w N°. 1862. 18do Jaargang, Nieuws- en Advertentieblad. rJ Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD BE ROOIJ, Parkstraat Bübg op Texel. l <j Texel, den 14 Juli 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. KEIJSER, Lo. Burgemeester. RUIBING, Secretaris. TEXEL, 15 JULI 1905. Naar ons wordt medegedeeld bestaat bij het Texelsch Fanfarecorps het voornemen om Zondag a. s., des namiddags te half vier eene uitvoering te geven op de Groeneplaats; na daarvoor bekomen toestemming. In den loop dezer maand zoo wordt ons medegedeeld werden, na afgelegd examen, onze jeugdige plaatsgenooten Jacob Kuiper en Eliza Noordijk, beiden leerlingen der School met Uitgebreid Leerplan alhier, toegelaten tot de Rijks Hoogere Burgerschool te Helder en die te Utrecht. Het nut van Vereenigingen is onmis kenbaar en springt meermalen in het oog. Thans is het weder de Provinciale afdeeling der Vereeniging „Pluimveehouderij in Neder land" die hare leden eenig voordeel tracht te bezorgen; zij wenscht namelijk bij ge noegzame deelneming, te Amsterdam eene eierenmarkt te openen, waar dagelijks uit sluitend de eieren van het pluimvee der leden zullen geveild worden. Meenende daarmede de belangen der leden op eene krachtige wijze te bevorderen, noo- digt zij hen die daarvan willen gebruik maken, uit, hunne namen schriftelijk per brief of per briefkaart optegeven aan den heer D. W. Coninck Westenberg, met opgave hoeveel kippen door ieder hunner worden gehouden. Heden wordt de herstemming gehouden voor een lid van den Gemeenteraad alhier; naar men weet komen in herstemming de heeren P. C. Koorn en K. Lap Bz De stem bus blijft geopend tot des namiddags 5 uur. Van den uitslag zullen wij zoo spoedig mo gelijk, per bijhlaadje op dit nummer, onze losers in kennis stellen. Voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, voor het district Helder, waarvoor de verkiezingsdag evenwel nog niet is bepaald, worden alreeds vele namen genoemd, n.l. de heerenEllis, Staalman, v. d. Kamp, Treub, Zelvelder, Z. v. d. Berg, Netscher en mogelijk nog wel anderen, naar men ziet is er voor raad; bij zulk een groot aantal personen, is het te verwachten dat 't een geduchte wedloop zal worden. „Wij kunnen echter mededeelen, zegt de „Zijper Cour.,8 dat de G'entr. Lib. kiesver- eeniging nog niet heeft vergaderd, en dus van eenige candidaatsbespreking nog niets bekend is. Bovendien zal de verkiezing nog wel wat duren. Art. 130 der kieswet is iets onduidelijk en geeft in het geval als hier geen uitslag. „Eene vacature bestaat er voor hetoogen- blik niet. De oude Tweede Kamer is nog niet afgetreden. Eerst na de opening van de nieuwe is er een vacature. „Zeer waarschijnlijk is het dat de verkie zing eerst in September zal plaats hebben, of de Minister moet er anders over denken." Wij zijn het met de laatste beschouwing van de Z. Ct. in deze niet eens. De verkiezingen in Juni jl., waartoe ook behoort de verkiezing wijlen den heer Ger ritsen, had ten doel de samenstelling van een geheel nieuwe Kamer, welke met Sep tember hare werkzaamheden zal aanvangen. Met die samenstelling wordt niet gewacht tot de oude Kamer is heengegaan, doch in tijds wordt daartoe overgegaan. En waar nu het geval zich voordoet als hier, dat door het overlijden van een gekozen lid in de volledige samenstelling eene open plaats ontstaat, daar zou het toch zeker wel wat vreemd zijn te wachten op het feit, dat in de eerste zitting dier nieuwe Kamer eene vacature wordt geconstateerd. Ons bedunkens zijn er alle redenen om te zorgen dat die samenstelling alsnog geheel naar den eisch wordt tot stand gebracht in dien daartoe, zooals in dit geval, de gelegen heid bestaat. De kiezers in zulk een district mogen eischen dat hun afgevaardigde ook voor de eerste zitting der Kamer zal zijn aangewezen. Wij meenen dat hier dezelfde toepassing mag geiden als waar in eenig district door den gekozene voor zijne benoeming wordt bedankt. In dien geest verwachten wij dan ook dat zal worden beslist. Den 12en Juli zijn van hier uitgevoerd 395 schapen, 25 lammeren, 6 koeien en 11 kalveren. Oudeschild, 14 Juli. Gisteren liep hier binnen een stoomschip uit Zeeland, gemerkt IJ. E. 78 en genaamd „Luctor et Emergo." Dit stoomvaartuig, ingericht voor de mossel- visscherij, was op weg naar de Zuiderzee om daar naar mosselzaad te zoeken. Er werd f 60 uitgeloofd aan ieder, die een goede plek kon aanwijzen, waar veel mosselzaad kon worden gevischt. Niemand zag er echter kans toe om dit bedrag te verdienen. Onze vroegere plaatsgenoot, de Heer J. M. Hillenius, onderwijzer aan de Nutsschool te Nijmegen, is te Haarlem benoemd tot onderw. aan de O. L. School. De vereeniging „Dorpsbelang" alhier, tien jaren geleden opgericht om het dorp zoo goed mogelijk van drinkwater te voorzien uit de weezeputten, zet het aangevangen werk nog steeds