mede een goeden naam. Voor sociëteiten, en volksbonden, ook voor die dor Katholieken, treedt de Winter meer malen op, zeker een bewijs dat op de keuze dor stukken of voordrachten zorgvuldig wordt gelet. Verder verluidt het zich, dat ook op andere avonden, „Hotel Texel" meer afwisselends zal bieden en eenige muziek, niettegenstaande de afwezigheid van eene paradetent wellicht niet uitgesloten is. Onze neringdoenden, waaronder ook de caféhouders, zullen zeker wel gelegenheid bieden tot versnapering of amusement, zoo- dat men zonder moeite gelegenheid zal vinden de kermisweek door te komenen zijn dubbeltjes te offeren. Allen, die in dit vermaak genoegen schep pen wenschen wij een pleizierige kermis, neringdoenden een voordeelige. Als eene Dieuwigheid op de kermis werd ons nog meegedeeld dat een tent waarin dwergpaardjes te zien zullen zijn, alsnog kan worden verwacht, 't Moet zeer interessant wezen. De Stoombootdienst. 't Zal zeker velen genoegen doen hierachter eene advertentie aan te treffen, behelzende de aankondiging dat de Stoombootdienst van 1 Juli tot 1 October weder zal worden uitgebreid met eene dienst te 11.15 van Texel en te 12.05 van Nieuwediep. Gaarne brengen wij den ondernemer voor die gunstige beschikking een woord van dank. Zijn wij wel onderricht dan is voor den dienst des Zondags ook weder het goedkoope tarief ingevoerd, zoodat de gelegenheid om zich eens te verplaatsen, daarmede zeer in de band wordt gewerkt. Wij twijfelen niet of velen zullen van deze gelegenheid gebruik maken om zich elders eens een dagje te ontspannen. Eene herinnering, dat aangifte van hen die aan het voorbereidend militair onderricht wenschen deel te nemen, moet worden gedaan vóór 1 Juli a. s., zal zeker niet overbodig worden geacht. De aanmelding moet worden gedaan ter Secretarie der gemeente Verkiezingen. De heer Gerritsen heeft naar gemold wordt, officieel verklaard zijne benoeming tot lid van de Tweede Kamer voor het district Helder aan te nemen. De gezondheidstoestand van den heer Gerritsen moet echter niet bevredigend zijn. Dat kiesrecW ook kies\pliclit is, werd in bet district Enkhuizen bewezen van de 2985 kiezers kwamen 2952 ter stembus en dat over 10 gemeentenin eene er van bleef geen enkele weg. Gemeenteraadsverkiezing. De inlevering van lijsten, bevattende opgaven van Candi- daten voor leden van den Gemeenteraad moet, naar men weet, plaats hebben Dinsdag 24 Junivoor des namiddags vier uren-. Eene mogelijke stemming zal worden ge houden Zaterdag 8 Juli en eene noodige herstemming Zaterdag 15 Juli daaraanvolgend. Er moeten gekozen worden 4 leden. E>n Nul. Wanneer men dit zeggen toepasselijk maakt op een persoon of op een zaak, dan geefi men daarmede gewoonlijk te kennen dat de persoon, of zaak van geon of weinig beteekenis is. Heel wat anders wordt het wanneer een 0 te veel of te weinig aan een getal wordt toegevoegd. Dit is ook het geval met de aanbesteding van Kaïniet, in ons vorig nummer, waar gevraagd wordt de levering van 31000 K G. Kaïniet, dat moet zjjn 310U K. G. De fout is nu eens niet van den zetter, maar van dengene die ons de adv. opgaf en hem ter wille willen wij bij uitzondering deze keer er aldus melding van maken, in het belang ook van eventueele inschrijvers, voor de levering van het artikel. Gedurende de afgeloopen week zijn uit gevoerd 860 lammeren, 102 schapen, 7 koeien, 17 kalveren en 15 .varkens. Donderdag is met goed gevolg het laatste zinkstuk bij het Horntje