N°. 1879. Donderdag 14 September 1905. 18de Jaargang, Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verscüflnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 unr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Bubg op Texel. TEXEL, 13 SEPTEMBER 1905. Naar wij vernemen is de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad, ter voor ziening in de vacature ontstaan door het overlijden van den Heer Jb. Roeper, bepaald op Zaterdag 30 September a.s. De stemming en herstemming zoo noodig, zal plaats hebben op 7 en 14 Oct d. a. v. De markt van Maandag teekende een be langrijk mindere aanvoer. Aangevoerd warden 1 paard, 1 veulen, 1 stier, 5 koeien, 1 nucht. kalf, 98 schapen, 69 lammeren en 1 korf kippen. De prijzen waren: paard f75, veulen f60, stier f 85, koeien f 110 a f 125, nucht. kalf f 10,50, schapen f 16 a f 23,50, lammeren f 12 a f 14.50, kippen ff, De afdeeling „Texel" van het N. O. G. hield Zaterdag j.l. eene druk bezochte ver gadering in café „Den Burg". De Voorzitter opende met een hartelijk welkom aan den E.A. Heer Burgemeester en aan alle aanwezigen, roemde zoo n groote belangstelling bij het ongunstige weder en sprak den wensch uit, dat een aangename geest mocht voorzitten in deze bijeenkomst. Nadat de notulen waren gelezen, goedge keurd en vastgesteld, en nadat een ingeko men stuk was voorgelezen en behandeld, gaf de heer L. J. Kikkert, die de afdeeling te Amsterdam heeft vertegenwoordigd, een keurig verslag der handelingen van de Al- gemeene Vergadering. De heer J. K. G. Muller gaf eene causerie over den tegen woordigen toestand van het openbaar onderwijs in ons land. Wo hebben een moeilijk tijdperk doorworsteld, vooral in het verloopen jaar. De openbare onderwijzers hebben te waken voor hunne belangen. Toewijding, die den weg leert tot tact, is noodig. Veel is beter dan vroeger, maar veel ook moet nog verbeterd worden. De kinderen moeten niet op de lagere school komen voordat ze den 7-jarigen leeftijd heb ben bereikt. Er moeteD voorbereidende klas sen, geene bewaarscholen, zijn. Nadat de spreker had medegedeeld, dat hij tegen 1 Jan. a. s. uit zijne betrekking als Hoofd der school ontslag dacht te vragen, sprak hij nog eenigen tijd over het tegenwoor dig herhalings-onderwijs, waarover debat ge houden werd. De volgende vergadering werd bepaald op 9 Dec. a s., te houden in „De Lindeboom." Alsdan zal de heer P. J. Quakkelaar een onderwerp inleiden en de heer W. Heeroma een bijdrage geven. Met een woord van afscheid aan den heer Lub, en met dank voor de belangstelling aan allen, werd de bijeenkomst gesloten. Oudeschild, 10 Sept. Het onderling be grafenisfonds „Steunt Elkaar," hield gisteren, in de „Zeven Provinciën," zijn 18e jaarver gadering. Na de opening werd hulde gebracht aan den Heer H. Dogger, die sinds de oprichting dienst deed als bode en altoos ijverig werk zaam is geweest in 't belang van 't fonds. Daarna leest de secretaris, de Heer Kroon, de notulen, welke onveranderd worden vast gesteld met een woord van dank voor 't keurig verslag. Uit de rekening van den penningmeester, den Heer P. van der Wiele, blijkt de kas in 't afgeloopeu jaar weer flink te zijn vooruit gegaan, zoodat de totale bezittingen der ver- eeniging thans bedragen f 5309.52. De financieels commissie, bestaande uit de Heeren C. J. Blom, W. Slaman en Joh. P. Dros, heeft rekening en boeken nagezien en accoord bevonden. Met veel waardeering wordt de