ia fan 10 Cents Spoorboekje. Buitenland. Marktberichten. Weder Ontvangen Pp© dikbeur ten, ADVERTENTIËN. V EULEI\i~KEU RIN G tAan de belanghebbenden KEURING wordt gehouden. Men schrijft aan de „Ass. Crt." Dezer dagen had het volgende plaats Mej A. doet examen, slaagt, verkrijgt een diploma, maar verliest het. Zij vraagt den voorzitter der examencommissie haar een nieuw diploma te geven. Deze schrijft mej. A., dat hij daartoe eerst de machtiging van den Minister van Binn. Zaken behoeft. Mej. A. verzoekt den Minister om den voorzitter te machtigen om haar een nieuw diploma te verschaffen. De Minister zendt haar ver zoekschrift aan den inspecteur om advies en raad. De inspecteur zendt de stukken aan den voorzitter om advies. De voorzitter zendt de stukken terug aan den inspecteur, met de mededeeling, dat mej. A. werkelijk geslaagd is. De inspacteur zendt de stukken aan den voorzitter, met machtiging mej. A. een duplicaat-diploma ter hand te stellen. De voorzitter vraagt den Minister of mej. Ahet duplicaat diploma in tegenwoordigheid der commissie moet teekenen. De Minister ant woordt, dat zulks zijne bedoeling is. De voorzitter schrijft aan mej. A., dat zij zich op een bepaalden datum bij de commissie moet vervoegen om het duplicaat diplomr te ontvangen. Mej. A. antwoordt, dat ze tot haar groot genoegen het diplema. ..teruggevonden heeft. Uit Scherpenisse (Zeeland) schrijft men Sinds Pinksteren (kermistijd) vertoeft hier nog steeds de familie Blanus, houders van een kleinen circus. De omstandigheid, dat hun beste paard door een ander zóó geducht geducht met de hoeven werd geslagen, dat het voor langen tijd ongeschikt is om zijne toeren te verrichten, is oorzaak, dat het circus-gezelschap zoo lang op éénzelfde plaats moet blijven. Eigenaardig is de vriendschappelijke ver houding, welke allengs tusschen deze vreemden en de dorpelingen is ontstaan. Deze laatsten hebben gezamenlijk 200 gulden aan de kunst- rijders verschaft om daarvoor een ander j paard te koopen, dat nu dagelijks in de tent j gedresseerd wordt. De zes paarden van het gezelschap worden door de boeren samen voortdurend van klaver voorzien. Toen onlangs de heer Sneepels, arts, tot lid van den gemeenteraad werd gekozen, waren het de circus mannen, die in den tuin voor zijn huis tot dos avonds laat muziek kwamen maken. Kort geleden was ook een hunner behulpzaam bij het vervoeren van een metselaar, die op het werk zijn been had gebroken. Van tijd tot tijd brengen zij den patiënt bezoeken. Men deelt aan de „Java Bode" mede, dat bij het legerbestuur een voorstel in over weging zou zijn om hoofd- en subalterne officieren, die niet geschikt geacht worden voor bevordering, maar op wier diensten in den eenmaal bekleeden rang toch wel degelijk prijs wordt gesteld, voor het leger te behou den. En dat wel op zoo kiesche wijze, dat die heeren van de nieuwe regeling zoo weinig mogeiijk de pijnlijke gevolgen van eene pas seering behoeven te gevoelen. Men zou hen nl. be'asten met zelfstandige commando's, waardoor zij zich rechtstreeks zullen verhou den tot den commandant van het leger en dus geen bevelen hebben af te wachten van officieren, die eens hun jongeren waren. Voor kapiteins bijv., zou de regeering het oog hebben op de commando's op Banka, in de Lampongsche districten, in Riouw en On- derhoorigheden, enz. In het blaadje van 31 Mei 1905, „Eben haëzer", uitgever R. J. Fuik, Suezkade 100 Den Haag, kwam een ingezonden stuk voor, hetwelk aldus luidde Aan den heer Doctor De Jong, Waterdokter, den Haag. WelEd. Zeergel. Heer „Door deze letteren breng ik UEd. mijn oprechten dank voor de volkomen genezing van mijn vrouw, die, zooals UEd weet, gele den heeft aan maagversteening zij kan nu alles eten en heeft flinken eetlust en ziet er flink uit. Mocht ik UEd. later noodig hebben, reken ik steeds op