N° 1857. Donderdag 29 Juni 1905. 18de Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bueo 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 unr op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsmimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Buks op Texel. SCHIETOEFENINGEN. De BURGEMEESTER van Texel brengt ter algemeene kennis, dat blijkens heden bij bem ontvangen bericht, onder dagteekening van 17 Juni 1905 het volgende bericht aan zeevarenden is uitgevaardigd Schietoefeningen van het fort Pampus. Zuider zee. 3de district." Volgens mededeeling van den Minister van Staat, Minister van Ooilog, zullen schietoefe ningen met licht en zwaar geschut plaats hebben ran het fort Pampus, op 26, 27, 28 en 29 Juli 1905 en zoo noodig op 4 Augustus d. a. v. De ichiotoefeningen met licht geschut maken het jedeelte der zee in de richtingen N.W., door Noord, tot ZO., tot op een afstand van ongeveer 1500 M. van het fort onveilig. De schietoefe- ïingen met zwaar geschut maken het gedeelte Ier zee in de richtingen van ongeveer NO. tot mgeveer Oost tot op een afstand van ongeveer 1000 M. van het fort onveilig. Op dien afstand ;al in het midden van dat gedeelte een vaartuig, 'oerende een roode vlag aan de mast, worden litgelegd. Een stoomboot zal, voor zoover mogelijk, raarschuwen en desgewenscht hulp verleenen an kleinere (zeil-) vaartuigen, om buiten het veilige gedeelte te komen. Op de dagen, dat gevuurd wordt, zal op het ort Pampus, de batterijen Diemerdam, en Jurgerdam, de "W.-batterij nabij Muiden en den :erktoren te Muiderberg een roode vlag waaien, fan minstens één uur vóór den aanvang der chietoefeningen tot het einde daarvan. (Zie „Ned. krt." No- 212". Texel, den 23 Juni 1905, De Burgemeester voornoemd, W. P. HIDDINGH. Ter-visic-ligging opgaven van Candidaten. De Burgemeester der Gemeente Texel maakt lekend dat de bij hem ingeleverde opgaven van iandidaton voor de op heden gehouden ver- iezing, ter vervulling van vier plaatsen in den emeenteraad, evenals het door hem opgemaakte rocos-verbaal van sluiting der candidatenlijst, ir Gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage ggen dat afschriften dier stukken aangeplakt en gen betaling der kosten verkrijgbaar zijn. Texel, den 27 Juni 1905. De Burgemeester voornoemd, F. KEIJSER L. B. STEMMING voor den GEMEENTERAAD. Do Burgemeester dor Gemeente Texel brengt r openbare keunis, dat op Zaterdag den S [li aanstaande van des morgens acht tot des middags vijf uren, de stemming zal geschieden vervulling van vier plaatsen in den Gemeen- -aad, wegens periodieke aftreding van de eren G. J. O. D. Dikkers, C. Keijser Pz., vorlcden,) KL Lap Bz. en \V. Mets Tz. Do Candidaten in nlphabetischo volgorde zijn DIKKERS G. J. O. D. KOOltN P. C. LANGE VELD Pz. A. LAP Az. A. LAP Bz. K. METS Tz. W. Tevens wordt do aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wotboek van Strafrecht, luidende „Hij die opzettelijk zich voor een ander uit gevende, aan eon krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven vorkieziug deelneemt, wordt ge straft met gevangenisstraf van ton hoogste EEN JAAR." Texel den 27 Juni 1905. De Burgemeester voornoemd, F. KEIJSER L. B. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel brengen ter kennis van de ingezetenen dat bij Koninklijk besluit d.d. 31 Mei 1905 no. 32, vergunning is verleend aan de Ame rican Petroleum Company te Rotterdam voor het oprichten van eene inrichting tot opslag en aflevering van geraffineerde petroleum op het perceel Sectie D. nos. 2033 en 2251 te Oude: child. Burgemeester en Wethouders voornoemd F. KEIJSER Lo. Burgemeester. RUIBING Secretaris. TEXEL, 28 JUNI 1905. De Herstemmingen. Heden, den 2S Juni, worden in 40 districten van ons land, alwaar bij eerste stemming geen der candidaten de volstrekte meerderheid verkreeg, de her stemmingen gehouden van leden voor de. 2de Kamer der Staten Generaal. Daarmede zal dan de verkiezingsstrijd zijn afgeloopen, uit gesloten natuuilijk voor enkele districten, waar, tengevolge het niet aannemen door een lid die in meer dan een district zou zijn gekozen, het v erkiezingswerk op nieuw zal aanvangen. Bij Kon. besluit is pensioen verleend aan Mej. D. Hin, wed. van den heer H. Maas in leven duinwachter op Texel, ad. f 280 'sjaars. De veilingen van Hooigewas zijn thans in vollen gang, er worden goede prijzen be steed, volgens sommigen is het zelfs duur, Niet onmogelijk dat de droogte van den laat- sten tijd, die de veehouders noodzaakt meer weiden in beslag te nemen voor het vee, oorzaak is dat de prijzen voor het hooigewas zoo worden opgevoerd; of de kwantiteit zal meevallen, is volgens sommigen te betwijfelen, er staat niet voldoende aan den bodem naar men meent. De droogte was ook