Buitenland. Marktberichten. Pre di kbeur ten, Alweer met lucifers gespeeld. Een felle brand is uitgebroken bij den landbouwer C. v. d. Laan aan den Vijfhuizer- weg te Haarlemmermeer. De brand schijnt ontstaan te zijn door het spelen met lucifers door een kind van 4 jaar. Gelukkig was spuit no. 3 er haastig bij en kon daardoor de kapitale boerenwoning met den gevulden graanberg behouden worden. De brand bleef nu beperkt tot een gevulden hooiberg, die geheel verbrandde. Verzekering dekt de schade. Een onaangename vergissing. Door eenige jongelieden is uit minnenijd de arbeider F. T., te Dinxperloo, des avonds op den openbaren weg deerlijk mishandeld. Hij kreeg twee sneden over het hoofd. Per slot van rekening bleken de jongelui zich te hebben vergist, want de aangevallene was met het feit in kwestie geheel onbekend. Het hulpspoor bij Purmerend is gereed gekomen, zoodat de dienst weder geregeld is. De 5 passagierswagen, die overzij lagen, zijn opgeruimd en vervoerd. Thans blijven nog over de beide aan den onderdijk liggende wagons (bagagewagen en postrijtuig,) welke met reuzenkracht door een locomotief met behulp van zware kettingen en touwen naar boven worden gewerkt- Dit werk vordert langzaam, doch zeker. Daarna volgt de diep in het zand liggende en ontredderde locomotief. De toestand van den heer Clarion en echt- genoote, die in het Gasthuis verpleegd worden is zeer bevredigend en zij zullen dit gesticht weder spoedig kunnen verlaten. De vader van den heer C. kon een paar uren na 't ongeluk weder vertrekken. Men zij op zijn hoede. Verleden week vervoegde zich te Leeu warden bij verscheidene ingezetenen eene net gekleede Duitsche vrouw, die vrij goed Neder- landsch sprak, voorzien van zoogenaamde aanbevelingen van Leeuwarder predikanten voor den verkoop van plaatjes op glas, in blikken lijstjes. Zij wist het medelijden der dames op te wekken en verkocht deze arti kelen, die slechts een paar dubbeltjes waard zijn, voor f 1.40 per stuk. Zij had, naar het heette „voor de contröle," een lijst bij zich, waarop de koopers werden verzocht hunne namen te schrijven, natuurlijk om als lokaas voor anderen te dienen. Het blijkt thans zegt de „Lw. Crt.," dat men hier met oplichterij te doen heeft, dat de namen der predikanten nagemaakt waren. Te Leeuwarden heeft ze veel succes gehad en eenige honderden schilderijtjes aldus weten te plaatsen. Thans „opereert" deze vrouw in de provincie, waar zij eveneens gefingeerde aanbevelingen van predikanten en leugen achtige verhalen opdischt. Bedwelmd door gas Omtrent het gebeurde aan de nieuwe gas fabriek te Hengeloo kunnen wij, zegt het „Nws." nog het volgende mededeelen Men was bezig onder toezicht van den directeur, den heer Lucas, de nieuwe gasketels aan het buizennet aan te sluiten. In het zuiverings-reservoir werd een lek ontdekt. Een der werklieden gaat naar beneden om eens te zien en valt dadelijk bewusteloos neer. Een tweede wil hem te hulp komen, doch hem overkomt hetzelfde; een derde blijft met zijn kleeren aan een spijker hangen, met het hoofd naar beneden. De directeur zelf ondergaat een gelijk lot. De andere arbeiders komen toeloopen met koevoeten wordt het reservoir losgebroken, zoodat het gas kon ontsnappen. De bewuste- loozen worden naar boven gedragen. De doctoren zijn spoedig ter plaatse. Het ongeval gebeurde omstreeks 11 uur: om 12 uur waren de arbeiders bijgebracht en om ongeveer 1 uur ook de directeur. Een der werklieden kon in den beginne niet spreken. Kind verkocht? In een in Zeeuwsch-Vlaanderen verschijnend blad wordt gemeld, dat te Hulst een paar arme ouders een hunner kinderen hebben afgestaan aan een heer en een dame uit Ostende voor f 2000. Het bericht wordt echter van andere zjjde tegengesproken. Vroeg uit de veeren. De meest matineuze gemeenteraad in den lande een gemeenteraad die van vroeg opstaan weet is zeker die van Gendringen, welke 5 dezer des morgens reeds om halfzes vergaderde. Typhus. Te Oudkarspel komen verscheidene gevallen van „Febris Typhoïdea" voor, inzonderheid bij kinderen van 5 tot 8 jaar. Reeds z(jn 12 gevallen daarvan geconstateerd. Aan de kinderen der le en 2e klasse van de Openbare Lagere School is eene voorloopige vacantie verleend. Gelukkig zijn tot heden geen sterfgevallen voorgekomen. Verschil van meening. Onder de sollicitanten voor de betrekking van gemeente-architect jaarwedde 100 gulden, was iemand met het diploma van„civiel ingenieur" van de Technische Hoogeschool te Delft. Bij de benoeming merkte een der raadsleden op, dat dit een eer voor de ge meente kon genoemd worden, terwijl juist een ander vanoordeelwasdatditeenschar.de voor de maatschappij was. 