UEd. hulp. UEd. dw. dn., Piershil. A. Haspels, Ontv. der Dir. Bel. In de „Rotterdammer" schrijft thans de heer Haspels Mijnheer de Redacteur, daar ik geen lezer ben van dat blaadje, kwam ik eerst kort geleden te weten (van hooren zeggen), dat ik daarin een ingezonden stuk geplaatst hebben zou. Ik heb mij bij herhaling gewend tot den uitgever van „Ebenhaëzer", om eenige plaatsruimte machtig te worden, teneinde het publiek in kennis te stellen van de waarheid, doch de waarheid kon ook daar geen herberg vinden. Nu wend ik mij tot u mijnheer de redacteur, om te verklaren 1. dat ik nooit iemand ontmoet heb, die zich noemde doctor De Jong. 2. dat ik aan niemand anders ook permis sie heb verleend voor de plaatsing van die dankbetuiging. 3. dat ik op grond daarvan onder de oogen van het publiek wensch te brengen, dat het genoemde ingezonden stuk, voorkomende in „Ebenhaëzer" van 31 Mei 1905, een brutaal leugenstuk is, en ik dus di. De Jong niet kan aanbevelen, om reden ik nooit met hem in aanraking kwam. Zou gefingeerde aanbeveling niet strafbaar zijn? Een Nederlander, in Canada gevestigd, schrijft ons het volgende Reeds verscheidene keeren ontving ik van kennissen het verzoek hun eenige inlichtin gen te verschaffen omtrent Canada. Toch geloot ik, dat er reeds meermalen van hier geschreven is hoe ellendig velen die hierheen komen het dikwijls hier hebben en men vaak verstandiger doet door maar in Holland te blijven, indien men niet over voldoende geld middelen kan beschikken om zich hier te vestigen. Zooals u zult weten geeft het Gouvernement aan elkeen, die 18 jaar gepasseerd is, een stuk grond, wat 'U section wordt genoemd en 'U Engelsche mijl in 't vierkant is. Dit wordt gratis afgestaan, doch wie dit aanneemt, legt zich de verplichting op 36 acre (1 acre is 0,4 hectare) in cultuur te brengen en één huis bewoonbaar te bouwen, terwijl men elk jaar minstens 6 maanden op de farm moet vertoeven. Dit wordt drie achtereenvolgende jaren verplicht gesteld. Velen nu komen hier zonder eenig geld, kunnen geen Engelsch spreken, vinden daarom geen werk of er is, zooals het dezen zomer was, niet veel werk te vinden, zelfs voor den Ecgelschman niet. Een maand geleden zond ik een Hollander naar Amsterdam terug. Op 't moment zijn er 3 rondloopende in onze stad, twee hebben juist werk gekregen zwaar werk voor weinig geld en ze werken allen om naar Holland terug te komen, terwijl andere Hollanders van de ééne plaats naar de andere trekken, trachtende zoodoende werk te krijgen. De Canadeesche boekjes, welke door België en Holland werden gezonden, bevatten wel de waarheid, doch deze boekjes zijn reeds 4 jaren oud, en destijds had men gelegenheid zich goed te kunnen vestigen. (Hbld.) Wijn uit een welpomp. In de Pfalz zou een vrouw een emmer water halen uit een welpomp. Groot was haar verbazing toen de pomp een rood vocht opleverde, dat naar wijn rook en, toen zij er van proefde, inderdaad wijn bleek te zijn. Zij vertelde het geval terstond aan de buurvrouwen en in een oogwenk was de pomp omringd door vrouwen met emmers, die lustig met wijn gevuld werden. Maar de wijn werd aldoor slapper en ten slotte gaf de pomp weer ge woon water. Een onderzoek loste het raadsel spoedig op. Nabij de wel was een wijnkeldel en daarin was een groot vat oude wijn ge sprongen, zoodat de kelder ondergeloopen was met wijn, die ook in de wel geraakt was. Eene gelukkige marketentster. De prijs van een millioen francs, die in de „Lot- terie de la Presse" te Parijs uit de bus kwam, is gewonnen door vrouw Hoffer, cantinehoud ster bij het 28e regiment dragonders te Sedan. Zij had drie biljetten gekocht, 2172, 2173 en het gelukkige 2174. Toen haar het nieuws werd medegedeeld, hoorde zij het doodkalm aan. Zij is veertig jaar oud, weduwe zonder kinderen, en had reeds het plan opgevat, de cantine over te doen om dan in de omstre ken van Parijs te gaan