Telegrafisch Buitenland. Marktb er ichten. wordt ons bericht, het overlijden van den Heer C. V. GERRITSEN, het onlangs voor dit District gekozen Kamerlid. Van de Vereeniging Pluimveehouderij afdeeling Texel werd ons de volgende mede- deeling gedaan Uitslag van het tweede broedsel van 95 eieren Uitgeschouwd 35 Vuile eieren 18 niet uitgekomen kuikens 4 Uitgekomen 38 95 Alzoo is ditmaal ruim 90 procent der goed bevruchte eieren uitgekomen. De kuikens zijn verkocht. De heer Schaper, het sociaal-democra tisch Kamerlid, heeft aan het „Nieuwsblad van het Noorden" verteld, dat z. i. nu een vooruitstrevend ministerie, gevormd door de Unie-lib. met steun van de vrijz.-demde soc.-dem. en de vooruitstrevenden onder de rechterzijde, veel kans van slagen zou hebben. Dat de soc.-dem. partij aan de regeerings- tafel een plaats zou gaan innemen, achtte de heer S. hoogst onwaarschijnlijk. Een vooruitstrevend Kabinet zou, naar 's heeren Schapers berekening, zeker op een meerderheid kunnen rekenen, als men er van roomsch-katholieke zijde een 10 tal en van anti-revolutionnaire zijde een 8-tal democraten bij kreeg, en dat achtte hij mogelijk. „Eer brengt een arme vader, met vreugt [zes kind'ren groot. Dan dat zes rijke kind'ren hem koes'tren [in den nood." Dit is treffend bewaarheid aan dien 66- jarigen man, die te Haarlem terecht stond wegens oplichting. Zes kinderen heeft hij niet alleen groot gebracht, doch zóó in de maatschappij gelan ceerd, dat een hunner nu bijv. de betrekking bekleedt van procuratiehouder eener groote firma in Indië. En nu lijdt de man zelf, die steeds goed vooruit kon in de wereld, die altijd braaf en knap is gebleven, gebrek en heeft hij een misdrijf gepleegd. Hij was vóór eenigen tijd opgenomen in het armhuis, doch toen hij kans zag een baantje te krijgen als loopknecht, ging hij daar uit. Doch van het werken oud en stram hield hij het loopen niet vol en klopte hij aan bij een zijner zoons, die hem een dubbeltje gaf zónder meer. En toen gebeurde het. Als loopknecht had hij voor zijn patroon wel eens schoenen gehaald en nu ging hij naar den leverancier, vroeg drie paar op zicht voor dien ouden patroon en zocht die te Amsterdam te verkoopen. Maar zijn optreden verried dadelijk, dat het niet pluis was. Hij werd gevat en nu vroeg de olficier 3 maanden wegens oplichting. De stumperd vroeg of de heeren hem genadig wilden zijn, dan zou hij, na zijn straf heü zoeken bij het Heilsleger en daar zijn eind zien te halen. Diep treurig toch zoo iets! Naar het „Hbld." uit zeer goede bron verneemt, is dr. A. Kuyper na zijn aftreden als Minister beslist voornemens vier jaren zich geheel terug te trekken uit het open baar leven en rust te nemen. „Ik ga wat reizen en wat leeren", aldus heeft de premier zich uitgedrukt, „en na vier jaren zullen we dan verder zien." Onvoorzichtig. In de St. Annastraat te Amsterdam waren Donderdagmiddag twee jongens met eenige losse en scherpe patronen aan het spelen. Toen een der jongens, een ventje van 13 jaar, geheel onwetend een scherpe patroon met kracht op den grond wierp, volgde oen ontploffing. De jongen zelf werd ernstig aan zijn handen gewond, terwijl de andere licht aan beenen, hoofd en schouder getroffen werd. Beiden werden direct door de politie Daar het Binnengasthuis gebracht. Het 13-jarige jongetje is er slecht afgekomen. Hoogstwaar schijnlijk zal het spelletje hem op het verlies van twee of drie vingers te staan komen. De andere jongen kon na verbonden te zijn het gasthuis weder verlaten. Een vermakelijke scène viel Woensdag avond voor het bureau van het „Nieuwsblad voor Nederland" te Amsterdam voor. Daar verscheen het portret van dr Kuyper. Het publiek wist toen niet hoe zich te houden. De geestverwanten wilde de beeltenis niet toejuichen, want er stond onder „Kuyper moet aftreden" en ze wilden niet fluiten, want het was toch de beeltenis van dr. Kuyper. De tegenstanders stonden voor het omgekeerde probleem en het eind was, dat alles rustig afliep. Slecht een