Gemeenteraad van Texel. Buitenland. Pluimveekroniek. Spoorwegongeluk bij Purmerend. De trein die om 10.59 van Amsterdam te Purmerend moet aankomen, is Dinsdag morgen op een wissel in de nabijheid van laatstgenoemd station gederailleerd. De loco motief is zwaar beschadigd, wegens stooten op een stilstaanden goederentrein. Twee wagens zijn van den dijk geworpen. De anderen hebben zware schade bekomen. Een lste klasse passagier is gedood, 2 anderen zijn bekneld geraakt en ernstig gekwetst. Verder bekwamen 10 passagiers kwetsuren van lichteren aard. De machinist en de hoofdconducteur zijn gewond. De weg is totaal versperd. Gevolg van bevende huizen. Een weduwe, kamerverhuurster en pension houdster aan de Rotterdamsche straat te Scheveningen, heeft zich tot den Ilaagschen gemeenteraad gewend, te kennen gevende dat het door haar bewoond perceel voort durend bevingen ondervindt door de Electrici- teits-Maatscbappij te Scheveningendat door de commissie van onderzoek geconstateerd is, dat in haar perceel de bevingen het hevigst zijn; dat adressante dit seizoen groote schade heeft ondervonden door deze bevingen, daar hoegenaamd geene logeergasten haar perceel bewonen wilden dat zij door deze schade totaal geruineerd is, daar zij door kam er verhuren geheel en al in haar onder houd moet voorzien weshalve zij verzoekt eene schadevergoeding te mogen vorderen, of zoo dit niet het geval mocht zijn „onbewoon baarverklaring van het perceel." Gevaarlijke slaapplaats. Toen Zondagavond de trein van 6.4 namid dag op het station te Oisterwijk aankwam, bemerkte men, dat een reiziger boven op een der rijtuigen vau dien trein lag, oogenschijn- lijk in rustigen slaap. Hij zou ongetwijfeld op die niet alledaagsche wijze zijn reis tot Rotterdam hebben vooitgezet, indien men hem te Oisterwijk niet had opgemerkt en hem van den trein had verwijderd. Hij kon zijn reis thans met een volgenden trein vervolgen, doch niet op, maar in een rijtuig. Vlug besloten. Aan het kantongerecht te Rotterdam moe t naar het „N. v. d. D." meldt, het volgende zijn voorgevallen Is u Jansen zelf? Ja, Ede'achtbare. U zult moeten verbuizen. Ik weet r.iet waarom, want ik ben geen cent schuldig. Er wordt ook geen achterstallige huur gevraagd, maar de eigenaar heeft het recht u ten allen tijde de woning op te zeggen. Vordering toegewezen. Jansen af. Is u de weduwe Pieterse zelf? Ja, Edelachtbare. Dan zult u moeten verhuizen. En verder loopt de zaak als boven. In de vestibule. Zeg, Neel! Hoe lang is je man al dood? Dat wordt 10 November 2 jaar. Dan mag je weer trouwen. Ja Piet. Heb je kinderen Ja, een meisje van 6 jaar. Jij ook? Neen ik niet. Zeg, Neelwat zcu je er van denken, als wö eens botje bij botje legden, dan hadden we maar één huis noodig en één huishouden. Meen je dat Piet? Als ik 't niet meende, dan zou ik het niet zeggen laten we dan maar dadelijk naar het Stadhuis gaan en over de papieren gaan praten. Aldus geschiedde. Een bericht, dat zeker ook te Alkmaar met zijn Cadettenschool met gemengde ge waarwordingen zal worden ontvangen zegt de „Alkm. Crt.", is dat de Minister van Oorlog met den meesten ernst onderzoekt, op welke posten van zijne begrooting aanzienlijke be sparingen zijn aan te brengen. „Zouden die heertjes dan zooveel noodig hebben voor hunne opleiding? Nu, dan het snoeimes er maar eens terdege ingezet." De „Neue Freie Presse" verneemt uit Odessa, dat bij de vele executies, die daar in den laatsten tijd hebben plaats gehad, ook twee kinderen van 13 en 15 jaar zijn ter dood gebracht. Zij werden aan een paal gebonden en door de kozakken neergeschoten. Zij haddon bekend, dat zij, toen soldaten in het huis hunner ouders binnendrongen, van af hot balkon op hen schoten hadden gelost. Kinderen op bevel. Dr. Dowio, de zich noemende moderne profeet Elia, heeft een even eenvoudig als vernuftig middel uitge dacht, om de bevolking, waarmee zijn Nieuw- Sion