N°. 1872. Zondag 20 Augustus 1905. 18de Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Bübg op Texel. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadbuize een geruiten zak. TEXEL, 19 AUGUSTUS 1905. Woensdagavond had in het café „Den Eurg" eene gecombineerde vergadering plaats van het bestuur der vereeniging „Texel's Belang", dat der beide Algemeene Bewaar scholen op ods eiland en het bestuur van het dames comité voor de alhier te houden fancy- fair. De Edelachtb. Heer mr. HiddiDgh, eere voorzitter van „Texel's Belang", was even eens tegenwoordig en verklaarde zich bereid de taak op zich te nemen de fancy-fair op Woensdag 30 Augustus, 's namiddags 4 uur te openen, terwijl aan diens echtgenoote het eere-presidentschap van het dames-comité zou worden aangeboden. Verschillende mededeelingen werden gedaan omtrent hetgeen reeds was verricht, over den uitslag der verzonden circulaires, enz. Had men bij verschillende firma's elders te vergeefs om eene bijdrage aangeklopt, an deren hadden reeds iets voor het goede doel afgestaan of toezegging gedaan iets te zullen zenden. Ook van de ingezetenen dezer ge meente waren bereids reeds verschillende artikelen ingekomen of was financiëele steun verleend, terwijl nog vele anderen zich bereid hadden verklaard de onderneming te steunen. Met groot genoegen werd de tijding ver nomen dat het Fanfarecorps zich bereid had verklaard op een der avonden de feestelijk heid met muziek op te luisteren, terwijl men meende voor de beide andere avonden wel te mogen rekenen op den steun der dames- zangvereeniging „Aurora" en der muziekver eeniging „Trinitas". Mededeeling werd verder nog gedaan van verschillende andere dingen, welke ter oplui stering zouden worden gedaan en met grond mag worden verwacht, dat geen bezoeker, ook bij meermalen herhaald bezoek, zich den Hcht naar de fancy-fair zal behoeven te be klagen, doch in hooge mate er over tevreden zal kunnen zijn. Indien nu na afloop ook de ondernemers dit kunnen zijn, dan voorze ker zal de fancy-fair alleszins geslaagd kun nen heeten. Dat allen, ieder naar zijn of hare krachten daartoe medewerken en de ondernomers steunen in hun moeilijken taak. Zjjn wij goed ingelicht, dan zal het nieuw gekozen Kamerlid voor het district Helder, de Heer Mr. Z. van den Bergh, die alreeds aan verschillende onderstemdistricten, als Vlieland en Terschelling, een bezoek bracht, in de komende week ook Texel bezoeken. In verschillende tuintjes ziet men tegen woordig rijen zonnebloemen ter beschutting voor den Noordenwind. Men zou hiermede stellig ook een ander doel kunnen bereiken en daarvoor gerust meerdere regels achter elkander kunnen laten groeien. De Zonne bloem of Helianthus annuus, die afkomstig is uit Peru, toch bevat zaden, waaruit men eene vette olie kan verkrijgen, die zoowel in de machinekamer als op tafel, (bij wijze vau slaolie) en in de zeepfabrieken gewaar deerd wordt. Daar zij tot de opdrogende behoort, kan men er ook mee schilderen. De bloemen, die veel honig bevatten, wor den gaarne door bjjen bezocht en de zaden kunnen tevens dienen als een zeer geschikt vogelvoeder. Dat de voortdurende droogte voor velen moeielykheden bezorgd, mag vrij wel bekend worden geachtdat zulks ook gevaar kan doen ontstaan, bleek Donderdagmiddag op de Westermient, waar de heide, door welken oorzaak is ons niet bekend, in brand geraakte, welke al spoedig eenige uitbreiding verkreeg en niet onmogelijk een groote afmeting zou hebben aangenomen, indien niet zoo spoedig door de werklieden, bij de Heidemaatschappij werkzaam, doeltreffende maatregelen waren genomen om den brand te stuiten. 