Vervoer van Grint. KENNISGEVING. JPijnfioefien. Alex Meijer's Koffie firma Wed. P. Kuiper. Houtveiling. 10 ZWARE EIKEN PALEN, Brandstoffen. m7 K. HONIG's maiskoeken C. BROERS is verhuisd Ingezonden Stukken SCHOUW. Pluim'veekroniek. Pre d i kbeu r ten, M arkt berichten ADVERTENTIËN. slijpen van scharen en messen, aanbesteden prima murwe Cijnzaadkoeketi DROS Co. Versche KOEBOTER. RUHRKOOL, f 1 per H.L. ENG, KOOLEN f 0.80 per H.L. Verkrijgbaar bij DROS Co. Het afslechten van de greppel- zoden op den voor-bol in het Noorden D. BAKKER Pz. a f 10,— per ÏOA stuks. Op directe bestelling. Verkrij gbaar Bij M. KUIP, bij den Burg. Houthandel Koogereind. TE KOOP: van 10 tot 13 voet. Bij D. VERHOEVE, Ongeren—Texel. Laatst dezer week in lossing, Laatst volgende week Prijs per 104 stuks f 8,35, vanboord haven Oudeschild. De klachten in Duitschland over de duurte van het vleesch zijn eindelijk den Pruisiscben minister van landbouw Podbielsky te machtig geworden. Verklaarde hij kort geleden nog, dat er geen vleeschnood bestond en dat de beweging voor openstelling der grenzen veel geschreeuw om niets was, thans heeft hij zich bereid verklaard vóór het Russische handelstractaat bekrachtig wordt de verhooging van het binnen te laten con tingent aan Russische varkens en de open stelling van de Nederlandsche grens te over wegen, terwijl hij dan in den Bondsraad, die aan het einde van deze maand bijeenkomt, maatregelen bespreken zal, die in het gegeven geval noodig mochten blijken. Voor de leden der onderafd. „Texel" der V. P. IS. RedactieTh. Langenhoff, v. (Madestraat 376, Amsterdam oo—o Melaatsche plekken in den Pluimveckaudel. 'tls een feit dat het er nog lang niet rooskleurig uitziet met onzen handel in hoenders, eieren, enz. Zoo min voor den verkooper als voor den verbruiker. Er valt nog heel wat te verbeteren. Voor 't geval dat iemand hieraan twijfelen mocht, zal ik dat even dui delijk maken. Zoo af en toe komen ons wel eens gevallen ter oore behalve die wij zelf constateeren lste geval. Een weduwvrouw, die 't niet te breed en niet te smal heeft, verkocht 1.1. zomer 55 hanen, de jongste waren 7 weken, de oudste 4 maanden, maar de meesten waren 3 en 4 maanden. En de prijs Schrik niet lezer een dubbeltje per stuk. //Zij wist niet hoe er anders af te komen, want ze hadden im mers geen waarde.// Een ander, die wijzer was, bedankte er voor ze zoo groot te laten worden en ze dan voor dien prijs te verkoopen. Hij kneep direct de keel dicht van die kuikens, waarvan hij maar eenigszins kon vermoeden dat het hanen waren, om ze daarna op de mestvaalt te werpen. En dit gebeurt niet zoo heel ver van de hoofd stad des rijks. 2de geval. Een arme daglooner verkocht onlangs 4 jonge hanen van 3 maanden aan een rondtrekkend //kippen-koopman-poelier// voor 40 ct. per stuk. Die kwam er dus genadiger af als de weduwvrouw. Die moeht zijne handen wel dichtknijpen. Oppervlakkig beschouwd, ja, maar wacht even. Die 4 jonge hanen der hoenderwereld vereenigden in zich alle goede eigen schappen van een erkend vleeschras. Met hun vieren bereikten zij toch het gewicht van ruim 6 k.g. De man ontving dus voor bruto 6 k.g. jong, malseb en sappig hoendervleesch f 1,60. Of de consument ook in dat koopje gedeeld heeft??? Dit gebeurde op on geveer '/j UQr afstand van Amsterdam. 3de geval. Een hoenderhouder kocht dezen zomer van een particulier een zestal //uitschot// van niet-ras- hoenders a 80 ct. per stuk. Na 3 weken verkocht hij 1 haan en 3 hennen voor f 15,De tweede kooper had dus beslist niet naar //waarde genoten//. 