bodreigd wordt, togon te gaan. Hij heeft bevel gegeven, dat alle gezinnen die de door hem in Amerika gestichte stad bewonen, elk jaar een jonggeborene ten doop moeten houden. Hij heeft nog niet bepaald, welke straf er op de overtreding van dit bevel staat. Nu, daar heeft hij nog een jaar den tijd mede. III. Benoeming Wethouder. IV. Verzoek ontslag onderwijzer Lub. Voor de leden dor onderafd. „Texel" der V. P. N. RedactieTb. Langenhoff, v. Ostadestraat 376, Amsterdam o—o—o In onze vorige kroniek hebben wij gezien, welko vooideelen den leden in Friesland dooi de Vcreeniging wordt bezorgd. Ongetwijfeld zullen wij in Amsterdam dat suc ces ook bereiken voor de leden van Noord-Hol land. Nu weten wij niet of er in Friesland naast de eieren der leden ook overtollige jonge banen en oude kippen worden geveild. Daarover laat bet verslag zich niet uit. Het is echter wel onze bedoeling dat dit hier zal geschieden. Nu zijn er wel gemakkelijker zaken denkbaar als om een veiling in elkander te zetten. Men gelieve in aanmerking te nemen, dat wo niet met een winkeltje van „voor 'n halfje snoep goed" aan kunnen komen, en bet heel wat moeite zorgen en hoofdbreken kost eer een dergelijke inrichting zoodanig is gegrondvest, dat zij geen kans heeft van instorten. En Amsterdam heeft behoefte aan een hechte fundoering. Waar hier de grondvesten niet deugen of niet vertrouwbaar zijn, daar verzakt de boel langzamerhand, hier en daar doen zich schouren voor en het gebouw stort in elkaar. En onze fundeering zijn dc leden. Wanneer die zich niet hecht en vast aaneensluiten en uit breiden, dan gaat de boel ook naar den kelder. Daarom moeten de leden aan ons of aan don heer Coninck Westenberg een bewijs van in stemming zenden. Zonder die bewijzen is het zoo lastig om reeds nu met een correct uitge breid plan voor don dag te komen. Wat heden uitvoerbaar wordt gedacht, kan morgen blijken totaal onuitvoerbaar te zijn. Het vóór on tegen van alle onderdeden moet wel degelijk overwo gen worden. Het plan bestaat om de pluim veeproducten tc veilen op vastgestelde dagen en uren, en in de toekomst is er voor een stad als Amsterdam niets tegen om alle dagen te veilen. Als de leden maar zorgen dat er veilstof is. De afrekening heelt zoo mogelijk denzelfden dag of den volgenden dag plaats per postwissel. Dit kan omdat alle te verknopen artikelen alleen tegen klinkende munt zullen worden omgezet. Boter bij de visch dus. Onder geen enkele voor waarde zal daarvan worden afgeweken. De leden moeten zorgen dat de eieren in zinde- lijken staat worden geleverd. Een zindelijk ei is een streelend gezicht. Verder moeten zij goed verpakt zijn, niet gekneusd of gebroken en voor zien van een duidelijk leesbaar stempel door de commissie te verstrekken. Verder verbinden de loden zich om a. geen eieren te zenden van hoenders, die in hoofdzaak of uitsluitend met visch worden ge voederd b. alleen eieren to zenden van eigen hoenders c. geen verloren gelegde of nestoieren voor de verzending te bezigen. Wij weten nog niet hoe wij het met de ver zending zullen regelen. De beste manier is o.i. wol dozeAan de onderafd. wordt door de commissie een aantal kisten verstrekt, naar vsrhouding van het aantal eierenzendende leden. De eieren eener onderafd. komen allen aan éón adres, waar aanteekening wordt gehouden hoeveel stuks (of z.g.) Jan, Piet of Klaas brengt. Dan worden alle colli's onder één adres naar 't veilingslokaal gezonden. Wij zullen dan met de betrokken expedities bizondere condities trachten aan te gaan voor de verzending der V. P. N. eieren en voor de terugzending der ledige emballage. Den dag na de veiling kan ieder zijn gold voor de eieron direct thuis ontvangen. Nu is het natuurlijk zoo klaar als de zon dat or tot de instandhouding van het voilingsgebouw financiën noodig zijn. Eu evenzeer is het te begrij pen dat die financiën moeten voortspruiten uit de opbrengsten