N°. 1882. Zondag 24 September 1905» 18de Jaargang, Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Kantoor- en Winkelboeken Enveloppen, Schrijfpapier. PENNEN. I'oe&ic-Albums. - Potlooden. - Ansichtkaarten. LEIEN. Inpakpapier. enz. enz. (boekiiandel( O it blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco pet post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met Yerhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der nitgave Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Bdbg op Texel. INKTEN. Portret-Albums. - Postpapier. - Fantasiekaarten GUMMI'S. Prentenboeken. enz. enz. (boekhandel^ GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuizeeen ijzeren boe- pel, een broodmand, een haarkam en een kroplap gevonden in de Warmoesetraat. VERKIEZING voor den Gemeenteraad. De Burgemeester der Gemeente TEXEL brengt hiermede ter openbare kennis, dat op Zaterdag den 30 September aanstaande, zal plaats hebben de verkiezing van één lid van den Gemeenteraad, ter voorziening in de vaca ture, ontstaan door het overlijden van den Heer Jb. ROEPER. dat op dien dag, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren, ter secretarie der Gemeente bij den Burgemeester kunnen worden ingeleverd OPGAVEN VAN CANDID ATEN, als bedoeld in artikel 51 der Kieswet en artikel 10 der Gemeentewet. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van de a can - didaat en onderteekend zijn door ten minste twee en twintig kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing. De inlevering dezer opgaven moet geschieden persoonlijk door één of meer der personen, die de ópgave hebben onderteekend. Do candidaat kan daarbij tegenwoordig zijD. V an de inlve- ring wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. Formulieren voor de opgaven bovenvermeld, zijn ter secretarie dezer Gemeente kosteloos verkrijgbaar van den 18 September 1905 tot en met den dag der verkiezing. De Burgemeester brengt hierbij in herinne ring artikel 151 der Kieswet, luidende als volgt Hij, dieeene opgave, als bedoeld in artikel 51 inlevert, wetende dat zij is voorzieD van handteekeningon van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan do verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die hand- teekeningen geen voldoend aantal voor eene wettige opgave zou overblijven, wordtgestralt met gevangenisstraf van ten hoogste drie maan den of eene geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft bij, die we tende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die verkiezing ter inlevering bestemde opgave, bedoeld bij artikel 51, heeit onderteekend. Texel, den 16 September 1905. Dc Burgemeester voornoemd, W. F. HIDDINGH. OEFENING BRANDWEER. Burgemeester en Wethouders van Texel; Gelet op art. 8 der Verordening rogelende de inrichting van de Brandweer in deze Geineento Maken bekend, dat op den Hoornderweg nabij den Burg op Donderdag 28 September 1905, des namiddags 1 uur, eene oeiening zal wordon gehouden met alle te den Burg gestationeerde brandspuiten, en wordon mitsdien de dienstplich tigen bij die brandspuiten daartoe opgeroepen en hierbij aangezegd om op tijd en plaats als hier boven genoemd, aanwezig te zijn. Onder de dienstplichtigen bij die brandspuiten worden verstaan de pomper3 bij de Zuigpomp de manschappen bij de malmirum de manschappen bij de perspomp de reserve-perspompers de pijpleiders de reperateurs de lapzakdragers; de lantaarndragers de manschappen bij de geredde goederen de manschappen bij de brandhaken en zei len benevens de opperporders en porders. alle afdeelingen met hunne commandeurs en plaatsvervangende commandeurs, voor de kleine spuit alle manschappen, commandeur en plaats- vorv. commandeur. De dienstplichtigen worden hierbij tevens herinnerd aan artt. 9 en 10 der brandweer verordening, alsmede aan art. 265 der alge- meene politieverordening, luidende dit art. als volgt „De brandweerplichtigen zijn gehouden bij brand of oefening de bevelen, hun gegeven door den brandmeester of door de andere boven hen gestelde personen, stipt en onmid- delijk te volbrengen Zij zorgen by oefeningen op den bepaalden tijd en bij brand na de gedane oproeping op hun post aanwezig te zijn en mogen die zonder geldige redenen niet verlaten, dan met goedvinden hunner superieuren." Overtreding van dit artikel wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 