4de geval Een poelier (van den zoovcelstcn rang) kocht van een arbeider 6 kippen, in den hoogsten graad lijdende aan z g.n.//verzworen eieren//(later meer hierover) voor 30 ct. per stuk. Ik weet beslist dat eenige huishoudens //gesmuld// hebben aan kippen van f 1,20 per stuk. 5e geval. Het is volstrekt geen zeldzaamheid dat Amsterdamsche hoenderhouders bezoek krijgen van eierboeren, die komen vragen of er ook //doode// kip pen te koop zijn voor een dubbeltje. Eet lekker Gewoonlijk zijn het deze heeren, welke zich dag op dag ongestraft schuldig maken aan eierzwendel. 6de geval. Dezen zomer werd mij uit 2 verschillende doelen van ons land gevraagd of ik ook wist waar (in Amsterdam) eieren te plaatsen //aangezien de landbou wers deeieren niet anders kwijt konden worden dan aan kruideniers, rondtrekkende manufacturicrs, enz tegen «inwisseling// van winkelwaren//. Wie van de twee bij dat //ruilen// kan «huilen//, behoeft niet gezegd. Hebt ge genoeg aan deze 6 voorbeelden ter illustra tie Ik kan er nog meer leveren, maar het wil mij zoo voorkomen, waar deze gevallen zich in een bctrek- kelijken kleinen kring hebben voorgedaan, het elders in den lande niet minder zal zijn. Misschien nog wel erger. Dat komt omdat de pluimueehouders niet geor ganiseerd zijn. Tenminste niet zooals het behoort. Intusschen zijn wij met de vermelding der feiten niet goholpcn. Onze handel in pluimvee, eieren, enz. moet van aie ongerechtigheden gezuiveriwordenAlle vui ligheid moet over de kling. Er moet gehandeld wor den. Niet met overhaasting, maar met gezond oordeel, mot overleg. Dan kan een betere toestand geboren worden. De bestaande is alleen goed voor gcwetenlooze bedriegers. En niet alleen met het pluimvee gaat het zoo. Met de eieren is 't precies zoo gesteld, zeker niet minder. Menige huisvrouw en keukenmeid zou daarvan staal tje kunnen vertellen. Meer dan eens is een half vol groeid kuiken in Italië of Hongarije gestoord in zijne verdere ontwikkeling, en na zoo of zooveel maanden ontdaan van zijne windselen. Toch hcelto 't een veisch ei van eigen kippen. Nu is 't waar dat men bij de beste organisatie en met den besten wil toch nog zulke onaangename ervaringen kan opdoen. Maar dan worden zij toch tot een minimum terug gebracht, Bovendien kan dan gecontroleerd worden. Voor degenen dio 't weten zij 't hier herhaald, en voor degenen die 't niet weten zij 't hier medegedeeld, dat wij hebben ceno verecniging tot bevordering der pluim veehouderij in Nederland, die zich volgens hare statuten ten doel stolt: «de bevordering van de pluimvee- en tamme konijnenteelt in haar gcheolen omvang on de bevordering van den daaraan verbonden handel.// Dat is veel gezegd in weinig woorden. De volgende weck hierover verder. Eerst de correspondentie afgewerkt, anders hoopt zjj op. Correspondentie. H. B. te T. wil gsarno een middol hebben om zijne ruionde hoonders spoediger in een nieuw vederonklecd zien, en vraagt daarom onzen raad Go moet uw ruiende dieren vooral diegenon die geheel naakt rondloopcn beschutton tcgon ruw weder. ccf zoo mogelijk een woinig lijnzaad, gemalen been deren of vleescbmcel door hun voeder. Zorg voor kurkdrogen ondergrond. A. S. te B. heeft een hen die al draaiende plotseling neervalt en dan eenige oogenblikken krampachtig met de pcoten trekt. Uw dier lijd aan wat men noemt draai- of vallende