gelegd. Men kan nu aan den dijk beginnen. De scherpste hoek van dien dijk zal worden weggenomen en een nieuwe aangelegd, eenige meters meer naar binnen. Oosterend, 23 Juni. Door den dijkwerker Jan Kooij, die hier tijdelijk werkzaam is, werd deze week gevangen een exemplaar van de Bruine Zee-eend (Oidemia fusca). Komt deze vogelsoort hier bij kouden winter meer malen voor, als een bijzonderheid mag het beschouwd worden, dat zich in het midden van den zomer een voorwerp bij ods laat zien. Hare broedplaatsen heeft men te zoeken in het hooge Noorden. Een ongewenscht bezoek. De heer H. Kleibrinck, die een sigarenwin kel heeft aan de Weesperzijde hoek Blasius- straat te Amsterdam kreeg Zondagmiddag een minder gewenscht bezoek. Een wielrijder n.L, die van de nieuwe Am- stelbrug kwam gereden, wilde nog vóór den tramwagen langs, doch was zijn rijwiel blijk baar niet meester, want hij vloog over het trottoir door een der groote spiegelruiten bij genoemden winkelier. Hij kreeg door het neerploffende glas ernstige verwondingen aan een zijner polsen, welke door een geneesheer in die buurt verbonden werden („Hbld.") Te Venlo had een treffend ongeluk plaats. Een 65-jarige oude vrouw T., wonende Clermontsplein, stond op eens in volle vlam. De overige huisbewoners, door de hulpkre ten van het arme schepsel gewaarschuwd, snelden naar boven en vonden de oude vrouw voor de deur van baar vertrek liggen, bewus teloos en heelemaal met brandwonden over dekt. Doktershulp werd dadelijk ingeroepen, doch de geneesheer achtte onmiddellijke trans porteering naar 't hospitaal dringend noodza kelijk. 's Morgens echter was de ongelukkige reeds aan haar bekomen wonden bezweken. Of het gebruik van petroleum bij 't maken van vuur of het in aanraking komen met de vlam eener lamp de oorzaak van dit ongeval is, kan niet uitgemaakt worden. Aardbeien In geen tijden is de handel in aardbeien in de omstreken van Breda, zoo ongunstig geweest als dit jaar. Vorst, koude en hagel hebben den pluk grootendeels doen mislukken, hetgeen voor de hoveniers een erge schade post is, want velen, zoo niet de meesten, rekenen er op met de opbrengst der aard beien de pachthuur te betalen. En dat zal men begrijpen, wanneer men weet, dat er hoveniers zijn, die andere jaren dagelijks 250 300 liters ter markt brengen en nu dit jaar slechts 40 h 50. Burgermenschen, die voor een dubbeltje ook weieens een hter aard beien koopen, zullen er dit jaar voor dien prijs hun mondje niet vuil aan maken. Gevaarlijke huzaren. Bij een twist in da kazerne te Deventer tusschen twee huzaren beet de een den ander een stuk van zijn neus De aldus mishan delde is in de militaire ziekeninrichting op genomen. De 83 jarige A. Leeuwenburgh, te Heinen- oord, meer bekend onder den naam van „Zuid- Hollandsche boer", vroeg bij de in de vorige week gehouden stemming den voorzitter van 't stembureau of 't hem vergund was, als le stemmer, in 't gebed voor te gaan. Zijn verzoek werd toegestaan onder beding dat hij den gang van zaken niet zou verstoren. Zijn gebed was van den volgenden inhpud O I Heere Gud Barmhartig en Goedertieren Vader Doe vooral deze verkiezing strekken ton voortdurendeu en als 't kan ten blijvenden zegen voor land, volk en Vorstenhuis, doch bovenal tot Uw eigen Eeie Amen „Leve Carnegie 11!" „Oranje boven 11U Zooals bekend, zullen aan 't einde van dit jaar de z. g. Kinderwetten in werking treden. Eén van dezer wetten regelt het straffen van jeugdige misdadigers. Zij