Buitenland. Ingezonden Stukken. Marktberichten. Pre dikbeur i e n, Hoe behoor en molenwieken bij onweer te staan Naar aanleiding van het bericht uit IJsel- monde, dat de bliksem sloeg in den molen van den heer A. Goud en diens vrouw, die voor het raam zat, gedood werd, schrijft de heer J. B. v. Loenen, hoofdopzichter van den waterstaat van het hoogheemraadschap Rijn land- in het „Leidsch Dagblad" het volgende In aanmerking nemende mijn waarnemingen op mijn rondzwervingen in Rijnland, en het feit, dat het gemak der molenaars meebrengt de wieken „over kruis" te laten staan, ben ik overtuigd, dat de wieken van den IJsel- mondschen molen, toen die door den bliksem getroffen werd, „over kruis" stond. Daarom wijs ik nogmaals op de veel grootere kans, die er voor een windmolen bestaat, om door den bliksem getroffen te worden, indien de wieken „over kruis" (-)-) dan wanneer zij „over hek" (X) staan. Bij eenig nadenken zal iedereen wel be grijpen, waarom één veel hooger staande wiek meer kans heeft dan twee minder hoog staande. Ik heb wel eens vernomen, dat er brand- assurantie-maatschappijen zijn, die in de polis de voorwaarde verbinden dat de schade welke aan windmolens wordt toegebracht door het inslaan van den bliksem, niet ver goed wordt, indien de maatschappij bewijzen 4 kan, dat de molenwieken „over kruis" ston den, toen de molen getroffen werd. Een beetje kras zou ik die bepaling echter wel vinden. Intusschen is het mijn vaste overtuiging, dat in de instructie van alle poldermolenaars de bepaling moest worden opgenomen dat zij verplicht zijn bij buiig weer in de zomermaan den en bij naderende donderbuien de wieken „over hek" te plaatsen. Een onfeilbaar middel tegen het inslaan is die over-hek- plaatsing wel niet, maar het gevaar is er toch veel minder groot door. Een afdoend middel is natuurlijk het plaatsen van een bliksem-afleider en het onderhouden daarvan in afleidenden staat. De aardappelziekte in Zeeuwsch-Vlaan- deren neemt toe. Zoowel uit het Oostelijk als uit het Westelijk gedeelte verneemt men daaromtrent onrustbarende berichten. Uit Stavoren wordt gemeld: Een zelden in de Zuiderzee voorkomende visch, de groote zeenaald (Syngnathus abus,) werd dezer dagen door een onzer visschers in de stadsgracht gevangen. Bij het schutten zal hij door de sluis naar binnen zijn gekomen. Deze visch is merkwaardig, doordat de kieuwspleeten nagenoeg geheel met den huid overtrokken zijn, zoodat er voor de uitade ming van het water slechts een kleine opening overblijft. Doch vooral wat betreft de voort planting, vertoont deze vischsoort een sterke en interressante afwijking van den regel. De mannetjes nl. zijn toegerust aan de buikvlakte met een broedzak, waarin door de wijfjes de eieren worden gelegd, om daarin tot ontwikkeling te komen. Het hier gevangen exemplaar mat ongeveer. 55cM. en was dus nagenoeg volwassende lengte gaat nl. 60 cM. niet te boven. Eigenaardig is ook dat deze visch zeven- kantig van vorm is. Hij houdt zich hoofd zakelijk in zuidelijke zeeën op en is na verwant aan de zoogenaamde zeepaardjes. („L. Ct.") Door zonnesteek gedood. De warmte eischte Zaterdagmiddag te Blokzijl een slacht offer. De arbeider Arend Harsevoort, bezig op het land met hooien, werd door een zonne steek getroffen en was onmiddellijk een lijk Hoe gevaarlijk het is als kinderen bij de lucifers kunnen komen bleek helaas Zondag middag weder. Een tweejarig kind van J. v. d. V. te Nijega, even aan het ouderlijk toe zicht ontsnapt, stichtte brand in haar vaders timmermanszaak. Alles brandde totaal tot den grond af. Vier arbeiderswoningen werden ternauwernood gered. Een brandspuit was niet aanwezig. De ouders waren wanhopig, vooral omdat den vorigen dag twee scheeps ladingen hout waren aangevoerd, zoodat de schade voor den timmerman waarschijnlijk onoverkomelijk zal zijn. Door het hoofdbestuur der Schippers- vereeniging „Schuttevaer" is een adres gezon den aan Hare Majesteit de Koningin, waarin, onder dankzegging voor het instellen eener staats-commissie voor de Ned. schipperij, nog maals aandacht wordt gevraagd voor het adres van 23 Juni 1904 betreffende droog legging