Buitenland. Pre dikbeur ten, Marktberichten. De Ministercrisis. Uit Den Haag wordt aan „De Tel." geseind Naar ik verneem, bestaat er groote kans dat het nieuwe ministerie gevormd worden zal uit de Unie-liberalen en de Vrijzinnig democraten, een ministerie onder leiding van de heeren Goeman Borgesius (Binnenlandsche Zaken), en prof. Drucker (Justitie)met prof. Treub (Financiën); kolonel Cool, directeur der Krijgsschool (Oorlog); Van Deventer (Koloniën)Van Rossum of Janssen (Marine) Lely (Waterstaat)Van Raalte (Buiten- landsche Zaken). De Tariefwet. Dat men in het buiten land, met het oog op de Tariefwet, lang niet onverschillig was hoe hier te lande de ver kiezingen zouden afloopen, blijkt wel uit het feit, aan „De N. Ct." meegedeeld, dat de cliënten van de firma Godin, de bekende fabrikante, van kachels en fornuizen te Laeken bij Brussel, reeds 24 uur na den uitslag van de herstemmingen in het bezit waren van de nieuwe prijscourant. Men deelt het volgende aan de „N. Rott* Ct." mede. Dezer dagen heeft zich bij den officier van justitie te Arnhem vervoegd een dienstbode met een 10-jarig meisje; dat in deerniswek- kenden toestand verkeerde. Het kind moet ten huize van haren vader en stiefmoeder, die aan den Goesbeekschen weg onder de gemeente Groesbeek een fraaie, anderhalf jaar geleden uit blijkbaar zeer ruime beurs gebouwde villa bewonen, gernimen tijd aan gruwelijke mishandelingen hebben blootge staan. De dienstbode, dochter van een rijksveld wachter, heeft van een gunstig oogenblik partij weten te trekken om het kind in vei ligheid te brengen, en is in haar edel pogen volkomen geslaagd. Het kind dat vermogend is (aan welke omstandigheid de mishandeling wordt toege schreven,) is thans buiten het bereik van het lieve echtpaar, dat reeds een scherp verhoor heeft ondergaan. Verkeerde manieren Te Zuidland is bij een feestelijke viering van den uitslag der Gemeenteraadsverkiezing een hevige vechtpartij ontstaan, waarbij door de tegenpartij o. a. met steenen naar de feestvierenden werd geworpen en een der nieuw-gekozenen een gat in het hoofd werd geslagen. Men schrijft uit Scheveningen aan „L. en V." Een paar maanden geleden werd door de bewoners van een villa aan den Harstenhoek- weg waargenomen dat het huis „beefde." Dat geval is niet het eenige gebleven. Een tweede en derde geval heeft zich voor gedaan. Een daarvan in de Rotterdamsche straat, alwaar de bewoners besloten hebben het huis te ontruimen. Het derde geval is in een perceel aan den Kanaalweg. Opmerkelijk is, dat de trillingen niet steeds even sterk zijn. De vraag is nu naar de oorzaak van dat verschijnsel. Doch het zal niet gemakkelijk zijn, aanstonds een antwoord te geven dat voldoet. Kinderverwisseling. Ieder herinnert zich nog wel het geval van beweerde kinderverwisseling in het Wilhelmina Gasthuis te Amsterdam, dat een optisch bedrog is gebleken te zijnzulke gevallen van onvoldoende waarneming schijnen meer voor te komen. Verleden week werd het echtpaar W., te Amsterdam, met de geboorte van tweelingen verblijden wel een kindje van het manne lijk en een van het vrouwelijk geslacht. Het laatste kindje stierf echter reeds binnen één dag. De vader gaf zijn in leven gebleven-kind bij den Burgerlijken Stand aan en liet de aangifte van het overleden kind, gelijk dik wijls in dergelijke omstandigheden gebeurt, aan den aanspreker over, die de begrafenis verzorgd, daar zulke kinderen als „levenloos geboren" ingeschreven worden. Nu is door eene vergissing van den aan spreker, in overeenstemming met een ver keerde wijze van invullen van het attest door den geneesheer, die den dood van het mannelijk kindje foutief vaststelde, in plaats van het vrouwelijk het mannelijk kindje als overleden aangegeven, zoodat er voor de wet slechts van een overleden mannelijk kind sprake is. De vader geeft zich thans natuurlijk alle moeite om zijn uit een wettig huwelijk ge boren toch niet wettigen zoon een burgerlijke „wederopstanding" te doen ondergaan. Met dat al is de quaestie voor allen zeer onaangenaam, niet het minst voor den