heelt betrekking op zulke kinderen, die met den strafrechter in aanraking kwamen en door hem veroor deeld worden tot dwangopvoeding. Daarvoor worden 5 tuchtschoolen gebouwd, 4 voor jongens, 1 voor meisjes maar van deze strafinstellingen, waarin uit den aard der zaak vooral de nadruk wordt gelegd op dwang, zal niet eer gebruik worden gemaakt, vóórdat alle pogingen van „redeneering, doch en vooral de liefde" zijn aangewend om die kinderen terecht te brengen. Met het oog hierop heeft de rechter de bevoegdheid zulke kinderen (die tot dwangopvoeding veroordeeld zijn) ter beschikking van de Regeering te stellen. Deze plaatst ze voorloopig in een der Rijksopvoedingsgestichten, en daarna richt zich de Regeering tot de Kerk, waartoe deze kinderen behooren, met de vraag of zij de veroordeelden onder haar hoede wil nemen, ter opvoeding en zoowel geestelijk als licha melijke verzorging, waarvoor dan van Staats wege een behoorlijke vergoeding wordt ver strekt. Nu heeft de Regeering zich gewend tot de Synode der Nederlandsche Hervormde Kerk met de zeer ernstige vraag haar ter wille te zijn, en de Synode heeft besloten zooveel mogelijk de Regeering te steunen. Zij heeft echter gemeend, niet zelve een stichting naast de reeds bestaande in het leven te moeten roepen, maar gebruik te moeten maken van een aanbieding, die een ware uitkomst mag worden genoemd. Voor de veroordeelde meisjes zal worden gezorgd in de bekende gestichten „Talitha Kuni" en „Bethel" te Zettende moeielijk- heid school in de vraagwaar moet de Kerk met de veroordeelde jongens heen? en zie, nu heeft 't Doorgangshuis te Hoenderloo zich beschikbaar gesteld om deze jongens op te nemen. Om te kunnen voldoen aan de door de Regeering gestelde eischen omtrent gezond heid, zindelijkheid, schoolonderwijs, vakonder- richt enz heeft Hoenderloo's bestuur moeten besluiten tot den bouw van een nieuw gesticht en tot aanzienlijke uitbreiding en verbetering van het oude. En al worden de kosten der verpleging uit de schatkist bestreden, zoo is er toch voor de eerste inrichting een som van f 100.000 noodig. Door het geheele land wordt onder leiding van Hervormde kerkeraden geld ingezameld. Dat snapten ze niet In een der meest bekende cafés te Amster dam kwam een heer binnen, die de volgende niet alledaagsche bestelling deed„Brengt u mij een kop koffie in een kopje met het oortje aan den linkerkant. Ik ben links en kan geen ander kopje gebruiken." Best mijnheer, antwoordde de kellner. De kellner ging naar den „ober" en even later kwam de oberkellner naar den bezoeker toe met de vraag Wat voor een kopje wenscht mijnheer Een kopje met het oor aan den linker kant. Ik ben links, zei de gast kalm. De „ober" verdween en keerde weldra ietwat bedreupeld terug. Het kopje, dat u wenscht, begon hp aar zelend Wat? riep de gast uit. Denkt u dat u me kunt wijsmaken, dat er in een eersten rangs-restaurant geen kopje te vinden is met het oor aan den linkerkant OnzinIk kan niet uit een ander drinken. U moet toch veel van die kopjes hebben Zeker, zei de „ober," we hebben ze ook gewoonlijk wel, maar het spijt me u te moe ten zeggen, dat het laatste juist vanmorgen gebroken is TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bdrg 30 Cts. Franco pet post door ge heel Nederland 45 Cts. NW Amerika en andere landen met terhooging der porto's. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. I PARKSTRAAT.!

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1