Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. N°. 1874. Zondag 27 Augustus 1905. 18de Jaargang. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met Yerhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave - Prijs der Advertentién Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraa t Burg opTexei. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize: een portemon- naie, een ceintuur, een broekknijper en een sleutel. INRICHTINGEN, welke Gevaar, Schade of Hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van David Willem Coninck Westenberg om op het perceel, kadastraal bekend in Sectie D, No. 1328 eene bewaarplaats van kunstmest stoffen te mogen oprichten door hen voor den proeftijd van één jaar is toegestaan. Texel, den 23 Augustus 1905. Burg. en Weth. voornoemd, W. F. HIDDINGH, Burgemeester. A. LANGEVELD, Lo.-Secretaris. TEXEL, 26 AUGUSTUS 1905. De Fancy-fairzoolang in sprake, wordt in dit nummer officieel aangekondigd als te zullen plaats hebben komende week Woensdag, Donderdag en Vrijdag. Er werden daarvoor tal van bijeenkomsten en vergaderingen gehouden en wanneer de fancy-fair niet zal slagen, is het daaraan althans niet te wijten. De laatste bijeenkomst had plaats Woens dagavond en werd vereerd door de tegen woordigheid van den E.Achtb. Heer Burge meester en diens Echtgenoote, welke beiden eene eereplaats in de commissie innamen. De bijeenkomsten kenmerkten zich naar wij vernamen door een prettige stemming en eenheid van zin, een voorname factor als men iets tot stand wil brengen. Op de laatste bijeenkomst werd tot de officieel e mededeoling, hier achter geannonceerd, be sloten. En nu wachten we met verklaarbare nieuwsgierigheid af, wat de fancy fair alzoo zal bieden. Wel kwam ons daarvan een en ander ter oore, doch we zullen met de me- dedeeling daarvan niet vooruitloopen. Zoo iets moet eene verrassing blijven, dat is zeker het niet minst aangename er van. Hierachter vinden onze lezers de officieele aankondiging en daaruit distilleere men nu maar de te verwachten dingen. De toegang is vrij, wordt gemeld, doch men meene nu niet daar zonder geld terecht te kunnen. Die vrye toegang is een lokaasje, waarvoor men allicht geducht zal moeten bloeden. Immers het doel is om eenige voordeelen te behalen voor 3 verschillende corporaties, die, als vele zaken, behoefte hebben aan geld, veel geld Houdt men dit in het oog, dan zal men voor een bezoek aan de fancy-fair zeker wel zorgen voor een welvoorziene beurs, om een offer te kunnen brengen aan de vindingrijkheid van leuke ideën en aan de lieftalligheid der resp. ver koopsters. En doet ge thuisgekomen de ontdekking op, dat ge nogal zijt „geplukt," laat u dan ten troost zijn dat ge een bezoek bracht aan de fancy-fairde liefdadigheids bazar. Moge het getal bezoekers velen, en bij herhaling zijn, opdat de lumineuse ontwerpers eer zullen hebben van hun werk en het voorgestelde doel zal worden bericht. Zoo zij het Zooals in de yorige vergadering der feestcommissie was besloten, zou Donderdag avond worden bepaald in verband met do dan ingekomen of toegezegde gelden wat zou kunnen worden gedaan. Het totaal bedrag, waarop mocht worden gerekend dat voor de feestelijkheid kon worden besteed, ofschoon niet zoo groot als wel wen- schelijk was geacht, bleek toch van dien aard, dat men het plan tot feestviering niet behoefde in te trekken, doch over kon gaan tot het bepalen wat zou kunnen worden gedaan, het beschikbare geld in aanmerking nemende. Van een schoolfeest, hoe gewenscht ook door velen, kon met het oog op de gelden geen sprake zijn. Verschillende vermakelijk heden als zakloopen, tonkruien enz. hoe aardig overigens, konden in het oog van velen geen genade vinden, omdat daarbij slechts weinigen gewoonlijk genot hebben, aangezien het voldoende afzetten van het terrein nog al groote bezwaren mede brengt. Het ringrijden, hoe oud dan ook, werd nog steeds als het meest verkieselijke en gewild geoordeeld, zoodat daartoe werd besloten terwijl 's avonds als iets nieuws alhier, zal worden gehouden een optocht met verlichte en versierde parapluies. Men rekent daarbij dat menigeen zich de moeite zal willen getroosten zelf een soort parapluie te vervaardigen, ter versiering en verlichting, en daarbij de vindingrijkheid van hen zal uitkomen. Evenals voor de ringrijderij zullen ook voor den wedstrijd met parapluies prijzen worden uitgereikt aan hen, die daarbij in 't bijzonder hebben uitgeblonken. 