N°. 1880, Zondag 17 September 1905, 18de Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco pet post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met Terhooging der porto's. Advertentlën vóór 10 unr op den dag der uitgave Prijs der Advertenlièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers i Cts. per nummer. ABONNEMENTEN on ADVERTENTLËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Buns op Texel. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een vingerhoed, een goud knopje en een glazen stuiter. NATIONALE MILITIE. Inschrijvingsregisterenalphabetischenaamlijst. Do BURGEMEESTER der Gemeente Texel maakt bekend, dat het Inschrijvingsregister voor de lichting van 1906, met de daaruit opgemaakte Alphabetische Naamlijst, gedurende acht dagen, van den 18 September a. s. tot en met den 25 September aanstaande, ter Gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing ligt. Texel, den 16 September 1905. De Burgemeester, W. F. HIDDINGH. VERKIEZING voor den Genieenteraad. Do Burgemeester der Gemeente TEXEL brengt hiermede ter openbare kennis, dat op Zaterdag den 30 September aanstaande, zal plaats hebben de verkiezing van één lid van den Gemeenteraad, ter voorziening in de vaca ture, ontstaan door het overlijden van den Heer Jb. ROEPER. dat op dien dag, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren, ter secretarie der Gemeente bij den Burgemeester kunnen worden ingeleverd OPGAVEN VAN CANDID ATEN, als bedoeld in artikel 51 der Kieswet en artikel 10 der Gemeentewet. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van den can- didaat en onderteekend zijn door ten minste twee en twintig kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing. Do inlevering dezer opgaven moet geschieden persoonlijk door één of meer der personen, die de opgave hebben onderteekend. De candidaat kan daarbij tegenwoordig zijn. Van de inleve ring wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. Formulieren voor de opgaven bovenvermeld, zijn ter secretarie dezer Gemeente kosteloos verkrijgbaar van den 18 September 1905 toten met den dag der verkieziDg. De Burgemeester brengt hierbij in herinne ring artikel 151 der Kieswet, luidende als volgt Hij, die eene opgave, als bedoeld in artikel 51 inlevert, wetende dat zij is voorzion van bandteekeningon van porsonen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die hand- teekeniDgen geen voldoend aantal voor eene wettige opgave zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogsto drie maan den ol eene geldboete van ten hoogsto honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die we tende dat hij niet bevoogd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die verkiezing ter inlevering bestemde opgave, bedoeld bij artikel 51, heeft onderteekend. Texel, den 16 September 1905. Do Burgemeester voornoemd, W. F. IIIDDINGII. KOSTELOOZE VACCINATIE. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel maken bekend, dat de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kostelooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daar toe aanmelden op Woensdag, den 20 September 1905, 's middags 12 uur in de O. L. School te den Burg, op Zaterdag, den 23 September 1905, 's voor middags 11'A uur ten huize van Jb. Buijs te de Cocksdorp. Texel, den 16 September 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. F. HIDDINGH, Burgemeester. RUIBING, Secretaris. LOTING voor de 9IILITIE. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel maken bekend 1°. dat de LOTING van hen, die vóór den 1 sten September van dit jaar voor de lichting van het volgend jaar in deze Gemeente voor de militie zijn ingeschreven, zal geschieden in een der lokalen van de O. L. School te DEN BURG op Donderdag den 12 October 1905, des voormid dags te elf uren 2°. dat op Zaterdag den 12 October 1905, des voor- mi idags te 10 uren, ter Gemeente-secretarie bij den Burgemeester, door of vanwege de lotelin- gen, die meenen recht te hebben op vrijstelling icegens broederdienst of wegens vermoedelijke aanwijzing tot den dienst van een of meer hun ner in hetzelfde jaar geboren broeders, hel ver- eischte getuigschrift kan worden aangevraagd 3°. dat de lotelingen, die vrijstelling verlangen wegen eigen militairen dienst of dien van een broeder of van broeders, de noodige bewijsstuk ken, zoo deze nietreeds onder den Burgemeester berusten, bij dezen ter Gemeentesecretarie kun nen inleveren, tenminste tien dagen voor den dag, waarop de zitting van den M ilitieraad wordt geopend, en alzoo voor den 4 December 1905. Voorts worden de belanghebbenden er uitdruk kelijk op gewezen, dat, om vrijstelling wegens eigen militairen dienst of dien van broeders te verkrijgen, moet worden overgelegd een paspoort of ander bewijs van ontslag of een uittreksel uit het stamboek ol een bewijs van werkelijken dienst; dat, ter bekoming van vrijstelling wegens broe- derdienst, bovendien moet worden overgelegd een getuigschrift van den Burgemeester, waaruit het getal zonen, tot het gezin behoorende blijkt en dat de