N°. 1878. Zondag 10 September 1905. 18'° Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Buks 30 Cts. Franco per post door ge heel Nbdebland 45 Cts. Naar Ameblka en andere landen met Terhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der nitgave Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELB BE ROOIJ, Parkstraat Bubg op Texel. LOSLOOPEN VAN VEE. De Burgemeester van Texel herinnert belang hebbenden aan het bepaalde vervat in art. 102 lit. a der Verordening van Politie voor deze Gemeente, luidende: Het is verboden, tenzij na verkregen schrifte lijke toestemming van Burgemeester en Wet houders, rammen ouder dan één jaar, anders dan voorzien van twee spannen en rammen beneden den ouderdom van één jaar, anders dan voorzien van een span, van 1 September tot 1 October in de weide te laten loopen. Overtreding wordt gestraft met geldboete van ten hoogste f 25, Texel, den 7 September 1905. De Burgemeester voornoemd, W. F. HIDDINGH. HERHALINGS ONDERWIJS. Burgemeester en Wethouders van Texel ma ken bekend dat vanaf 1 October tot en met de maand Maart a.s. in deze gemeente gelegenheid zal bestaan tot het ontvangen van herhalings- onderwijs, wolk onderwijs zal worden gegeven, op Woensdag en Zaterdag van iedere week van des nam., 2 tot 4 uur, op de O. L. Scholen te den BurgOosterend en de Cocksdorp, terwijl die gelegenheid op de overige O. L. Scholen eveneens wordt opengesteld, wanneer zich aldaar minstens zes leerlingen hebben aangemeld. Ouders of verzorgers die hunne kinderen het herhalings-onderwijs willen doen volgen, zijn ver plicht daarvoor aangifte te doen bij de Hoofden der O. L. Scholen, tusschcn l en 15 September a.s. onder duidelijke opgave hunner namen en woon plaatsen, alsmede de juiste namen hunner kinde ren of pupillen, en onder oyerleggiug van het vaccine-bewijs. Do leerlingen mogen den leeftijd van 16 jaren niet hebben overschreden bij de aanvang van den cursus, alzoo op den len October. Het schoolgeld bedraagt f 0,40 per leerling en por maand; voor meerdere leerlingen uit hetzelfde geziD, die gelijktijdig het herhalings-onderwijs volgen, bedraagt voor iedere leerling het school geld f 0,20 per maand. Voor minvermogenden is de helft van de hiervoren genoemde bedragen verschuldigd, terwijl bedeelden en zij die, hoewel niet bedeeld, onvermogend zijn, van de betaling van dit schoolgeld zijn vrijgesteld. Burgemeester en Wethouders beslissen, wie ten aanzien van de hierboven genoemde bepalin gen, als minvermogend en als onvermogend zijn to beschouwen. Texel, den 7 September 1905. Burgem. en Weth. voornoemd, W. F. HIDDINGH, Burgem. RUIBING, Secretaris. Herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen. De Burgemeester der gemeente Texel, Gezien art. 26 der wet van 2 Mei 1897 (Staats blad no. 124) Brengt ter kennis van belanghebbenden dat eene algomeone opgaaf van den inhoud dor ken nisgevingen, bedoeld bij die wetsbepaling, om trent de herziening van de belastbare opbrengst der gobouwde eigendommen volgens art. 2 der wet van 11 Januari 1904 (Staatsblad no. 5) in de kadastrale gemeente Texel, onder bijvoeging van den kadastralen legger en de plans, op de secretarie dor gemeente is nedergelogd ter koste- loozo inzage van belanghebbenden gedurende twintig dagen na heden. Afgekondigd to Texel, den 9 September 1905. De Burgomeoster voornoemd, W. F. HIDDINGH. Woensdag, 20 Sopt te Schagon (Café n Donderdag, 21 Broersma P Vrijdag, 22 v Alkmaar (ten kant. Zaterdag, 23 v/d voorz. Piotcrstraat, zal door do Commissie voor het schattiDgsdistrict Alkmaar of door een of meer haror leden van dos voormiddags 9 ure tot des namiddags 2 ure zitting worden gehouden in do plaatsen bovenvermeld, te Schagen en Alkmaar tot het geven van mondelinge iulichtiugen aan hen, die zich daarvoor aanmoldon. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een portemo- naie en een passer. TEXEL, 9 SEPTEMBER 1905?" Door de financieele commissie van de Fancy Fair, welke Woensdagavond vergaderde, werd ons welwillend medegedeeld dat de bruto opbrengst der Fancy fair heeft bedragen f 911.925 Ds. Milatz, pred. bij de Doopsgez. Gem. aan den Hoorn, heeft het beroep naar de Doopsgez. Gem. te Den Horn (Gron.) aan genomen. Gisterenavond had in hotel „Texel" de vergadering plaats der afd. „Texel" van de H. M. van Landbouw. Wegens overlijden van den Voorzitter werd zij geleid door den Vice Voorzitter, den heer Joh. Koning. Door deze werd de vergadering geopend met een welkom aan de opgekome- nen, terwijl spr. tevens een woord van oprechte hulde bracht aan de nagedachtenis van den overleden president den heer Roeper. Reeds als lid was de heer R. steeds ijve rig bezig voor de belangen der afdeeling, doch vooral tijdens zijn kort presidentschap heeft hij zijn groote belangstelling in het welzijn der afdeeling betoond. De notulen der vorige vergadering worden daarna gelezen en ongewijzigd goedgekeurd. De ingekomen stukken waren volgens den secretaris van weinig beteekenis. Door de afd, Schagen werd steun verzocht om in 't volgend jaar de algemeene vergade- dering daar te doen houden, terwijl eenzelfde verzoek was ingekomen van de afd. Velzen, om die vergadering te Beverwijk te doen plaats hebben. Tot toelichting deelt de Voorz. mede dat in de Algemeene Vergadering te Vianen, weldra te houden, zal worden gestemd waar die vergadering zal plaats hebben. Het be stuur acht voor Texel, Schagen het meest gewenscht. Vooraf dient echter te worden bepaald of er een afgevaardigde heen zal worden gezonden, f 10,—is daarvoor beschik baar. Het bestuur acht het niet wenschelijk. Bij stemming wordt uitgemaakt, met 16 tegen 7 stemmen, dat er wel een afgevaar digde zal worden gezonden. Bij acclamatie wordt daarna benoemd de heer Aug. C. Keijser die vermoedelijk die benoeming aannam, terwijl als diens plaats vervanger wordt benoemd de heer P. K. Bremer. Verder waren nog ingekomen eenige pro gramma's van tentoonstellingen, eene aanbie ding van het Centraal Bureau tot aankoop van Hulpmeststofïen (de secretaris merkt op, dat de concurrentie hier zoo sterk is, dat men hier welhaast goedkooper terecht kan), het verslag van den Landbouw in Nederland over de jaren 1903/4 en een aanbieding van Westleydale rammen van den heer H. Zuur bier en L. Visser. Naar aanleiding van laatstgenoemde aan bieding ontspon zich een vrij langdurige dis cussie, waaruit bleek dat men over 't alge meen het wel gewenscht achtte, dat weder versch bloed werd ingevoerd, doch geen ge kruist Noordhollandsch, doch zuiver Engelsch. Van aanschaffing van een ram voor reke ning der afdeeling kon echter geen sprake zijn. Ten slotte werd met 18 tegen 5 stem. besloten de verkiezing van een Voorzitter uit te stellen tot een volgende vergadering, daar dan toch die verkiezing moet plaats hebben, zijnde dan de zittingstijd van 3 jaar weder om. Nadat nog is uitgemaakt, dat de afgevaardigde het verzoek der afd. Schagen zal steunen, om daar een volgend jaar de algemeene vergadering