Buitenland. Oudheidkundige vondst. Dr. R. Jesse, conservator aan het Rijksmu seum voor oudheden, tijdelijk te Nijmegen vertoevende meldt „Baggerlieden op de Waal hebben nabij het fort Kraaijenhoff te Nijmegen een merk- waardigen vondst gedaan. „Door de machine is van den bodem der rivier een steen naar boven gehaald, die oogenschijnlijk niet veel te beduiden had. Doch door de oplettendheid van den heer A. Kooreman, opzichter bij de Rijkswatestaat, onder wiens toezicht de rivierwerken alhier staan, is de steen voor ondergang bewaard. „De opgebaggerde steen is volgens den vorm een altaar van Romeinschen afkomst, dat vele eeuwen geleden door een of anderen Romein in de buurt van Nijmegen wonende uit dankbaarheid voor de rijke opbrengst van zijn land, aan een of meer goden, die hij in zijn Vaderland Italië vereerde gewijd werd. „Op de bovenzijde van het altaar zijn ooftvruchten een peer en een appel gebeeldhouwd, terwijl op elk der zijkanten een boom afgebeeld is. Aan de voorzijde van den steen bevindt zich een opschrift, dat echter door den invloed van het water en het schurende zand in de rivierbedding zeer moeilijk meer te lezen is. Doch dit is zeker, dat Ceres, de godin van den korenoogst er in genoemd wordt. „Het altaar zal door den goeden zorg van onzen Rijkswaterstaat, naar het Museum van Oudheden te Leiden opgezonden worden." („Nijm. Ct.«) De bond tot bescherming van den trek hond in Nederland heeft een geïllustreerd boekje met raadgevingen aan de eigenaars van trekhonden uitgegeven. In het inleidend woord wordt gezegd „Waarom zijn er zooveel menschen tegen het gebruik van trekhonden en zouden zij niets liever wenschen dan dat het gebruik van trekhonden werd verbodenDoodeen voudig omdat velen vaak getuigen waren van mishandelingen, omdat de behandeling van trekhonden somtijds inderdaad veel en zelfs zeer veel te wenschen overlaat, omdat zij slecht zijn aangespannen, omdat velen meer moeten werken dan zij kunnen, omdat zij veel te zwaar belast worden en dan soms op den koop toe, nog meer slaag krijgen dan eten. Wij willen de trekhonden niet afschaffen, wij zien er geen bezwaar in dat de honden werken, als zij er maar op gebouwd zijn, als zij maar niet te zwaar worden beladen, als zij maar loopen voor een goede kar, in een doelmatig,tuig. Eu om nu te trachten goede trekhonden te krijgen, om duidelijk te maken hoe een hondekar, een goede, wel te verstaan, er uit moet zien, wat een doelmatig tuig is, hoe een trekhond moet worden gevoed, enz., daarom schreven wij dit boekje, eenvoudig en toch zoo volledig mogelijk." Nu f 350.000 minder! Op de ten verkoop aangeboden stroocarton- fabriek te Ulrum (Groningen) met woonhuizen en terreinen, samen groot ongeveer 3'/> H.A benevens completen inventaris, is slechts f 53.300 geboden. Do fabriek heeft indertijd f 400.000 gekost! Profiteeren van de voordeelen die de wet geeft! Wanneer in dezen tijd een stroopor voor het kantongerecht moet verschijnen, doet hij dit alleen dan, als hij kans ziet de dagvaar ding te ontzenuwen. In het tegenovergestelde geval is het hem veel voordeeliger zich bij verstek te laten veroordeelen, daar hij dan, vooral als boete wordt opgelegd, veel langer op vrije voeten kan blijven. Die boete toch behoeft eerst betaald te worden 2 maanden, nadat het vonnis in kracht van gewijsde is gegaan, alzoo na 21'» maand. De veroordeelde wacht nu tot aan het eind van dien termijn, teekent dan verzet aan tegen het vonnis, wordt meestal 14 dagen daarna gedagvaard, heeft tot zijn ver dediging natuurlijk niets in te brengon, zoodat de kantonrechter het vonnis bevestigt, doch heeft dan weer 2'A maand tijd mot betalen, alzoo ruim 5 maanden bgeen. Dan is de goede tijd voor het stroopen voorbij en betaalt mijnheer of gaat „of verbaliseeren", d. i. zitten in strooperslatyn. Dit heet gebruik maken van de voordeeion die de wet aanbied Zwaluwen en ganzen zijn te Wierin- gerwaard in de vorige week op dezelfde dagen gezien. Die vertegenwoordigers van zomer en winter zullen zeker niet veel malen zich te gelijk vertoonen. Voorspelt dit een langen zomer of een vroegen winter? Het grootste schip der