onbestemd ge roezemoes deed zich hooren. De eerste socialist op Urk Bij de eerste stemming in het district district Enkhuizen zoo verhaalt men ons bleek tot groote verbazing der vrome ei landbewoners, dat op Urk één stem was uitgebracht op den socialistischen candidaat dr. H. Gorter. Hoe was 't mogelijk, dat op dit goed geïsoleerde en geestelijk zoo streng bewaakte eiland iets van het socialisme kon geïmporteerd zijn Fluks werd, om uitbrei ding van het kwaad te voorkomen, een onder zoek ingesteld. Alle visschers hadden toch het derde blokje van bovenaf, dat van den heer Sluis 't was hun toch zoo goed inge stampt zwart gemaakt. Wat bleek echter? Een der visschers, die lezen nóch schrijven kon, had de kaart een voudig ondersteboven gekeerd, de blokjes geteld en, trouw aan de gegeven instructie, het derde blokje van bovenaf zwart gemaakt en alzoo op dr. Gorter gestemd, de derde van onder af. Zoo kwam de eerste socialistische stem van Urk. („N w s.") 't Is daar zeker erg. De baldadigheid der straatjeugd heeft voor de zooveelste maal aanleiding gegeven tot het uitvaardigen van een circulaire aan de hoofden der openbare lagere scholen te Am sterdam. Het stuk luidt als volgt Amsterdam, 14 Juli 1905 Door de politie wordt mijne aandacht geves tigd op het steeds toenemend plegen van straatschenderij, in hoofdzaak door de school gaande jeugd bij het aaD- en uitgaan en ook in de nabijheid der school. In het algemeen de leerlingen op het afkeu renswaardige daarvan te wijzen, baatte tot hiertoe weinig, en zal, naar ik vrees, ook thaDS niet tot het gewenschte resultaat leiden. Aan de politie is derhalve opgedragen, elk geval van eenigzins ernstigen aard in het bijzonder ter kennis te brengen van het hoofd der school, waar de schuldige thuis behooren. Ik noodig u uit, om ingeval de klachten te dezer zake door de politie te uwer kennis worden gebracht, de betrokken leerlingen hierover ernstig te onderhouden en voorts die maatregelen te nemen, welke bevordelijk kunnen zijn ter zooveel mogelijke beteugeling van dit euvel. De Burgemeester van Amsterdam, Van Leeuwen. Een berichtgever van de „Zutph. Ct." meldt uit de buurt van Lochem over de ver kiezingen Een twintig personen staan bij elkaar en luide genoeg om door voorbijgangers verstaan te worden, zegt er een 't Is toch schande, dat ze dien Helsdingen het brood veur den mond hebt weg e stooten den man hef neet anders eleerd fnota bene voor Kamerlid 1) en is noe broodeloos en den anderen, den Jannink, hef kind noch kraaie in de wereld, en geld zat. Jao, herneemt een ander, en hee is nog jong, en Helsdingen al mooie gries laot 'm wachten, tot Helsdingen 't wark d'r neerlegt. De heer Goeman Borgesius heeft het lidmaatschap der Tweede Kamer voor Enk huizen aangenomen. Voor Zutlen zal alzoo eene nieuwe verkiezing moeten plaats hebben. Stembus-poëzie. In de stembus te Vrouwen-Parochie, waar de herstemming liep tusschen de heeren Tak en Ankerman is, naar de „L. Ct." vertelt een briefje gevonden met den volgenden inhoud Een Tak moet groen zijn en niet rood, Want dan, geloof mjj, is hij dood. Een man waarop men ankren kan. Moet zijn een vooruitstrevend man. Ik kies dus niet. EEN KIEZER. Uit den Haag wordt ons gemeld, dat met zekerheid kan worden medegedeeld dat in de j.l Vrijdagavond gehouden Ministerraad door het Kabinet collectief tot ontslagaanvrage is besloten. De aanvrage is reeds in handen van H. M. de Koningin. In Duitschland is een beweging in gang om in de steden een kattenbelasting in te voeren. De voorstanders achten de heffing, behalve wegens de nachtelijke muziek, gewenscht wegens de schade welke de katten in stads tuinen en de slachting welke zij onder de nuttige vogels aanrichten, terwijl het nut der poesen veel geriDger is dan dat der overal belaste honden Wjj vinden thans vermeld dat in het Saksisch stadje Sebnitz reeds een kattenbe lasting bestaat en goed werkt n. a. blijkens de vermeerdering van nuttige vogels. In een redevoering, door president Roosevelt