N°. 1871. Donderdag 17 Augustus 1905, 18de Jaargang, Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschflnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Bubg op Texel. TEXEL, 16 AUGUSTUS 1905. Maandag werden alhier ter markt aange voerd 514 Lammeren, 550 Schapen, 31 Pairden, 22 Venlens, 6 Koeien, 4 nuchtere Kalveren, 2 Kippen, 8 Rammen en 1 Stier. Aangezien onze gewone berichtgever na latig bleef ons opgave te doen van de bestede prijzen, kunnen wij tot ons leedwezen daar van ditmaal geen mededeeling doen. Bij gelegenheid van de Maandag ge houden markt, tevens veulenmarkt, werden alhier twee veulenkeuiingen gehouden; een van afstammelingen van den hengst Adelbert, eigendom van de afd. Texel der Holl. M. v. Landbouw en een van die van den hengst Apollo, eigendom van den heer C. Garritsen. Als keurmeesters voor eerstgenoemde keu ring fungeerden de heeren L. Koning en P. K. Bremer van Oosterend en J. Delyer van Alkmaar. De uitslag was, dat bekroond werden de veulens van de heeren Gebr. Keijser (lial), S. Dijt (Westen) en A. D. Eelman (Oost), respectievelijk met den leo, 2en en 3en prijs. Voor de andere keuring, die van de afstam melingen van den hengst „Apollo", waren keurmeesters de heeren A Breesnee uit Eierland, Jb. de Geus van Heer-Hugowaard en Koolmees uit Nieuwerkerk a.d. IJsel. Met den len, 2en en 8en prijs werden hierbij respectievelijk bekroond de veulens van de heeren W. J. Smit (Westermient) en M. Reuvers (Eierland) en van Mej. Wed. J. H. Kikkert (Tienhoven). Voor het veulen, dat bij deze keuring den len prijs behaalde, werd naar men ons ver zekerde, te vergeefs f 225,— geboden door den heer C. Wz. Koning, terwijl naar men ons verzekerde ook door anderen een bod was gedaan even hoog of bijna even hoog. „Als er nu eens brand kwam", zal misschien menigeen wel eens hebben gedacht, wanneer gesproken werd van het groote wa tergebrek, dat ook alhier bij velen zich vrij erg doet gevoelen. Er viel dan weinig meer te doen, dan alles te laten branden, werd er beweerd. Zoo scheen ook het oordeel van sommigen toen Maandagavond plotseling het geklep der brandklok den volke verkondigde, dat brand was uitgebroken en hulp noodig was. Men stroomde naar de plaats des onheils, de Weverstraat, en zag daar de felle brand uit gebroken in den winkel van den heer D. D. aan, zonder dat men recht scheen te weten wat te doen. Gelukkig echter duurde die onzekerheid niet lang, want spoedig verscheen het kleine spuitje op de plaats des onheils en nam het blusschingswerk een aanvang. De brandbaken bewezen verder goede dien sten om het oude gebouw tegen den grond te halen, terwijl daarna de „Aanjager" zich weldra met het blnsschingswerk belastte. Spoedig was men nu den brand meester. Het gevaar voor de belendende gebouwen was geweken. Slechts het eene gebouw, bewoond door genoemde D. D. en nog tweo andere gezinnen, was een prooi der vlam men geworden. De bewoners van de beide belendende perceelen, wier goederen men uit huis had gesleept, hadden daardoor nog al oenige schade. Het verbrandde perceel, zoowel als de in boedel der bewoners was, naar men ons mede deelde, tegen brandschade verzekerd. De oorzaak van den brand is niet met zekerheid op te geven. Men verdiept zich in gissingen. Het eerst werd de brand ont dekt in den winkel van genoemden D. D., doch verspreidde zich zeer snel door het geheele gebouw. Een der spuitgasten, die zich, om beter hulp te kunnen bieden, op een belendend gebouwtje had begeven, had het ongeluk er af te vallen en een der vingers te breken en een vrij hevig bloedende hoofdwonde op te loopen, zoodat