Buitenland. Marktberichten. Oudbschild, 1 Juli. Bij het gisteren te Amsterdam gehouden examen voor vroed vrouw, slaagde o. a. Mejuffr. Alida Roeper, van hier. Vlieland. Heden 27 JuDi, werden candi- daat gesteld voor den Gemeenteraad, de heeren F. H. Eijdman, J. Jonkman, (aftredend.) K. Viss9r Rzn. (aftredend.) Wijl geen meerdere candidaten werden gesteld, zijn genoemde heeren gekozen. De heer J. Molenaar, burgemeester, had voor zijne functie als lid van den Raad bedankt. Het geheim van den dokter. Naar het van N." verneemt, is door dr. K. te Ginneken bij de politie een aanklacht ingediend wegens vermoedelijken diefstal van een hoeveelheid van zijn geheim medicament, waarmede hij tuberculoselijders zoo succesvol behandelt. Men vermoedt, dat deze diefstal heelt plaats gehad om het geheim daarvan schei kundig te onderzoeken, hetgeen al meermalen te vergeefs werd beproefd. De gezondheidscommissie te Doesburg heeft, naar de „Volksgezondheid" meldt, aan de ouders van schoolgaande kinderen de vol gende circulaire verzonden „Wanneer gij uwe kinderen liefhebt, geeft hun dan geen alcoholische dranken 1 Bier, wijn, jenever en andere sterkedranken of likeuren zijn schadelijk voor de jeugd 1 Wanneer gij uwe kinderen deze dranken geeft al is de hoeveelheid nog zoo klein, ont staat het gevaar dat zij, ouder geworden, aan den drank verslaafd geraken. Deze dranken verminderen den eetlust, bemoeilijken de spijsverteeriDg, maken de kinderen meer vatbaar voor besmettelijke ziekten en kunnen ernstige ziekten aan lever en nieren doen ontstaan. In vele plaatsen heerscht het gebruik, kin deren in de eerste levensdagen kleine hoe veelheden sterkedrank te geven, met het doel ze rustig te houden ook dit is in hooge mate nadeelig. Het gebruik van alcoholische dranken maakt het kind minder oplettend in de school, verminderd het geheugen en bemoeilijkt daardoor het leeren. Het gebruik van deze dranken maakt het kind ontevreden, lastig, weerspannig, onge hoorzaam en driitig, en maakt dus de opvoe ding, zoowel door u zeiven in huis, als door den onderwijzer in de school moeilijk. Geeft ook bij ziekte die dranken niet aan uw kind, tenzij op schrift van uwen genees heer. Een weinig statistiek. Een heer, lid van een Matigheidsgenootschap kwam de wachtkamer 3e klasse van een klein station binnen en trof er een zwaar gebouwd man met vuurrood gelaat aan, die op een bank lag. In de meening, dat deze man zich aan drank was te buiten gegaan, trad hij kalm en waardig op hem toe: - Mijn vriend, dus sprak hij hem aan hebt ge wel eens bedacht dat, wanneer ge tijdens den bouw van Salomo den prijs van een borrel intrest op intrest had gezet, gij nu een bedrag van 872,936,540 gulden hebben zoudt. Neen, dat heb ik nooit bedacht, gat de ander ten antwoord: maar ik heb dolle kiespijn en als je niet binnen 197» seconde een afstand van 157 meter van mij onderhoud, zal ik je zeven opstoppers geven, zoodat je 4264 sterren ziet in de minuut 1 - Onder het hoofd „De predikante" zegt „Het Nieuws van den Dag" in een hoofdartikel: Bij de Doopsgezinden zullen voortaan ook vrouwen worden toegelaten tot het proponents examen. Daarmede is haar het predikambt ontsloten. Dat besluit, gewichtig voor de Doopsgezinde Sociëteit in het bijzonder, is gewichtig voor de geschiedenis van de emancipatie der vrouw in het algemeen. Toen de deuren onzer Universiteiten geopend werden ook voor de vrouw, was het vooral de medische faculteit, die daarvan profijt kreeg. De eerste vrouwelijke studenten legden zich toe op de geneeskunde, en eerst later kwamen de natuurwetenschappen, de letteren, de rechten aan de beurt. Thans opent ook de theologie vooruitzichten en daarmede is over alle vijf haar faculteiten de academie voor de vrouw voorbereidings middel geworden tot een levensonderhoud afwerpend en bovendien eervol ambt. De vraagt dringt zich thans op, of de proef, door de Doopsgezinden te nemen, slagen zal, m.a.w. of de vrouw blijken zal opgewassen te zijn tegen de eischen, door dezen, haar nieuwen arbeid, gesteld. Als een staaltje van verkiezings reclame lezen wij In het scheepvaart-district