der Zuiderzee, welk groot nationaal werk jaren lang verbetering in het binnen schippersbedrijf zou kunnen brengen en het meest rationeele middel zou zijn. Daardoor zou aan velen een terrein van werkzaamheid worden gegeven, terwijl het telkenjare terug- keerend watergebrek in de provincie Fries^nd, een euvel zoo hoogst nadeelig voor het scheepvaartverkeer, zou worden ondervangen. Van de goede oude tijd? Bij een dezer dagen te Terborg gehouden verkoop van den inboedel van den heer Th. Snel ting werden door den wethoudei Ver- heijen gevonden een aantal werktuigen, waar moe in de middeleeuwen misdadigers gebrand merkt werden. Deze werktuigen, waarschijnlijk oorspron kelijk afkomstig van het huis Wisch, later overgebracht naar het gemeentehuis te Terborg, werden voor ongeveer 40 jaar, toen het laatste naar Varsseveld werd verplaatst, op een of andere wijze vergeten. Het zijn er 6, waaronder 3 zware. Op het eene staan de letters H. W,, op een ander M. met een kroon er boven, en op een derde het wapen der heerlijkheid Wisch. De overige drie bevatten respectievelijk de letter A. F. C. en een vluchtenden haas (zeker voor stroopers) Ook werden nog stukken van een wurgpaal met kettingen er aan gevonden, terwijl ten slotte nog kan worden meedegedeeld, dat de galg reeds vóór jaren voor handwijzer was gebezigd. („Zw. Ct.") Op een krib in den IJsel te Dieron werd door de politie een vrouw gevonden, met een zevenjarig meisje de eerste verkeerende in zeer opgewonden toestand, wilde zich met haar dochtertje, dat ze uit de school had gehaald, verdrinken Met veel moeite wist de politie haar te overreden naar huis te gaanhet kleine meisje toonde zich zeer verheugd dat nog tijdig genoeg hulp was komen opdagen. (Arn. Crt.) Dinsdagmorgen was de echtgenoote van den machinist A. de K., wonende Jacob- Cremerstraat 50 te Arnhem, even een emmer water achter haar plaats halen. Intusschen had een vijfjarig zoontje, dat met zijn tweejarig zusje alleen was gebleven, een stuk papier aangestoken aan een bran dend gaskomfoor en hield dit papier bij de rokjes van zijn zusje, waardoor deze en haar schort in brand vlogen. Toen de moeder terugkwam, vond zij haar kleine in brand staan, waarop zij onmiddellijk de emmer water over het kind uitwierp, waardoor de vlammen werden gedoofd. Het kind had echter vrij ernstige brand wonden in het aangezicht, gekregen. Dat veel last door de ingezetenen aan hunne woningen wordt ondervonden door marskramers, vermomde bodelaars, enz., is algemeen bekend. Maar iets nieuws onder de zon is zeker, dat een armoedig gekleede vrouw dezer dagen zich in een deftige buurt te Haarlem aan meldde, met de vraag, of ook de dames of dienstboden wensebten om de kaart te worden gelegd. Zij verstond haar vak uitstekend. Woensdag is ten huize van de 74-jarige weduwe H. t. N. in de van Hattumstraat te Zwolle, het ledikantkleed door een nacht licht in brand geraakt. Toen de 43-jarige zoon, die op een aangrenzende kamer sliep, wakker werd, stond zijn moeder geheel in brand voor het ledikant. Toen bij met een kussen en een emmer water den brand trachtte te blusschen, viel de vrouw, wier kleeding en baar waren verbrand, dood neder. De inmiddels gewaarschuwde politie bluschtte met een slang op de waterleiding het in brand staande ledikant. Het bleek dat de vrouw door verstikking was overleden. Onlangs hield keizer Wilhelm inspectie. Een stevige Uckermïiker, Andrée geheeten, trok zijn aandacht. Vriendelijk vroeg de keizer: „Weet je wel van wie je een naam genoot bent." „Jawel Majesteit, van den noordpool-vaar- der." Verwonderd vroeg de keizer hoe bij dat wist. Dat heeft de kaptein gezegd, klonk slag vaardig het antwoord. Wat, vroeg de keizer, heeft de kapitein jullie alles van Andreé verteld O neen, veel niet, Majesteit, by zeide slechts: ik wou dat hij je meegenomen had. De keizer, die zijn lachen niet meer meester was, gaf den grenadier een vijfmark-stuk en kon nog net zeggen „Nu, zoo erg zal het wel niet zijn." „Ik ben Emma Calvé." Dat zeide de beroemde zangeres die in Amerika gastvoor- stellingen geeft. In een postbureau waar zij zich begaf om een brief (poste