niet onwaarschijnlijk de oorzaak van de groote aanvoer van vee op de markt van Maandag, belangrijker dan gewoonljjk om dezen tijd. De prijzen waren blijkbaar niet onbevredigend, zoodat de eenigs- zins gedwongen afzet toch geen schadepost zal geven. Gelukkig heeft een malsche regen mensch en dier veel verfrischt en aan het land een grooten weldaad bewezen al regent het ook al direct geen gras. Daar de regen zeer j zacht neder viel, ging niets verloren en kwam 't al ten goede. Maandag werden aangevoerd 1 paard, f 75 1 stier 20 koeien f 110 a f 1756 n. kalveren f 13 af 16; 3 rammen f 18 a f22; 455 schapen f 17 a f 19545 lammeren f 7,50 a f 12,75; 5 biggen f 12 a f 13. Flinke omzet. De kermis is dit jaar al bijzonder laat „aangekleed," vele attributen laten lang op zich wachten. Nu is dat niet zoo'n groot verlies, want het zoogenaamd „kermishouden" heeft zich in den loop der tijden toch ook reeds tot de laatste dagen der week ver plaatst. Het vermaak voor de jeugd, de draaimolen, is echter in functie, zoodat voor het jonge volkje althans de kermis „er is." Overigens valt er weinig van te zeggen en doet menige ledige plek de vraag ontstaan of de kermis reeds weder in aftocht is. Van mucisi's zijn wij niet misdeeld, al is het er dan ook naarevenmin van jonge personen, die eigenlijk op de schoolbanken moesten zitten doch worden geexploiteerd om te speculeeren op de liefdadigheidwel wat schril dunkt ons. Hedenavond beginnen de avond-amusemen ten in het „Hotel Texel" met het optreden van Abr. de Winter. Wij kunnen hieraan nog toevoegen dat aan het einde van den Burg het Circus of paarden spel van Robinson een plaats heeft gevonden, waar nog hedenavond de eerste voorstelling zal worden gegevenook verluidt zich dat op het erf van den heer Dikkers een schouw burg van de fam. Bakker zal verrijzen. Den 26 Juni zijn uitgevoerd 37 koeiem 10 kalveren, 456 lsmmeren, 328 schapen en 3 varkens. Oudeschild, 27 Juni. Zaterdag had uit reiking plaats der consenten, recht gevende om wier te maaien op de waarden, welke gepacht zijn van den staat door de gemeente Wieringen. Tot heden werden 21 zulke consenten uitgereikt. Ter hoogte van de Westen, kwam in de Noordzee een doodelijk vermoeide postduif neerstrijken aan boord der blazerschuit T.X. 120. De opvarenden bezorgden het dier een goed plaatsje. Om een der pooten had de duif een ringetje, waarop stond„N. O. 4 F. K 457. Oostekend, 27 JuDi. Onze oude „deli" is naar men mededeelt, op stal gezet, juist nu het voertuig zijn 25 jarig jubiléum heeft ver kregen. De aan allen bekenden wagen, waar mede zoovele passagiers, zoovele goederen en postzakken zijn vervoerd geworden, had reeds sedert eenigen tijd zijn goede dagen gehad. Moge de ondernemer spoedig een meer degelijk voertuig laten rijden De Cocksdoep, 26 Juni. De afloop van de op Zaterdag j. 1. gehouden aanbesteding door het bestuur van den polder Eierland was als volgt Leverantie 200 M3 grint. G. Vlieger voor f 4,25, J. P. Dros Pz. voor f 4,24, P. B. Keijser voor f 4,03 en A. Bruin en K. Duinker voor f 3,88 per M\ Aan den laagsten inschrijver werd de le verantie gegund. Het transport dezer grint. Albert Dros Pz. voor f 1,35 per M'. Schoonmaken kanaal. Perceel 1. A. Boon veor f 34. A. Sauerborn voor f 70. Perceel 2. A. Boon voer f 32. A. Sauerborn voor f 60. Aan den laagsten inschrijver gegund. Het grasgewas op de wegen bracht f 32,25 op. Vlieland. Het schijnt, of dezen zomer iedere Zondag voor ons dorp nieuwe feeste lijkheid medebrengt, muziek en vroolijkheid. Hoe was gisteren weer jong en oud samen gestroomd op het Oostersche veld om daar de aankomst van de „Vlieland" af te wachten, de „Vlieland" mag zich wel steeds en 's Zondags bovenal verheugen in veler belang stelling, ditmaal was er nog een hooger graad van belangstelling, vroolijke verwach ting van al wat komen zou. De boot kwam en bracht ons Harlingens Stedelijk Muziekcorps in de eerste plaats en vele pleizierreizigers bovendien. Het weer evenals verleden week 's morgens twijfel achtig werd op den middag helder en zonnig, de vreemdelingen trokken naar het strand en ook in het dorp bleef het opgewekt en druk. Des avonds werd in het hotel Meijer een concert gegeven door het genoemde muziek corps, onder leiding van den heer J. F. van Zutphen. Een zeer talrijk publiek genoot van de heerlijke muziek, wanneer wij uit het vele schoone, dat ons werd aangeboden, iets moesten noemen, dat ons 't meeste genot schonk, dan zou daar bovenaan staan. Ave Maria van Gounod, solo voor Clarinet, Hoorn en Piano. Maar schonken niet alle, zoo uitstekend uitgevoerde nummers ons groot genot werd daar niet door bijna allen met onverdeelde aandacht geluisterd. COURANT.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1