van Amsterdam is „van stapel gereden" een nieuw schip, „C. Lely gedoopt. Het vaartuig doorploegde niet de baren, doch reed door de straten van hot tweede kiesdistrict. Op een platboom-wagen had het bestuur van „Vooruitgang" den tocht door de straten van het district doen aan vangen. Volbloed voorstanders van het liberale beginsel stonden een fraaie groote sloep af en tuigden bet vaartuig keurig op. Van den achtersteven wapperde fier het rood, wit, blauw met „Vooruitgang" bedrukt, uit. Het zeil, splinternieuw, droeg in reuzen letters het opschriftKiezers in district II, denkt aan uw belang bij handel, scheepvaart en nijverheid; kiest den deskundige C. Lely!" Op het vlaggetje aan den top van den mast waaide Lely's naam flink uit; op de reddingsboeien langs beide boorden prijkte zijn naamtwee matrozen in het schip deel den tal van strooibiljetten, e. d. uit om de deugdelijkheid van het schip kenbaar te maken. Kortom de „C.Lely" bad heel wat bekijks." Nu het scheepje heeft goeden dienst bewezen. Reinigingsproses. Te Kollum woont een weduwe, bij wie dezer dagen groote schoonmaak is gehouden door de buren, die dat noodig vonden, en het bleek ook nood zakelijk te zijn. Op het bed van het oudje, dat bleek in goeden doen te verkeeren, lagen een partij oude lappen, oud papier, eenige pakjes mar garine, een puthaak, doove kolen, turf en nog meer rommel. En verborgen tusschen dat alles lag een lap, waarin bleek te zijn verborgen een sommetje van f 305 aan pa piergeld. Doch dat was nog niet allesook werden juweelen en zilveren sieraden gevonden, zoodat het vermoeden gewettigd is, dat later nog meer schatten ontdekt zullen worden. De zonderlinge, die als slachtoffer der be kende catastrophe der firma Gratama wordt beschouwd, moet in verscheidene dagen geen warmen maaltijd genuttigd hebben, hoewel verschillende eetwaren in bedorven toestand, aanwezig waren. Dr. Tanner, de beroemde Amerikaansche hongerlijder, die twintig jaar geleden veertig dagen heeft gevast om de physieke mogelijk heid van het lange vasten van Christus aan te toonen, is thans 75 jaar en wil nu een andere proef nemen. Hij wil de physieke mogelijkheid van de opstanding aantoonen en beweert deze door natuurkundige proeven te kunnen bewijzen. Hij zal zich laten begraven en dan na dertig dagen weer „herrijzen." De Engelsche politierechters zijn bij de kleine luiden in hoog aanzien. Die zijn in vele gevallen hun toeverlaat. Donderdag werd voor den politierechter in Noord-Londen een jonge man gebracht, beschuldigd in het arm huis geweigerd te hebben zijn taak te ver- verrichten dat was steenen te kloppen. Hij kon het niet, zeide hij voor den rechter. Laat zien, zei de rechter, en hij ging naar de binnenplaats van 't hof. Daar werden hem steenen gebracht, zooals ze in het arm huis in stukken gebroken moeten worden, met de werktuigen daartoe. De rechter zette zich aan de taak, en een aantal politieagenten met hem. Toen hij een tijd bezig was geweest, keerde hij op zijn gestoelte terug. Hij sprak beschuldigde vrij. Dat was geen werk voor iemand als hij. En in 't algemeen leek het veel te zwaar voor de armlastigen. Men moest het werkhuis natuurlijk niet te aantrekkelijk maken, maar dit was haast een onmogelijke taak. Een zeefontein. Een prachtig schouw spel was onlangs aan de Egyptische kust te zien. Er was een proces hangende over 16 ton ontplofbare stoffen, en deze waren door inwerking van water zóó gevaarlijk geworden, dat de rechter beval ze onschadelijk te maken. Daartoe werden de kisten in schuiten onge veer 500 meter van de kust bij Aboekir, in de richting van Nelson-eiland vervoerd en in zee neergelaten op een plek, waar ongeveer 5 meter water stond. De kisten waren met een electriche leiding aan den wal verbonden en toen de stroom geopend was, volgde weldra de ontploffing. De zee begon als te koken en toen verhief zich een waterzuil, die ongeveer 60 meter hoog was, om dan als een zeefontein in schitterend schuim neer te dalen. Daarna zag men een geweldige golf langzaam het strand naderen en zich daarvoor in ontel bare kleinere golven