N°* 1873. Donderdag 24 Augustus 1905. 18de Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Bubo op Texel. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentlën vóór 10 nnr op den dag der uitgave RAADSVERGADERING. De Burgemeester der Gemeente Texel; Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, ter ker.nis van de ingezetenen, dat eene vergadering van den Gemeenteraad is belegd op Zaterdag den 20 Aug 1905, des vóórmiddags te halt elf uren in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Gemeente. Texel, den 22 Aug. 1905. De Burgemeester van Texel, W. F. HIDDINGH. Te behandelen onderwerpen I. Mededeélingen. Ingekomen stukken. II. Vaststelling Gemeenterekening dienst 1904. III. idem rekening Algemeen Armbestuur dienst 1904. IV. Behandeling adres Schuttevaer In vorderbaar verklaring van kohieren. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuurder Gemeente Texel brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen, dat bet kohier no. 2 der Bedrijfs belasting dienst 1905/6 op den 19 Aug. 1905 door den Heer Directeur der directe belastin gen te Helder is invorderbaar verklaard en op lieden aan den Heer Ontvanger van 's Rijks belastingen voor deze Gemeente ter invordering is overgemaakt. Ieder ingezetene, die daarbij belang heeft, wordt alzoo vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle gerechtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zouden voortvloeiende ontgaan. Texel, den 28 Aug. 1905. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, W. F. HIDDINGH. TEXEL, 23 AUGUSTUS 1905. De Fancy-Fair en Texds Belang Naar wij vernemen komen nog dagelijks goederen in voor de alhier te houden fancy- fair. Veel kan echter worden gebruikt, late daarom niemand zich onthouden alsnog iets toe te zenden. Alles wat wordt toegezonden wordt ook voor de fancy-fair dienstbaar ge maakt. Tot goed begrip willen wij alsnog mede- deelen, dat de tentoonstelling en mogelijke verloting van voorwerpen, ten behoeve van „Texels Belang" afgestaan, geheel afgeschei den is van de bovenvermelde fancy-fair, als ook dat die tentoonstelling voorloopig is uit gesteld en vermoedelijk zal plaats hebben in het volgende voorjaar. Dat desniettegenstaande nu alreeds gaarne goederen voor dat doel worden aangenomen, mogen wij aan dit bericht zeker wel toevoegen. Koninginne-jaardag. „Naarmate er geld voor beschikbaar zal zijn, zal de Koninginne jaardag alhier niet ongemerkt voorbijgaan," zoo was het besluit van de „permanente commissie voor feest viering op 81 Aug.", in de Zaterdagavond in „De Zwaan" gehouden vergadering, die maar matigjes bezocht was. Besloten werd om een lijst te laten circu- leeren voor te houden volksfeesten op dien dag en Donderdagavond weder te vergaderen om alsdan te bepalen wat zal worden gedaan. Heerlijke opfrissching. Er kwam verfrisschingflinke regenbuien in de voorlaatste dagen waren weldadig voor het land en vulden de regenbakkeneen ware uitkomst na de langdurige droogte, na het watergebrek, dat zich van dag tot dag nijpender deed gevoelen. Voor het land was het een weldadige ver frissching en al regent het nu direct geen gras, de ruime regenval zal niet nalaten een goede uitwerking te weeg te brengen voor het gewas. De frissche regenbuien deden de tempera tuur reeds verkoelen, doch we zijn reeds laatst Augustus en schrijven spoedig Sep tember, Herfstmaandde warme dagen zullen dan ook wel voorbij zijn, met het korten der dagen verliest de zon veel kracht; —toch, en we willen dit wenschen, kan nog een mooi najaar ons deel zijn. De aanvoer van vee ter markt wordt minder, de kwaliteit wordt er niet beter op, de kooplust is niet zoo groot als geweest, de prijzen wijzigen zich er naar. Zoo ongeyeer is 't geen wat van de markt te vertellen valt. Toch was er Maandag nog al goede aanvoer en vond zeker, zoo niet alles, toch het grootste deel wel koopers. Aangevoerd werden 1 Paard, 13 Koeien, 2 n. Kalveren, 15 Rammen, 414 Schapen, 233 Lammeren, 1 Schram en 1 korf Kippen. Prijzen voor Koeien f 100 a f 135N. Kalveren f 8 a f 10,50; Rammen f 23 a f34; Schapen f 7 a f 24Lammeren f 13 a f14; Schram f 15 en Kippen 85 Cts. Door Z. D. H. den bisschop van Haarlem is benoemd tot pastoor te Oudeschild de Eerw. Heer Th. J. Zoetmulder, kapelaan te Amsterdam; pastoor H. Moes is benoemd tot pastoor te Zwaagdijk. Aan de Zijper Courant ontleenen wij het bericht, dat door de 1ste Coöperatieve vereenigiDg tot aankoop van veevoeder, enz. Donderdag te Schagen bij aanbesteding de levering van 30,000 K.G. Amerikaansche lijn koeken werd gegund aan den heer C. Keijser alhier, voor f 8,90 de 100 K.G. Oudeschild, 22 Aug. De meisjes, die hier als leden van 't dames-comité werkzaam zijn geweest om eene inzameling te houden ten behoeve der a.s. Fancy-fair, mogen zich in veel succes verheugen Haar ijveren voor de goede zaak werd geenzins beschaamd. Behalve een bedrag