te krijgen, wordt de vergadering gesloten. Van 4 tot en met 6 Sept. zijn van hier uitgevoerd335 schapen, 124 lammeren, 3 koeien, 9 kalveren, 1 paard en 9 varkens. Oudeschild, 9 Sept. Niet ver van de kust werd hier gisteren op stroom een waterhoos waargenomen, die in wilde draaiing 't water eenige meters hoog uit zee opzoog. Geluk kig waren er geen vaartuigjesin de nabijheid. Den Hoobn. Door C. Huisman is eene postduif gevangen, die op den linkervleugel was gemerkt met eene J. eene flesch en eene pijl en 't nummer 205. Aan 't strand achter den Hoorn is aangespoeld het cadaver van een paard. Oostekend, 8 Sept. De nieuwe R. K. Kerk alhier nadert meer en meer hare voltooiing, 't Is een keurig gebouw, zoowel van buiten als van binnen, en 't vormt een sieraad bij den Noordelijken ingang van het dorp. Heden wordt er een bliksemafleider op geplaatst. Door de slechte uitkomsten van de Noord- zeevisscherij, ook deze week moest bijna de geheele vloot werkeloos blijven, ziet men reeds weder naar werk binnengaats uit Enkelen zullen trachten mosselen te vinden, straks hoopt men met hef oesteren wat te kunnen winnen en verder is de hoop weer gevestigd op de garnalen. We herinneren er aan, dat Zondag a.s. te 7 uur n.m. door Ds. Glasz, uit Alkmaar gesproken zal worden voor de afd. van den Ned. Prot. alhier. De toegang is vrij. Vlieland. In de Rijkspostspaarbank alhier werd in de maand Augustus ingelegd f 1066,12 en terugbetaald f 245, Het laatst uitge geven boekje was no. 242. De Staatscourant van Donderdagavond behelsde de benoeming van Mr. Veegens tot hoofd van het nieuwe, 9de departement, dat den naam zal dragen van Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel. Een extra-trein voor een Grenadier Een niet onaardig en niet aliedaagsch voor val heeft Zondagavond plaats gehad. Een grenadier in den Haag in garnizoen, had door oponthoud van een aansluitenden trein te Amsterdam de aansluiting gemist van den laatsten trein van Amsterdam naar Rotterdam, dus geheel buiten zijn schuld. Te 12 uur 's nachts is hij uit Amsterdam naar Haarlem gekomen en daar hij in 't bezit was van een geldig ééndaagsch retourkaartje, wilde hij nog naar 's-Gravenhage terug, daar hij geen verlof had en in de kazerne dien avond terug moest zijn. De spoorwegdirectie heeft hem toen nog naar Den Haag vervoerd met een afzonderlijken trein, bestaande uit locomotief en een wagen, waarin hij de eenige reiziger was. Omtrent de hooge varkensprijzen, waar door een aantal varkensslachters te Amster dam het bedrijf hebben gestaakt, omdat het niet meer winstgevend was, schrijft „de Tel.": „Een der oorzaken van den huidigen toe stand is, naar de meening van iemand, die op de hoogte van den handel is, wel te zoe ken bij de vavkensfokkers. Wij hebben een tijdperk achter den rug, waarin het fokken van varkens niet loonend was. Hierdoor had men geen lust zich verder op den teelt toe te leggen, zoodat na eenigen tijd de aanvoeren van varkens ter markt steeds kleiner werden, hetgeen natuurlijk onmiddellijk op de prijzen werkte. Nu wij hoogere prijzen hebben verkregen, zullen de fokkers de varkensteelt weer ter hand nemen, zoodat wij over eenigen tijd weer grootere aanvoeren zullen krijgen. Ook de steeds toenemende vraag voor Engeland en Duitschland heeft tot de ver hooging meegewerkt. Bij vermeerderde teelt en dientengevolge grootere aanvoeren moeten de prijzen weer terugloopen. TEXEISCHE CODBAIJT

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1