I 1 Buitenland, Marktberichten. KENNISGEVING. Dc afd. „Eicrland" der II. M. v. L. te Texel, Pre d i k b e u r i e n, ADVERTENTIËN. Zaterdag 1 Juli a. s., W. F. BOELSUMS Photogr. De twee Pot-pourri's aan 't slot brachten groote vroolijkheid teweeg en het Volkslied, medegezongen door alle aauwezigen was een waardige finale. Daverend applaus, dat bijna geen eind wilde nemen, dankte alle uitvoe renden voor het geschonkene. Een zestal voordrachten, vermeld op het programma, werden na een pauze het publiek geboden. De heeren, die zich zoo buitengewoon verdienstelijk kweten van hunne taak, zullen niet kunnen klagen over gebrek aan succes, dit was schitterend. Bij iedere voordracht was het of de vroolijke stemming steeg en de warme hulde den beer Van Zutphen en zijn verdienstelijke corps gebracht toen om half twee het programma was afgewerkt was zeker zeer welgemeend. De tijd, die daar nog restte voor het ver trek van de „Vlieland," werd doorgebracht met dansen, een kort, zeer geanimeerd bal. Wij Vlielanders hadden een Z9er genoeg lijken avond, maar dat ook de Harlingsche gasten hadden genoten, getuigde een der leden van het corps. Begeleid door allen, die den avond met hen hadden doorgebracht, trok het corps naar de boot en de vroolijke afscheidsgroeten klonken in den frisschen zomermorgen ver over de zee. Toen trokken allen naar huis, vol van de herinneringen aan den feestelijken dag. Een goede prijs. Op de Beusichemsche paardenmarkt hebben de heeren gehr. Van Asch, uit Culemborg voor een 5-jarig paard f 1000 gevraagd. De koopers vonden dit te duur en gingen heen. Later echter, kwamen zij terug en wilden nu den hoogen prijs betalenthans echter weigerden de eigenaars het daarvoor af te slaan Eenige landbouwers in Friesland hebben aan den Minister van Oorlog verzocht voortaan de jaarlijksche inspectie van miliciens-verlof gangers op een aoderen tijd van het jaar te doen houden dan in den hooitijd, wij! juist in dezen tijd geen arbeidskrachten kunnen gemist worden. De visscher J. Bakker te Reider wolder- polder had naar de W. Crt meldt het ge noegen in zijn netten vier levende zeehonden te vangen. Twee daarvan werden naar iemand te IToek van Holland gezonden, die aan Bakker op dracht gaf een 30-tal van deze dieren levend aan hem te leveren, tegen den prijs van f 10 per stuk. Men merkt aan „De Nederlander" op, dat dezen zomer nog rare dingen te beloven zijn. Onderstel, waartoe zeker redelijke kans bestaat, dat de Rechterzijde Sneek, Slie- drecht en Kampen behoudt. Onderstel, wat ten slotte niet absoluut uitgesloten is dat de linkerzijde alle overige herstemmingen wint. Dan zal het staan 49 rechts tegen 51 links, waaronder minstens zes socialisten. Onderstel, dat dan in het linksch Ministerie optreden de heeren Borgesius, Lely en Pierson, die ook in het vorig Kabinet der Linkerzijde zaten. Dan zal een nieuwe stemming moeten plaats hebben in Enkhuizen (Borgesius), Amsterdam II (Lely) en Gorkum (Pierson), D. w. z. in de allerzwakste districten welke links dan zal gewonnen hebben. De mogelijkheid is zeker allerminst afge sneden, dat deze districten dan weer rechts uitvallen. Maar dan zal het staan 52 rechts tegen 48 links. De pas opgetreden ministers zullen dan waarschijnlijk weer hun ontslag indienen. Zoo kan men dezen zomer nog rare dingen beleven. Te Beckum, gem. Hengeloo, ontstond Zaterdag een heidebrand, die een uitgestrekt heideveld met denneboomen vernielde. In het Jipsinboertangerveen bij Winschoten staat een groote oppervlakte veen in brand. Met inspanning van alle krachten tracht men het vuur te blusschen en in zijn voortgang te stuiten. Een buitengewoon moeilijk werk, daar nergens in den omtrek water is te krijgen. Door