hier bedoelden geneesheer. („N. v. d. D.") Men leest in de „Stand." Een jongeling uit het Friesch dorp B. die in 't krankzinnigengesticht „Denneoord" te Zuidlaren (Dr.) verpleegd werd, wist te ont vluchten. Toen hij voor het kanaal kwam, zwom hij er door, kwam, bij de stad Groningen en begaf zich van daar op reis naar Friesland. Doornat en met doorgeloopen voeten klopte hij 's nachts bij zijn oom te S. in Friesland aan, doch zijn tante, meenende dat men een ontvluchte krankzinnige niet mag berber gen, wist te bewerken dat haar man, die oordeelde dat de jongeling niet meer krank zinnig was, met hem op reis ging naar B. waar zijn moeder woont. Daar aangekomen, werd hij door zijn moeder vriendelijk ontvangen, doch wetende dat er bij den burgemeester reeds een aanschrijving was ingekomen tot opzending, stelde zij dezen met de komst van haar zoon in kennis waarna hij in verzekerde bewaring genomen en ver volgens naar „Denneoord" teruggezonden werd. Om zijne vlucht te doen slagen moet een waschmeisje van 't gesticht hem van kleeren hebben voorzien, die zij met zijne voorkennis in een boschje had verstopt. Eon eigenaardig geval deed zich te Apel doorn bij de zitting van het kantongerecht voor. Een getuige, wien door den kanton rechter werd verzocht, den vereischten eed af te leggen door het opsteken van de voorste vingers der rechterhand, miste niet alleen die rechterhand, maar ook den duim en de voorste twee vingers der linker, zoodat hij den eed aflegde, terwijl hij den ringvinger en den pink der linkerhand opstak. Belangrijke uitvoer. De firma Gebr. Van Namen, te Zwijndrecht, verzond verleden Zaterdag haar lOOn waggon met aardbeziën naar het buitenland; een bijzonder hoog cijfer in vergelijking met het vorige jaar, toen het maximum 72 bedroeg. Met de 100e waggon was de verzending nog niet gesloten. In verband met de artikels 1 en 2 der statuten van den Nationalen Oranjebond behelzende o. m. het doelbevordering van den eerbied voor het Regeerend Vorstenhuis en de Staatsinstellingen en het aankweeken van verbroedering onder het volk, herdenking van verjaardagen van het Vorstelijk huis en den verjaardag van H. M. de Koningin als nationalen feestdag te vieren, het houden van lezingen en van genotvolle avonden, zoomede het behartigen der stoffelijke zedelijke belan gen der aangesloten corporatiën, wenscht men thans uitbreiding aan den Bond te geven door het stichten van onderafd. in alle plaat sen van Nederland. Personen en vereeni- gingen, met het doel boven omschreven sympatiseerende en die tot het vormen van onderafd. overgaan, kunnen inlichtingen beko men aan het secretariaat te Amsterdam, Heerengracht 377. Op een avond kwam een man, die er erg landlooperig uitzag op een ouden heer toe en hield hem een stuk papier voor. Wilt u misschien zoo vriendelijk zijn, dat papier voor mij te lezen De oude heer stak een lucifer aan en las: „Als je een geluid geeft, schiet ik je neer. Geef op je horloge, je beurs en je porte feuille en verdwijn." Doodelijk verschrikt overhandigde hij de gevraagde voorwerpen en ging snel verder. Niet ver van daar trof hij een politieagent aan en vertelde hem wat gebeurd was. De landlooper werd in hechtenis genomen. Voor de rechtbank verklaarde de man Ziet u, Edelachtbare, ik kan niet lezen of schrijven en toen vond ik 's avonds dat papier, en dacht dat het misschien van waarde was. Ik vroeg toen aan den eerste den beste, dien ik tegenkwam, om het voor mij te lezen Die mijnheer las het en gaf mij zijn geld en zijn horloge en liep weg. Ik was nog niet van mjjn verbazing beko men, toen was hij al weg. Ik dacht dat het een papier van waarde was en dat mijnheer mij een belooning gaf. De rechter geloofde hem helaas niet Een der rijkste ingezetenen van Brook lyn, Austin Shaw, die deerlijk met zijn ge zondheid sukkelde, heeft zich geheel hersteld door 45 dagen te vasten. Hij verloor 60 pond aan gewicht, maar voelt zich nu als verjongd en wedergeboren. Langzamerhand wendde hjj zich aan de vastkuur. Zijn dochter, die zich ook alles behalve wel gevoelt, wil nu