Marktberichten. Pre dikbeur ten, ADVERTENTIËN. De opkomst der gewone leden was als ge woonlijk zeer klein. Na opening werden de notulen gelezen en goedgekeurd. Hierop volgde het keurig jaarverslag uitgebracht dooi den secretaris. Uit de rekening over het afgeloopen jaar bleek, dat, wat de IJsclub betreft, de ont vangsten hadden bedragen f 156,91 on de uitgaven f 226,45, zoodat er een nadeelig saldo was van f 69,54. Wat de afdeeling Werkverschaffing aan- gaat hierbij bedroegen de ontvanuston f 140 29c en de uitgaven f 207,3 Is, alzoo een nadeelig saldo van f 66,92. Bij deze laatste dient echter opgemerkt dat nog voorhanden is een hoe veelheid hout volgens schatting van f 465 waarde, waarop een schuld van f 325. Naar aaulei ling van de min gunstigen toestand van de kas wordt bezuiniging noodig geacht. Als leden van 't bestuur moesten volgens rooster aftreden de heeren Cl. De Boer, P. Dros, L. J. Kikkert en A. Wagemaker. Allen niet herkiesbaar. In plaats van deze werden gekozen de heeren C. J. Rab, J. C. Visser, C. M. Koorn en D M. Daalder Verder bestonden er nog 2 vacatures door het vertrek van den heer P. Lap en T. Jansen van Gelder. In hun plaats werden gekozen de heeren A. Langeveld Pz. en G. D. Kikkert. Nadat bij rondvraag door een der leden nog 't wenschelijke was betoogd te trachten de algemeene vergadering beter bezocht te krijgen en nadat door een der leden den aftredenden Voorzitter dank was gebracht, werd door den aftredenden Voorzitter een woord van dank gebracht, aan de aftredende bestuursleden en in 't bizonder aan den secretaris. Hierop werd de vergadering gesloten. Maandag werden ter markt aangevoerd 4 paarden, 3 veulens, 12 koeien, 5, n. Kal veren, 12 Rammen, 61 Schapen, 24 Lammeren, 12 Schrammen, 1 korf Kippen. Prijzen waren paarden f 150 af 225 Veulens f 65 a f 35 Koeien f 67,50af2l2 n. Kalveren f 12 a f 14 Rammen f24 a 40; Schapen f 18 a f23,50; lammeren f 14 a 16; Schrammen f 14 a f16; kippen f 1,— a f 1,10 De handel was vlug. Oudeschild. Zaterdagavond vergaderde in „de Zeven Provinciën, de Schippers- en Vis- schersbond. De vergadering was vrij goed bezocht. Aan de orde werd gesteld een ingekomen missive, bjtrefleode bepalingen voor de ongevallenwet in betrekking tot ver schillende visscherijen. Na eenige bespreking werden de in 't stuk vervatte vragen zo© nauwkeurig mogelijk beantwoord. Nu wordt in bespreking gebracht een voor malig adres in zake oestervisscherij Lang durige discussies volgen, doch de meeningen der leden loopen zeer uiteen. Bepaald wordt ten slotte, om met den Heer Van den Bergh, afgev. ter 2e kamer voor 't district Helder, over deze zaak te confereeren. Algemeen wordt toegestemd dat de huidige toestanden dringend verbetering eischen. De Heer Beumkes doet mededeelingen omtrent het wegruimen van voor de schipperij gevaarlijke fuikenpalen langs de kust. Bij de rondvraag komt de Heer G Kuijper met 't voorstel te beproeven om vrijstelling van havengeld te verkrijgen, even als in de rijkshavens. Een ondeizoek wordt toegezegd. De Heer W. Dijker, herinnert aan een vroeger request, waarbij opruiming werd ge vraagd van gevaarlijke scheepswrakken nabij Callantsoog. Aangezien aan dat verzoek nog niet is voldaan, wordt besloten met de zuster- vereeniging te Oosterend te overleggen of 't ook gewenscht zou zijn opnieuw een request in deze te verzend-n. Niets meer zijnde te behandelen, wordt te ongeveer 10 uur de vergadering gesloten met de mededeeling, dat in Oct. de gewone jaar- lijksche vergadering zal plaats hebben, tot het doen van rekening en verantwoording over 't afgeloopen vereenigingsjaar. Oosterend, 19 Sept. Aan de leerlingen van de o.l. school alhier werd Zaterdag j 1. een prettig feest bereid. Met 11 rijtuigen en een proviand-wagen werd naar de Koog gereden, waar de kinderen en hunne gelei ders veel genot smaakten aan het strand en in de duinen, en waar ze op allerlei versna peringen werdeD onthaald. Op den terugtocht werd halt gehouden bij het café Tubantiu, dat eene keurige uitspanning beloofd te worden. Ook hier werd volop genoten. Zingende