krachtig voort. Dezer dagen heeft zij op do meest ondiepe plaatsen weer de Schildsloot doen uitbaggeren en nu weer laat zij op verschillende plaatsen de beschoei ing herstellen. Oosterend, 14 Juli. Bij het Hoofdbestuur van „Texel's Belang" zjjn deze week ver schillende keurige handwerken ingekomen. Daaronder bevindt zich een beddesprei van hooge waarde, welke vervaardigd en voor het goede doel geschonken is door een paar dames van hier. Stellig zal dit kunstwerk op de aanstaande tentoonstelling de algemeene aandacht trekken, maar ook zal het ongetwij feld als een der hoofdprijzen bij de daarop volgende verloting kunnen dienen. Bij de Ned. Herv. Gem. alhier is beroe pen de Heer J. H. van Paddenburgh, candi- daat te Utrecht. De Cocksdorp, 13 Juli. Het feest der schoolkinderen werd gisteren op een weiland bij het dorp met veel opgewektheid gevierd. Het terrein was met vlaggen getooid. Tal van belangstellenden waren getuige van de feestvreugde. Aan de wedstrijden werd door alle kinderen deelgenomen. Achtereenvolgens werden uit gevoerd: 1. Sprietloopen, 2 wedloop met hindernissen, 8 houtjesrapen, 4 wedloop met ballen op een lei, 5 balwerpen in een mand en 6 den kop van eene pop afwerpen. Vooral de nummers 2 en 6 vielen bijzonder in den smaak. De 12 prijzen werden den winners in de school uitgereikt. De daarna gehouden tom bola maakte ook de niet-winners met een prijsje verblijd. Ververschingen en versnaperingen werden ruimschoots uitgedeeld. Uit Appelscha schrijft menZeven jaar geleden waren ze getrouwd, zonder middelen, steunende op hun arbeidskracht, bezield met goeden wil. En ze waren niet ongelukkig geweest. Door aanhoudend zwoe gen, ontberend wat niet strikt noodig was, ja vaak het noodige, hadden ze 't reeds zoover gebracht, dat ze twee koeien op stal hadden, best9 melkgeefsters, dat ze varkens konden mesten voor den handel. Hoopvol gingen ze de toekomst in. Wel konden ze nog niet alles hun eigen noemen, maar 't zou, als alles meeliep, niet zoo lang meer duren. Hij was 14 dagen geleden naar den „hooiboer" bij Follega gegaan. Daar kon hij in zeven weken een aardig stuivertje overleggen. En nu Gistermiddag ontstond brand in 't achterhuis. In een oogenblik stond alles in lichte laaie. Ternauwernood ontkwam de vrouw met haar drie kindertjes. Alles weg. Koeien verbrand, varkens verbrand, hooi ver brand, inboedel verbrand I En niets verzekerd. De ongelukkige zijn de arbeider A. van Veen en echtgenoote. Een treurig geval. Het huis, behoorende aan J. Oost, was verzekerd. Dinsdag morgen is overleden mevr. Abrahams Wijnberg, te Kampen, die den leeftijd bereikte van 106 jaar en drie maanden. Men schrijft uit Fr. Zuidoosthoek aan de „Leeuw. Ct."Het schijnt wel, dat de wildbaan hier ruim voorzien zal zijn den komenden herfst. Reist men, vooral bij avond, door de meest boschrijke streken, dan ziet men legio jonge hazen en konijnen huppelen op de bermen der wegen en de boeren ondervinden op hun bouwakkers en tuinen, dat zij mede geroepen zijn om in het onderhoud dezer knaagdieren te voorzien. Pas aangelegde bosschen moeten het mede ontgelden, wat natuurlijk in het vervolg grooter schadepost wordt. De hooilanden getuigen mede, dat er aan pluimwild geen gebrek is. Een droge herfst, daarop een winter zonder sneeuw en nu een droog voorjaar, dit alles schijnt zeer bevorder lijk te zijn geweest aan de volmaking van het al dorado van den jager. Aardappelziekte. In verschillende deelen van Zeeland begint zich de zoo gevreesde aardappelziekte te ver- toonen. Eerst schimmelt het loof, later wordt het geheel zwart. De „Ass. Ct." verneemt uit Westdorp: Het leven van jong weidevee, van ongeveer 1-jarigen leeftijd, wordt hier en in het naburig Schoonloo bedreigd door eene schijnbaar nog onbekende ziekte, waaraan zij eenige weken lijden en die soms een doodelijk gevolg heeft. Aan deze ziekte zijn reeds een paar dieren gestorven, terwijl nog 8 fi 9 dieren aan de kwaal lijdende zijn. Volgens het advies van een deskundige is het beste de zieke dieren spoedig te plaatsen op een donkeren staL TEXELSCHE COURAHT, Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cta. Naar Amerika en andere landen met rerhooging der porto's. Pr{js der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts, per nnmmer. INRICHTINGEN, welke Gevaar, Schade of Hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Gemeente TEXEL brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van DAVID WILLEM CONINCK WES'IENBERG alhier, om vergunning tot oprichting van een beivaarplaats voor kunstmest stoffen op het perceel kadastraal bekend in Sectie D, No. 2262. Op Vrijdag, den 28 Juli 1905, des middags te 12 uren, zal ten Raadhuize gelegenheid be staan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake inge komen schrifturen.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1