N°. 1881. Donderdag 21 September 1905. 18de Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschflnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. N&ar Amerika en andere landen met rerhooging der porto's. Advertentlën vóór 10 unr op den dag der nitgave Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Bübg op Texel. Bouw- en Woningverordening. Bnrgemeester en Wethouders van Texel bren gen belanghebbenden niet nadruk in herinnering de navolgende artikelen der bouw- en woningver ordening dezer gemeente Art. 2. Voor zoover hierin niet is voorzien in het voorschrift van art. 5, alinea 1 der Woningwet is het verboden, zonder schriftelijke vergunning van Burgemeester en Wethouders a. eenig bouwwerk op te richten, geheel of voor een gedeelte te vernieuwen, uit te breiden of te veranderenstoepen of afsluitingen langs den openbaren weg, inrichtingen voor afvoer van fae- caliën, huis-, hemel- en bedrijfswater, waterstoe- pen, alsmede inrichtingen tot het verschaffen van drinkwater aan te leggen, te vernieuwen, te veranderen of uit te breiden; b. eenig bouwwerk te sloopen. Geen vergunning wordt vereischt voor her stellingen, behoorende tot het gewoon onder houd van een bouwwerk, alsmede voor het daar- stellen of vernienwen van hokken, uitsluitend dienende tot bergplaats voor voorwerpen van huishoudelijk gebruik of tot het houden van huisdieren of gevogelte, met geen grootere in houd dan l'/i M3 en tevens op geen kleineren afstand dan 3 M. van eene woning of van een openbaren weg. Art. 4. De vergunning bedoeld in art 5 der Woningwet of in art. 2 dezer Verordening moet aan Burgemeester en Wethouders worden aan gevraagd bij verzoekschrift, inhoudende om schrijving van de ligging, belending en bestem ming van het bouwwerk en bijvoeging van allo gegevens, die door Burgemeester en Wethouders ter beoordeeling van het werk noodig worden geacht en opgave van dengene, die met de uit voering van het werk is belast. Bij oprichten, herbouw of verbouw van gebou wen moeten in elk geval worden overgelegd teekeningen in tweevoud, door den aanvrager onderteekend, bevattende een plattegrondteeke- ning en doorsneden op geen kleiner schaal dan 1 op 100, met aanduiding van alle hoofdafme tingen en het hoogtepeil van den vloer, benevens de situatie op geen kleiner schaal dan 1 op 1250. Art. 29, alinea 11 e.v. Welputten (bestemd voor drinkwater) mogen slechts daar worden aange bracht, waar naar het oordeel van Burgemeester en Wethouders zeer weinig of geen kans tot verontreiniging bestaat. De wanden moeten waterdicht zijn vanaf de afdekking tot op den grondwaterspiegel, zoo ook de afdekking, indien deze ondergrondsch is. In dien de wanden boven den grond worden opge trokken, moeten zij reiken tot minstens 0,60 M. boven het terrein, terwijl de afdekking water dicht moet zijn cn het deksel over de randen van zijn aanslag moet heensteken. Indien een pomp aanwezig is, deze waterdicht aan den put te verbinden en zoodanig te plaat sen, dat he. opgepompte water niet weder naai den put kan vloeien. Art. 48, De vergunning bedoeld in art. 5, sub b. der Woningwet wordt, indien deze betreft nieuw gebouwde of grootendeels vernieuwde gebouwen, niet verleend, tenzij één maand is verloopen na den dag van afgifte door Burge meester en Wethouders van het in de tweede alinea van dit artikel gemeld bewijs. Burgemeester en Wethouders geven, indien het bouwen overeenkomstig deze verordening heeft plaats gehad, binnen veertien dagen, nadat aan hen schriftelijk is kennis gegeven, een bewijs van voltooiing aan den belanghebbende af. Art. 5 der Woningwet. 1-Iot is verboden zonder schriftelijke vergun ning van Burgemeester en Wethouders a. een gebouw op te richten of geheel of voor een gedeelte te vernieuwen, b. krachtens eenig zakelijk recht tot woning in gebruik te nemen of als eigenaar of in eenige andere bevoegdheid tot woning in gebruik te geven een gebouw of een gedeelte van een ge bouw, laatstelijk niet als woning gebezigd. Overtreding van voorschriften, vastgesteld krachtens de Woningwet, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden. Overtreding van de voorschriften der bouw en woningverordening wordt gestraft met hech tenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste honderd en vijftig gulden. Texel, den 19 September 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. P. HIDDINGH, Burgemeester. BUIBING, Secretaris. TEXEL, 20 SEPTEMBER 1905. Naar wij vernemen is de heer P. Lap, vroeger ten postkan tore alhier werkzaam, thans te Schagen geplaatst, met ingang yan 16 September j.l. benoemd tot commies-titulair. De heer F. Bruins, ontvanger der dir. be lastingen alhier, is benoemd in gelijke be trekking naar Willemstad. Een zeer zeldzaam in ons land voor komende plant kan men tegenwoordig in bloei vinden bij het huis van den heer Jb. Hin, bij Hoogenberg. De wetenschappelijke naam er van is Solanum rostratum, hetgeen beteekent gesnavelde nachtschade. Op Texel kwam dit gewas stellig nimmer voor. Niet alleen is de houtige stengel sterk gedoomd, maar ook de middennerven van de mooie vinspletige bladen zijn van scherpe wapens voorzien. De bloemen verraden onmiddelijk verwant schap met den aardappel. Hoe deze plant hier gekomen is Ze behoort thuis in Amerika, en daar