reed men door do verschillende straten van den Burg, en pas te 6'A uur bereikte men Oosterend weder, wel voldaan over den heerlijken tocht, oie onder begun stiging vaD goed weder volbracht werd. Een woord van dank mag zeker gebracht worden aan de personen, die zoo bereidwillig hunne rijtuig n beschikbaar stelden, en verder aan allen, dio tot het welslagen van dit feest hebben bijgedragen. Vlieland 18 Sept. Het badseizoen is afge loopen, met het vertrek der laatste badgasten half September, werd het Paviljoen aan 't strand gesloten. Wel niet, zooals we hadden gedacht en gehoopt-, op een heldereD, zonnigen dag met 's middags 'n laatst concert van de Fanfare aart 't strand het ging alles heel stil en ongemerkt. Het ruwe weer gooide dat heele muziek-plan onderste boven en dus werd verleden week begonnen aan de opruiming. De vele, vele badgasten, die dezen zomer ons strand vervroolijkten en t er levendig en druk maakten zijn allen naar hunne woonplaats teruggekeerd, toen stonden daar die ongebruikte koetsen en stoelen als zoovele nuttelooze voorwerpen, een vreemden indruk makende op dat verlaten strand. Maar nu is van dat alles niets moer te zion, de stoelen zijn binnen het Paviljoen geborgen, voor zoover daar ruimte is, en de koetsjes staan onder de veranda, alles veilig en wel bewaard voor den volgenden zomer. Rondom het Paviljoen -wordt alles eens nieuw beplant voor 't verstuiven, want er was veel ver trapt door 't vele op en neerloopen. Dan zal alles voor de lange periode van rust in orde zijn, dan kan de Directie van het Noordzeebad haar boeken nazien en zeer zeker met een gevoel van groote tevredenheidhet moet er bepaald goed uitzien in die boeken in het a. s. voorjaar zal op de algemeene vergadering van Aandeelhouders blijken in hoeverre het badseizoen van 1905 voordeel bracht. Het is te hopen, dat dan ook nog eens met de dankbaarheid zal worden gedacht aan de onderneming, die ieder toch beschouwd als allereerste oorzaak van het druk bezoek aan ons eiland, de stoombootreederij „Vlieland" worde de eer gebracht, die haar toekomt. Cijfers spreken voor hen, die mogelijk niet voldoende oveituigd zijD, in de „Harlinger Courant" hebben we kunnen lezen hoe in het tijdvak Mei Augustus door de stoomboot „Vlieland" 2600 personen werden vervoerd Dat waren natuurlijk niet allen badgisten, maar een zeer groot deel er van toch wel. Wanneer wij dan ons Noordzeebad bloei en voorspoed toewenschen, dan wenschen wij datzelfde toe aan de stoombootreederij, welke ons die voorspoed en bloei brengen moet. In eene vereenigde zitting der beide Kamers, werd Zaterdag de zitting der Staten- Generaal gesloten door Z.Ex. den Minister van Binnenl. Zaken, den Heer Mr. P. Rink. De minister herinnerde aan hetgeen in het afgeloopen zittingjaar tot stand werd gebracht en bracht den dank van H. M de Koningin aan de leden, voor de ijver en toewijding voor 's lands belang. Het nieuwe zittingsjaar werd Dinsdag door H M. de Koningin geopend. De Troonrede gaf een overzicht van de a'gemeene toestand van land en koloniën, vau zee- en landmacht, van de betrekkingen met andere Mogendheden welke bevredigend worden genoemd, en wat alzoo bij die gelegen heid meer wordt vermeld. Medewerking wordt gevraagd zoowel voor de reeds door de afgetreden Ministers ont worpen, als voor nieuwe voorstellen. Eene herziening van de Armenwet wordt voorbereid. De gewijzigde Drankwet zal ver andering van sommige bepalingen wenschelijk doen achten. Voor versterking van 's lands financien, noodig tot uitvoering van reeds aangenomen wetten, zullen voorstellen worden aangeboden. Voor verkorting van den diensttijd onder de wapenen, verhoogiDg van het militie con tingent, geleidelijk voerende tot weerbaarheid van het geheele volk, zullen bepalingen worden ontworpen. Tot bevordering van het verkeer en tot verhooging van de productiviteit van den bodem, zal naarmate de middelen dit toelaten, medewerking worden gevraagd. Voor verplichte ziekteverzekering, Invalidi- teits- en Ouderdomsverzekering, zullen rege lingen aan het oordeel der Kamer