Nederlandsche handelsvloot, de „Amsterdam" eon nieuwe boot voor de Holland—Amerika-lijn, is dezer dagen op de werf van Messrs. Harland en Wolff s Shipbuildingworks te Belfast van stapel geloopen. Het 17000 ton groote schip heeft daarbij heel wat last veroorzaakt, daar het tengevolge van den sterken wind afdreef en aan den grond geraakte. Toen men het daarna met behulp van een paar sleepbooten weer vlot gekregen had, botste het tegen een pier, gelukkig zonder veel schade aan te richten. Maar nog kwam er aan de ongelukken geen eind. Door een plotselinge schommeling werd een werkman omver geworpen en smakte zoo hevig tegen het dek, dat men hem naar een ziekenhuis brengen moest. Toen was het echter uit en anderhalf uur later lag de „Amsterdam" rustig aan de Victoriawerf. Behalve enorme laadruimten zal de nieuwe lijn er eene uitstekende inrichting voor het vervoer van personen krijgen. Elke uitvin ding, die het leven aangenaam maken kan, zal worden toegepast en behalve een complete electrischo installatie zal het schip ook uit muntende provisiebergplaatsen bezitten. Grappige rechtspraak. Voor den kantonrechter te Rotterdam was, zoo meldt het „N. v. d. D." een man gedag vaard tot ontruiming van zijn woning. Ge daagde kon niet verschijnen, omdat hij—zooals zijne weduwe mededeelde reeds l'A jaar dood is. Alsnu werd verstek tegen hem verleend met zijne veroordeeling om binnen acht dagen zijne woning te verlaten, zoo noodig met behulp van den sterken arm. Eerbied voor de wet Optocht van politiemannen, nooit vertoond Een optocht zooals in ons land nooit eer heeft plaats gehad, zullen Maandag 23 October de straten van Leiden te zien geven. Het bestuur der vereeniging van bezoldigde agenten van politie aldaar heeft nl. aan alle politie mannen in Nederland een uitnoodieing gericht tot deelneming aan een optocht met vaandels en banieren voorafgegaan door een Haagsch politiemuziekkorps. De deelnemers moeten allen in uniform zijn. Een en ander geschiedt ter gelegenheid van het 5 jarig bestaan der Leidsche Politie- vereeniging. De politie te Hoorn h9eft twee blijkbaar gevaarlijke individuen gearresteerd. Een agent bemerkte voor een perceel onraad en bij zijn nadering liepen eensklaps twee mannen hard weg. Bij den wedloop die nu volgde, mocht het den agent gelukken één der mannen te grijpen en naar het politie-bureau over te brengen. Men toog toen op weg om den ander te zoeken, die men eindelijk ontdekte op het terrein yan dan steenkooper Zeilemaker waar hij zich achter steenhoopen verborgen hield. Toen men hem wilde aanvatten, sprong hij eensklaps in de stadsgracht, die hij trachtte over te zwemmen; aan den overkant wachtte echter nog een agent hem op en moest hij van twee kwaden het boste kiezenver drinken of zich gewonnen geven. Hij koos het laatste. Na een verhoor te hebben ondergaan voor den commissaris van politie, werden beide mannen zwaar geboeid naar Alkmaar getransporteerd. Ergerlijke toestanden. Een zeer vervuilde familie, vroeger te Naardon woonachtig, doch wegens onbewoon baarverklaring van het hok, waarin zij huisde, naar Bussum vertrokken, is dezer degen in laatstgenoemde plaats uit haar woning gezet en huist thans des nachts onder den blooten hemel te Naarden. De 5 kinderen, waarvan het jongste één jaar oud, huilen 's nachts erbarmelijk van de koude. Op bet gemeente huis wordt hun geen nachtverblijf geschonken. („Hbld-") Yan de bezuinigheidscommissie verwacht de Minister van Oorlog geen nuttig resultaat. De minister is van oordeel, dat wanneer een ernstig onderzoek zijnerzijds dat hg voornemens is in te stellon hem de nood zakelijkheid, of ook maar de wenschelijkheid, zal doen gevoelen van voorlichting van on partijdige deskundige zijde, hij veel beter, en zelfs ook meer in de bedoeling der volksver tegenwoordiging zal handelen door niet éóne maar verschillende com missiën in te stellen. Gaarne geeft de Minister de verzekering, dat hij bjj het samenstellen van diecommis- siën geheel onpartijdig zal te werk gaan. Ten einde althans eenigzins tegemoet te komen aan de wenschelijkheid tot verlaging is f 25.000 minder aangevraagd voor de oefe ningen