N°. 1864. Zondag 23 Juli 1905. 18de Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bg de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Bubg op Texel. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een broche, een koperen dop van een wagenas, een dames zak, bevattende een portemonaie met eenig geld, een zakdoek, een opvouwbaar knoopen- haakje en een dameshandschoen. VERKIEZING TEXEL, 22 JULI 1905. De komende week belooft voor onze Katho lieke medeburgers eene gewichtige week te zullen zjjn. Dan toch wordt verwacht Z.D.H. de Bisschop van Haarlem, wiens bezoek ten doel heeft om aan vele jeugdige parochianen alhier het H. Vormsel toe te dienen. Reeds sinds eenigen tijd worden maatre gelen getroffen om, door het doen opstellen van eene eerewacht en het doen aanbrengen van versieringen in en voor het kerkgebouw, aan Z- D. H. eene feestelijke en waardige ontvangst te bereiden. Begunstige goed weder het herderlijk bezoek en deze kerkelijke plechtigheid De vergadering der Vrijzinnige kies- vereeniging, in het Café „den Burg" alhier Donderdagavond gehouden, was flink bezocht en in hoofdzaak gewijd aan de bespreking van candidaten voor het lidmaatschap der 2de Kamer. Met het oog op de reeds zeer spoedig plaats hebbende verkiezing, werd afgeweken van den regel eerst candidaten op te geven voor de groslijst, doch waren door het Hoofdbestuur reeds eenige candidaten besproken, van welke bespreking verslag werd uitgebracht door den afgevaardigde. Een tweetal candidaten vooral werden door dat bestuur aanbevelenswaardig geacht, zoo dat in overweging werd gegeven, om stem- menversnippering te voorkomen, eene keuze te doen uit dit tweetal. Bij de stemming bleek dat do heer Mr. Z. v. d. Bergh, een der candidaten, het grootste deel der stemmen op zich had vereenigd en slechts enkele stemmen waren uitgebracht op den anderen candidaat, den heer Mr. van Gilse. De heer v. d. Bergh is dus de candidaat der afd. Texel. Zondag zal in de vergadering van het hoofdbestuur worden nagegaan welke candidaat in het geheele district de meeste stemmen op zich heeft vereenigd en dus algemeen als de candidaat der vrijzinnigen in dit district zal worden aangewezen. Naar aanleiding van de omstandigheid dat een lid der vrijzinnige kiesvereemging tot lid van den gemeenteraad was verkozen, zonder door de vereeniging candidaat te zijn gesteld, werd besloten aan dat lid schriftelijk kennis te geven, dat de vereeniging het wenschelijk achtte dat deze zijne benoeming zou aannemen. Door den benoemde was tot heden dit niet gedaan, omdat hij als lid der vereeniging, in dit bijzonder geval, daartoe zich niet gerechtigd achtte. Het bedoelde lid, de heer A. Langeveld Pz., ter vergadering aanwezig, verklaarde zich na dit besluit bereid het lidmaatschap van den Gemeenteraad aan te nemen. Door het hoofdbestuur der N. en Z. Holl. Reddingsmaatschappij is tot bestuurslid te Texel benoemd, in plaats van den vertrok ken burgemeester de Joncheere, de tegen woordige burgemeester, Mr. W. F. Hiddingh. Goedgekeurd werd de benoeming van schip per M. Boon, tot bootsman der reddingsboot van Eierland. In de gisteravond gehouden gecombi neerde vergadering van de besturen der alg. bewaarscholen te den Burg en Oudeschild en het bestuur van „Texels Belang," werd met algemeene stemmen besloten dit jaar omstreeks Koninginne-jaardag een fancy-fair" te houden ten voordeele dier instellingen. In diezelfde vergadering werd tot voorzitter der propagandaclub, behoorende tot de Ver eeniging „Texels belang", gekozen de heer J. de Jongh en tot secr. de heer M. Kroon Jbz. Den 19en Juli werden van hier uitge voerd 568 schapen, 50 lammeren en 4 paarden. De Cooksdorp, 20 Juli. Dinsdag jl. maakten 27 leerlingen van de school te Zuid-Eierland een schoolreisje naar Alkmaar. Geen dezer kinderen was ooit van 'teiland geweest en nu ging het met den sneltrein naar het schoone Alkmaar. Was het weder door den regen aanvankelijk slecht voor zulk een reisje, later op den dag werd het beter. Al brak het zonnetje niet door de wolken, toch werd het droog en de kinderen konden met volle teugen genieten van het vele sohoone en merkwaardige De herten werden rijkelijk onthaald en de feest gangers zeiven hebben in dit opzicht ook niet te klagen gehad. Het was zeker een aardig idéé van het hoofd der school, den heer Bouwman, zich met de kinderen te vertoonen voor de woning vau de beide schoolopzieners te Alkmaar. Zoodra ze gezien werden, moesten ze binnen komen en werden hun ververschingen aan geboden, wel een bewijs van de goede ver houding tusschen deze autoriteiten en de onderwijzers en kinderen. Een woelige zee op de terugreis verhoogde de pret en hoogst voldaan kwamen de kin deren thuis. Het reisje slaagde uitstekend en zij, die medegewerkt hebben het te kunnen uitvoeren, kunnen met voldoening op hun steun terug zien. Oosterend, 21 Juli. „Texel's Belang" heeft een schitterend cadeau ontvangen van de Hervormde Meisjesvereeniging „Maria Martha" alhier, 't Is de vrucht van drie jaren hand- werken-arbeid dier vereeniging, bestaande in een keurige