N°. 1877. Donderdag 7 September 1905. 18de Jaargang, Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nor op den dag; der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTEËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE BOOIJ, Parkstraat Burg op Texel. TEXEL, 6 SEPTEMBER 1905. Bij de Zaterdag gehouden stemming van een Heemraad en oen Hoofd Ingeland voor den polder Waal en Burg, werd gekozen tot Heemraad de heer Jb. Eelman Az. en tot Hoofd-Ingeland de heer Jan Eelman Jbz. Zaterdagavond werd in het Hotel „De Zwaan" door een achttal jongelieden besloten, eene nieuwe Rederijkers kamer op te richten. Als zinspreuk werd gekozenMet zijn allen zijn wij één. Als Leden van het Bestuur werden gekozen de H.H.: H. van Heerwaarden (Voorzitter) P. L. Zijm (Secretai is)H. Zijm (Penning meester) en W. Zijm en C. Maas (Commis sarissen Besloten werd, geene nieuwe Leden meer aan te nemen en niet op te treden voor donateursdoch twee of drie uitvoerigeu te geven tegen een bescheiden entrée. Wij wenschen de Dieuwe Kamer veel succes toe. Maandag werden ter markt aangevoerd 7 paarden, 4 veulens, 1 stier, 4 koeien, 2 n. kalveren, 50 rammeD, 203 schapen, 79 lammeren, 2 schrammen, 1 geit, 4 korven kippen. De prijzen waren: paarden f 90a 250veulens f 65 a 85 Stier f 85 Koeien f 110 a 125; n. Kalveren f 12 a 14; rammen f 22 a 36; schapen f 13,50 a 23; lammeren f 12 a 15; schrammen f 18 a 20; kippen f 0,85 a 1.10. De handel in wolvee was vlug. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad werd tot Wethouder benoemd de fleer G. J. O. D. Dikkers, die zich bereid verklaarde de benoeming aan te nemen. De afdeeling „Texel" v/h Ned. Onder wijzers-Genootschap zal op Zaterdag 9 Sept. eene vergadering houden in het Café „Den Burg." De afgevaardigde ter Algemeene Vergadering, gehouden te Amsterdam, zal verslag uitbrengen, terwijl de heer J. K. G. Muller eene inleiding zal houden op het ge bied van het onderwijs. Ons werd toegezonden een Ex. „Pro gramma van het onderwijs aan de Rjjksland- bouw winterschool te SchageD, gedurende den cursus 1905 1906." Het doel van de toezending is ongetwij feld om op deze zaak de aandacht te vestigen, waaraan wij bij deze gevolg geven. Het boekske bevat benevens verschillende andere opgaven, de namen der leeraren het leerplan en Huish. reglement, zoomede eene vermelding der personen, aan wien vanaf de oprichting der school, een diploma werd uitgereikt dat zij het onderwijs op de winter school tot het einde toe met vrucht hebben geyolgddaaronder komen voor de heeren L. C. Keijser en W. S. Keijser van Texel. Aan hen die belangstellen in deze inrich ting, zal op aanvrage aan den heer C. Nobel directeur, zeker wel een dergelijk programma worden toegezonden; ook het ons toogezondene ligt ter beschikking. Oosterend, 5 Sept. Van elders schrijft men ovor trekvogels, die zich eerder vertoonen dan in andere jaren, wat op een strengen winter zon wijzen. Aan dergelijke voorspellingen kan men gewoonlijk niet veel waarde hechten, want het is al zoo dikwjjls gebleken, dat de vogels het evenmin wisten als Prof. Falb en andere weerprofoten. Doch opmoikelijk is het wel, dat zich nu reeds verscheidene van onze gevleugelde najaars- en wintergasten veitoonen, die zich anders niet voor October laton zien. Onder meer klein goedje, zijn ook reeds teruggekeerd de Goudkieviten, gewoonlijk Zilverplevieren genoemd, waaronder er zijn met het prach tige zomerkleed, dat hier zelden gezien wordt. Vlieland. De postschuit „Bruinvisch" geraakte Vrijdag j. 1. in