ze opgegroeid is op de plaats, waar de heer Hin gewoonlijk zijne kippen voedert, is vermoe delijk een zaadje uitgestrooid met voeder, uit Amerika afkomstig. Aangezien de bessen van de meeste Sola- neeën sterk vergiftig zijn, mag aanbevolen worden, met genoemde plant voorzichtig te handelen. Om hare zeldzaamheid is het evenwel weDschelijk, dat ze nog eenigen tijd gespaard blijft. Maandagavond werd door de leden der Gymnastiekvereeniging „Sparta" eene propa- ganda(?)optocqt gehouden door Den Burg, waarop volgden in de zaal van Hotel Texel eenige marschoefeningen, eerst door de meis jes en jongere klasse, vervolgens door de an dere leden der vereeniging. Voor een tocht door het dorp was het o.i. wel wat laatzoo in den donker marcheert het niet zoo gemakkelijk en gaat van het flinke, fiere, vlugge, wat een optocht van gymnasten moet kenmerken, veel verloren Dat voor de marschoefeningen gebruik werd gemaakt van de zaal, was zeker een ver standige maatregel; het vorige jaar, toen zulks op de publieke straat geschiedde, werd door het opdringen van het publiek zulks zeer bemoeilijkt, 't Maakte nu althans veel beter effect. Na afloop hiervan werden de jongeren onthaald op een versnapering. Om ruim 8 uur werd daarna de vergade ring gehouden van hoofdbestuur, leden der hoofdafdeeling, donateurs en begunstigers. Waren de leden van hoofdbestuur en hoofd afdeeling in groote getale aanwezig, donateurs en begunstigers schitterden bijna allen door afwezigheid. De notulen van de vorige ver gadering werden gelezen en goedgekeurd. De rekening van den penningmeester, daar na ter tafel gebracht, had tot eindcijfer voor ontvangsten f 477,76s, uitgaven f 431,69 en dus tot batig saldo f 46,07s. Aangezien die rekening reeds door het bestuur der hoofd afdeeling was nagezien en in orde bevonden, werd voorgesteld de rekening goed te keuren, tenzij een der leden nog mocht wenschen die na te zien. Aangezien niemand zich daar voor opgaf, werd de rekening goedgekeurd en den penningmeester dank gebracht voor zijn gehouden beheer. Medegedeeld werd dat waren uitgeloot 4 aandeelen, n 1. No. 12, 19, 24 en 30. Als bestuursleden moesten aftreden de hee- ren Schaap en De Jongh, beiden niet dade lijk herkiesbaar. Een aanbeveling voor leden van het bestuur werd, zooals de yoorz. zei, niet gedaan, spr. voegde er echter bij, dat het vorige jaar waren afgetreden de heeren A. Wagemaker en J. Flens. Een kleine wenk dus. Door den heer Flens werd verzocht niet in aanmerking te komen, de heer Wagemaker was niet aanwezig. Tot stemming overgaande werden daarop tot leden van het hoofdbestuur gekozen de heeren Wagemaker en P. C. Koorn. Laatstgenoemde, ter vergadering aanwezig nam de benoeming aan, terwijl de hr. Wage maker, later ter vergadering verschijnende, eveneens de benoeming aannam. Het voorstel „reglements-wijziging" gaf geen aanleiding tot discussie. Voorgesteld werd dat er voortaan 4 afdeelingen zouden zijn, n.l. 1 afd. meisjes en 3 afd- jongens, laatstgenoemden verdeeld als volgt: le afd., adspiranten, leeftijd 11 14 jaar; voorber. klasse 14 17 en hoofdafd. 17 jaar en ouder. De leeftijdsgrens werd dus 1 jaar verlaagd, in hoofdzaak met het oog op hen, die wegens werkzaamheden moeilijk des middags de oefe ningen kunnen bijwonen. Ten einde de jongste klasse, welke op die wijze in ledental zou achteruitgaan, weder aan te vullen, werd besloten spoedig eene advertentie te plaatseD, dat weder nieuwe leden kunnen worden aangenomen. Bij eenige ijver zouden dan ook deze nog aan de open bare uitvoering kunnen deelnemen. Ofschoon de werkzaamheden voor den direct, langzamerhand veel grooter zijn geworden, verklaart hij zich bereid, tenminste voorloo- pig, nog zonder hulp de leiding der oefenin gen te willen dragen, om, zoo noodig, later een deel er van aan een lid der hoofdafd. over te dragen. Naar aanleiding van het voorstel van het lid Kiljan, om te trachten meer oefeningsstof te krijgen waarbij gewezen werd op de voorturnersklasse van den bond, ontspon zich eene korte discussie. Algemeen zag men het wenschelijk, er van wel in, doch het zou vermoedelijk te veel kosten want men moet daarvoor lid van den bond zijn en bovendien zou het in dat geval gewenscht zijn zich ook het bondscostuum aan te schaf fen, een vrij kostbare geschiedenis. Besloten werd, dat door den directeur naar een en ander een onderzoek zou worden ingesteld. Nog werd in overweging gegeven na de uitvoering van de hoofdafdeeling nog eene gezellige bijeenkomst te houden (dus een fuif werd door den voorz. opgemerktHet hoofdbestuur belooft dit in overweging te zullen nemen. De directeur zegt het zeer op prijs te stellen dat de leden van het hoofdbestuur meer ma len de oefeningen komen bijwonen en houdt- zich voor die bezoeken aanbevolen. Nadat de heer De Boer de aftredende be stuursleden en in't bijzonder den heer Schaap heeft bedankt voor al hetgeen hij heeft ge daan voor de vereeniging, wordt de vergade ring door den voorzitter gesloten met den wensch dat het Sparta wel moge gaan. Gisteravond had in het hotel de Oranje boom de gewone jaarvergadering plaats van de Texelsche IJsclnb. Deze vergadering werd door verschillende omstandigheden in plaats van in Mei eerst nu gehouden. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1