geneeskundige hulp noodig was. Naar ons ter oore kwam is menigeen op ons eiland bezig met iets gereed te maken voor de alhier te houden tentoonstelling en verloting ten behoeve van de zoo nuttige vereeniging „Texels Belang" alhier, te houden in den loop van de maand October a. s. ook zijn er velen, die zich met niet minder ijver toeleggen om iets gereed te krijgen voor de op 30, 31 Aug. en 1 September a. s. al hier te houden Fancy-Fair, waarvan de netto winst zal komen ten voordeele zoowel van bovengenoemde vereeniging als van de Alg. bewaarscholen te Dm Burg ei Ou ie schild. Voor tentoonstelling, zoowel als voor Fancy- Fair werden circulaires om bijdragen en steun verspreid. Naar ons echter bleek is niet ieder vol doende bekend er mede, dat het twee geheel afzonderlijke zaken zijn en geen goederen voor het een zullen worden gebruikt voor het ander tenzij met bijzondere toestemming. Zij die dus iets gereedmaken voor „Texels Belang" en de tentoonstelling en verloting daarvan, kunnen dit zonder bezwaar reeds nu voor dit doel afstaan Zij, die iets voor de Fancy Fair willen afstaan, zullen dit zeker wel spoedig doen en in aanmerking willen nemen, dat het voor het welslagen der Fancy- Fair en de goede regeling zeer gewenscht is als alles wat men er voor wil afstaan, spoedig ook in het bezit der Commissie is. Ofschoon ons eiland dezen zomer zeker in ruime mate bezoek krijgt van vreemde lingen, wordt, naar men ons verzekert, het dorp Koog met zijn uiterst schoon zeestrand niet zoo druk bezocht als zulks in vroegere jaren wel het geval was. Men schrijft dit toe, en zeker wel niet geheel ten onrechte, aan het gemis van een badhotel of flink badpaviljoen aldaar, en de betrekkelijk groote kosten verbonden aan het vervoer per rijtuig daarheen. Is dit de oorzaak, dan mag zeker worden verwacht, dat een volgend jaar daarin een verandering ten goede zal worden gebracht. Uit goede bron vernamen wij namenlijk dat begin volgend jaar daar op de duinen weder een badpaviljoen zal worden opgericht, terwijl bovendien de ondernemer daarvan, de heer J. Flens, gedurende het badseizoen, de nette diligence, vooreenigen tijd door ZEd. aangekocht, in dienst zal stellen voor het vervoer van badgasten van en naar Den Burg naar het Paviljoen. De aanbesteding van 80000 kilogram Thomasphosphaat ten behoeve der Eerste Coöperatieve Vereeniging tot aankoop van veevoeder en kunstmeststoffen, Donderdag te Schagen gehouden, had tot uitslag dat de leverantie werd opgedragen aan den Heer R. P. Keijser alhier, voor f 2,21 perlOOk.g. op een gehalte van 18 pCt phosphorzuur en 75 pCt. fijnheid. Den Hoorn, 13 Aug. Tusschen paal tien en elf is Zondagmorgen aangespoeld in ver gevorderde staat van ontbinding een lijk van een manspersoon, gekleed met broek en nog gave schoenen met ijzer beslagen. Verder waren er geene kenbare teekenen aan. Vlieland. In de Rijkspostspaarbank alhier werd in de maand Juli ingelegd f 2333,20, terugbetaald f 2,50. Het laatst uitgegeven boekje was no. 237. - De stoomboot „Vlieland" maakte gis teren, 13 Aug. een pleziertocht naar Terschel ling. Een zestigtal passagiers, voor 't meeren- deel badgasten, maakte van deze gelegenheid gebruik om het naburig eiland te bezoeken. Tot hen behoorde ook de heer Z van den Bergh, lid der Tweede Kamer, die met zijne familie alhier vertoeft. Men meldt ons uit Heer-Hugowaard Onder zeer vele blijken van belangstelling zoowel van particulieren, mede ambtenaren, als van superieuren ondervonden, mocht onzen zeer geachten stationschef, de Heer J. Daalder, den 9en dezer den dag herdenken, waarop hij