aanvaring met de loodskotter VI. 3. Het ongeval gebeurde juist in de branding voor de Sloot, het tegenwoordig zoo kritieke punt. De „Bruinvisch" bekwam belangrijke schade en werd terstond naar Terschelling op de helling gebracht om de noodige herstelling te ondergaan. De loods kotter nam de post over en bracht die hier aan, in den postdienst wordt zoolang door een andere schuit voorzien. Een kwade stier. Donderdag geraakte er op de markt te Schagen een jonge stier tot tweemaal toe uit handan. Wat een ont steltenis Een marktstalletje werd omgeloo- pen, een eierenmand het onderstboven gekeerd angst en schrik sloegen om het hart van de snelvluchtende menigte tusschen wagens, achter boomen en in de winkels. Toen men het beest weer machtig was, werd hij tusschen twee koeien gewillig naar de laadplaats aan het station gebracht. Ziedaar alweer de overmacht van de vrouw. Nauwelijks stelde die zich aan de zijde van den woesten heer of kalmte keerde in zijn hart en rustig ver volgde hij verder zijn pad. Met zachtheid en liefde is toch alles te beginnen Een gevolg van toepassing der wet. Men meldt uit Maastricht, dat van de be woners der ongeveer een maand geleden aldaar wegens „onbewoonbaar" verkla ring ontruimde „molekens" nog drie gezinnon in do open lucht knmpeeren „Wil je meeëten." Als historisch meldt de „Enkh. Courant". Een kleermaker, die op zijn vak reisde en ook wel koedekken naaide, zag meerdere malen tevergeefs naar den goedgevulden schotel van zijn klanten. Nog nooit was hem gevraagd mee te eten. Hij zou zichzelf, al was het door een list inviteeren. Op zijn rug prijkt een papier met de woordenArie, wil je meeëten" Op de vraag of er geen werk is, krijgt A. een ontkennend antwoord. Bij keert zich om en zegt maar heen te gaan, toen een der aanzittenden de woorden op Arie's rug hardop leest. „Asjeblieft" zegt Arie en het woord bij de daad voegend heeft hij zich aan den disch geschaard, Arie had in het vervolg werk voor „band" en tand." Het „Nieuwsbl. v. Ned." betoogt nader, dat op dit oogenblik bij de draadlooze tele grafie niet de minste waarborg bestaat voor de baudhaviDg van het telegram-geheim. Elk leerling eener H. B. S., die een beetje liefhebbert in natuurkunde zoo schrijft bet blad kan een inrichting maken, die hem hoogstens een paar gulden kost, en waarmee hij gewaar kan worden al wat in zijn nabij heid draadloos wordt weggeseind. En wie or een paar honderd pop voor over heeft, kan het ontvangen van draadlooze seinen binnen een kring van honderden meters voor anderen absoluut onmogelijk maken. Daarmede staat vast, dat draadlooze tele grafie, hoe mooi ook on hoe belangrijk als aanvulling, voor schepen en onbereikbare plaatsen, in de gewone practijk van het levrn, voor het overbrengen van handels- en parti culiere telegrammen nog te eenenmaie onge schikt is, zoodat do pogingen, die thahs aange wend worden om een maatschappij te vormen tot exploitatie van stations voor draadlooze telegrafie, onvermijdelijk tot teleurstelling van de ondernemers of toleurstolling voor de deelnemers moeten leiden. Treurige geschiedenis. De politie te Amersfoort heeft proces-ver baal opgemaakt tegen 17 arbeiders van de H. IJ. S M., onder wie mannen met meer dan 20 dienstjaren, wegens diefstal van oud ijzor, in veioeniging gepleegd. De waarde van het gestolene moet vrij gering zijn. De pastorie-bewoners der Ned. ITerv. gemeente te Winsum (Friesl.) worden tegen woordig niet weinig verontrust door bunzingen daar in de wandeliDg mudden genoemd, die hun woonplaats