restante) af te halen, wilde de ambtenaar den brief niet afgeven omdat zij geen overtuigend bewijs bij zich had dat zij Calvé was. „Ik ben Calvé," zeide de zangeres op een toon als wilde zy zeggen Hoe is het mogelijk dat ge dat niet weet? Doch de ambtenaar hield zich aan zijn instructies. „Nu luister dan," zeide de zangeres, en zij begon eer. van haar glansnummers te zingen. Toen was de man natuurlijk overtuigd. Reclame. De Amorikaansche vertegen woordiger van een Fransche champagne-zaak heeft dezer dagen te Londen door een eigen aardige reclame de aandacht trachten te vestigen op bet fabrikaat, dat hij wil pous- seeren. In een groot restaurant in de Britsche metropolis gaf hij een diner van 25 couverts, dat 50,000 franken heeft gekost. Voor de gelegenheid was in een der benedenzaalen van het restaurant een reusachtige roeiboot gebouwd, waarin de feestdisch was geplaatst, welke rijk met zeldzame orchideeën was versierd. Vervolgens was het vertrek onder water gezet. In dien geïmproviseerden vijver zwom een dertigtal eenden en ganzen rond. De muren waren geheel achter bloemtapijten verborgen. Overal in het vertrek waren kostbare electrische gloeilichten geïnslalleerd. Na den maaltijd deed zich een beroemd tenor hooren, die voor zijn kunstprestatie 10,000 franken ontving. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Aan de Vrouwen en Meisjes van Texel. L. S. 't Is de vereeniging „Texel's Belang,die U nogmaals wil wijzen op de tentoonstelling van handwerkjes, enz., welke straks in het najaar gehouden zal worden. Niet tevergeefs werd een beroep op Uwe welwillendheid gedaanverschillende voor werpen, waaronder kostbare, kwamen reeds in en werden toegezegd. Voor eene goede bewaarplaats voor een en ander werd gezorgd, waarom ondergeteeken- den U uitnoodigen, om de zaken, die verder reeds voor het schoone doel in gereedheid gebracht werden, bij de plaatselijke besturen te willen deponeeren, die gaarne voor het verdere zorg zullen dragen. Voor eene goede regeling is het wenschelijk, dat reeds nu zooveel mogelijk bijeengebracht wordt, terwijl nog tijd genoeg overblijft, om het een of ander te vervaardigen. Mogen nog zeer velen Uwer bereid gevon den worden, om iets af te staan voor die tentoonstelling en latere verloting, opdat een en ander getuige van de liefde en deelneming, die de Texelsche Dames toedragen aan hare arme en diepgetroffene plaatsgenooten. Met hartelijken dank voor het reeds ge schonkene, Hoogachtend en Aanbevelend, Het Dag. Bestuur van „Texel s Belang': Mr. W. F. Iliddingh, Eere-Voorzitter. W. Mets Tz., Voorzitter. J. Daalder Dz., Secretaris. R. Visser, Penningm. Het Bestuur van de Propaganda-Commissie B. Van Zweden. J, de Jongh. M. Kroon Jbz. F. Heeroma. Kondag 9 Juli 1905. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schröder. Koog. Voorin 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Visser. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Heer D. Boer, candidnat tot den H. dienst. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barende. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Eooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Geen dienst Scliagen, 6 Juli Aangevoerd: 1 paarden f 180 a i 8 Stieren f 50 a f 210 6 Golde- kooien f 120 a 1170; 20 Kallkoeien 1160,— 1290: 25 Nuchtere Kalveron 18, a 17- 380 Schapen f 12 a 1 28150 Lammeren 110, af 14; 2 Varkens f 10, af 13; 19 Vette Varkens 44 a46 cent per kg.;— Vette Koeien 1 a 1 Graskalvcren f af 35 Biggen f 8 a f 10 Boter f 1,05 a f 1,15 per K.G.Kipeioren f 3,00 a f 3.50. Leiden, 7 Juli. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen 197 stuks 1 163 a 1 297 31 Stieren f 90 af 340: Veulens 0 stuks 10a f 0 95 kallkoeien 1 179 a f 293 Melkkoeion f 179 a 1293; 120 Vnrckoeicn f 98 a f 140, 197 Vette koeien f' 153 a 1297 97 Vette kalveren 1 35 a f 7681 Magere kalveron 1 6,— a ill; 16 Graskalvoren 178 a 1118; 313 Votto schapen 1 25 a 1 29163 schapon (weide) f 15 af' 21.; Paarden 1 al 160 Magere Varkons 1' 16 a f31. Vetto Varkens a ct. 163 Biggen f 6 10, 288 Lammeren f 8, a f 13. („Tel.")

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 2