voor 25 jaar in dienst bij de Staatsspoor wegen is getreden. De heer Daalder had zich tijdens zijne dienstbetrekking bij beide Spoorweg Maatschappijen, n. 1. S. S. en H. IJ.S. M. zeer vele vrienden verworven, die zich op dien dag niet onbetuigd hebben ge laten. Het stationsgebouw was zoowel van binnen als van buiten prachtig versierd, en van vele particuliere gebouwen was de drie kleur uitgestoken. Vanwege de Maatschappij werd de Jubilaris gecomplimenteerd door den heer Bogaert, die het gebruikelijke geschenk aanbood vergezeld van eene oorkonde. Ook van het personeel ontving de Jubelaris en zijne vrouw ieder een prachtige stoel, bene vens nog vele andere geschenken. Het feest dat in de meest prettige stemming werd gevierd, duurde tot den volgenden morgen, en werd opgeluisterd door het muziekkorps uit Broek op Langendijk, Directeur de heer C. Dekker. Mocht het den heer Daalder gegeven zijn, nog vele jaren zijne dienstbetrekking met evenveel lust en ijver te vervullen als tot nu toe geschiedde, dan gelooven wij dat publiek en Maatschappij daarbij wel zal varen. De Minister van BinneDlandsche Zaken heeft afwijzend beschikt op het adres van het bestuur van het Nederlandsch Onderwij zers-Genootschap om aan het stelsel der Vereeniging voor Vereenvoudigde Spelling bij het onderwijs en bij examens dezelfde rechten toe te kennen als aan het stelsel De Vries en Te Winkel. (N. v. d. D.) - Naar aanleiding van het bericht, dat binnenkort een nieuw wetsartikel in werking zal treden, waarbij het gebruik van den hoorn voor rijwielen verboden is, merkt „Het Rijwiel" op: „Ook wij wenschen de bel als signaal voor de fietseD, de hoorn als signaal voor motoren en auto's aangewezen te zien. Doch - wat de fiets betreft hadden we gaarne een uit zondering gemaakt voor tandems en triplettes. Immers waar het rijden met rijwielen, die plaatsing voor twee, drie of meer personen aanbieden, vrij wat meer moeilijkheden in den weg legt, dan het berijden van gewone biclycles, terwijl bovendien door de grootere afmetingen van dergelijke „veelplaatsige" voertuigen ook meer gevaar voor het wande lend publiek te duchten is, zou het bij den wetgever zeker nog wel een punt van over weging kunnen uitmaken, om ook voor tan dems, tripplettes en quadruplets het gebruik van den signaal-hoorn als verplichtend voor te schrijven. Wij hopen dat ook andere sportbladen, overtuigd van de gegrondheid dezer opmer king, eens een lans voor dit voorsteL- zullen breken, opdat nog bijtijds hot wetsvoorstel in dier voege worde veranderd, als boven is aangegeven." Leelijke vergissing. In de Nieuwe Kerkstraat te Amsterdam wilde Donderdagavond de drogist M. een 14 jarig buurmeisje een scheutje eau de cologne op haar zakdoek doen en nam daartoe een flesch uit zijn winkel. Toen de zakdoek een flinke hoeveelheid ontvangen had, wreef het meisje flink haar gezicht in, maar schreeuwde plotseling ont zettend. Het bleek namelijk, dat bij vergis sing een dosis geest van zout was gegeven. Het meisje was hevig gebrand en werd direct ter verbinding naar het Israël. Zieken huis gebracht, waar de ernstige brandwonden werden verbonden De oogen waren gelukkig onbeschadigd gebleven. Het geval in deze d rukke straat lokte natuurlijk veel menschen TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerira en andere landen met rerhooging der porto's. Prijs der Advertentién Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ctas, Groote letters en Vignetten worden naar plaatsrnimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. 3'

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1