hebben gekozen onder de vloeren en op het dak der pastorie. Overdag is alles rustig, doch zoodra de zon ter kimme is gedaald begint bet lastige volkje zich te roeren. Zij blaffen als honden, verstoren niet weinig met hun lawaai de nachtrust der be woners, vooral van de vrouw des huizes, die ernstig ziek is en rust hoog noodig heeft. Men ving in stappen en vallen van deze dieren 3 jongen, alle, dit was duidelijk zicht baar, uit verschillende nesten afkomstig. Wel een bewijs dat het hier geld een geheele bende dezer lastige roofdieren, die de gansche omgeving onveilig maken voor kippen, eenden en ander gevogeltje. De mudden laten zich niet zoo gemakkelijk van gen. Men heeft dit ook reeds tevergeefsch met honden geprobeerd en zal nu zijn toe vlucht nemen tot vergif, waarvan men het aas, een stuk vleesch, zal voorzien. „De Courant" meldt het volgende „In de afgeloopen week hebben, naar wij vernemen, te Amsterdam vier en vijftig varkensslachters hun winkels gesloten, omdat zij geen kans meer zien, zonder verlies, hun bedrijf uit te oefenen. Uit door ons ingewonnen inlichtingen bij verschillende groote varkensslagers, bleek ons, dat deze slechte toestand in het vak te wijten is aan het steeds stijgen der varkensprijzen. Doordat de grenzen gesloten zijn voorden invoer van varkens, en de uitvoer, vooral naar Engeland en naar Duitschland steeds toeneemt, vermindert het aantal varkens hier te lande .zoodanig, dat de prijzen steeds in de hoogte gaan. En daarbij komt dan nog, dat de invoer van Amerikaansch sp9k, waar voor geen invoerrechten behoeven te worden betaald, steeds toeneemt, waardoor de prijs yan het vet hier uiterst laag gesteld moet worden, wil men het kunnen verkoopen. Een van de grootste slagers uit Amsterdam verzekerde dat hij al meer dan een jaar lang met verlies werkt, maar dat de toestand op het oogenblik al buitengewoon slecht is. Wi'den de varkensslagers met winst werken, dan zouden zij den prijs van het vleesch, die op het oogenblik toch al reeds hoog is, nog belangrijk moeien verhoogeD. Dat evenwel is onmogelijk, daar dan velen eenvoudig geen varkensvleesch meer zouden eten. De slagers zijn dus, willen zij hun bedrijf voortzetten, gedwongen met verlies te verkoopen; iets, wat natuurlijk de meesten niet kunnen alleen de kapitaal krachtigen de groote slagerijen, kunnen, met groote opofferingen, hun zaken nog aan den gang houden, in afwachting van betere tijden. De tegenwoordige toestanden in het bedrijf geven echter nog weinig hoop, dat die betere tijden spoedig zullen aanbreken." Hij begreep het niet goed. Twee welgedane boertjes uit verschillende dorpen komende, ontmoeten elkaar in den spoortrein bij Arnhem. „Laatst," vertelde Joris, „toen er bij ons op het dorp dat opstootje was, liep onze burgemeester den geheelen dag met zijn insienje om „Insienje ïoept Jochem uit, „wat is dat „Wel de ketting die hij om zijn nek heeft. „God bewaar me," roept de ander verschrikt, „bij ons laten wij hem altoos losloopen, hij doet geen mensch kwaad." („Vad.") Eeiiigen tijd geleden bemerkte de keer T. Sckoniger, wonende in de Luttekestraat, te Zwolle, dat er een belangrijke scheur kwam in den rechterzij muur van zijn winkel. Toen men een onderzoek trachtte in te stollen stortte plotseling de heele muur omlaag. Gelukkig konden de werklieden zich bijtijds redden. TEXELSCHE COURMT Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cta. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Adverlentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1