verdoelen. Het water bleef nog lang in beweging en was bruin gekleurd. De landverhuizing uit Rusland naar Amerika, over Hamburg, is in geen jaar zoo groot geweest als in 1904. Van 132,700 landverhuizers, die in het geheel zich te Hamburg naar de nieuwe we reld inscheepten, kwamen 58,000 uit het rijk van den Tsaar. Ten deele is dit een gevolg van den oorlog, maar voor een ander deel is de stijging in de hand gewerkt door de zorg van de Hamburg-Amerika-lijn, dat de Israëlieten aan boord der schepen volkomen hun spijswetten kunnen in acht nemen. Daarvoor bevindt zich op elke stoomboot een opzichter, die door den opperrabbijn in Hamburg is aangewezen. Te Aarlen wierp een vrouw, wier stoof niet goed branden wilde, petrool in de stoof. De vlam sloeg nu langs onder uit, de stoof vloog in stukken, de vrouw vatte vuur en haar drie kinderen, die mee in de kamer waren, klampten zich weenend aan haar kleeren vast. Tot overmaat van ramp had de vrouw nog den petroolstop in de hand, en deze, welke ook brandde, deed het brandende vocht op de kleeren der kinderen stroomen. Zonder te weten wat zij deed, nam zij het jongste kind op en liep er mee naar buiten gevolgd door de twee anderen, die eveneens wandelende fakkels geleken. Op het vreeselijk hulpgeroep snelden de geburen toe en dezen dooiden de vlammen uit. De moeder bezweek echter weldra aan de bekomen wonden. De twee jongste kinderen ondergingen hetzelfde lot en het oudste zal, indien het blijft leven, toch stellig het ge zicht kwijt zijn. „Hand. v. Antw.") Goed gezien van Fortuna. De hoofdprijs in de Oostenrijksche staats loterij is ten deel gevallen aan een armen boer te Schalkhof bij Nanders, een zekeren Johan Kurz. Fortuna schijnt bier goed uit haar oogon te hebben gekekende ongelukkige winnaar is een vader van vijf kinderen en had onlangs bij het houtzakken een been verloren. Konijnenfokken. Konijnenvleesch heeft een bijzondere voe dingswaarde en is gemakkelijk verteerbaar. Wat de deugdelijkheid van een goed toebereid konijn aangaat, deze staat niet beneden het fijnste gevogelte, sommigen geven er zelfs de voorkeur aan. Ieder, die een tuintje heeft, en dus niet slechts groenten, maar ook onkruid, moet een plaatsje afzonderen voor een paar konijnenstalletjeshij zal ondervinden, dat het konijn niet slechts speelgoed voor kinderen, maar het meest rentegevende dier is. Men kweeke echter goede rassen. Kieskeurig is het konijn gansch niet. Alle afval van groenten, aardappelschillen, enz., zijn hem welkom, ook korsten brood, ooft, schillen, enz. Met den keukenafval van een gewoon huishouden, een weinig haver, hooi en wat krachtvoeder, kunnen 2-3 konijnen en hun jongen onderhouden worden en menige Zon dagslekkernij komt zoo op tafel. Hun, die geld hebben, ontbreekt het niet aan vleesch- spijs, maar ook de geringe man kan door konijnenfokkerij zonder groote kosten zulk een lekkernij bekomen. i Scliagen, 29Juni Aangevoerd: 4 paarden f 60 a f 150; 5 Stieren! 80 af 130; 5 Gelde- koeien t 110 a 150; 24 Kalikoeien (150,— f250; 47 Nuchtere Kalveren f 6, a 18, 250 Schapen f 17 a f 30200 Lammeren i 8, a 115 6 Varkens f10,af 12; 28 Vetto Varkens 44 a 46 cent per kg.Vetto Koeien 1 a iGraskalveron f af 30 Biggen f 8 a f22; Boter f 1,00 a f 1,10 per K.G.Kipeieren i 3,20 a f 3.70. Leiden, 30 Juni. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen 204 stuks f 170 a f 285 20 Stieren f83 a f 330; Veulens 0 stuks f0—a f 0 152 kaltkoeien 1181 af 281 Melkkoeien f 174 a f281; 203 Varekooien f 97 a f141, 204 Vette kooien f 170 a f285 81 Vette kalveren f 70 a f 75; 103 Magere kalveren f 5,— a f 9; 12 Graskalveren f75 a f120; 336 Vette schapen f 23 a 1 30511 schapen (weide) (21 af 25.4 Paarden f 57 af 90; 169 Magere Varkens f' 16 a f 42. Vette Varkens a ct. 176 Biggen f 6 10, 761 Lammeren f 14, a f 20 Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Aangiften van 24 Juni tot en met 30 Juni 1905. GEBOREN Maarten z. v. Albert Bruijn en Haantje Boon (den Hoorn.) ONDERTROUWD: Lcondert Vonk on Antje Brouwer. GETROUWD: Q OVERLEDEN: U00n0,

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 2