N°. 1861. Donderdag 13 Juli 1905. 18de Jaargang, Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland» E! Uit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Burg op Texel. UITSLAG VERKIEZING. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel maken bekend, dat een afschrift van het proces-verbaal, vermeldende den uitslag der op 8 Juli 1905 gehouden stemming, ter verkiezing van vier leden van den Gemeente raad is aangeplakt en voor een ieder ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt. Texel, den 10 Juli 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. KEIJSER Lo. Burgemeester. RUIBING Secretaris. n E R S T E M M 11\ G. voor den GEMEENTERAAD. De BURGEMEESTER der Gemeente Texel brengt ter openbare kennis, dat op Zaterdag dm 15 Juli aanstaande van des morgens acht tot des namiddags vijf uren, de herstem ming zal geschieden ter vervulling van een plaats in den Gemeenteraad. De candidaten, in alphabetische volgorde zijn: KOORN P. C. LAP K. Bz. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van strafrecht, luidende „Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende aan eene krachtens wettelijk voor schrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste EEN JAAR." Texel, den 11 Juli 1905. De Burgemeester voornoemd, F. KEIJSER L.B. TEXEL, 12 JULI 1905. Droogte De aanvoer van vee aan de markt vau Maandag j.l., wees de barometerstand aan: „mooi, droog weêr." Gelukkig dat men elders van de droogte nog niet zooveel last schijnt te hebben en dus voor afzet van vee nog goede gelegenheid blijft bestaan. Zulks bleek ook op de markt van Maandag, waai de handel nog al vlug mocht heeten, bij goede prijzen. Ter markt werden aangevoerd 1 paard, 4 koeien, 5 n. kalveren, 443 schapen en 626 lammeren. Prijzen waren paard f 250; koeien f 135 a 165; n. kalveren f 10 a 11; schapen f 14,50 a 18,75; lammeren f 12 a 13,50. Vlugge handel. Den lOden Juli zijn van hier uitgevoerd, 688 lammeren, 89 schapen, 13 kalveren en 9 koeien. Verkiezingen. De verkiezing van leden voor den Gemeenteraad alhier, zal naar wij mogen verwachten, met de herstemming op Zaterdag a. s. beëindigd worden. Dan wacht ons binnen kort weder de ver kiezing van een lid yoor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voor het district Helder. Naar „De Tijd" van wel ingelichte zijde zegt te hebben vernomen, moet in marine kringen ernstig er aan gedacht worden, de candidatuur voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in het district Den Helder aantebieden aan den tegenwoordigen Minister yan Marine, den heer Ellis In aanmerking genomen, dat in de nieuwgekozen Kamer (evenmin als dat het geval was in de tegenwoordige) een ma rine-specialiteit zal zitting nemen is het zeker, dat van een algemeen standpunt voor een candidatuur-Ellis veel zou te zeggen zijn. 't Is bekend dat bij de Nederlandsche marine de heer Ellis bij hoogeren en lageren steeds een zeer goeden naam had en vooral bekend is om het warme hart, dat hij den minderen schepelingen toedraagt. Een andere vraag evenwel is, zegt „de Tijd," of de heer Ellis in de tegenwoordige omstandigheden als een genoegzaam principieel man kan beschouwd worden om bij de rechterzijde voor een Kamer- candidatuur in aanmerking te komen." Naar de „Opr. Hrl. Crt." verneemt is het Haarlemsche raadslid W. A. J. v. d. Kamp, gepolst voor den Kamerzetel te den Helder. De lijst van Texelsche broedvogels bevatte tot heden 87 namen. Hieraan kan nog weer een nieuwe vogel toegevoegd wor den, die ons tot heden slechts op den trek bezocht, n.l. de Waterral of Rallus aquaitcus, waarvan een legsel is gevonden. Waar we in 't algemeen gaarne mede werken tot bescherming van de vogels, daar willen we in het bijzonder er op wijzen, dat het wenschelijk is, om vooral die eieren, welke men niet kent en die zelden of nimmer voorkwamen, in de nesten te laten. Met kennis te geven, aan iemand, die er meer van kan weten, bereikt men beter resultaat, dan de zoogenaamd „vreemde" eieren weg te nemen en op te zenden. Texel is immers een gastvrjj oord voor vreemdelingen, zoowel dieren als menschen! Koog, 10 Juli 1905. Heden brandt het huisje, eigenaar P. Maas, bewoond door H. de Ridder totaal af. Geen persoonlijke ongelukken. Oorzaak onbekend. Alles verzekerd. De Cocksdorp, 10 Juli. Heden had de proefneming met de bij de Krim gestatio neerde reddingsboot plaats. Do zee was zeer kalm. Drie tochtten werden volbracht, waarbij bootsman en roeiers zich flink van hunne taak kweten. De boot voldeed in alle opzichten. Twee leden en de socretaris van het plaat selijk bestuur, benevens een aantal belang stellenden waren op het strand tegenwoordig. De afgeschoten vuurpijl had zooveel kracht, dat zij ver achter de boot in zee neerviel. De richtiDg had iets beter kunnen zijn. Vlieland, In de maand Juni werd in de Rijkspostspaarbank alhier ingelegd f 649, terugbetaald f 385 Het laatst uitgegeven boekje was no. 232. Het onweder dat hier Zondagavond dreigde heeft zich elders geducht doen gelden; zoo schrijft men uit den Haag: Het zware weder, gepaard met hevige slagregens, dat zich Zondagnamiddag boven Den Haag en Scheveningen ontlastte, heeft vooral op de badplaatsen den Zondag van vele personen op onaangename wijze ver stoord. De benedenwoningen in