N°. 1859. Donderdag 6 Juli 1905. 18de Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Bubg op Texel. DIKKERS G. J. O. D. KOORN P. C. LANGE VELD Pz. A. LAP Az. A. LAP Bz. K. METS Tz. W. TEXEL, 5 JULI 1905. Nalezing op de Kermis. Het weder had voor de afgeloopen week, de kermisweek, niet beter kunnen zijnuitgenomen een enkel onweder, was het voortdurend aanlokkelijk zich buiten te bewegen. Was de eerste dagen het getal van ker- misgangers niet zoo druk, ons vermoeden dat de laatste dag zulks grooter zou wezen werd niet beschaamd, want velen maakten er toen gebruik van om de kermis te be zoeken. Komedie, paardenspel, kramers en café houders zullen over die laatste dagen niet onteyreden zijn geweest. Stoel en Spree trokken Zaterdagavond een goed gevulde zaalhet spel was zooals wij zulks van dit gezelschap steeds gewoon zijn, over de keuze van het stuk loopen de ge voelens uiteen. In het circus Robinsou werd beter werk gemaakt dan de eerste avonden, maar toch trok 'thet publiek niet zoo aan, wij hebben hier wel eens een beter circus gehad, wat op het bezoek ditmaal zeker van grooten invloed was. De fam. Bakker kan over het bezoek aan de Tex. kermis zeker overtevreden zijn, tot zelfs Maandagavond bleef de belangstelling van het publiek levendig. De voorstellingen voldeden den een meer, den ander minder, doch zooals wij reeds in ons vorig nummer opmerkten, het feit dat het gezelschap was gekomen met eene tent, is ontegenzeggelijk een groot voordeel ge weest. Het jaarfeest is voorbij en een terugblik daarop zal, naar gelang degene die zulks doet, zeker zeer verschillend zijn. Een groot deel vond de kermis een niets beteekenend genot, een saaie boel, dat waren de ouderen van dagende jongeren die zich vermaakten met een dansje en door zich eens los te gevoelen, waren „o zoo blij, met Lijntje aan hun zij" zooals het orgel van de draai molen meermalen opdreunde, maar toch ook zij vonden dat de kermis weinig beteekende en het nog jongere volkje miste noode de paljas van een theatre, Jan Klaassenspel en verdere vertooningen, die de pret verhoogen. De kermis boodt dan ook inderdaad zeer weinig bezienswaardig en bij doze gang van zaken behoeft men zich niet te haasten de zelve af te schaften, dat zal dan uit zich zelve wel gaan. Het meermalen geopperde denkbeeld om jaarlijks een flink volksfeest daar te stellen, mag daarom nog wel eens in gedachte blij ven, 'tzou kunnen zijn dat daarvoor zoo langzamerhand meer stemmen zouden zijn te winnen, ter vervanging van de kermispret. De kermisweek is voorbij en het meest goede wat wij er van kunnen zeggen, is, dat geen ongunstige voorvallen deze week heeft gekenmerktdat pleit in ieder geval toch voor vooruitgang en verbetering. Blijve de kermisweek, voor ieder die er van profiteerde, in aangename herinnering. De Vereeniging „Helpt Elkander", Directeur de heer A. Noordijk, hield j.l. Zater dag hare jaarvergadering in het café van den heer Dogger op de Haven. De heer S. Kuijper heette als Voorzitter de bijna alle leden en vertegenwoordigers der verzekerde vaartuigen welkom; waarna de notulen werden gelezen en goedgekeurd. De rekening en verantwoording werden goedgekeurd, nadat eene kleine opheldering was gegeven. Als commissie van onderzoek fungeerden de heeren D. Bruin Jz., K. Duinker Pz. en C. Zegel. Ook de voorgestelde herschatting der ver zekerde vaartuigen kon de goedkeuring der vergadering verkrijgen. Volgens rooster moesten als commissarissen aftreden de heeren C. Slik, die herkozen werd, en Joh. de Waard in wiens plaats gekozen werd de heer D. Bruin Jz. De heer de Waard is naar elders vertrokken. Door de vergadering werd het besluit ge nomen, dat op een verzekerd vaartuig, wan neer het in een doorstroomhaven ligt, min stens één lid der bemanning aan boord moet zijn. Een yoorstel van de Heeren Dros Co om de jaarpremie te verhoogen, werd, na eenige bespreking, ingetrokken. Verder bepaalde de besprekingen zich tot allerhande zaakjes, de vereeniging envisscherij en scheepvaart betreffende. Na omvrage werd de vergadering gesloten. Ter markt werden Maandag aangevoerd 2 Paarden, 4 Koeien, 3 N.-Kalveren, 4 Ram men, 121 Schapen, 210 Lammeren. De prijzen waren: Paarden f175; Koeien f 135 a 165; N.-Kalveren f 12 a 14; Schapen f 15 a 18,75 Lammeren f 10 12.50Rammen f 18 a 22. Vlugge handel. Van 1 tot en met 4 Juli werden van hier verzonden 249 lammeren, 15 schapen, 5 koeien, 4 kalveren, 1 paard en 8 varkens. Oudescuild, 4 Juli. Heden werd hier uifc de wierwaarden het eerste gemaaide zeegras aangevoerd. Zij, die tot het maaien concessie hebben bekomen, mogen 30 pakken zeegras maaien, van welke hoeveelheid terstond maailoon wordt betaald van slechts 15 pakken de rest wordt eerst uitgekeerd na de levering aan afnemers. Waal, 3 Juli. Onze vroegere plaatsgenoote> Mej. J. Henkes. kweekelinge a/d School voor verloskundigen te Amsterdam, deed heden met goed gevolg het overgangsexamen van de eerste naar de tweede (hoogste) klasse. Dat het kermis was in onze Gemeente, heeft men hier nauwelijks kunnen merken. Enkele liedjeszangers kwamen dagelijks hunne penningen ophalen en er was wat meer gerij langs den weg dan