penningmeester voor zijn richtig beheer bedankt en tevens erkentelijkheid betuigd aan de fin comm. voor de genomen moeite. Als ünancieele commissie voor 1906 werden aangewezen, de drie leden J. J. Boon, J. W. Roeper en S. Schellinger, die met de benoe ming genoegen namen. Uit de mededeelingen blijkt, dat 't fonds 13 jaren geleden werd opgericht met 52 leden en er thans 852 telt, waarvan ruim 200 naar elders zijn verhuisd. Een voorstel van 't bestuur, om gedurende acht maanden vrijstelling van contributie te verleenen en van 1 Mei tot 1 Sept. 1906, contributie te heffen, wordt bij acclamatie aangenomen. Vervolgens is aan de orde de verkiezing van een bestuurslid, in de plaats van den Heer J. L. Schagen, aftredend commissaris, die niet terstond herkiesbaar is. De voorzitter dankt Schagen, die van de oprichting af be stuurslid was, op hartelijke wijze en roept hem een tot weerzien toe aan de bestuurs tafel. Door 96 leden wordt aan de stemming deelgenomen, met 't gevolg, dat de stemmen over meer dan 20 personen verdeeld waren. Een nieuwe vrije stemming heeft tot ge volg, dat een herstemming moet plaats heb ben tusschen de Heeren J. W. Roeper en W. Slaman. Met 46 tegen 42 stemmen word laatstge noemd lid gekozen en door den voorzitter verwelkomd. Slaman 't woord verkrijgende, dankt voor 't in hem gesteld vertrouwen en drukt zijn leedwezen er over uit, dat nu juist het oudste lid voor hem plaats moest maken. Bij de rondvraag doet het lid W. Kaan het verzoek, dat het bestuur de ver gaderingen van dat college zooveel mogelijk om beurten in de verschillende café's zal houden, 't Bestuur zal over die vraag van gedachte wisselen. Met dankzegging voor de belangstellingen voor den goeden toon, die op deze vergadering heerschte, werd zij te tien uur gesloten. Oosterend, 11 Sept Naar aanleiding van de woorden „Ben ik niet vrij sprak de WelEerw. Heer Ds. P. J. Glasz, uit Alkmaar, Zondagavond j. 1 eene gloedvolle reden uit voor de afdeeling van den Nederlandschen Protestantenbond. De opkomst had grooter kunnen zijn. Tot Directeur van de Handelsvereni ging „Wilhelmina" werd Zaterdag j.l. opnieuw voor den tijd van een jaar, benoemd de Heer W. A. Möller, te Helder. Den Hoorn, 12 Sept. Bij de inschrijving voor de levering van Delftsche spoeling, van de vereeniging „Ons belang" was de heer C. R. Keijser de laagste inschrijver, de prijs is geheim. Een tegenvaller af een meevallertje, naar men het noemen wil, was het voor den veehouder Beumkes toen Zondagmorgen een jong schaap van hem een fiink lam ter wereld bracht, 't Was den eigenaar niet bekend dat deze vermeerdering van zijn veestapel wachtende was, al zoo een verrassing. - Voor de ringrijderij te Leeuwarden, ter gelegenheid van het bezoek van het Koninklijk echtpaar, hebben zich niet minder dan 65 paren, allen uit Friesland aangegeven. Daar vele dames, behalve met het voorge schreven oorijzer, ook in oud-Friesch kostuum aan deze wedstrijd zullen deelnemen, zal het geheel, met de fraaie Friesche sjeezen, ongetwijfeld een aardigen indruk maken en belooft deze ringrijderij wol de „clou" van de verschilleude festiviteiten te worden. Er zullen geen geldprijzen maar luxe voor werpen worden uitgeloofd. Te Bolsward staan op het programma be zoeken aan het Stadhuis, aan de St. Martini kerk en de fabriek van gecondenseerde melk „Hollandia." Eet appelen Nu eerlang appelen de vrucht van den dag worden, kan het niet anders dan goed en