't Kan wellicht overbodig zijn, maar toch willen wy er op aandringen dat, vooral bij het ringrijden op fietsen, een ruim terrein zal worden afgezetten vorigen jarige viel daarop niet te roemen, en deed het opdringen door het publiek het werkelijk aardige van dit vermaak voel afbreuk. Van buiig icaer en nog iets. De buien worden minder, de barometer wijst gunstiger, het weer wordt kalmer, de verwachting op meerdere bestendigheid wordt met ieder oogenblik grooter en menigeen verblijdt zich daarover. De regen, hoe ook gewenscht, wordt al spoedig als onaangenaam beschouwd, en wanneer in de eerste behoefte aan' drink water is voorzien, zien velen alreeds met verlangen het einde van een regenperiode tegemoet. Zoo is nu eenmaal de mensch. De regenval was in de voorlaatste dagen van niet weinig beteekenis en werden daar door de regenbakken gevuld, 't kwam zeker niet minder ten goede aan het land. De toevoer was soms wel wel wat veel en deed zeker nog al wat verloren gaan, zooals men wel zegt, daar het water in snelle vaart naar lagere plaatsen stroomde. Was het zoo op het land, 't was niet minder zoo in de bebouwde kom dei- gemeente en meer dan een constateerde op zijn erf, in zijn hof eene geduchte over strooming. Hevige stortbuien, na een langdurige droogte, zullen allicht overstroomingen ten gevolge hebben, niettegenstaande de meest goede afwateringen. Daaraan is echter veel tegemoet te komen, door een zorgvuldig schoonhouden der straten, enz., waarop nu niet zoo bijzonder valt te bluffen. Wij maken daarvan de man er mede belast, geen verwijtalle waar is naar het geld, en de taak van gemeentereiniger schijnt niet zoo ruim te worden betaald dat de titularis zich daaraan onverpoosd kan wijden. 't Zou zeker aanbeveling verdienen om ten deze wat milder te zijn, opdat deze waarlijk niet benijdenswaardige, doch onmis bare betrekking, met de noodige toewijding kan worden vervuld. Bij goede bezoldiging kan men goed werk eischen. Bij half geld slechts half werk. Ds. Milatz, pred. bij de Doopsgezinde gom. te den Hoorn op Texel, is beroepen naar de Doopsgez. gem. te Den Horn (Gr.) Door den heer L. C. de Jong, cand. te Giessen-Nieuwkerk is bedankt voor het op hem uitgebracht beroep naar de Herv. Kerk te Oosteren d. Van 19 tot en met 24 Aug. zijn van hier verzonden 542 schapen, 281 lammeren, 11 koeien, 9 kalveren, 2 paarden en 12 varkens. Oudeschild, 24 Aug. Toen 't mooie zomerweer dezer dagen afgewisseld werd door tamelijk onstuimig weer, maakte men zich hier eenigszins beangst voor de visschers- vloot, die in de Noordzee vertoefde. Vooral omtrent het lot van een drietal schuiten was men ongerust. Gelukkig daagden zij Donderdagmiddag op, komende uit de richting van Vlieland, waar zij 's nachts 't Stortemelk waren binnenge- loopen en daarna op „Stompen" waren ge ankerd. Waal, 24 Aug. Door eenige ingezete nen is opgericht eene Coöperatieve vereeniging met het doel, de eerste levensbehoeften voor gezamenlijke rekening op de meest voordee- lige voorwaarde in te koopen. Indien de onderneming wat wel te ver* wachten is levensvatbaarheid blijkt te bezitten, zullen de zaken op grooter schaal worden voortgezet. Meerdere personen kunnen zich bij de vereeniging aansluiten. Den Hoorn. Door W. Jonker Az. is op het strand gevonden eene flesch waarop in 't Engelsch stond1 Juni 1905. Wil de vinder s. v. p. op ingesloten kaart zetten, waar en wanneer zij gevonden is. Door den vinder is bereids aan 't verzoek voldaan. Brand aan den Helder. Aan de „Heldersche Cour. ontleenen wij het volgende Gepasseerden nacht, te 3 uur ongeveer, is brand uitgebroken in een der bergloodsen op de werf „De Lastdrager" alhier. In weinige oogenblikken verspreidde zich de vlammen, zoodat weldra het gebouw van voor tot achter in brand stond en ook de naast liggende overkappingen van de scheeps hellingen werden aangetast. Een dezer werd mede door het vuur geheel vernield; de an dere werd gespaard, hoewel ook deze reeds door de vlammen werd aangegrepen en niet onbeschadigd bleef. De brandweer, zoo van de Gemeente als van de Marine, was met veel materieel aan wezig, en door hare krachtige werking en het beleidvol optreden van autoriteiten en bedienend personeel, konden de vlammen in bedwang worden gehouden en ten laatste gedoofd. De materieele schade is zeer belangrijk. Behalve de houtwaren, bevonden zich, naar wij vernemen, in de vernielde loods honder den tonnen haring, onlangs door de haring- loggers „Noordster" en „Goede Verwachting" alhier aangebracht. Ook vernemen wij, dat van eenige werk lieden het gereedschap is verloren gegaan. Er heerschte volkomen windstilte, wat een geluk mag heeten, daar bij eenigszins krach- tigen wind de ramp niet zou te overzien zijn geweest. De uitgestrekte vlammenzee, hoe bedroevend ook in hare gevolgen, leverde voor de onafzien bare menigte een prachtig schouwspel op. Te IJmuiden is de blazer Urk 321, dooi den hevigen storm omgeslagen en daarbij de bemanning jammerlijk verdronken. De be manning bestond uit den schipper Pieter Pasterkamp, die een vrouw en 5 kinderen nalaatdiens oomzegger, Hendrik Paster kamp, een jongeling van 18 jaren en Jan Barends, die een vrouw en vier kinderen nalaat; voor Urk weder een droeve ramp. COURM

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1