25, subsidair 6 dagen hechtenis. Texel, den 22 September 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. F. HIDDINGH Burgemeester. RUIBING Secretaris. TEXEL, 28 SEPTEMBER 1905. Wanneer er muziek wordt gemaakt dan kan men er zeker van wezen dat het aan publiek niet zal ontbreken. Zoo was het ook Woensdagavond, op de Groeneplaats, waar het Fanfarecorps eene muziekuitvoering zou geven. Velen waren daar saamgekomen een groot deel om naar de muziek te hooren, een ander deel omdat er muziek zou worden gemaakt. Het weder was niet zoo bijzonder gunstig, eeo schrale Noordewind maakte het stil blijven staan niet zoo gewensebt, en was ook voor de uitvoerenden zeker verre van aangenaam. Niettegenstaande dat, kweten de leden van het corps zich met grooten lof van de vrij willig op zich genomen taak. Zij maakten in waarheid goede muziek en zij die kwamen om te hooren, hebben zeker genoten. Waaraan wij de muziekuitvoering op dezen avond hadden te danken, is ons niet bekend, doch een woord van dank voor het geboden genot mag hier zeker wel eene plaats vinden. Woensdagavond vergaderde in het hotel de Oranjeboom de besturen van Texels Belang, de beide algemeene bewaarscholen op ons eiland en dat van het dames-comite van de voor een paar weken geleden alhier gehouden fancy-Iair. In deze vergadering werd rekening gedaan over het gehouden beheer en werden daarna de gelden verdeeld n.l. '■'i voor Texels Belang en voor elk der bewaarscholen elk V< deel. Aan de rekening ontleenen wij, dat was ontvangen als gift aan geld totaal f 252,36 en verder op de fancy-fair f 1230,60. Totaal der ontvangst alzoo f 1482,96. De onkosten waaronder f 318,27' als uitgaaf voor goederen, die men had aangekocht om weer te verkoopen, hadden bedragen f 639,45', zoodat als netto winst viel te deelen f 843,30' Met verwijzing naar achterstaande advertentie van Jde Stoombootdienst, willen wij er aan herinneren dat in den regel met het ophouden der Zomerdienst, ook vervalt de goedkoope dienst des Zondags. Die van een „dagje uit" dus nog wil profi- teeren tegen verminderd tarief, met de ge legenheid om te halfacht van Helder naar Texel terug te keeren, verzuime niet daarvan Zondag 24 dezer alsnog gebruik te maken, aangezien na dien datum die gunstige ge legenheid voorshands zeker niet zal worden geboden. De Cocksdorp, 21 Sept. Gisteren middag te 12 uren werden door een militairen wiel rijder van Den Helder op den zeedijk alhier zes postduiven losgelaten. Na eenigen tijd heen en weer te hebben gevlogen verdwenen ze in de richting Den Helder, waar ze na een kwartier konden aankomen. Ze behoorden te huis in het fort Erfprins. Waal, 22 Sept. In de beide vorige win ters kon hier geen herhalings onderwijs gegeven worden, doordien het aantai leerlingen te klein was. Thans hebben voor den cursus 1905/6 zich 8 leerlingen aangemeld en wel 7 meisjes en 1 jongen. Het aantal scholieren op de dagschool is toenemende en bedroeg 15 Sept. j.l. 42. Den Hoorn, 21 Sept. Woensdag 20 Sept. is door den opzichter van den Waterstaat het werk aan 't Horntje afgesehouwd en volkomen goedgekeurd. Den aannemer, den heer Daalder alle eer Het is een prachtig stuk werk. Het heeft eene lengte van 170 M. evenals die der zinkstukken. De peilingen dezer dagen ver richt, hebben gunstige resultaten opgeleverd. Buiten den djjk bij de zinkstukken, zoowel als bij de kleine glooiing is de toestand dezelfde gebleven. Voor de bewoners van 't Horntje is de verbetering van den dijk eene groote ge ruststelling. De steenzetters zijn naar elders vertrokken, terwijl het andere werkvolk aan den dijk van den Prins-Hendrik-polder is begonnen. Deze wordt n.l. ook goed onder handen genomen. Oost, 23 Sept. Hedennacht is alhier in vlammen opgegaan, een groot, doch oud gebouw, eigendom van den Heer P. G. Dros, te Oosterend. Het huis werd bewoond door den visscher G. Eelman met vrouw en vijf kinderen, die slechts in nachtgewaad het huis konden verlaten. Ook de inboedel met netten en touwwerk verbrandde zoo goed als geheel. Een en ander was voor lage som geassu reerd bij de Brandwaarborg-Maatschappij, ge vestigd te Utrecht. Het huis was niet ver zekerd. De oorzaak is onbekend. Vermoedelijk is de brand ontstaan in of bij den schoorsteen, waar men gisteren een kachel heeft uitge brand. De spuit van Oosterend was tijdig op het terrein aanwezig, doch behoefde geen water te