N°. 1885. Donderdag 5 October 1905. 19de Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschflnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bobg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nedekland 45 Cts. Naar Ameklka en andere landen met rerhooging der porto's. Advertentlën vóór 10 nnr op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts, Iedere regel meer 6 Cta. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD BE ROOIJ, Parkstraat Bubg op Texel. Bouw- en Woningverordening. Burgemeester en Wethouders van Texel bren- en belanghebbenden met nadruk in herinnering 3 navolgende artikelen der bouw- en woningver- rdening dezer gemeente Art. 2. Voor zoover hierin niet is voorzien in het oorschrift van art. 5, alinea 1 der Woningwet is et verboden, zonder schriftelijke vergunning van urgemeester en Wethouders a. eenig bouwwerk op te richten, geheel of voor jpn gedeelte te vernieuwen, uit te breiden of te teranderenstoepen of afsluitingen langs den tpenbaren weg, inrichtingen voor afvoer van fae- ialiën, huis-, hemel- en bedrijfswater, waterstoe- en, alsmede inrichtingen tot het verschaffen an drinkwater aan te leggen, te vernieuwen, veranderen of uit te breiden b. eenig bouwwerk te sloopen. Geen vergunning wordt vereischt voor her tellingen, behoorende tot het gewoon onder oud van een bouwwerk, alsmede voor het daar- ellen of vernieuwen van hokken, uitsluitend ienende tot bergplaats voor voorwerpen van uishoudelyk gebruik of tot het houden van uisdieren of gevogelte, met geen grootere m- oud dan l'/a H3 en tevens op geen kleineren fstand dan 8 M. van eene woning of van een jpenbaren weg. Art. 4. De vergunning bedoeld in art. 5 der Woningwet of in art. 2 dezer Verordening moet fan Burgemeester en Wethouders worden aan gevraagd bij verzoekschrift, inhoudende om- Ifhrijving van de ligging, belending en bestem- ring van het bouwwerk en by voeging van alle egevens, dip door Burgemeester en Wethouders Bi' beoordeeling van het werk noodig worden eacht en opgave van dengene, die met de uit voering van het werk is belast. Bij oprichten, herbouw of verbouw van gebou- wen moeten in elk geval worden overgelegd icekeningen in tweevoud-, door den aanvrager Dndertcekcnd, bevattende een plattegrondteeke- ning en doorsneden op geen kleiner schaal dan 1 op 100, met aanduiding van alle hoofdafme tingen en het hoogtepeil van den vloer, benevens de situatie op geen kleiner schaal dan 1 op 1250. Art. 29, alinea 11 e.v. Welputten (al ofnietbestemd Stoor drinkwater) mogen slechts daar worden aan gebracht, waar naar het oordeel van Burgemeester en Wethouders zeer weinig of geen kans tot verontreiniging bestaat. H De wanden moeten waterdicht zijn vanaf de afdekking tot op den grondwaterspiegel, zoo ook de afdekking, indien deze ondergrondsch is. In dien de wanden boven den grond worden opge trokken, moeten zij reiken tot minstens 0,60 M. boven het terrein, terwyl de afdekking water dicht moet zyn en het deksel over de randen van zyn aanslag moet heensteken. I Indien een pomp aanwezig is, deze waterdicht aan den put te verbinden en zoodanig te plaat- Ben, dat het opgepompte water niet weder naai den put kan vloeien. I Art. 48, De vergunning bedoeld in art. 5, sub b. der Woningwet wordt, indien deze betreft nieuw gebouwde of grootendeels vernieuwde Bebouwen, niet verleend, tenzij één maand is Irerloopen na den dag van afgifte_ door Burge meester en Wethouders van het in de tweede Sdinea van dit artikel gemeld bewijs. Burgemeester en Wethouders geven, indien het bouwen overeenkomstig deze verordening heeft plaats gehad, binnen veertien dagen, nadat ~an hen schriftelijk is kennis gegeven, een bewys au voltooiing aan den belanghebbende af. Art. 5 der Woningwet. Het is verboden zonder schriftelijke vergun ing van Burgemeester en Wethouders a. een gebouw op tc richten of geheel of voor een gedeelte te vernieuwen, b. krachtens eenig zakelijk recht tot woning in gebruik te nemen of als eigenaar of iri-ëenige andere bevoegdheid tot woning in gebruik te geven een gebouw of een gedeelte van een ge bouw, lantstelyk niet als woning gebezigd. Overtreding van voorschriften, vastgesteld krachtens de Woningwet, wordt gestraft [met hechtenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van tën hoogste drie honderd gulden. Overtreding van de voorschriften der bouw en woningverordening wordt gestraft met hech tenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste honderd en vijftig gulden. Texel, den 19 September 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. F. HIDDINGH, Burgemeester. RUIBING, Secretaris. Ter-visie-ligging opgaven van Candidaten. De BURGEMEESTER der Gemeente Texel maakt bekend dal de bij hem ingeleverde opgaven van Candidaten voor de op heden gehouden verkiezing, ter vervulling van een plaats in den Gemeente raad evenals het door hem opgemaakte proces verbaal van sluiting der candidatenlijst, ter Gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage liggen dat afschriften dier stukken aangeplakt en tegen betaling der kosten verkrijgbaar zijn, Texel, den 30 September 1905. De Burgemeester voornoemd, W. F. HIDDINGH. GEMEENTEBEG ROOTING. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel brengen ter openbare kennis, dat de Begrooting van de inkomsten en uitgaven der Gemeente, voor het dienstjaar 1906, den Raad is aangeboden, en gedurende 14 dagen, van den 5 October tot en met den 17 October aanstaande, ter Gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing ligt en, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar is gesteld. Texel, den 4 October 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Seoretaris, De Burgemeester, RUIBING. W. F. HIDDINGH. LOS'LOOPEN VAN VEE. De BURGEMEESTER van Texel herinnert belanghebbenden aan het bepaalde vervat in art. 102 lid b. der Verordening van Politie voor deze Gemeente, luidende „Het is verboden, tenzij na verkregen schrif telijke toestemming van Burgemeester en Weth., Kammen van 1 October tot l November in de weide te laten loopen. Texel, den 3 October 1905. De Burgemeester voornoemd, W. F. HIDDINGH. TEXEL, 4 OCTOBER 1905. De vervulling der vacature in den Gemeenteraad, voor wijlen den heer Jb. Roeper, zal inderdaad voor deze keer zonder stemming afloopende Heer Over, de eenig candidaat gestelde by de verkiezing op Zater dag 30 Sept. is bij enkele candidaatstelling tot lid van den Gemeenteraad verkozen. Op de markt van Maandag was de aan voer van jong rundvee weder hoofdzaak, de aanvoer van wolvee was W9inig beteekenend. Aangevoerd werden: 1 paard a f 175, 18 koeien f 135 a f 225, 72 kalveren f 45 a f 55, 3 n. kalveren f 16 a f22,1 ram f 20, 21 schapen f 16 a f 18, 41 lammeren f 12 a 1 15,50, 18 biggen f 13 a f 14.50 en 3 korven kippen f 1,10 a f 1,25. Vlugge Handel. Bij het graven van eene sloot door het land van Gebr. Bakker aan de Westen, tot betere afwatering, werd op 1,10 M. diepte het geraamte van een mensch gevonden, dat daar zeker zeer geruimen tijd heelt gelegen, 't Is daar een zeer moeraschtige grond. Oostekend, 3 Oct. Wanneer men slechts één kool teelt, als men honderd planten heeft uitgezet, dan verkrijgt men zeker het tegen gestelde van honderdvoudige vruchtdraging. Een ingezetene van hier verkeert in dat niet bijster gelukkige geval. Op den dag, waarop de jacht op hazen geopend werd, kon men in den polder „Het Noorden" niet minder dan acht geweren tellen. „Veel honden zijn der hazen dood," zegt het spreekwoord, maar veel geweren zeker niet minder. De B. C. Kerk is nu zoo goed als vol tooid. De inwijding zal vermoedelijk plaats hebben op 22 October a. s. Oueschild, 3 Oct. De oestervisscherij is gisteren op stroom, beoosten de haven, aange vangen. De vangst was slechts matig.- Voor de kleine oesters wordt f 7 en voor de grootste f 30 per duizend betaald. De verwachtingen over een goede uitkomst dezer visscherij, zijn niet hoog gespannen. Het seizoen voor de visscherij naar zee paling schiet al weer heel wat op. De uit komsten waren echter over 't geheel nog niet zeer bevredigend. Slechts gedurende een paar nachten is er wat vangst van eenige beteekenis geweest. Te hopen is 't zeker voor de vele palingvisschers dat ook in hun bedrijf spoedige verbetering moge komen. Vlieland 2 Oct. Ons Noorderstrand trok de vorige week vrij wat bezoek. Men was nieuwsgierig, wilde met eigen oogen „de visch" wel een zien. Het dier was zoo stil en ongemerkt op het strand "aangekomen het zal daar wel blijven ook. Toen de gelukkige vinder de tijding in het dorp bracht, dat er zoo'n buitengewoon groote, doode „visch" was aangespoeld, gingen dan velen daarheen. Aan gissingen geen gebrek, het was óf 'n Dolfijn, öf dit, 5f dat 'k Geloof niet, dat men er nog recht achter is, al is uitgemaakt dat het dier be hoort tot de orde der walvischachtigen, hij heeft een lengte van 6.30 M., een dikte van 1,20 H., en een hoogte van 1,50 M. In de maand Juli werd op het strand een fiesch gevonden, waarin een brief. De flesch was in zee geworpen door een passagier van een Duitsche boot, op reis naar Amerika. Aan het in den brief vervat verzoek om op zending naar Hamburg werd voldaan. Een aardige verrassing was eene belooning van ruim f 12,— dezer dagen door den vinder van de flesch ontvangen De onderzeesche torpedoboot, gebouwd aan de werf der Kon. Maatsch. de Schelde te Vlissingen, heeft met uitstekend gevolg in 't marinedok een duikproef gedaan. De boot zakte tot op den bodem van het dok en bleef ongeveer een half uur onder water. Na deze duikproeven werden proeven op de gemeten mijl begonnen. Spoorwegongeluk te Purmerend. Naar wij vernemen is de toestand van den machinist Heijen nog van dien aard. dat hij door de bekomen brand- en beenwonden steeds nog het bed moet houden. De postconducteur Kosmann, die geen lichamelijk letsel heeft bekomen, is er even wel nog het slechtst aan toe, daar zijn zenuw gestel geheel in de war is. De heer en mevrouw Clarion gaan goed vooruit, hoewel mevrouw C. nog in een gips verband ligt. De hoofdconducteur Dillewijn werd Woens dag te Haarlem door den rechter-commissaris gehoord. („H. D.") Die heeft vooreerst wat te doen. Een onzer nieuwe Kamerleden heelt eens het papier gewogen, dat hij tot dusver reeds in huis gekregen heett. Het was 33 kilo Hij is nu bezig dat te lezen. (Het Volk.") TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1