opgave van eene reden van vrijstelling bij de loting, hem die vrijgesteld wenscht te worden, niet ontslaat van de verplichting om bij dew Mi litieraad do reden van vrijstelling in te brengen, hetgeen in elk geval bij dit College moet worden gedaan op het daarvoor bestemde tijdstip, hetwelk bij openbare kennisgeving nader zal worden be kend gemaakt. Gedaan voor de eerste maal te Texel den 16 September 1905. De Secretaris, De Burgemeester, RUIBING. W. P. HIDDINGH. N.B. Volgens art. 31 der Militiewet 1901, (Staats blad No. 212 van 1901) trekken de ingeschreve nen, in alphabetische volgorde op te roepen, zolven hunne nummers. Voor bom, die niet is opgekomen of, hoezeer opgekomen, buiten staat of onwillig is zelf zijn nommer te trekken, kan dit geschieden door zijn vader, moeder, voogd of curator. Zoo ook deze niet is opgekomen, geschiedt het trokken door den Burgemeester of het Lid van den Raad der Gemeente, waar de loteling is iogeschroven. Bezwaren tegen de wijze, waarop de loting is geschied, kunnen bij oagezegeld, tegen bewijs van ontvang bij den Burgemeester in te leveren en aan Gedeputeerde Staten gericht verzoek schrift, gedurende vijf dagen, to rekenen van den dag, waarop de loting heeft plaats gehad, worden ingebracht door belanghebbende lote lingen, of door hun vader, moeder, voogd of curator. Deze kunnen van do uitspraak van dat College, geduronde vijf dagen, te rekenen van den dag, waarop zij ter konnis van de belang hebbenden is gebracht, bij de Koningin in be roep komen bij ongezegeld, ongefrankeerd, rechtstreeks aan Hare Majesteit iu te zendon verzoekschrift. TEXEL, 16 SEPTEMBER 1905. Naar ons wordt medegedeeld, bestaat bij het Fanfarecorps het voornemen om Woens dagavond, bij goed weder, eene uitvoering te geven op de Groeneplaats. Ongetwijfeld zal deze mededeeling velen aan genaam zijn. Aan het strand achter de Koog is een flesch opgevischt, waarin een velletje papier, waarop stond geschreven 27 Augustus 1905, a/b S.S. Import, in peiling Schouwenbank V.S. Z.W. afstand 4 mijlen, des v.m. 11 uur. W. van de Poll. Of dit schrijven wellicht eenige beteekenis heeft Door Burgemeester en Wethouders onzer gemeente is tot tijdelijk onderwijzeres, ingaande 1 Oct. e. k. aangesteld te Oudeschild, Mej. J. W. Dros, aldaar gedurende eenige maanden werkzaam als volontaire. Uitgevoerd van 7 tot en met 15 Sept. 265 schapen, 128 lammeren, 6 kalveren, 4 paarden en 8 varkens. In de alg. vergadering van de Holl. Maatsch. van Landbouw, deze week te Vianen gehouden, werd met 247 stemmen besloten dat de volgende vergadering, in 1906, zal plaats hebben te Beverwijk; voor Schagen waren 284 stemmen uitgebracht. "Vlieland, 14 Sept. De stoomboot „Vlie land" bad Dinsdagmorgen, op de dagelijksche reis naar Harlingen, het ongeluk in de Sloot (bij hoog water) te. stooten, vermoedelijk op een wrak. De reis werd zonder verdere ongevallen voortgezet, doch de boot bleef in Harlingen, teneinde onderzocht te worden. Gisteren is de „Vlieland" naar Amsterdam gebracht, een zeilschip voorziet in den dienst. De opening van de Kamer der Staten- Generaal zal plaats hebben in eene zitting op Dinsdag 19 September a.s. Bij de herstemming van leden voor de Tweede Kamer, te Rotterdam Donderdag gehouden, zijn gekozen de hoeren S. van den Bergh Jr. en P. R. Mees; te Arnhem de heer K. Eland, alle cand. der vrijz. partij de partij verhouding in de Tweede Kamer ondergaat alzoo geene verandering. Politiehonden. In navolging van andere steden is voor 't politiekorps te Enschedé een zwarte herders hond aangeschaft. Het is een nieuweling in het Yak en moet nog het noodige onderricht ontvangen. De Antwerpsche politiehonden beginnen naam te maken. Dezer dagen werden bij de dokken drie jonge kerels op de vlucht gedreven door den hond Frits, terwijl ze aan het stelen van kolen waren. Op een teeken van den agent zette de hond hen achterna en een der dieven werd tot staan gebracht. Hij werd gegrepen en zijn arrestatie leidde tot ontdekking der twee andere metgezellen. Hondenkarren voor de post. In verband met de berichten over het plan tot invoering van hondenkarren bij de poste rijen ten platte lande herinnert de „Ass. Ct." er aan, dat in Januari 1905 het bestuur van den Bond tot bescherming van den trekhond in Nederland een schrijven van den directeur- generaal der posterijen en telegraphie ontving, waarin omtrent het gebruik van lichte, door honden getrokken voertuigjes een reeks in lichtingen werden gevraagd. Mocht tot het nemen der proef worden overgegaan, dan zou het volgens het bestuur overweging verdienen, behalve de geregeld in dienst zijnde honden, eenige voor mogelijke ongevallen iu reserve te houdenden post boden streng te verbieden voorwerpen te vervoeren, die niet op den dienst betrekking hebben de wagentjes nimmer te belasten met een vracht zwaarder dan 200 K. G., en den boden te gelasten een stuk kleed in of op den wagen mede te nemen, waarop de honden kunnen liggen als zij in regen of sneeuw moeten wachten. URAÜTT,

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1