der veilingen door een zeker percen tage daarvan te heffen. Iedereen zal nu kunnen voelen en tasten dat hoe moer eieren er gezonden worden hoe grooter de bruto-ontvangsten zijn. En de exploitatiekosten worden niet hooger. Men bedenke dus dat 500 eieren evenveel vracht kosten als 1000 eieren, en dat de kosten van veilen hetzelfde zijn voor 10,000 als voor 100.000 eioren. Wij kunnen ook zóó zeggen: Hoe grooter aanvoer, hoe minder vracht, hoe hooger ontvangsten, hoe minder veiliDgskosten en als gevolg daarvan hoo meer winst voor den pluimveehouder. Wij zullen trachten dit door een voorbeeld nóg dui delijker te maken. Wanneer do veding reden van bestaan heeft, dan moet er wezon eon veilingslokaal, een hoofd die administreort en de boel bestuurt, een knecht die de goederen versjouwt, ledige emballage weg brengt, enz. Die menschen die don goheolen dag ter boschikking mocton staan voor de voi- ling moeten er een boterham met kaas voor kunnen koopon, d.w.z. „zij moeten van do vei ling kunnen loven. Dan is er huur voor 't gebouw, drukwerken, enz. Laten wij eens aannemen, dat er voor een en ander eene juarlijksche uitgaaf benoodigd is van f 2000,Stol do voilingskostcn op 5 pCt. en don doorsneeprijs der eieren op 4 ct. Dun komen wij tot do volgende borekoning 100 eieron kosten f4,100,000 eieren kosten f 4000,Veilingskosten a 5 pCt. van 100.000 oierou f 200. Onkosten gebouw on salarissen f 2000,dan komen wij tot do ontdekking dat wij om do f2000.onkosten to dokken, vcilcndo tegen 5 pCt., 10 X honderdduizend eieren moe ten omzetten. Sturen do lodon nu minder, dan moot er tcgon een hooger pCt. govoild worden óf do veiling gaat op do flosch. Sturen do loden méér, b. v. 20 X 100,000 Dinsdag 5 Sept. 1905, voormiddags half elf. Voorzitter de heer Hiddingb, Burgemeester. Tegenwoordig alle leden, 1 vacature. Sccrclaris de lieer Ruibing. Na opening der vergadering wordt overgegaan tot installatie der 4 nieuwbenoemde Raadsleden. De voorzitter leest achtereenvolgens de beide vcr- eisebte eeden voor, welke de benoemden daarop be krachtigden. Hierop richt de voorz. zich tut den beer Langeveld, die als raadslid voor de eerste maal zitting neemt. Spr. heet bom welkom en spreekt den wcnsch uit, dat hij lang in bet belang der gemeente zal mogen werkzaam zijn. De lieer Langeveld, daarop het woord verkrijgende, dankt spr. voor diens welwillende woorden, verzoekt den leden bom zoo noodig hun hulp en steun niet te willen onthouden en zegt tc hopen iets te kunnen bijdragen tot bevordering der belangen van de gemeente. De notulen der vorige vergadering worden hierop voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. De voorz. doet vervolgens voorlezing van een afschrift van het adres namens den Raad gezonden aan Z.E. den Minister van Marine, om versterking der buiten havenlichten. Verder deelt spr. mede, dat door hem tot tijdelijk nachtwacht aan Den Hoorn is aangesteld S. Westra, aldaar. Naar aanleiding van eene opmerking van den heer Keesom na atloop der vorige vergadering gemaakt, dat voor den bouw van het schuurtje op het Schildereind door P. J. Bruin gemeentegrond was in beslag geno men, deelt spr. daarop mede, dat de rooilijn door den gemeente-opzichter was aangegeven en daarnaar geheel was gebouwd, van het innemen van gemeentegrond was geen sprake. Dat verder naar aanleiding van een klacht, eveneens van den heer Keesom, omtrent minder goede regeling door den havenmeester getroffen met betrekking tot de ligplaats van schipper Plaatsman, door den havenmeester was beloofd, dat ae geloste goederen zoo zouden worden geplaatst, dat ze zoo weinig moge lijk hinder voor de rijtuigen zouden opleveren. De heer Keesom merkt op, dat hij niet heeft gespro ken van het in beslagnamen van gemeentegrond, doch dat de weg te smal zou worden, ruim 4- meter. Men moet zooals spr. opmerkt, rekening houden met de toekomst. Over langer of korter tijd