van f 20 aan gelde lijke bijdragen, mochten zij ontvangen ruim 200 groote en kleine voorwerpen, die op de Fancy-fair stellig bruikbaar zullen blijken te zijn. Waal, 19 Aug. Onze vroegere plaatsge noot, de Heer Jb. Raven, thans onderwijzer te Weesp, deed heden te Amsterdam met goed gevolg examen voor de Hoofdacte. De zomer van 1905. Omtrent dezen merkwaardigen zomer schrijft een bevoegde hand aan het „N. v. d. D." Deze zomer is buitengewoon vruchtbaar jammer dat het nu wat al te droog wordt, doordat de waterstand al te laag is. Hierin kon Rijnland voorzien door wat water in te laten. Weet u wel hoe lang we nu reeds dit bedaarde, zonnige zomerweer hebben, want na elke onweersbui hersteldo zich het weder onmiddelijk Dit fraaie weer hebben we nu reeds 84 dagen want in den nacht van 23/24 Mei bevroren de boonen en aardappelen, en des avonds van 24 Mei stond 't nog gevaarlijker dan den avond te voren 't vroor nok dien voornacht, maar des morgens 25 Mei hadden we binnenwind, West, en van dien dag af hebben we steeds dit vruchtbare, stille weer. Want vruchtbaar is 't zooals nooit beleefd. Den 23en Mei bevroren de boonen, den 24en werden nieuwe boonen gelegd (plant- boonen waren niet meer voorhanden, want door den Noordenwind waren deze reeds ver bruikt boonen komen slecht op met Noor denwind) en den 24en Juli, dus in twee maanden, hadden we niet alleen boonen om te eten, maar zóó overvloedig dat ze reeds ingemaakt werden. Verleden jaar waren de boonen nu reeds totaal verwaaid, en door het bederf, het rood werden van de bladeren, werd er om dezen tijd niet één boon meer geplukten nu in dit jaar zijn ze reeds vijfmaal geplukt, en ze bloeien nog volop van boonen. Jammer dat de ziekte zoo vroeg in de aardappelen gekomen is door dit droge weer is de knol wel niet ziek maar ze zijn niet genoegzaam uitgegroeid, te klein gebleven en niet droog genoeg op schotel. 't Is heel eigenaardig met de appelen. Zure appelen zijn er bijna nietde zure bellefleurs dragen in het geheel niet, daaren tegen met zoete appelen zijn de hoornen zoo overladen vol, dat het te wenschen was dat er een windje kwam die ze uitdunde. Zoete bellefleurs buitengewoon veel. Van andere zijde meldt men nog Als een bewijs van overvloedig gewas en hoogen prijs kan gelden dat deze week bij Wijk-bij-Duurstede het gewas van appelen en peren uit een boomgaard de kolossale som van 4 8700 opbracht. Door een notaris is aldaar in het geheel ongeveer voor f 100,000 aan ooft verkocht. De Kinderwetten. De „Haagsche Ct." deelt mede, dat de invoering der Kinderwet ten, door minister Loeff op 1 September ge steld, misschien tot 15 September vertraagd zal worden, daar de heer Loeff de benoeming der voogdijraden, waarvoor hij de benoemings besluiten gereed maakte, aan zijn opvolger Van Raalte heeft overgelaten. Men weet dat bij de Invoering der Kinder wetten tevens de meerderjarigheid tot 21 jaar vervroegd wordt. Tegen de politieke dominees. De synode der Ned. Ilerv. Kerk heeft met 17 tegen 2 stemmen de onvereenigbaarheid der ambten van predikant en Kamerlid uit gesproken, vooral op grond van de verwaar- loozing, waaraan het predikambt onderhevig is. Met 12 tegen 7 stemmen verwierp de synade een voorstel om de mogelijkheid van uitzonderingen op dit algemeen verbod toe te staan. Behandeling van zieke miliciens. Uit Katwijk a/d Rijn schrijft men aan het „Leidsche Dagblad" De zaak-Toering geeft stof tot bespreking van een geval te dezer plaatse, dat wel niet zoo'n treurigen afloop heeft, doch eveneens een eigenaardigen blik werpt op ons mili tarisme. Een verlofganger moest in Augustus onder de wapenen komen; waar hij reeds een paar jaren lijdende is aan een slepende ziekte en hem allen arbeid werd vei boden, als niet bevordelijk voor zijn genezing, wendt hij zich onder overlegging van een geneeskundige, verklaring van den arts Hueting alhier, tot den minister van oorlog, met het verzoek, zoo mogelijk vrij te worden gesteld van op komst, of, zoo daartegen bezwaren bestaan, hem alsdan uitstel van opkomst te verleenen tot na zijn herstel, gelijk den visscher steeds wordt toegestaan na afloop der haringvisscherij onder de wapenen te komen. Min parle mentair uitgedrukt krijgt hij nul op het requestzijn verzoek wordt afgewezen. Ter bestemder tijd gaat hij dus, uit vrees voor ingrijpende gevolgen, naar zijn garnizoen, om daar in het hospitaal te worden opgenomen. We'k nut heeft nu deze opkomst voor bedoelden verlofganger, die toch geen dienst kan waarnemen Bij uitstel van opkomst had in ieder geval zijn verblijf in de kazerne uit militair oog punt van nut kunnen zijn. Thans is hij noodeloos uit zijn omgeving gerukt, entegen wil en dank hem een ander geneesheer toe gevoegd. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Adverrtentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsmimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1