Keizerstraat en op Badhuis en Havenkaden stonden blank en moesten worden ontruimd. Over de Haven kaden stroomde het water als een waterval het Kanaal in. Door den feilen stroom op Badhuiskade en het opwellen van het water uit den grond, waardoor de straatsteenen werden opgewor pen, had de electrische tram geruimen tijd vertraging. Vele andere berichten maken melding van het onweder en onheilen daardoor veroorzaakt. Het „Haagsche „Weekblad", ter ver breiding van de vrijzinnig-democratische be ginselen, schreef Maandag 1.1: „Van verschillende zijden bereikten ons in de verkiezingsdagen mededeelingen van arbei ders, aan wie de gebruikelijke en door de wet voorgeschreven twee uur om te gaan stemmen, waren onthouden. Wij willen onmiddellijk aannemen, dat het in sommige bedrijven lastig is, een deel van het personeel gedurende twee uur te missen, doch waar het e9n zoo groot belang geldt, moet elk be zwaar van particulieren aard ter zijde worden gesteld. „Ook met het voorschrift, door de Kieswet gegeven, dat ten minste 24 uren van te voren door den patroon moet worden aangegeven welke twee uren hij beschikbaar stelt voor de kiezers onder zijn personeel, is schromelijk de hand gelicht. Op zoo goed als geen enkel bouwwerk, en dat is toch voor zeer vele handwerklieden de „werkplaats", waarvan de wet spreekt, was iets in dien geest aangeplakt. „Al deze gewildo of onwillekeurige misbruiken behooren te worden afgeschaft door een nauwkeurige handhaving der wet. „Of nog beterdoor den stemmingsdag te maken tot een wettelijken vrijen dag. Dan is al dat gescharrel radicaal de wereld uit. Men schrijft aan de „Ass. Ct." In Friesland hebben eenige jagers aan Ged. Staten verzocht, in deze provincie de jacht op waterwild—waarvan de opening gewoonlijk in de eerste helft der maand Augustus ge schiedt zes weken later te openen. Als redenen worden vermeld, dat in het begin van genoemde maand het wild dat ge schoten wordt nog niet volwassen is en weinig waarde bezit, en daarenboven de ver zending bij het warme weder wegens bedorf meermalen zeer bemoeilijkt wordt. In een driestar zegt „De Standaard" Dezer dagen kwam de Collectenwet bij de Tweede Kamer in. Een hoognoodige aangelegenheid wordt daarbij geregeld. Maar al te vaak komt bij de Collecten mis bruik voor. Er zijn vereenigingen, die heeten philantropisch te wezen, en die niet anders bedoelen dan uit collecteeren te gaan heel het land door, en voor reis- en verblijfkosten en verdiensten zóóveel van het ingezamelde geld af te nemen, dat er zoo goed als niets overblijft. Dusver kon dit niet belet worden. Thans worden de daarvoor noodige maatregelen voorgesteld. Abonnementsprijs per S maanden Voor den Burg 30 Ct-a. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met terhooging der porto's. COURANT. Prijs der Advertenlièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. BEKENDMAKING. Bepaling stemtijd artt. 57 en 5S der Kieswet. De Burgemeester der Gemeente Tjjxel herinnert personen, bij wie en bestuurders van bijzondere onder nemingen en instellingen, waarbij mannen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, in dienstbetrekking zijn; dat zij volgons art. 57 der Kieswet, verplicht zijn te zorgen, voor zoover niet bij algemeencn maatregel van bestuur vrijstelling is" verleend, dat ieder van dezen, die bevoegd is tot eene te houden stemming of her stemming mede te werken, gedurende ten minste twee achtereenvolgende uren, tusschen acht uren des voor- middags en vijf uren des namiddags, daartoe gelegen heid vinde. dat zij, volgens art. 58 van genoemde wet voor zoover arbeid wordt verricht in fabrieken of werkplaatsen' verplicht zijn te zorgen dat in het arbeidsloknal en zoo er meerdere lokalen zijn, in het grootste of wel in meer dan één arbeidsloknal, gedurende twee werkdagen vóór, en op den tot stemming bepaalden tijd op een zichtbare wijze is opgehangen eene door hen of van hunnentwege onderteekende lijst, de twee achtereen volgende uren, bovenbedoeld, vermeldende, voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamenlijk dat, volgens art. 154 der Kieswet, overtreding van bovenstaande voorschriften wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste vijf en zeventig gulden. De algemeenc maatregel van bestuur, bovengenoemd, is gegeven bij Kon. besluit van 24 Mei 1001, St.bl. No. 109 en luidt als volgt: Artikel 1. Vrijstelling wordt verleend nan de in art. 57 der Kieswet bedoelde personen en bestuurders van bijzon dere instellingen en ondernemingen ton aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde personen, welke uithoofde van die dienstbetrekking op den dag der stemming tusschen do in vermeld artikel gonoemde tijdstippen niet gedurende twee achtereenvolgende uren vertoeven in do gomconto, op welker kiezerslijst zij voorkomen. Artikel 2. Vrijstelling als omschreven in het voorgaand artikel wordt voorts vorloend aan geneeskundigen en apothekers een aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijndo e-sonen alsmede aan personon en bestuurders van ijzondero instellingen en ondernemingen ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijndo ziokenvorplcgers. 'Texel, don 11 Juli 1005. Do Burgemeester voornoemd, E. KEIJSER L. B.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1