'tKwam voor te Papendrecht. Te Hemelum (Fr.) heeft een behoeftige weduwe een aardigen Koninginnedag gemaakt. De vrouw verjaart met onze Koningin, en nu had de feestcommissie aldaar aan eene der eerepoorten een bus doen plaatsen met het opschrift„Denk aan de jarige" (volgt de naam). Bij het openen van de bus bleek voor het oude vrouwtje een stevige penning bijeenverzameld. (N. v. d. D.) Uit Maastricht wordt aan de „L.K." gemeld Een bandietenbende heeft ter gelegenheid van de St. Pieterskermis op het naburige St. Pieter huisgehouden, als wellicht nooit gebeurd is. Naast het Stadspark kreeg gewoonweg iedere voorbijganger een pak slaag, ja zelfs zijn er onder die bloedig verwond werden. Midden op den weg had zich de bende, plus minus 10 man sterk, opgesteld, en zonder de allerminste aanleiding werd iedereen afgeran seld. Achter de villa van den heer Loest was het nog ergerdaar werd door een drietal bandieten van hetzelfde soort een vrijend paartje overvallen, de jongeling vree- selijk afgerost, zoodat hij om hulp moest gaan roepen, van welke gelegenheid de kerels gebruik maakten om het meisje op de wal gelijkste wijze aan te randen. Ook op den Deken te St. Pieter was het niet pluis. Hier werd eveneens iedereen zonder de allerminste aanleiding verwond, hoogstwaar schijnlijk door dezelfde bende. Twee persoontjes, met twee zeer schilder achtige bijnamen, schijnen aan de mishande lingen niet vreemd te zijn. Het is te hopen, dat dit zootje voor langen tijd onschadelijk wordt gemaakt, want de tijd der roofridders, die aan de tweesprongen der wegen lagen, zullen toch wel voorbij behooren te zijn voor Maastricht. De drankwet geeft te Haarlem nog weer eens aanleiding tot bespottelijk doen. Er zijn hier café's waar achter de eigenlijke gelagkamer, serre en tuin zijn gelegen. Nu is er voor de gelagkamer wél, voor serre en tuin geen vergunning verleend, doch daar de drankwet toestaat dat de gekochte drank wordt gebruikt waar dit den kooper goeddunkt, wordt in die serres en tuinen gedronken als of er wel vergunning voor gegeven ware. De kastelein tapt in de gelagkamer en de klanten nemen het toegediende mede naar tuin of serre. Het is een bespottelijke comedie-vertooning. Grappige geschiedenis. Toen de „Evertsen" na de stranding voor IJmuiden, van daar naar Amsterdam werd opgesleept, vond men onderweg zoo meldt men aan de „Haagsche Ct." dat het schip niet heel precies naar 't roer luisterde. Nu dat was begrijpelijkeen scheepskabel had het immers beschadigd maar als je maar stevig stuur- of bakboord draaide, wat meer dan anders, dan ging 't toch wel. En den heelen tocht door het kanaal stond de man aan 't roer te draaien, stuur- en bakboord, met een zetje extra. Te Amsterdam aangekomen bemerkte men, dathet roer er af was. Uit Friesland deelt men aan het „N. v. d. D." mede, dat in de zeekooien nu al een groot aantal talingen en pijlstaarten gevangen worden, hetgeen in andere jaren eerst in het laatst van September geschiedt. Velen zien daarin een voorspelling van een vroegtijdigen winter. Stumperds. Te Rotterdam leeft een verlaten gezin, bestaande uit vrouw met 6 kinderen, waar van het oudste 12 en het jongste 2 jaar, sedert 10 dagen op straat. 