het graven van diepe slooten, waardoor men vochtig veen vindt, moet men het ver terend element paal en perk stellen. Gelukt dit niet, dan is de schade niet te overzien. Een groote partij turf is reeds verbrand. („N. R. C.") Een krasse dame. In de vorige week heeft mevrouw Juta Y Orfilla te Arnhem onder veel b'jjken van deelneming, haar lOOen verjaardag gevierd. Op de Rijnkade, waar zjj woont, werd druk gevlagd. Op de druk bezochte receptie kwa men talloos velen de krasse jubilaresse com plimenteeren. Naafloop der receptie verklaarde de honderdjarige, volstrekt niet vermoeid te zijn, terwjjl zij zelfs des avonds nog bezoek kon ontvangen. Kermispractijken. Op de jongste kermis te Snameer (Tietjerk- steradeel) was een negerin van 17'A jaar te zien. Na een der voorstellingen des nachts nam de Rijksveldwachter Rienkema, die de zaak niet te best vertrouwde, nog eons een kijkje bij den woonwagen van de negerin en toen bemerkte hij, dat zij bezig was zich te wasschen. Zij verbleekte heelemaal en, wat meer is, zij veranderde in een zuiver Nederlandschen jongen Natuurlijk dat de spulleman er nu spoedig van door ging. In het Koffiehuis van den heer J. II. Koot aan de Coenderstraat te Delft is thans een hooge zeldzaamheid uit de vogelenwereld te zien. Aldaar heeft in een yolière in de omgeving van tien twaalf verschillende vogelsoorten, een paar leeuwrikken hun vier jongen uitgebroeid. De ouden zijn daarbij zoo mak, dat zij uit de hand van den heer K. voedsel aannemen en dat aan hunne jongen brengen. Ergerlijk Dezer dagen was een der dragers bij een begrafenis te Helmond zóó dronken, dat bij het laten zakken van de kist hij zelf in den kuil rolde De dienstbode van een bewoner van de Laan van Meerdervoort, in den Haag, verloor Zaterdag een bankbiljet van honderd gulden, dat haar ter wisseling was meegegeven. Het meisje ging nog eens terug naar den winkel, waar zij het laatst geweest was en daar hoorde zij, dat een werkman was komen vragen, of er ook iemand in den winkel was geweest, die f 100 had verloren; hij had een bankbiljet van dat bedrag gevonden, en zou vandaag nog wel eens komen hooren. Inderdaad voQd het meisje, na terugkomst, het biljet bij den winkelier gedeponeerd. De eerlijke vinder, werkman bij de gemeen te-telefoon, werd mild bedacht. („Vad.") Vervoer van levende dieren. Naar wij vernemen, zal met ingang van 1 Juli e.k. in het Nederlandsch spoorwegta rief voor het vervoer van levende dieren een bepaling worden opgenomen, waarbij wordt vastgesteld, dat bij toepassing van stuks-tarief voor runderen de bevrachting dezer dieren slechts dan mag plaats hebben tegen de voor kalveren geldende vrachtprijzen, wanneer die dieren niet hooger zijn dan een meter. In verband hiermede zullen door de H. IJ. S. M. eenvoudige, één - meter - hooge houten „mallen" in gebruik worden gesteld, om de dieren, bij twijfel, te meten. („N. Ct.") Een nieuwigheid. In art. 10 van het ontwerp Visscherij- wet leest men „Aan de belanghebbenden wordt voort durend de gelegenheid gegeven om gekaakte haring, met visschersvaartuigen gevangen, op hun kosten te doen keuren. Hieruit blijkt dus, dat haring ook gekaakt gevangen wordt. Oorlog Rusland en Japan. Na tal van menschenlevenser voor te hebben opgeofferd en veel oorlogsmaterieel te hebben vernield, is de zaak nu in dit stadium ge komen dat tot een wapenstilstand van zes weken zal worden gekomen, in welken tijd dan zeker vredesplannen en voorwaarden zullen worden ontworpen. En dan dan zullen de groote bazen wellicht worden ge decoreerd en de invaliden, weduwen en wee zen niet onmogelijk den boer worden opge jaagd, juister gezegd aan de liefdadigheid worden overgelaten of armoe kunnen lijden. Prachtig