zijn voorbeeld volgen. Een typische tegenhanger van de „voedingskuur," waarmee zenuwlijders ten onzent dikwijls worden behandeld. Bovenmatige hitte De correspondent van de „N. Ct." te Rome schreef in het begin dezer maand Sedert eenige dagen is het buitgewoon heet te Rome. Den 3en Juli steeg de ther mometer zelfs tot 40.1 Celsius in de schaduw. De straten zijn verlaten en de pleinen gelijken gloeiovens In geen 76 jaar is, voor zoover men heeft kunnen nagaan, in Rome zoo'n hitte voorge komen. De hemel is onbewolkt en we hebben in heel Italië volmaakte windstilte. De couranten geven iederen dag wel twee kolommen dooden of door een zonnesteek getroffenen. Vooral onder de veldarbeiders, die nu aan het oogsten zijn, is de sterfte groot. In de restauratie's zitten de heeren 's avonds zonder jas en vest, iets wat een Romein uit den gegoeden stand anders nooit doet. Het volk slaapt in de straten, maar de meesten kunnen niet eens slapen, want de nachten brengen geen verkoeling aan. In de huizen hebben we over dag 30 gr. Celsius, zelfs al sluiten we alle blinden en vensters reeds vanaf 8 uur 's morgenspotdicht. Het aantal zelfmoorden is aanzienlijk. Een ooievaar mot kunstbeen. Uit Wiesbadon schrijft men Door een ruwe hand werd de tamme ooie vaar, die sedert 5 jaar zijn verblijf houdt op het boschhuisje, zoodanig verminkt, dat de linkerpoot tot onder de knie was afgeslagen. De veearts Honert amputeerde het been en nadat de wonde goed geheeld was, heeft de Vereeniging tot Dierenbescherming door een firma in bandagen enz. een kunstbeen uit leder en gummi met bewegelijke teenen en beweegelijk kniegewricht laten maken. De bevestiging van dit kunstbeen geschiedde door middel van gummibanden boven d 3 knie. Nu maakt het dier zijn loopoefeningen, die ik den beginne zeer onbeholpen waren, maar waarin het spoedig de noodige geoefendheid verkreeg. LIJST van de aan het Postkantoor den Burg op Texel en de daarbij behoorende hulp kantoren ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden of afzenders, niet konden worden uitgereikt. Ie helft der maand Juli 1905. G. van Muien, Westeinde Barsingerhorn. S. Taconis, Haarlem. P. Zilvermeeuw, Schermerhorn. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Aangiften van 8 Juli tot en met 14 Juli 1905. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWDWillem Vlas en Martje Plat voet (Oudeachild.) Gerrit Weijdt en Anna Tuinder (idem.) GEBOREN Hendrikz. v. Hendrik Linden- berg en Jannetje van de Kreeke (Eierland,) Cornells z.v. Hendrik Koorn en Cornelia van Lenten (Everetekoog.) OVERLEDEN Geene. Zondag 10 Juli 1905. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur da. Schroder. Waal. Voorm 10 uur da. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur da. Viaaer. Oudeschüd. Nam. 3 uur da. Smita. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden. Coclcsdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barenda. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. De Vries. Nam. 2 uur de Hr. De Vries. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kuperua. Den Hoorn. Geen dienst Schagen, 13 Juli Aangevoerd: 3 paarden f 50 a 1 250: 17 Stieren i 100 a 1210; 82 Gelde- kooien t 120 a 1280; 30 Kaltkoeien 1140,-1 1265; 41 Nuchtere Kalveren 1 7, a 16,—i 700 Schapen t 12 a 1 29200 Lammeren 1 10, a 115 Varkens faf 11 Vette Varkens 48 a 51 cent por kg.Vette Koeien 1 a fGraskalveren f af —j 35 Biggen f 8 a flO; Boter f 1,05 a f 1,25 per K.G.Kipeioren 1 3,00 a 1 3.50. Leiden, 14 Juli. Ter markt werden heden aangevoerd: Oasen 182 atuka 1 167 at 215 43 Stieren 1' 90 ai 340; Veulens 0 stuks 10a f 0 87 kaltkoeien i 181 af 289 Melkkoeien f 179 a 1293; 120 Varokooion! f 98 a 1140, 197 Vette koeion f' 167 a 1297 97 Vette kalveren 1 35 a 1 76; 81 Magere kalveren 1 5,— a 111; 16 Graskalvercn 178 a 1118; 207 Vette schapen f 25 a I 29—; 163: schapen (weide) 1 15 af' 21.; Paarden 1 4 ai 292 Magere Varkens f' 14 a f' 38.: Vette Varkens a ct. 201 Biggen f' 6 10, 268 Lammeren f 8, a 1 12.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 2