worden onderworpen. In zake de ongevallenverzekering, uit te breideD tot hen die in landbouwbedrijven en in de zeevisscherij werkzaam zijn, zal ook worden voorgesteld die uittestrokken tot zee lieden ter koopvaardij. Algeheele afschaffing van Tienden wordt in uitzicht gesteld. In zake kiesbevoegdheid zal eene herzie ning worden voorgesteld van de daarover handelende bepalingen der Grondwet. Meer andere punten komen in de troonrede voor, doch het bovengemelde is in hoofdzaak het voornaamste. Het stuk eindigt mot de vermelding dat bij de uitvoering der aangekondigde voorne mens, zooveel doenlijk rekening zal worden gehouden met de wenschen van alle groepen van het volk, zonder onderscheid. Ingevolge machtiging van do Koningin zijn de volgende wetsontwerpen door den Minister van Financiën ingetrokken te weten ie dat tot afschaffing der Staatsloterij 2e. dat tot vaststelling van een niajrwe Tariefwet; en 3e. dat tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd. Tot gouverneur van Suriname is bij Kon. besluit benoemd de oud Minister van Koloniën den heer H Idenburg. Uit het dezer dagen verschenen jaar verslag der Eerste Onderlinge Aannemers Ver zekering Mij blijkt dat de Directie te Zwolle hare uiterste krachten inspant om de Mjj. bij werkgevers in de bouwbedrijven algemeenen ingang te doen vioden Dat zij daarin meesterlijk geslaagd is, bewijzen de resultaten. Meer dan 11.0C0 werkgevers sloten zich reeds aan. Ten gevolge van de verkiezing in Rotterdam 1 doet zich thans het geval voor dat in de deze week twee broeders in de nieuwe Kamer te gelijk en voor 't eerst zitting nemen, namel.de heer S. van den Bergh Jr. voor Rotterdam I en het Amster- damsche raadslid mr. Z. van den Bergh voor den Helder. Voor zoover bekend is, heeft dergelijk gev.d zich nooit in de NederlanJsche Vertegenwoordiging voorgedaan. Ook in het buitenland zal het wel tot de hoogst zeldzame uitzonderingen behooren. Wij herinneren, zegt het „Hbld." dat de Grondwet bij de Staten-Generaal geen onver kiesbaarheid kent wegens bloedverwantschap van leden. Anders is het wat den Gemeenteraad betreft, waar de Gemeentewet nauwe verwantschap verbiedt. CORRESPONDENTIE. Plaatsgebrek noodzaakt ons de „Pluimvee- kronick" tot een volgend nummer te laten liggen. Purmerend, 19 Sept. Aangevoerd 734 Run deren en 43 Stieren. 154 vette Kalveren 65 k 85 ct. per KG., 224 nucht. Kalveren ill k f23 p. stuk, 130 vette Varkens 49 k 53 ct. per KG. 53 magere Var kens f 18 A 30, p. 8t. 215 Biggen 19 A f 13 p. st.; 2751 Schapen f' 20 A f 34 240 Lammeren f 14 a 1 22, Kip-Eieren f4,00 k 1 5,00 per 100 st. Vette Koeien, 60 a 76 h. prijs h. matig. Gelde Koeien, h. prijs handel matig. Melkkoeien, h. prijs handel matig. Vette Kalveren, prijsh. h. matig. Vette Schapen prijsh. h. vlug. Lammeren, prijsh. handel vlug. Nuchtere Kalveren, prijsh., h. stug. Vette Varkens, prijsh. h. stug. Magere Varkens, prijsh., h. stug. Zondag 24 September 1905. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Voorm. 10 uur do Hr. Van Zwoden. Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. Nam. 3 uur de hr. Van Zweden. Oudeschild. Nam. 3 uur ds. Smits. Oosterend. 's avonds 7 uur de hr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. half 10 do Hr. Barends. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Milatz. Geboren: HU BEIl DIN A CORNELIA, dochter van ADRIAAN WAGEMAKER, on G. WAGEMAKER—Keijser. den Burg (Toxcl) 17 Sopt. 1905. Wio iets te vorderen beeft vun, of verschuldigd is aan, of borgtochten heeft, getcokend door TEUNIS LIST, overleden te Texel don 16 Aug. 1905, worden verzocht daarvan opgavo of betaling te doen vóór 24 September a.s., aan NAN HUISMAN, Don Burg. J. KOOIMAN, Don Hoorn. Aan do Onderwijzers van do O. L. School alhier, aan do personen, die hunne rijtuigen beschikbaar stelden, en verder nan allen, die medewerkten, om het kinderfeest van Zaterdag j 1. zoo goed te doen slagen, be tuigen wij gaarne onzen bartclijkcii dunk. De Ouders dei' Schoolgaande Kinderen. DE UITGEVERS.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 2