't Moge een waarschuwing zijn om bij deze droogte in het veld voorzichtig te zijn met het aansteken van pijp of sigaar een enkele vonk kan veel kwaad doen. Gisterenavond vergaderde in hotel „de Lindeboom" het bestuur der Permanente feestcommissie, in beginsel werd besloten op 31 Augustus a.s. eeriige festiviteiten te doen plaats hebben. Leden van bovenge noemde feestcommissie verwijzen wij naar achterstaande advertentie. Voor de a.s Fancy-fair, komt ook van elders nog al 't een en ander in. Zoo werd door een der bestuursleden ontvangen van de firma A. Klik, te Helder, een flinke bezending pakjes thee en van de firma D. Bolle, te Rotterdam, een pak boeken. Vinden deze milde bijdragen alom navolging Van 10 tot en met 17 Aug. zijn van hier verzonden 685 schapen, 502 lammeren, 11 koeien, 7 kalveren, 19 paarden en II varkens. Oudeschild, 18 Aug. In de laatste dagen heeft men hier weer veel te tobben met de op hooping van drijfwier in de haven. Meermalen is men met netten bezig 't dicht opeengedrongen wier uit den havenkom te verwijderen en naar buiten te boegseeren. Enkele uren later zit alles opnieuw vol. Toch moet het wier er uit, alvorens te kunnen zinken naar den bodemwant dan wordt de tobberij nog grooter. Aan den last die 't wier veroorzaakt is gelukkig ook een lichtzijde verbonden en wel deze, dat de wierdrogers reusachtige voorraden kunnen inzameleD, om later te verkoopen. Oosterend, 19 Aug. Als merkwaardigheden uit de vogelenwereld kunnen vermeld worden, dat hier dagelijks tusschen gewone Huis- musschen enkele isabelkleurige voorwerpen rondvliegen, dat men heeft gezien een bonten spreeuw, die dus op gedeeltelijk albinisme wijst, en dat af en toe in het Noorden een zwarte Ooievaar wordt gezien. In het begin van September hoopt hier voor de afdeeling „Oosterend" van den Neder- landschen Protestantenbond op te treden de Weleerw. Heer Ds. P. Glasz. van Alkmaar. In de „Telegraaf" lezen wij Woensdag tusschen 5 en 7 uur in den namiddag is op het kantuor van den Rijks ontvanger te Gorinchem ruim f 1500 gestolen. Genoemde ambtenaar had zijn kantoor tijdelijk in een der lokalen van de korenbeurs, juist zou Donderdag het kantoor gevestigd worden aan zijn woonhuis. Op den dag bleef het geld op het kantoor terwijl het 's avonds werd medegenomen. De dader of daders moeten wel op de hoogte van den toestand geweest zijn, daar zij schenen te weten dat de ontvanger tusschen 5 en 67» uur niet aanwezig was. Het geld was in een kistje gehorgen, dat opengebro ken is. De wonderdokter, die sinds een jaar te Ginniken zijn tenten heeft opgeslagen, ontving zijn 10,000sten patiënt. De wachtkamer en de stoel, waarop deze zieke, een oude boer, moest plaats nemen, waren met groen en bloemen versierd, en de man kreeg van den wonderdokter een kistje sigaren ten geschenke. Tal van bewonderaars en herstelde zieken hadden den wonderdokter bloemen en cadeau's gezonden. Een potter. In de Beemster is over leden G. Morhaus, die tot zijn dood ventte met manufacturen, op een armelijk honden karretje. Hij zag er zeer behoeftig uit kreeg giften, en zijn vrouw en dochter werden voor rekening van het burgelijk armbestuur ver pleegd in een geneeskundig gesticht voor krankzinnigen. En nu (na zijn dood) vond men in zijn hutje f3500 aan geld en effecten, een spaarbankboekje van f 400 en verschillende gouden sieraden. Paard in den kelder. Op den O. Z. Voorburgwal, op den hoek van de O. Z. Arm steeg te Amsterdam, viel dezer dagen een paard, gespannen voor een wagen der firma Vrolijk uit de Haarlemmer Houttuinen, in den kelder van perceel 16. Sinck's toestel werd er bij gehaald, doch het arme dier lag zoodanig gedraaid en ver wrongen in de nauwe kelderopening, dat het heel wat moeite kostte het weer op straat te krijgen. Dit gelukte ten slotte door het dier de pooten bij elkaar te binden en het zoo naar buiten te hijschen. Een groote menigte nieuwsgierigen was natuurlijk op de been. Persoonlijke ongeluk ken zijn bij het geval gelukkig niet te be treuren. Een bediende van een automobielen handelaar te Utrecht is Woensdag in 't huwelijk getreden. De tocht naar't stadhuis en naar de kerk geschiedde per autoin 5 automobielen bruid en bruidegom in een gesloten automobiel werd getuftuft door de stad naar 't stadhuis, naar de kerk, naar den fotograaf en in den namiddag naar buiten. LSCHE COURANT, Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met rerhooging der porto's. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cta. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. De wolprijzen. Het schijnt dat de hoogere prijzen voor den wol zullen blijven. Dit mag men af leiden uit het regeeringsverslag omtrent den landbouw. Ziehier wat er wordt vermeld «De buitengewone stijging der wolprijzen in 1904 verdient ten zeerste de aandacht. Zij is niet van loka len aard en schijnt tevens niet van korten duur te zullen zijn.// Tot deze conclusie komt ook professor D. Zolla van de «Ecole nationale d'Agriculture// te Grig- non. Hij schrijft o.a.De belangrijke daling der wol prijzen na 1S75 was een gevolg van de zeer groote uitbreiding der schapenfokkerij in overzeesche gewesten; speciaal in de staten om de Kio de la Plata, in Australië en Zuid-Afrika. Door die sterke uitbreiding der scha- Eenteelt en de verbeterde export-middelen (waardoor onderduizenden schapen, hetzij levend, hetzij geslacht, op de Engelsohe vleeschmarkt kwamen) daalden de prijzen van het wolvee in de Europeesche landen zóó danig, dat het sohapenhouden hier niet loonend meer werd geacht. Te meer, daar natuurlijk ook de wolmarkt werd overvoerd en de prijzen dus van jaar tot jaar daalden. (Men heeft den tijd gekend dat men een rijksdaalder voor de K.G. wol maakte, terwijl men voor drie jaar twaalf stnivers voor de K.G. ontving en toch wel van gelijksoortige qualiteit.) Hoe sterk de schapenhouderij in Europa wel achter uitging, blijkt uit de mededeeling dat in de jaren I860 en 1870 in Groot-Brittanië, Erankrijk, Duitschland en Oostenrijk-Hongarije jaarlijks gemiddeld 108 millioen schapen werden gehouden, terwijl dit tusschen 1890 en 1S9S gemiddeld 74 millioen was. In de lauden der Nieuwe Wereld is de schapenteelt in zeer veel grootere mate toegenomen in dien tijd, doch in de laatste jaren is daar een belangrijke depressie inge treden. - Argentinië dat met Canada tot dusverre het voorrecht geniet zijn schapen levend op de Engelsohe markt te mogen brengen, weet dat de Britten oogenblikkelijk den invoer van levend vee verbieden, wanneer mond en klauwzeer of andere besmettelijke ziekten uitbreken. Voor een paar jaar kon het zijn schapen dan ook niet anders dan in bevroren staat invoeren en hoewel het verbod weer is opgeheven, vindt men het in Argentinië zekerder zich meer op den verbouw van maïs en op de rundveeteelt toe te leggen en vandaar inkrimping der schapenbouderij. De 2uidafrikaansehe oorlog heeft hon derden kudden schapen doen verdwijnen in het zuide lijk deel van het zwarte werelddeel. Ook werkte hier de droogte nadeolig, doch vooral was dit het geval in Australië, waar millióODen schapen bezweken door ge brek aan voedsel. Hoe sterk het aantal schapen in die streken verminderde, blijkt uit den woluitvoer van die landen. Terwijl Australië in 1S95 ruim tweo millioen balen verzond, kon het in 1904 slechts 1,371,000 balen uitvoeren. Zuid-Afrika daalde in dien tijd van 269,000 tot 201,000 balen Zuid-Amerika van 513,000 tot 467,000 balen. De geheele uitvoer van Australië, Zuid-Afrika en Zuid-Amcrika daalde van 2.782.000 balen in 1895 tot 2,04S,000 balen in 1904, alzoo in tien jaren een vermindering met éón vierde Lettende op deze feilen, is het duidelijk dat men mag rekenen dat do verbetering in de wolprijzen niet tijdelijk zal zijn.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1