resultaatschreit zoo iets niet ten hemel en wordt het niet meer dan tijd dat van alle zijden stemmen opgaan en protest wordt aangeteekend tegen zulk een mensch- onteerend moordwerk ter wille van ja, van Ondertusschen vecht men er maar op los New-York heeft vier dagen lang onder een verschrikkelijke hitte gezwoegd. Maandag in de vorige week steeg de thermometer tot over de 32J C. Zoo hoog is in de laatste 30 jaren de temperatuur slechts eenmaal gestegen. De stad liep leeg, 30,000 gezinnen ontvluchtten haar en gingen naar zee. In 't Central-Park sliepen 's nachts 200,000 menschen onder den blooten hemel. Op straat in New-York droeg niemand een jas. Er zijn vele menschen gestorven of ziek geworden. Formerend, 27 Juni. Aangevoerd 604 Run deren en 24 Stieren. 312 vette Kalveren 65 a 75 ct. por KG., 355 uucht. Kalveren 1 9 <1 f22 p. stuk, 251 vette Varkens 44 A 48 ct. per KG. 42 magere Var kens f 16 A 25, p st. 106 Biggen 16 A f' 10 p. st.1597 Schapen f20 A f 28 500 Lammeren f 10, a 1 16, Kip-Eieren (3,50 A f 4— per 100. et. Vette Koeien, 306,prijsb. h. matig. Gelde Koeien, prijsb. handel matig. Melkkoeien, prijsb.handel matig. Vette Kalveren, prijsh. h. matig. Vette Schapen p h. prijs h. matig. Lammeren, prijsb. handel stug. Nuchtere Kalveren, prijsb., h. stug. Zondag 3 Juli 1905. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. JP aal. Geen kerkdienst. Den lioorn. Voorm. 10 uur ds. Visser. Oudeschild. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden. Coclcsdorp. Voorm. half 10 do Hr. Barends. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Geen dienst IIEKS TEM HINGEN. De uitslag der heden gehouden herstem mingen zullen wij zoo spoedig mogelijk publiek maken. Wellicht nog hedenavond aan onze drukkerij. Amsterdam, 26 Juni. Aangevoerd 312 Run deren, le kwal. 72 A 75 ct., 2do kwal. f 0.67 1'0.71, 3do kwal. 64 a c. perK. G. 220 Melk en Kalfkoeion f 120 A f 280, 0 Graskalvercn afSchapen fAf88 Nuchtere Kalveren f 8,A f 15, Lammeren f' - 576 vette Varkens 47 a 48 ct. por K. G.— hopen onze geliefde Ouders, K. DUINKER Pz. G. KIKKERT, den dag te herdenken, waarop zij vóór 25 jaren in den echt verbonden wer den. Hunne dankbare kinderen, A. DUINKER. J. DUINKER. Burg, Texel. Algemeene Kennisgeving. Aan INGELANDEN van den polder „het Burger Nieuwland," wordt kennis gegeven dat een afschrift van het Kohier van den Omslag van 1 tot en met 14 Juli van 's morgens 9 tot 12 uur, Zondags uitgezonderd, ter inzage is gelegd bij P. C. KOORN, Burg. vraagt inschrijvingsbiljetten voor do levering van 167000 K.G. Slakkenmeel 18%phosph. 75% fijnheid. 20500 K.G. Superpli. 18 phosph. 28500 K.G. Kainiet 12,4 11000 K.G. Kalk. Totaal 227000 K. G. Samen te ontvangen van 15 September tot 1 Oct. a. s. in beste zak ken, vrij op de wagen te Oudeschild of to de Cocksdorp, naar verkiezing des ontvangers, onder kosteloozo Controle van 's Rijksproef station. Betaling 1 maand na onderzoek, het welk direct bij ontvangst geschiedt, Eventuoele offertes aan den ondergeteekonde, secretaris der afdeeling. D. C. JRROS. De Ondergeteeker.de bericht het Ge achte Publiek van Texel dat hij zich 2 dagen zal vestigen en wel Vrijdag en Zondag in den tuin van den Heer KOORN, tegenover do Draaimolen. Daar de gelegenheid zeer gunstig is, kunt ge van prachtig werk verzekerd zijn. Hopende evenals andere jaren mot oen druk bezoek verrast te zullen worden. Aanbevelend, molenplein Helder. A\\ EN P R IJ S - C O U R A N T. 7 Album-portretten met 1 kabinet port. f 1,50 2 kabinet portrettenf 1,50 Foto's uan groepen zeer laag. Oude portretten morden zoo goed als nieum ouergenomen. Leoensgroote portretten uanaf f 4,tot f 7,50.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 2