kan, volgens spr., daar wel eens een nieuwe wijk ontstaan. De heer P. Keijser zegt het te betreuren, dat de aan wijzing van de rooilijn ditmaal ls overgelaten aan den gemeente-opzichter en niet B W zich, zooals dit gebruikelijk is, er mede hebben belast. Na nog eenige discussie wordt ook dit punt voor kennisgeving aangen. Nog was ingekomen een adres van D. C. Vos, plaats vervangend telefonist te Oudeschild, om vergoeding voor verleende diensten tijdens de afwezigheid van den telefoonhouder. De voorz. herinnert dat eenzelfde ver zoek ook door adressant werd ingezonden in Nov. 1904 en daarop toen afwijzend is beschikt. Als er vergoeding moet zijn er voor, dient die te worden betaald door den telefoonhouder en niet door de gemeente, werd geoordeeld. Voorgesteld werd dus op het adres afwijzend te be schikken Door den heer Mets wordt opgemerkt, dat in dit bijzonder geval, aangezien de tclcfoonhoudcr afwezig had moeteu zijn ter vervulling van zijn militieplicht, door Vos zou kunnen worden aangeklopt bij den Minister. Met 9 tegen 1 stem, uitgebracht op den heer Keesom, wordt daarvoor benoemd de heer Dikkers, die reed» tijdelijk die betrekking waarnam. De heer Dikkers verklaart de benoeming aan te nemen, waarna de voorz. ZEd. gelukwcnscht en den wensch uitspreekt, dat hij nog lang de belangen der gemeente zal mogen waarnemen. Dit ontslag wordt aangevraagd om in tc gaan 1 Oct. a.s. Volgens de verordening is dit echter te vroegen zou eerst dat ontslag mogen worden gegeven tegen 15 Oct. Volgens een later ontvangen schrijven van den heer Lub, wordt dit ontslag zoo spoedig aangevraagd omdat met 1 Sept. een cursus voor de hoofdactc aan vangt en hij daarvan zoo spoedig mogelijk wenscht tc prolitcercn. Volgens het hoofd der school bestaat er volgens den heer Lub geen bezwaar tegen dat vroege vertrek, terwijl reeds nu Mej. Dros in de school werk zaam is en zeker gaarne die betrekking tijdelijk zal willen waarnemen. Aangezien men over 't algemeen echter liefst de verordening handhaaft, wordt besloten het ontslag te vcrlcencn in tc gaan 15 Oct. a.s. terwijl desver- langd dan 14 dagen verlof kan worden verleend. Naar aanleiding van een vraag van den heer Dros of bij eene cvcntueelc oproeping van sollicitanten voor de dan vacant komende betrekking geen rekening zou kunnen worden gehouden met het bezit der land- bouwacte, werd de opmerking gemaakt, dat zulks eerst in de vergadering van B, en VV. zou worden behandeld, de heer 1'. Keijser meent dat het wel overwoging zou verdienen weder eene onderwijzeres tc benoemen. Om afschrjjving van betaling Hoofd. Omslag was verzocht door Mcj, R. P. Kievit erfgename van Mevr. Wed. Dijkscn. en door de erven van den heer S: Keijser Pz. terwijl nog een dergelijk verzoek was te behandelen van Mcj. Wed. II. Maas. Naar aanleiding van een reeds in de vorige verga dering gemaakt en thans weder herhaalde opmerking van den heer E. Keijser, dat er iets op moet worden gevonden om dergelijke schadeposten tc weren deelt tic Voorz. mede dat hij reeds heeft gezocht naar een middel, doch tot lieden toe vergeefs. Een in 1883 door dc gemeente Kollummcrlanu gemaakte bepaling, dal dit euvel verhinderde kon de koninklijke goed keuring niet krijgen en op dc vergadering van Burge meester en Secretarissen voor enkele dagon gehouden, werd hetzelfde punt besproken en ook daar bleek men weinig raad tc weten, aangezien aanslagen in de II. O. niet bij suppl. kohier konden worden verhoogd. Enkele der betrokken erfgenamen zou men alhier tlinns nog kunnen aanslaan doch niet allen. Nood gedwongen zag men zich dus verplicht de verzoeken toe tc staan. Ook dc aanvrage van don heer Schroder om afschrij ving van schoolgeld voor zijn zoontje die wegens ziekte dc school niet kon bezoeken, wordt toegestaan. Bij dc rondvraag niemand hot woord verlangende sluit dn Voorz. de vergadering.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 2