ziekte, Hoogstwaarschijnlijk ontstaat die kwaal door een op ongeregelde tijdstippen, hevigen aandrang van bloed naar de hersenen. De kwaal komt het meest voor bij dieren die al te goed worden gevoederd, vooral met veel zetmeelachtige stoffen. Dan wordt hot bloed te dik. Geef een straal koud water op den kop, en een koele verblijfplaats veel groen voer en een weinig rijst. Na den afloop van een en ander 2 lepels wonderolie. G. P. Uwe hen beeft naar uwe mededeelingen te oor- deeler, tering, Dokter der maar niet aan. Doodmaken verbranden of diep begtaven Th. LANGENHOEF. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) M. de R Sta mij a. v. p. in uw blad eene kleine plaats ruimte af, voor het volgende. Op 29 Sept. j.l, hield de Vrijzinnige Kies- vereeniging aan den Burg eene vergadering tot het stellen van een candidaat voor een lid van den gemeenteraad. Alles liep onder de goede leiding van den Voorzitter vlug van stapel, en Dr. Over werd met 19 stemmen tot kandidaat gekozen, terwijl 16 stemmen werden uitgebracht op den heer P. C. Koorn. Dr. Over zal zeker een degelijk raadslid zijn. Daarover heb ik trouwens niet te oordeelen, maar over de stemming wensch ik iets in het midden te brengen. Aan de stemming werd o.a. deelgenomen door drie leden der kiesver- eeniging, die geen kiezers zijn voor den ge meenteraad en door één heer die geen lid der Kiesvereeniging is. Dat schijnt me wat erg vrijzinnig te zijn Hadden deze heeren zich van stemming ont houden, de uitslag ware vermoedelijk anders geweest. 't Komt mij voor, dat het per slot van rekening maar beter is het stellen van kandidaten in het vervolg aan de kiezers over te laten. "Wil men dit niet, laat dan de Vrijzinnige Kiesvereeniging in haar reglement eene clausule opnemen, waar bij bepaald wordt, wie al of niet aan stemmingen over kandidaten mogen deelnemen. Met dank, J. K. Gf. M. Oudeschild, 3 Oct. '05. Wij hebben de opname van bovenstaande niet willen weigeren, doch naar 'tons voorkomt, waren de gedane opmerkingen beter ter plaatse geweest op de bedoelde vergadering, indien dit den inzender bekend was. De Uitg. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Den Burg Texel en de daaronder ressorteerende, hulpkantoren werd gedurende de maand September 1905, Ingelegd f 16178,10. Terugbetaald - 7928,06. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 2903. Zondag 8 October 1905. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Oudeschild. Nam. 3 uur ds. Schroder. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Visser. Oosterend. Voorm. 10 uur de hr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. 10 uur do Hr. Barends. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Burg. 's Avonds half zo Ven ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Milatz. Amsterdam, 2 Oef. Aangevoerd 377 Run deren, le kwal. 74 k 78 ct., 2de kwal. f 0.68 f' 0.72, 3de kwal. 64 a c. per K. G. 223 Molk en Kalfkoeien f 130 k f 285, 2 Graskalvcren af 18 Schapen 123 A1 28, 64 Nuchtere Kalveren f 9,— A f 16, Lammeren f 476 votte Varkens 51 a 53 ct. per K. G, Pnrmerend, 3 Oct. Aangevoerd 723 Run deren en 28 Stieren. 