's Nachts vinden ze een onderkomen in het gebouw voor dakloozen aan den Bosch- hoek. De moeder gaat uit werken en de kinderen houden zich dan gewoonlijk aan de vischmarkt op waar ze door de vrouwen van voedsel voorzien worden. Op een vraag aan een meisje van 8 jaar of ze haar vader wel eens ziet, gaf zij een toestemmend antwoord, maar voegde daarbij: als wjj hem aanspreken dan slaat hij ons. Een meisje van tien jaar was Zaterdag zoo ziek, dat het kind niet meer loopen kon. De politie nam de kinderen toen allen mede naar een der bureaux. Uit Loosduinen wordt geschreven Door het voortdurend bijbouwen van kom- kommerkassen, is de proiuctie zoo groot geworden, dat de binnanlandsche markt over voerd is. Het buitenland he9ft ons product niet meer noodig, daar de teelt ginds ook goed is geslaagd. De kooplieden geven nu wat ze kwijt willen zijn. Vele tuinders plukken het gewas op, werpen de vruchten op den mesthoop of in de vaart en poten nog andijvie of een andere najaarsgroente, maar geven tevens vele arbei ders gedaan om ook hun onkosten te ver minderen. Een krasse oude De brievengaarder Van Genderen, de heer A. Boll, een man van meer dan 80-jarigen leeftijd, is zeldzaam kras zoo schrijft men vandaar aan de ,,'s Hert, Ct." Maakte hij onlangs een fietstochtje naar Utrecht, nu is hij op e9n dag naar Amsterdam gefietst en is op dezelfde wijze weer terug gekeerd. Over de zonsverduistering. Haagsche verduisterings-mopjes. Op de straat werd druk gekeken naar de zonsver duistering. „Zie je", zei een loopknecht tegen een oude juffrouw die met geknepen oogen naar boven keek, „wat je daar nou niet ziet, is de maan, en wat je wel ziet, dat is de zon." „Hé, twijfelde de juffrouw, „je zou zweren dat het de maan was't Is tóch wat „Kijk, juf", begon een jongen, „as je nou goed ziet, dan kan je de menschen van de maan over een plankje naar de zon zien wandelen 1" „Ja, dat kan ik met me ouwe oogen toch niet moer zien 1 't Is me toch wat, hé! Ja, nou zie 'k 'm pas goed. Net 'n maan 1" Bij een geweldigen brand te Adrianopel op Zaterdag j.l. zijn, naar Reuter uit Konstan- tinopel heeft geseind, 7000 huizen verwoest, waarvan slechts 15 verzekerd waren. De Grieksche, Armenische, Bulgaarsche en Jood- sche wijken zijn volslagen vernieldmede de Armenische kerk, een Poolsche school, het klooster, de moskeeën en het postkan toor. Er moeten talrijke slachtoffers zijn. De stad telt tusschen de zestig- en zeven tig-duizend inwoners. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Aangiften van 2 tot en met S Sept. 1905. GEBORENPieter z. v. Jacob Witte en Cor nelia Jannette Bakker (Waalenburg) Maria d. v. Jan Bremer en Martje Boon (Ooster end), Klaasz. v. Klaas Puiman en Aagje Maas. ONDERTROUWD: Gerrit Vlas en Constantia Maria Möller. GETROUWDGeene. OVERLEDEN Arie Schoenmaker, oud 80 jaar, wonende te den Burg, Martinus Moojen, oud 3 mnd. z. v. Cornelius Moojen en Naantje Krijnen (den Burg.) Zondag 10 September 1905. HERVORMDE GEMEENTE. BurgVoorm. 10 uur ds. Schroder. Koog. Voorm. 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. Nam. half 3 ds. Schröder. Oudeschild. Nam. 3 uur Ds. Smits. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. half 10 do Hr. Barends. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Roosoboom Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Milatz. Sckagen, 7 Sept. Aangevoerd 2 paarden 1 120 a 1150; 21 Stieren t 80 a f 17049 Gelde- koeien f 120 a f260; 80 Kaltkoeion 1140, 1250; 26 Nuchtere Kalveren f 10 a 27, 420 Schapen 114 a 130; 300 Lammeron 1 13, a 118; 9 Varkens f 13,a f 18,— 13 Vette Varkens 50 a 54 cent per kg.47 Vette Koeien 1 160 a 1 2857 Graskalveren f 60 a 1 85 50 Biggen f 11 a f 13Boter 1 1,30 af per K.O.Kipeieren 1 3,50 a 1 4. Leiden, 8 Sopt. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen 256 stuks 1 157 a 1 283 112 Stieren f 83 a f 276; Veulens 5 stuks 1 7—a f 12.-; 102 kalfltoeien 1187 a 1 297 Melkkoeien f 178 a 1297; 113 Varckooien f 108 a 1156, 256 Vette koeieu f 157 a 1 283 64 Votto kalveren 1 46 a f 85; 31 Magere kalveren 1 8,— a 112; 122 Graskalveren 124 a f48; 522 Vette schapon 1 24 a 1 36—; 347 schapen (weide) 118 af 25.: Paardon 1 af 338 Magere Varkens f 18 a f 41. Vette Varkens a ct. 514 Biggon f 7 12, 716 Lammeren f 10 a f 15.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 2