van het actieve leger. Dientengevolge zal hot vermoedeiyk niet mogeiyk zijn in 1906 groote manoeuvres te houden. Dat trof bijzonderBij em slager tt Deil, bij Tiel, werd op een nacht ingebroken Een jas, worsten en rookvl «esch wordet vermist. De slager reed den vrlgendnn mor gen naar Tiel. Onderweg vroeg een porsooi om mede te rijden. Deze bleek des slager jas aan te hebben en bij het instappen vie des slagers worst en rookvlee-ich in de kar Zonder van eenige achterdocht te doet blijken, reed de slager naar Tiel, waar hi stilhield voor het politiebureau. De inbreker werd dadelijk opgepakt en to bekentenis gebracht. Een stier van f 1500. Naar wij vernemen is een der stieren dit bij de Leeuwarden gehouden ringrijderij lang de koninklijke tribune werden geleid, voor d aanzienlijke som van f 1500 naar Ruslam verkocht. Eene week te voren was dot eigenaar van andere zijde f 1000 voor ha prachtexemplaar geboden. („Tul.") Een nieuwe Bond. De grondbeginselen van den Bond to bestrijding van tabaksgebruik, van we'ks op richting in Den Haag melding is gemaakt zijn de volgende De bond heeft ten doel a. de bestrijding van elk tabaksgebruik io eenigorlei vorm b. het aaneensluiten vau allen, die ziel onthouden van het gebruiken of aanbiedei van tabak. Leden kunnen zijn alle personen, die dei leeftijd van 14 jaar hebben bereikt en voldoet aan het in art. 1 gestelde. De contributie bodraagt minstens 50 cent per jaar, bij vooruitbetaling verschuldigd. Een nieuw en zeer winstgevend bediij j hebben twee mannen gedurende eenigen tiji in do groote plaatsen van Amerika uitgef oefend, tot eindelijk het noodlot hen achter haalde in den vorm van de politie, die hei in hechtenis nam. Deze twee maakten e hun beroep van zich door de electrische tran te laten overrijden en eisebten dan schade loosstelling. Toen zij in Cleveland „werkten1 ontdekte men hun truc, zij werden gearres teerd. Beiden ontkenden hardnekkig, maa in den zak van den een vond men eei notitieboekje, waarin de „winst" nauwkeurig was opgeteekend. Uit dit voor de politie zeer belangrijk document bleek, dat de oplichters in Phila delphia 750 gulden verdiend hadden, in Buffali ook 750 gulden. In eenige andere plaatsei van Amerika hadden zij 400 800 guldei schadeloosstelling ontvangen. Zeker wel het allernieuwste op hel; gebied van moderne chirurgie ishet ver vangen van oude „versleten" harten vai menschen, door jonge gezonde apenharten. Onder toezicht van de medische facultei der universiteit van Chicago zijn in dezi richting proeven genomen met hondenharten door zekeren dr. Carell. Die proeven brachteH veel belangrijke bijzonderheden aan het licht „Wat wij tot dusver hebben geleerd" - aldus dr. Carell tot een journalist „schenk ons de hoop, dat wij mettertijd een gewom of „op"-geraakt menschenhart zullen kunnei vervangen door een jong krachtig apenhart" Dr. Carel was vroeger officier van gezond heid bij het Fransche leger. Hij bevindt zich j op het oogenblik te Chicago, uitsluitend met het doel proeven te nemen. Men lette er wel op, dat dit bericht uit! Amerika komt. („Rott.") Wraak. De fabriek der Belgische firma Peltzer en Zoon te Czenstschowa in Polen, is geheel door de vlammen vernietigd. De werklieden zelf hebben den brand gesticht uit woede over het feit, dat de directie niet aan hun eisch wilde voldoen, door nl. een meester knecht, op wien zg zeer gebelgd waren, weg te zenden. Wanneer de Poolsche werklieden zoo deelt het Belgische blad „de „Petit Bleu" mede zoodanige grieven hebben tegen een meesterknecht, dat ze hem verwijderd willen zien, geven ze dat op een eigenaardige, sym bolische wijze te kennen. Voorzien van een zak naderen ze den meesterknecht, grijpen hem aan, stoppen hem in den zak en dragen hem daarin buiten de fabriek. Iemand, die een zoodanige behandeling i heeft ondergaan, heeft voorgoed alle prestige verloren en dient onmiddelijk te worden ontslagen. De firma Peltzer hoeft deze gewoonte evenwel niet willen erkennen en handhaven en ïydt thans groote schade, want zg had haar fabriek nifet verzekerd. Minstens onvoor zichtig

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 2