145 vette Kalveren 65 ft 85 ct. por KG., 241 nucht. Kalveren f 9 ft f22 p. stuk, 143 vette Varkens 50 ft 54 ct. per KG. 41 magere Var kens f 18 A 36, p st. 317 Biggen f9 A f 13 p. st.3450 Schapen f 23 ft f 35 300 Lammeren f 15 a f 24, Kip-Eieren f 5,00 A f 6,00 per 100 st. Vette Koeien, 62 a 74 1. prijs h. stug. Gelde Koeien, 1. prijs handel stug. Melkkoeien, 1. prijs handel stug. Vette Kalveren, prijsh. h. matig. Vette Schapen prijsh. h. vlug. Lammeren, prijsh. handel vlug. Nuchtore Kalveren, prijsh., h. matig. Votte Varkens, prijsh. h. matig. Magere Varkens, prijsh., h. matig. van Cocksdorp naar Den Burg en beveelt zich beleefd aan voor tegen verminderden prijs. Voor een schaar 5 cent. Voor een tafelmes 2' cent. Voor brood- of vleeschraessen 5 cent. Voor het slijpen ben ik iederen Zaterdag thuis. Mijn adres is NIEUWSTRAAT, naast den Tiinmerwinkel van den heer N. Lap. Burgemeester en Wethouders van Texel zul len op Maandag, den 9 October 1905, 's middags 12 uur, a. het vervoeren van 54,60 M3 grint van de haven te Oudeschild naar den Schilderweg. b. alsvoren van 25,93 M3 grint naar den Koo- gerweg; c. alsvoren van 26.83 M3 grint naar de Driesprong; d. alsvoren van 20,75 M3 grint naar don Hoorn- derweg. De uoorwaarden liggen ter Secretarie ter lezing. Texel, den 3 October 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. F. HIDDINGH, Burgemeester. RUIBING, Secretaris. Het College van Dagelijksch Bestuur van het Waterschap „de 30 Gemeenschappelijk Polders op Texel" zal op Maandag 16 October 1905, des middags te 12 uur, in het café „den Burg" te den Burg alhier bij enkele inschrijving aanbesteden in 3 perceelen Nadere inlichtingen zjjn te bekomen bij den Dijkgraaf en bij den opzichter J. "Wz. HILLE- NIUS te Oudeschild. Het College van Dagelijksch Bestuur, J. S. DIJT, Voorzitter, RUIBING, Secretaris, DIJKGRAAF en HEEMRADEN van den Polder „Waal en Burg op Texel," brengen bij deze ter kennis van de Ingelanden, dat naar aanleiding van art. 13 der Keur en Verordening voor don Polder, de Schouw op het schoon- maaien en zuiveren van de Tochtslooten van Bobbels, Kroos, Riet en Flab is bepaald op 14 October 1905. De nalatigen verbeuren een boete van f 1,= en bij herschoitw f 3. Texel, den 27 September 1905. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd, AUG. C. KEIJSER Dijkgraaf. J. C. ROEPER, Secretaris. Wilt gij u voordeelig en uiterst solide assureeren tegen brand-, blik sem- en waterschade, komt dan tot de maat schappij H. VAN VEEREN en voor Landbouwers en Veehouders tot de maatschappij M O N T IJ N. Inlichtingen te bekomen bij den Correspondent voor Texel. Binneukort wachtende eene partij gehalte 32 pCt. eiwit, 10 pCt. vet, voldoende zuiverheid, maximum 14 pCt. vocht, zoowel systeem Prof Liebig als gewoon gobrand is te Den Burg steeds versch verkrijgbaar bij Maandag 9 October 's morgens 11 uur van een groote partij HOUTWAREN welke tegen lagen prijs wordt opgeruimd. Een orouui die tueluarend is EET GOED. Zij die de Pink Pillen gebruiken ETEN GOED. De Pink Pillen hebben Juffr. Neeltje Kalkman, 33 jaar oud, en wonende te Kinderdijk 28 E, van een vreeselijke maagziekte genezen. «Ik heb het genoegen U mede te deelen, dat ik mij bij de behandeling met de Pink Pillen zeer goed bevonden heb. Voordat ik ze gebruikte, heb ik op vreeselijke wijze gedurende meer dan 10 jaren aan de maag geleden, net geringste voedsel kon ik niet meer verdragen. De eetlust was dan zeer gering. Men raadde mij op zekeren dag aan de Pink Pillen te gebruiken. Het is wonderbaar, maar de eerste doos was nog niet half verbruikt of ik bespeurde reeds verlichting, dat moedigde mij aan, ik zette de behan deling voort en de uitkomst ging mijne verwaehting te boven, want thans eet ik alles met smaak en de