beddesprei, een vloerkleedje, 10 boekenkleedjes, 5 wandgarnituurtjes, 6 heeren- beurzeD, 4 flaconkleedjes, 4 tafelmatjes, 9 geknoopte kleédjes, 4 gehaakte kleedjes, 18 kleedjes met katoen opgewerkt, 1 theeblad kleedje, 6 werkzakken, 4 beddelakens en 21 kussentjes van diverse vormen. Te samen 94 stuks. Dit alles is geschonken voor de aanstaande tentoonstelling en verloting. Met groote waardeering heeft het Bestuur een en ander aanvaard en zijn besten dank gebracht aan genoemde MeisjesvereenigiDg, die op zoo gulle en hartelijke wijze bijdraagt tot het welslagen der voorgenomen plannen van „Texel's Belang." Op Dinsdagmiddag, 25 Juli a. s., van 2 tot 7 uur, zullen bovenbedoelde geschenken ter bezichtiging gesteld zijn op de consistorie kamer der Hervormde Gemeente alhier. Belangstellenden, en er zullen er zeker velen zijn, worden uitgenoodigd tusschen die uren een kijkje te komen nemen naar de keurige collectie, door „Maria Martha" voor het goede doel geschonken. Mogen nog velen volgen met grootere of kleinere geschenken beschikbaar te stellen voor de schoone zaak, die in haar wapen voert de zinspreuk „Door eendracht sterk" Oudeschild, 21 Juli. Een recht griezelige vondst had dezer dagen een onzer visschers. Bij 't ophalen van 't net, bleek van den bodem der Noordzee te zijn opgevischt 'tlijk van een mensch, zonder hoofd en in zoodanigen staat van entbinding, dat 't weer aan de zee moest worden prijsgegeven. Vlieland, 20 Juli. De Leeuwarder-vacan- tiekolonie kwam gisteren alhier aaneen 25 tal kinderen komen hier onder geleide yan eenige dames hun groote zomervacantie doorbrengen. Deze jaarlijksche gasten geven veel drukte en levendigheid, vooral op het strand, waar ze eiken morgen zoo heerlijk kunnen genieten van allerlei, den meesten geheel onbekend. Met deze kinderen genieten vele anderen mee, jongen en ouden, het is een druk seizoen dit jaar en het zou nog veel drukker kunnen zijn, wanneer ons dorp meer gelegenheid aanbood daarvoor. Het is wel jammer, wanneer daar families moeten worden „afgeschreven," omdat er geen plaats is. Bijna eiken dag brengt de „Vlieland" nieuwe badgasten mee, hoe verheugt zich ieder daarin, want hoe zou het zijn, wanneer wij onze boot niet hadden wij weten het nog al te goed van twee jaar geleden. Een paar krasse oudjes. Den 19en Juli vierden K. Smit en zijne echtgenoote M. de Ruyter, wonende te Broek- in Waterland, het zeldzame feest van 7o jaar gehuwd te zijn. De man is aldus 92 jaar oud en zijn vrouw 8S1/». Van hun 8 kinderen zijn er 3 in het leven, terwijl het aantal kleinkinderen 26 en achterkleinkinde ren 55 bedraagt- De man ziet er, hoewel het gaan hem bezwaarlijk wordt, nog tamelijk krachtig uit, terwijl zijn vrouw zoodanig haar gezichtsver mogen heeft verloren, dat alleen plotseling ontsteken van licht nog door haar bespeurd wordt. Het denkvermogen is van beide oudjes nog uitstekend, vooral van de vrouw. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cta. Naar Amerika en andere landen met Yerhooging der porto's. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 6 reg^s 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts, Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. VOOR DE Tweede Kamer der Staten-Generaal. De Burgemeester der Gemeente TEXEL brengt hiermede ter openbare kennis, dat op Dinsdag 35 Juli aanstaande, zal plaats hebben de verkiezing van één lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, in het kiesdistrict Helder, waartoe deze gemeente behoort dat op dien dag, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren, ter secretarie bij den Burgemeester van Helder, (hooid plaats van hot Kiesdistrict) kunnen worden ingeleverd OPGAVEN VAN CANDIDATEN, als bedoeld in artikel 51 der Kieswet. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woon plaats van den can- didaat en onderteekend zijn door ten minste veertig kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing. De inlevering dezer opgaven moet geschieden persoonlijk door één of meer der personen, die de opgave hebben onderteekend. Do candidaat kan daarbij tegenwoordig zijn. Van de inleve ring wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. Formulieren voor de opgaven boven vermeld, zijn ter Secretarie dezer Gemeente kosteloos verkrijgbaar van den 19 Juli 1905 tot en met den dag der verkiezing. De Burgemeester brengt hierbij in herin neringartikel 151 der Kieswet, luidende als volgt: Hij, die eene opgave, als bedoeld in artikel 51 inlevert, wetende dat zij is voorzien van handteekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschied, terwijl zonder die hand- teokeningen geen voldoend aantal voor eene wettige opgave zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maan den of eene geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die we tende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die verkiezing ter inlevering bestemde opgave, bedoeld bij artikel 51, heeft ondertcekend. Texel, den 18 Juli 1905. De Burgemeestor voornoemd, F. KEIJSER, Lo.-B.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1