geven, daar de belendende perceelen geen gevaar liepen. Vlieland, 21 Sept, De stoomboot „Vlieland" kwam Maandag van Amsterdam terug, waar de schade veroorzaakt door het vermelde ongeval in de Sloot, was hersteld. De boot heeft Dinsdag hare dagelijksche reizen hervat. Met het oog op de a.s feesten in Harlingen, tijdens het bezoek der Koningin, is dit voor zeer velen een verblijdende zaak. - Aan boord van Hr. Ms. pantserdekschip „Friesland" te Helder heeft Donderdagmorgen een ernstig ongeluk plaats gehad. Na ter reede schietoefeningen te hebben gehouden keerde het schip in de haven terug, waar bij het meren aan den wal, door een nog niet opgehelderde oorzaak, het stoomspil over den kop vlsag. Door het wegspringende spil werden niet minder dan 9 der schepe lingen, die zich in de nabijheid bevonden gekwetst, waarvan 2 ernstig. Deze beiden, een lichtmatroos en een marinier, die arm en beenbreuken hebben bekomen, zijn in het Marinehospitaal opgenomen De overige ge wonden, wier kwetsuren van veel minder ernstigen aard zijn, worden aan boord ver pleegd. De Internationale Jury op de Wereld- Tentoonstelling te Luik bekroonde Molenaar's Kindermeel met de Zilveren Medaille. Vanwege het District Hoogcarspel van den lisbond Hollands Noorderkwartier zal te Enkbuizen van 20 December tot en met 27 December 1905 eene Tentoonstelling (de derde) op het gebied van IJs- en Wintersport worden gehouden. Er zal gelegenheid zijn om in 5 afdeelingen in te zenden le. Werktuigen ten dienste van verrichtingen op ijs of bij sneeuw 2e. Schaatsen, Prik-, lland- en Arresleden en IJsschuiten 3e. Reddings- en Verbandmiddelen 4e. WinterkleediDg en Voeding op Sportge bied 5e. Opluistering. H. H. Fabrikanten en Handelaren die wenschen te exposeereu worden verzocht zich daarvoor ten spoedigste bij den Secretaris, den Heer H. Kouwenhoven te Enkhuizen aan te melden, bij wien op aanvrage gratis circulaires met nadere omschrijving en invul lingsbiljetten verkrijgbaar zijn. Gevaarlijke grap. Aan de oliefabriek „De Toekomst" te Wor- merveer, heeft de 16-jarige Zeger de W. een gevaarlijke „aardigheid" uitgehaald. Buiten de fabriek stond ergens eenige benzine, welke gebruikt wordt om oude merk- teekems uit de olievaten te verwijderen. Daarmede zou Zegers eens een „aardig heidje" doen en twee anderen, de gebroeders V., zouden er naar kijken. Zegers neemt een mondvol benzine, strijkt een lucifer aan, houdt die op eenigen afstand, blaast het vocht er doorheen en opeens slaat hem een groote vlam in het aangezicht. Verschrikt iaat Zeger den brandenden lucifer vallen, waardoor de vlam nog grooter wordt, slaat de handen tegen het gelaat, zoodat hij die ook nog brandt, en spoedt zich naar den geneesheer. Wijl hij tot de nachtploeg behoort, gebeurde het ongeval in den nacht, doch gelukkig buiten de fabriek anders zouden de gevolgen veel ernstiger kunnen geworden zijn. Zoowel hij als de twee toekijkers (onder wie een huisvader met eenige kinderen) zijn ontslagen. Gevaarlijke wedren. Aan den Veerschendijk onder Groot-Am- mers had een treurig ongeval plaats. Een fletser uit Nieuwpoort reed een bakkerswagen voorbij. De bakker, dit bemerkend, zette nu ook zijn hit aan en in minder dan een paar minuten was het een wilde jacht. De fietser, niet erg bedreven in de kunst, geraakte door die snelheid en inspanning zijn stuur kwijt, viel, en in woeste vaart gingen hit en wagen over hem heen. Zwaar gekneusd werd hij naar Nieuwpoort vervoerd. Zijn toestand is zorgwekkend. Dat zooiets juist weer te Kampen moest gebeuren 1 Van Kampen vertrok een trein zonder postwagen 1 Men had vergeten dit rijtuig aan te haken De postconducteur, reeds druk in de weer om zijn brieven te sorteeren, keek vreemd op, toen hij alleen staan bleef en kon eerst met den daaropvolgenden trein met den post vertrekken 1 Nogal meer bevende huizen. De bewoner van perceel 14S, Sarphatistraat te Amsterdam, heeft aan de gezondheids commissie aldaar kennis gegeven, dat hij in een bevend huis woont. Gebleken is, dat in dit gebouw, dat op korten afstand ligt van de electrische centrale duidelijk bevingen zijn waar te nemen schilderijen enz., welke aan den muur hangen, slingeren voortdurend. De bewoner voelde zich eerst gerustgesteld na de verklaring, dat gevaar uitgesloten was. PARKSTRAAT. TEXELSCHE COURANT. PARKSTRAAT.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1