gewoonlijk. Ook werd men vereerd door het bezoek van vele koekventers. Vlieland, 3 Juli. De Zangvereeniging „Harmonie" maakte gisteren haar jaarlijksch uitstapje. De stoomboot „Vlieland" bracht het gezelschap in vier uur tijds van hier naar Stavoren, vanwaar een rijtoer werd gemaakt naar Gaasterland. De bosschen daar boden oyervloedig gelegenheid tot wandelen en men behoeft er niet aan te twijfelen of onze jonge dames in dat mooie stukje Friesland hebben genoten. Na dezelfde reis van 's morgens, kwam het gezelschap ongeveer negen uur, opgewekt en verheugd over al het genoegen van den dag, terug. TEXELSGHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Boeg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nedeeland 45 Cts. Nsar Amerika en andere landen met Yerhooging der porto's. Prijs der Advertentién Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. voor STEMMING den GEMEENTERAAD. De Burgemeester der Gemeente Texel brengt ter openbare kennis, dat op Zaterdag den 8 Juli aanstaande van des morgens acht tot des namiddags vijl uren, de stemming zal geschieden ter vervulling van vier plaatsen in den Gemeen teraad, wegens periodieke aftreding van de heeren G. J. O. D. Dikkers, C. Keijser Pz., (overleden,) KI. Lap Bz. en W. Mets Tz. De Candidaten in alphabetische volgorde zijn: Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende „Hij die opzettelijk zich voor een ander uit gevende, aan een krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste EEN JAAR." Texel den 27 Juni 1905. De Burgemeester voornoemd, F. KEIJSER L. B. BEKENDMAKING. Bepaling stemtijd artt. 57 en 58 der Kieswet. De Burgemeester der Gemeente Texei. herinnert personen, bij wie en bestuurders van bijzondere onder nemingen en instellingen, waarbij mannen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, in dienstbetrekking zijn; dat zij volgens art. 57 der Kieswet, verplicht zijn te zorgen, voor zoover niet bij algemecnen maatregel van bestuur vrijstelling is verleend, dat ieder van dezen, die bevoegd is tot eene te houden stemming of her stemming mede te werken, gedurende ten minste twee achtereenvolgende uren, tusschen acht uren des voor- middags en vijf uren des namiddags, daartoe gelegen heid vinde. dat zij, volgens art. 58 van genoemde wet voor zoover arbeid wordt verricht in fabrieken of werkplaatsen' verplicht zijn te zorgen dat in het arbeidslokaal cn zoo er meerdere lckalen zijn, in het grootste of wel in meer dan óón arbeidslokaal, gedurende twee werkdagen vóór, en op den tot stemming bepaalden tijd op een zichtbare wijze is opgehangen eene door hen of van hunnentwege onderteekende lijst, de twee achtereen volgende uren, bovenbedoeld, vermeldende, voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamenlijk dat, volgens art. 154 der Kieswet, overtreding van bovenstaande voorschriften wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten i hoogste vijf en zeventig gulden. De algemeeno maatregel van bestuur, bovengenoemd, is gegeven bij Kon. besluit van 24 Mei 1901, St.bl. No. 109 en luidt als volgt Artikel 1. Vrijstelling wordt verleend aan de in art. 57 dor Kieswet bedoelde personen cn bestuurders van bijzon dere instellingen en ondernemingen ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde porsoncn, welke uithoofde van die dienstbetrekking op den dag der stemming tusschen do in vermeld artikel genoemde tijdstippen niet gedurende twee achtereenvolgende uren vortoeven in de gomeento, op welker kiezerslijst zij voorkomen. Artikel 2. Vrijstelling als omschreven in het voorgaand artikel wordt voorts vorlcend aan geneeskundigen en apothekers een aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde po-sonen alsmede aan personon cn bestuurders van bijzondere instellingon on ondernemingen ton aanzien van bij hen in dienstbetrekking zjjndc ziekenverplegers. Texel, den 4 Juli 1905. Do Burgemeester voornoemd, F. KEIJSER L. B. JACHT. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden dat bij hem is ingekomen de navolgende kennisgeving De Commissaris dor Koningin in de Provincie Noord-Bolland Gezien hot besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie d.d. 21 Juni 1905 no. 37; Gelet op artikel 11 der „Jagtwot" Brengt ter kennis van belanghebbenden dat de jaclit op waterwild in dit gewest zal worden geopend als volgt in den kring, begrepen binnen den West- Frieschen omringdyk, in de gemeente Petten, in de gemeente Callantsoog, alsmede in het ge deelte van den polder het Koegras, gelegen onder de gemeente Helder op Zaterdag 15 Juli 1905, met zonsopgang; op het eiland Texelmet uitzondering van den polder Eijerland, op Zaterdag 12 Augustus 1905, met zonsopgang, en in de overige deelen der provincie, dus ook in den polder Eijerland op Texel, op Zaterdag 29 Juli 1905, met zonsopgang. En zal dit besluit in het Provinciaal Blad worden geplaatst en voorts in elke gemeente van Noord-Holland worden aangeplakt. Haarlem, 24 Juni 1905. De Commissaris der Koningin voornoemd VAN TIENHOVEN. Texel, den 4 Juli 1905. De Burgemeester voornoemd, F. KEIJSER L. B. Oosterend, 3 Juli.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1