nuttig zijn de aandacht te vestigen ep het feit, dat de appel een grooter precentage aan phosphorus bevat dan eenig andere vrucht of groente. Phosphorus nu is een noodzakelijk middel tot onderhoud en vernieuwing van de her- senbestanddeelen De zuren die de appel bevat, zijn eveneens van groote waarde voor menschen, die een zittend leven hebbeD en wier leven traag werkt, aangezien zij dienen om uit het lichaam af te scheiden de schadelijke stoffen, welke, zoo zij niet verwijderd worden, de hersenen zwaar en dof maken, en geelzucht of huid uitslag veroorzaken. Deze omstandigheid moet geleid hebben tot het veelvuldig gebruik van appelsausen of appelmoes. Het sterke zuur van appeleD, hetzij rauw of gestoofd neutraliseert den schadelijken invloed van velerlei bestanddeelen, die zich vormen bij een te overvloedige voeding. Onder alle omstandigheden en in alle ge vallen is er geen heilzamer vrucht dan de appel. Men behoorde hem in alle gezinnen geregeld te gebruiken. Ruil voor boerenzoons 1 „Welke landbouwers, veefokkers, pluimvee houders, kaasmakers enz. willen hun zoons (of dochters) tijdelijk ruilen met Engelsche idem Deze vraag doet dr. Van Rhyn, consulent van Friesland voor landbouwzaken in Engeland aan alle Nederlanders Het ruilingsplan werd het eerst publiek in Engeland ter sprake gebracht door een der medewerkers van de „County Gentleman," die tot het gezelschap der Engelsche journa listen behoorde, dat onlangs ons land heeft bezocht. Groningen en Zeeland doen hetzelfde. Frankrijk en Engeland logeeren onderling jongelui, om de talen te leeren. Vooral op het gebied van paarden- en vee fokkerij (ook van pluimvee) kunnen wij veel van EQgeland leeren. Te alle tijde is erkend, dat de Engelsche veefokkers de beste der wereld zijn. Als ons uitmuntend vee eens op Engelsche wijze gefokt en verzorgd werd, zou men verbaasd zijn over het succes. Bovendien wordt wederzijdsche waardeering gekweekt. Dr. Van Rhyn (71 Gordon Road Ealiou, Londen W.), noodigt alle landbouw- vereenigen uit dit te bevorderen. („Tel.") Op een plattelandsch Bureau van den Burgelijken Stand in Gelderland. 1 Sept. j.l. des voormiddags te 10 uur. Een arbeider met een lachend gezicht„Mijn vrouw is bevallen, mijnheer, en nog wel van eenen twilling." „Hoe maken het vrouw en kinde ren, vriend," vraagt de ambtenaar. „Allemaal spring levendig." Is de zegen niet wat groot, gaat de ambtenaar voort. Toch niet, hoe meer ziel hoe meer vreugd." De acten worden gepasseerd en de man gaat lachende af. 5 Sept. Dezelfde arbeider, wederom met een lachend gezicht„Der is er eene van dood, mijnheer." Er wordt eene overlijdens- acte van opgemaakt 6 Sept. Als vorenDen ander het ook oyerbrocht, mijnheer." Er wordt eene nieuwe overlijdensacte opgemaakt. De niets bedroefde vader vraagt voor elk der gestorven kinderen een duplicaat-verlof bewijs om te begraven, welke hij aan het Fonds moet toonen. De een beetje nieuwsgierig uitgevallen ambtenaar vraagt hoe groot de uitkeering is, welke hij uit het Fonds krijgt. „Acht gulden per stuk, mijnheer," luidt het antwoord en lachende verlaat hij het bureau van den burgerlijken stand. Leve de begrafenisfondsen. (N. Arnh. Ct.) Do 197ste afdeeling van den Bond voor Staatspensionneering is opgericht te Groningen met aanvankelijk 65 leden. TEXELSGHE COURANT Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met rerhooging der porto's. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1