leven. Daar zij geen erfgenamen heeft, heeft zij gezegd, dat zij wel zou weten, menschen gelukkig te maken, Ongeveer een week geleden is uit Lissabon een visschersvloot van 27 groote visschersbooten met een bemauning van 800 koppen in zee gegaan. Deze booten hebben te kampen gehad met hevige stormen. Reeds is er wrakhout aan land gespoeid terwijl ook 5 lijken gevonden zijn. Daar men tot heden geen berichten heeft gekregen, vreest men dat zij alfen een prooi van de golven geworden zijn. Een boertje te Mügheln zag op het dak van zijn schuur een papegaai zitten. Hij vond de vogel prachtig en haalde derhalve een laddertje, hopende het mooie beest te kunnen grypen. De papegaai zag de toebe reidselen met de grootste kalmte aan en bleef doodbedaard zitten, ook toen hoofd en schou der van het boertje reeds boven de goot ver schenen waren Maar toen de jager zjjn hand uitstrekte tot grijpen, werd hem toe- gekraaid „Mijnheer, wat moet u van mjj hebben Van schrik viel het boertje bijna naar boneden. Op den veiligen grond gekomen, krabde hij zich. nog beelemaal beduusd, eens achter de ooren en mompelde„Ik dacht toch zeker, dat 't een vogel was". Zondag 13 Augustus 1905. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Visser. Oudeschild. Nam. 3 uur ds. Smits. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. half 10 do Hr. Barends. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Milatz. Op verzoek deelen wij mede, dat Zondag 13 Aug. a.s., voormiddags 11 uur in de Herv. Kerk te Oudeschild zal optreden de Heer C. Met, Candidaat tot den H. D. Schagen, 10 Aug. Aangevoerd9 paarden f 60 a 1 200 30 Stieren f 80 a f 260 16 Gelde- koeien f 120 a 1 200; 40 Kaltkoeien 1160, 1275; 40 Nuchtere Kalveren f 8 a 20,— 150 Schapen f 8 a 119; 350 Lammeren! 8, at 19 4 Varkens f 11,— af 14,50; 24 Vette Varkens 48 a 50 cent per kg.74 Vette Koeien 1 160 a f 300Graskalveren f af 45 Biggen f 8 a f 12Boter f 1,20 a f 1,30 per K.G.Kipeieren 1 3,75 a f 4.25. Leiden, 11 Aug. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen 278 stuks f 163 a f 315 112 Stieren f 90 a f 330; Veulens stuks 10—a 1 0 140 kalfkooien 1164 a 1 297 Melkkoeien f 164 a 1297; 216 Varekoeien f 96 a 1 137, 278 Vette koeien f 163 a 1315 64 Vette kalveren f 40 a f 103; 39 Magero I kalveren 1 6,— a 112; Graskalveren 1 1 a f529 Vette schapen 1 24 a 1 28774 I schapen (weide) f 16 a f 22.Paarden f - a f 306 Magere Varkens f 18 a f 36. Vette Varkens a ct. 199 Biggen f 7 i 12, 686 Lammeren f 12 a 1 15 j Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. j Aangiften van 5 tot en met 11 Aug. 1905. GEBOREN Maartje, d.v. Hendrik Bakker en i Aagje Kooiman (Oudeschild); Jacobz.v. Dirk Maas en Catharina Mulder (de Westen) Pieter, z.v. Hendrik Johannes Cornelisse en Huibertje de Ridder (den Burg)Gerrit, z.v. Cornelia Huisman en Adriana Smit (de Westen.) j ONDERTROUWD: Gerard van dor Kooij en Johanna Lamport (Cocksdorp.) GETROUWD: Geene. OVERLEDEN: Pietje van der Vis, oud 11 mud., d.v. Antonie van der Vis en Pietje Brans (Oosterond.) Den 88ten Juli overleed plotsoling te Michigan (Noord-Amerika) onze broeder, AIMS JAN EEL HI AN, in den ouderdom van 68 jaar. Namens do familie. 11 Aid. „Texel." op Maandag 14 Aug. a.s., '8 morgens 10 uur, ter gelegenheid der Veulen- markt. Gevraagd worden uitsluitend veulens gefokt van den Hengst der afd. voornoemd. Aangifte bij ondergeteekonden. Namons het bestuur dor aid. „Texel," JOH. KONING Sz., Vicc-Voorz. JAC. KIKKERT Nz, Secretaris. wordt bericht dat a.s. MAANDAG den 14 Aug. Uitsluitend afstammelingen van don Hengst „A poll o," van den Hoer C. GERRITSEN. Opleiding Registratie en Notariaat aangeboden door den Ont vanger der Registratie - tevens candidaat- notaris - te Texel (Den Burg.) Verkrijgbaar b(j LANGEVELD DE ROOIJ, Boekhandel, Parkstraat.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 2