gehouden op een hem aangeboden banket te Harvard, veroordeelde hij scherp de wijze waarop een groot aantal der zeer rijken in Amerika zaken doen, waaruit blijkt dat ze meenen dat de wetten van eer voor hen niet bestaan. Hij achtte het veel eer voller zaken te drijven op gepaste manier dan het niet eerlijk verworven geld te besteden voor liefdadige doeleinden. Een zekere mevrouw Schenk, die in tal van plaatsen als „hongerkunstenares" was opgetreden, kon na haar laatste optre den in Hamburg, geen engagement meer krijgen. Het gevolg was, dat de honger-kunstenares zich, uit wanhoop dat zij niet meer te eten had, heeft opgehangen. Een uit Warschau gevlucht burger verhaalt het volgende „Er gingen agenten der geheime politie rond, die overal fluisterend verkondigden, dat de tijd voor Polens bevrijding was gekomen. Zij wisten menigten te verzamelen, brachten die in nauwe straten, waar zij zich niet konden verdedigen, en dan kwamen de Ko zakken uit een hinderlaag te voorschijn. Zij hieuwen de menschen in stukken. Het was een ontzettend schouwspel. „Karren vol verminkte lichamen reden door de straten. „Ik zag hoe aan een Israëlitisch jong meisje door twee Kozakken, wien zij weer stand bood, eerst de beide armen en daarna het hoofd werd afgehouwen „Zij waren als door een moord waanzin bevangen. De oorlog. 't Blijft tot op heden betrrekkelijk nog rustig op 't oorlogsveld. Generaal Linewitsj zend voortdurend berichten, dat zijn toestand volstrekt geen reden geeft tot bezorgdheid daarentegen wordt uit Tokio gemeld dat de Japanners een enorm gedeelte van het terrein in krachtigen staat van tegenweer gebracht, en het leger der Russen van weerskanten hebben ingesloten, zoodat de stand van zaken voor de Russen er alles behalve rooskleurig zal uitzien, zoodra het tot een treffen komt. Met den „vrede" is men nu zoover gevor derd, dat de vertegenwoordigers der beide mogendheden spoedig op de plaats van samen komst, Washington, zullen kunnen onderhan delen. Als men zoo leest dat er, zooals trouwens te begrijpen is, van Rusland wordt geëischt, dat het oorlogsschatting zal betalen en afstand doen van een enorm stuk grond gebied, dan vreezen we, dat er nog al be zwaren van Rusland's zijde zullen worden geopperd, al staat er weer tegenover dat naar alle waarschijnlijkheid het resultaat van de heele zaak toch in het nadeel van Rusland moet uitloopen en misschien, indien de oorlog wordt voortgezet, onder nog meer nadeelige en vernederende omstandigheden dan thans nog 't geval is, later de vrede tot stand zal komen. Men is vol verwachting naar het resultaat, waartoe de vredesonderhandelingen zullen leiden. Het Russische volk, zijnde de direct dupe van de historie, wil niets liever dan de vrede, maar Amsterdam, 3 Juli. Aangevoerd 212 Run deren, le kwal. 73 k 74 ct., 2do kwal. f 0.68 f 0.72, 3de kwal. 64 ac. perK.G. 235 Molk en Kalfkoeien f 125 k I 280, 0 Graskalveren af-Schapen f k f 98 N uchtero Kalveren f 7,A f 15, Lammeren f 453 vette Varkens 46 a 47 ct. per K. G, Pnrmerend, 4 Juli. Aangevoerd 529 Run deren en 21 Stieren. 290 vette Kalveren 60 A 75 ct. per KG., 307 nucht. Kalveren f 8 k f22 p. stuk, 206 votto Varkens 43 k 47 ct. per KG. 24 magere Var kens f 16 k 20, p st. 147 Biggen 17 kf'10 p. st.1029 Schapen f 20 k f 28 325 Lammeren 1' 8, a f 15, Kip-Eieren f 3,50 k 1 390 per 100. st. Vette Koeien, 290,prijsh. h. matig. Gelde KoeieD, prijsh. handel matig. Melkkoeien, prijsh.handel matig. Vette Kalveren, prijsh. h. matig. Vette Schapen n. in prijs h. vlug. Lammeren, prijsh. handel stug. Nuchtere Kalveren, prijsh., h. stug. Votte Varkens, prijsh h- matig. Magere Varkens, prijsh., h. matig. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan hot postkantoor Den Burg Texei. en do, daaronder ressortcerendo, hulpknntoron word gedurende de maand Juni 1905, Ingelegd f 26216,02'. Terugbetaald - 10128,96. Het laatste, door dat kantoor uitgegoven, boekje, draagt hot nummer 2856.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 2