w N°. 1867. Donderdag 3 Augustus 1905. 18'° Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bg de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Burg op Texel. uz* 5 J STEMMING ter verkiezing van EEN LID van de Tweede Hamer der Staten-Generaal. TEXEL, 2 AUGUSTUS 1905. De aanbesteding van het opsteken en on derhouden der straatlantaarns op de ver schillende dorpen van het eiland, gedurende het saizoen 1905-1906 had de volgende gunning tot uitslag: Den Burg. Joh. Rijk f 9,05, per lantaarn. Cocksdorp. A. Sauerborn f 9,49. Voor den dijk, dezelfde 34,60. Den Hoorn. W. Jonker Az. f 6,99. Oosterend. P. Brouwer f 7,50. Oudeschild. M. Vlas Cz. f 7,49. Idem bij Slaman, dezelfde f 11,90. De Waal. Jb Bruin f 9,75. Wederom een groote aanvoer van vee was op de markt van Maandag waar te nemen, de handel scheen nog al gewild, al thans de verkoop begon al zeer vlug en de prijzen waren bevredigend Niettegenstaande het voortdurend drooge weder, hetwelk de toestand steeds meer benard maakt, zag het vee er goed uit. Ter markt werden aangevoerd: 1 paard, 18 Koeien, 5 nucht. Kalveren, 4 Rammen, 911 Schapen, 440 Lammeren, 1 korf Kippen. Voor Koeien was de prijs f 110 a 165; Schapen f 14 a 22,50; Lammeren f 11,50 a 13,50. Ter eere van den verjaardag van H.M. de Koningin-Moeder, was heden van openbare gebouwen alhier, de vlag uitgestoken. Koog, 31 Juli. Gisteren avond mochten de kiezers van dit dorp en omstreken het genoegen smaken den Heer J. Bos uit Am sterdam als spreker in hun midden te zien optreden. De begaafde redenaar trad hier op om den kiezers nader bekend te maken met den algemeenen candidaat der Vrijzinnigen in het kiesdistrict Helder, den Heer Mr. Z. van den Bergh. In vurige taal schetste hij wat de Vrijzin nigen willen, wie de Heer v. d. Bergh is en wat wij van Z.Ed. indien hij, als onze Volks vertegenwoordiger, een plaats in de Tweede Kamer zal hebh9n ingenomen, hebben te wachten. Uit het gesprokene bleek volkomen, dat wij onze belangen met een gerust hart aan den heer Mr. Z. v. d. Bergh kunnen toever trouwen. Ook besprak de Heer Bos nog eenige „bloempjes" uit „Extra Tijding" en de han delingen op politiek gebied van ons tegen woordig Kamerlid, den Heer Staalman, doch deze zijn zoo algemeen bekend, dat ik ze niet wensch te herhalen en ze onbesproken zal terzijde leggen. De Heer Bos wist alles zoo ernstig en toch zoo duidelijk voor te dragen, dat ieder hem begrijpen moest, en eindigde zijn rede met den wensch, dat getrouw aan den kiezersplicht mag worden voldaan, en de Heer Mr. Z. v d. Bergh als onze Volksvertegenwoordiger naar Den Haag zal mogen opgaan. Er volgde geen debat. De Voorzitter, de Heer van 't Hof, bedankte den spreker en met een opwekkend woord aan allen sloot ZEd. deze belangwekkende vergadering. Waal, 31 Juli. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer B. J. de JoDgh, thans onderwijzer te Haarlemmermeer, deed eergisteren te Amsterdam met gunstig gevolg examen voor de Hoofdacte. 2 Aug. De heer S. J. Dalmeijer, vroeger alhier, thans onderwijzer te Helder, deed gisteren met goed gevolg examen in de En- gelsche taal. Oosterend, 1 Aug. Iemand van hier wierp Dinsdag van de vorige week in het Scheur- rak eene flesch overboord met een briefkaart. Reeds Vrijdag werd deze aan den zeedijk teruggevonden door Albert Schagen van Oudeschild, die recht heeft op de toegezegde belooning. Bedankt voor het beroep bij de Ned. Herv. Gem. alhier door den heer J. H. van Paddenburgh, candidaat te Utrecht. Vlieland. De „Vlieland" had 30 Juli weder de aangename taak een groot aantal pleizier reizigers naar hier te vervoeren. Een zang gezelschap en Fanfarecorps uit Tjummarum hadden voor een uitstapje ons eiland gekozen. Met muziek ingehaald en uitgeleid, in den middag muziek aan 't Badpaviljoen, het was alles recht feestelijk. Het weer werkte wel niet bijzonder mee, maar zeezieken waren er nagenoeg niet en was er ook wat veel branding in de beruchte sloot wel, de „Vlieland" kan er tegen Gevaren van den zomertijd. Onder Oegstgeest had een droevig ongeluk plaats. Zekere H. zou daar gaan zwemmen. Kort daarna verdween hij in de diepte, met het gevolg dat hij levenloos werd opgehaald. De ongelukkige, 23 jaren oud, laat een weduwe en een kind achter. Te Winschoten wilden de heeren B., stu denten, zoons van Ds. B. aldaar, een bad nemen. Pas was de oudste in 't water of hij verdween tengevolge kramp in de diepte. Bewusteloos werd hij opgehaald en met veel inspanning bijgebracht. Zijn toestand was aanvankelijk niet gunstig. Ze was maar even naar een buurvrouw, de wed. H. te Wilhelmsoord. Benige minuten later stond de woning in brand, die tenge volge van den hevigen wind geheel afbrandde. Een kind van pl. m. 20 weken kwam in de vlammen om. De steek van een pieterman Eenige dagen geleden kwam een visscher uit Heider met den giftigen angel of stekel van een pieterman in aanraking, waardoor een zwelling ontstond, die 's mans dood ten gevolge had. Zoo meldt het „R. N." Een nette juffrouw. Door de politie te De Bilt is een 58-jarige vrouw aangehouden, welke wegens dronken schap nog drie weken hechtenis moest onder gaan. Zij was dezelfde vrouw, die reeds tweemaal naar het Ziekenhuis te Utrecht was vervoerd, omdat haar in beschonken toestand een ongeluk was overkomen. Haar overbrenging ging thans niet gemakkelijk. Niet alleen, dat de politie haar, wegens haar onreinheid, nauwelijks durfde aanvatten, maar bij de Batterijen weigerde zij verder te gaan, waarop de celwagen moest worden ontboden en op deze wijze het weerzinwek kende schepsel naar het Huis van bewaring werd overgebracht. De z. g. „bravo's," een aardappelsoort, welke sedert korten tijd hare intrede op Westelijk Fiakkee deed, hebben hun naam, als zijnde ziektevrij, gehandhaafd, althans tot heden heeft zich in die soort het kwaad niet vertoond. Een yoordeelig dier. Als een bijzonderheid wordt gemeld, dat de landbouwer J. Dijkshoorn, aan den Broek- weg, onder Ylaardinger-Ambacht, een zeug heeft, die in 8 keer reeds 131 biggen heeft geworpen. Vrijdag j.l. verraste zij haar baas met 24 jonge biggen, alle gezond en flink. Steenkolen. Te Stein (L.) is een eerste steenkolenlaag ontdekt van zeldzame dikte. Dit heuglijk nieuws werd in den omtrek door het uitsteken der nationale driekleur bekend gemaakt. Een levensmoede. Toen in de vorige week Donderdagavond de Zaandammer salonboot de laatste reis voor dien dag naar Zaandam maakte en op de hoogte bij de graansilo's was gekomen, sprong plotseling een juffrouw over de verschansing in hel IJ. Een andere juffrouw trachtte haar nog tegen te houden, maar hield slechts haar boezelaar in de hand. Ofschoon dadelijk ge stopt werd en door de bemanning alle moeite gedaan werd om haar te redden, verdween de vrouw in de diepte. TEXELSGHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto'». Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. De Burgemeester der Gemeente Texel brengt ter openbare kennis, dat op Vrijdag den 4 Au gustus aanstaande, van des morgens acht tot des namiddags vijf uren, de stemming zal ge schieden ter vervulling van eene plaats in de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor hot kiesdistrict Helder, waartoe deze Gemeente behoort. De candidaten, in alphabetische volgorde, zijn: BERGH, VAN DEN Z. STAALMAN. A. P. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende „Hij die opzettelijk zich voor een ander uit gevende aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste EEN JAAR." Texel, den 26 Juli 1905. De Burgemeester voornoemd, W. F. HIDDINGH. BEKENDMAKING. Bepaling stemtijd artt. 57 en 58 der Kieswet. De Burgemeester der Gemeente Texel herinnert personen, bij wie en bestuurders van bijzondere onder nemingen en instellingen, waarbij mannen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, in dienstbetrekking zijn; dat zij volgens art. 57 der Kieswet, verplicht zijn te zorgen, voor zoover niet bij algcmeenen maatregel van bestuur vrijstelling is verleend, dat ieder van dezen, die bevoegd is tot eene te houden stemming of her stemming mede te werken, gedurende ten minste twee achtereenvolgende uren, tusschen acht uren des voor middags en vijf uren des namiddags, daartoe gelegen heid vinde. dat zij, volgens art. 58 van genoemde wet voor zoover arbeid wordt verricht in fabrieken of werkplaatsen' verplicht zijn te zorgen dat in het arboidslokaal en zoo er meerdere lokalen zijn, in het grootste of wel in meer dan 66a arboidslokaal, gedurende twee werkdagen vóór, en op den tot stemming bepaalden tijd op een zichtbare wijze is opgehangen eene door hen of van hunnentwege onderteekendc lijst, de twee achtereen volgende uren, bovenbedoeld, vermeldende, voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamenlijk dat, volgens art. 154 der Kieswet, overtreding van bovenstaande voorschriften wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste vijf en zeventig gulden. De algemecne maatregel van bestuur, bovengenoemd, is gegeven bij Kon. besluit van 21 Mei 1901, St.bl. No. 109 en luidt als volgt Artikel 1. Vrijstelling wordt vorlecnd aan de in ait. 57 der Kieswet bedoelde personen en bestuurders van bijzon dere instellingen en ondernemingen ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde personen, welke uithoofde van die dienstbetrekking op den dag der stemming tusschen do in vermeld artikel genoemde tijdstippen niet gedurende twee achtereenvolgende uren vertoeven in de gemeente, op welker kiezerslijst zij voorkomen. Artikel 2. Vrijstelling als omschreven in het voorgaand artikel wordt voorts verleend aan geneeskundigen en apothekers een aanzion van bij hen in dienstbetrekking zijnde pe-sonon alsmede aan personen en bestuurders van bijzondere instellingen en ondernemingon ton aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde ziokcnverplegerst Texel, don 29 Juli 1905. Do Burgemeester voornoomd, W. F. HIDDINGH.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1