spijsver tering is volkomen//. Alle vrouwen, alle jonge meisjes staan er op eene goede gezondheid te hebben en er flink uit te zien. Zij zullen er nimmer flink uitzien als zij geen goede gezondheid heb ben cn vooral als zij aan de maag lijden. De vrouw die aan de maag lijdt, draagt de sporen van haar lijden op haar aangezicht. Zij heeft geen frissche kleur, hare oogen zijn omringd en ingedrongen, de pijn en de schele hoofdpijnen die steeds de slechte spijsverteiing vergezellen veroorza ken rimpels. De vrouw die maagkwalen heeft trekt geen nut uit haar voedsel, zij wordt mager en verliest haar schoone vormen. De slechte spijsvertering is een der voor naamste oorzaken der slapeloosheid, bijgevolg verliest de vrouw die een slechte maag beeft dagelijks hare krachten, want zij voedt zich niet en gedurende de Dacht rust zij niet uit en weldra zal zij uitgeput zijn. De Pink Pillen herstellen op snelle wijze de gestoorde magen, zij geven eetlusten eene uitmuntende spijsverte ring. Tegelijkertijd versterken zij het geheelelichaams gestel en doen de krachten terugkomen, die den slechten toestand van de maag heeft doen verliezen. De Pink Pil len bekomen dit resultaat, dank hunne krachtige werking op het bloed dat zij om zoo te zeggen verrijken en vernieu wen. Op de verzwakking der organen van de maag volgt onder den invloed van een zuiver bloed den krachtoestand en de goede werking van deze zelfde organen. Zij doen niet gelijk zekere geneesmiddelen, waarvan de uitwerking niet van blijvenden aard is, nadat men opgehouden heeft ze te nemen. Door hunne werking op het bloed en het zenuwstelsel zijn de Pink Pillen onovertreffelijk tegen bloedarmoede, bleekzucht, neurasthenie, algemeene zwak te, rheumatiek, schele hoofdpijn, zenuwpijnen, heupjicht. Prijs f 1,75 de doos, f 9,per 6 doozen. Verkrijg baar bij Snabilé, Steiger 27, Rotterdam, hoofd-depot- houder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Prima AMERIKAANSCHE PETROLEUM, lste soort f 11, 2de soort f 10 per 100 Kilo. G. v. d. KOOIJ, de Cocksdorp. Bekroond met de Gouden Medaille op de Wereld-Tentoonstelling te Antwerpen 1894. Zijn bizonder aan te bevelen door: le. Lichte uerteerbaarheid. 2e. Gunstigen inuloed op de zuiuel-producten. 3e. Gunstigen inuloed op bet uet morden der beesten. 4e. Het feit dat Koeien met Mais-koeken ge voerd, beduidend meer en beste Melk uan zuiuere smaak geven dan met andere koe- keD, terwijl de beesten toch goed gedijen. 5e. Den zeer billijken prijs in verhouding tot hnnne hooge uoedingswaardegemaakt uit de eiwit- en uetstoffen van de Mais bevat ten zij 23 pet. eiwit en 10 pet. vet, tegen de Mais slechts 10 pet. eiwit en 4 pet. vet. De Koeken bevatten dus 18 pet. eiwit en vet meer dan de Mais. De koeken worden steeds uit de eiwit- en vet stoffen van de beste soorten en uitsluitend prima gezonde Mais gemaakt en worden door vele geregelde gebruikers even hoog geschat als de beste Muruie lijnkoeken. Beesten, die de koeken niet direct willen eten, zette men ze voor opgelost in een weinig wei. Eenmaal aan den smaak gewend, eten zij niets liever. Attesten van landbouwers, die de koeken sedert jaren gebruiken, staan op aanvraag steeds ten dienste. Beter dan alle attesten echter is eigen onder- uinding. Neemt een flinke ernstige proef met de Maiskoeken en gij zult er uiu uoordeel bij uinden. Wacht U voor namaak en eischt ook daarom vooral de analyse.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 3